رفتن به محتوای اصلی

ایران در آینه‌ی جنگ غزه

ایران در آینه‌ی جنگ غزه
گفت‌وگوی اکبر کرمی با بهزاد کریمی
یک‌شنبه, 19. نوامبر 2023 - 18:19

پیوند جنگ و سیاست چیست؟ و چه‌گونه است؟ آیا جنگ ادامه ی فرآیندها ی سیاسی است؟ یا جنگ‌ بازگشت به پیشاسیاست و تکاپویی برای دور زدن فرآیندها ی سیاسی؟ چه پیوند و نسبتی میان ایران و غزه هست؟ و چرا پیوستار سیاسی ایرانیان در آینه ی جنگ غزه تکرار و دوباره می‌شود؟ و (به همانندی) کسانی که در پهنه ی سیاسی ایران تندرو و فراراست نامیده می‌شوند، در آسیب‌شناسی آسیاب جنگ در غزه و نیز راه حل دش‌واری اسراییل و فلسطین همان حرف‌ها را تکرار می‌کنند؛ و از یک پیش‌بینی کاسندرایی به راه حل و پیش‌بینی کاسندرایی دیگر گام می‌گذارند؟ آیا شاهدها ی اندیشه‌گی و‌ گواه‌ها ی سیاسی همانند سس، تنها سالاد روانی و شناختی ما را کامل می‌کند و نقشی در راهی که می‌رویم و آماجی که می‌جویم ندارند؟

دیدگاه‌ها

بهزاد کریمی

سلام اکبر عزیز. با شما موافقم که در کنار تلاش برای پایان یافتن فاجعه ی جاری، باید از لحظه ی تلخ فراتر رفت و نیز بر نگاه و برخورد کلان با رفع این معضل تاریخی بود. من در نوشته ای به تاریخ چهل روز پیش در 20 مهر ماه 1402 که زیر سرنام " راه، برپایی دولت واحد سکولار دمکرات فدرال شهروند - محور است در سرزمین اسرائیل - فلسطین" انتشار یافت، تحلیل و باور خودم را نوشتم اما با این تصریح حالا هم موکد اینکه: نقطه عزیمت باید پافشاری بر امر مصرح و مصوب حقوقی از سوی سازمان ملل متحد مبتنی بر دو دولت مستقل باشد. هر راه حل عادلانه ای لازم است از اتکا بر این پایه ی حقوقی گشوده شود. دستت را به گرمی می فشارم.

س., 21.11.2023 - 12:10 پیوند ثابت
اکبر

باسلام . رفیق بهزاداین جنگ حال باشدت کم یا زیاد درعرض این هفتادوپنج سال چندین بار رخ داده است و با توجه به اینکه جناح ناتانیاهو از قبول دو دولت سربازمیزند و این یعنی همان تکرار سناریوهای قبل آیا بهتر نبود چپ دقیقا برسرهمین گره گاه ها تکیه کندو جلوی تکرار این سناریو را حداقل درتئوری بگیرد. یعنی تکیه بر ایجاد دودولت باشد. قبول داریدهرچه گردوخاک سیاست فروبنشیندمردم جهان بهتر میتوانند حقیقت را بببینند؟

د., 20.11.2023 - 08:03 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.