دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹ اوت ۲۰۱۹

در گرامی‌داشت رفیق حمید اشرف

۰۹ مرداد ۱۳۹۷

در گرامی‌داشت رفیق حمید اشرف

بحث و گفتگو به مناسبت 8 تیر با مرضیه شفیع (شمسی)، در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 1397 برابر با 29 ژوئن 2018 انجام شده است

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- اگر هدف شما حرکتی انقلابی برای تحرک جامعه بود باید گفت در همان زمان شکست خورد - اینرا حرکت مردم در انقلاب ثابت کرد و نشان داد حرکت مسلحانه شما هیچ تاثیری در انقلاب و بالا بردن آگاهی توده‌ها نداشت، اگر داشت نیروهای مذهبی براحتی نمی‌توانستند رهبری را بعهده بگیرند و جریان چپ در اصل هیچکاره بود - از شما انتظار میرود یکبار برای همیشه آن حرکت را ضد حرکت اصیل توده‌ای بدانید و بیهوده توجیه نکنید

- رفیق شمسی، در اینکه جوانان انقلابی آن روز ها انسان‌های صادق و فداکار بودند، هیچ شکی نیست، اینکه شرایط خفقان شاه چطور بود، آن هم شکی نیست، فقر مردم هم همینطور، اما گرایش به مبارزه مسلحانه تحت تاثیر فضای بین‌المللی بود یا شما به اثربخشی مبارزه مسلحانه فارغ از فضای جهانی پی برده بودید؟ و چرا و چگونه؟ آیا امروز چه جمعبندی از مبارزه مسلحانه دارید؟ مثبت ارزیابی می‌کنید یا منفی و چرا؟

- رفیق شمسی از دید جنابعالی آیا انشعابات اجتناب ناپذیر بود؟

- اتفاقا این مسئله‌ای را که مطرح کردید دقیقا نظر من را تائید می‌کند حضور روشنفکران در روستاها و جامعه و رشد آگاهی مردم بر اثر مبارزه مسلحانه و اسلحه نبود بر اثر کار روشنگرانه و توده‌ای بود - اینکه افرادی که سر کار آمدند دقیقا نشان دهنده ضعف تفکر چریک مسلحانه بود مردم عملا ثابت کردند که به دنبال چریک نیفتاده‌اند بلکه دیگری به راحتی آنها را رهبری کرد دوست گرامی من فکر می‌کنم این شمائید که باید سرت را از پنجره گذشته بیرون بیاوری من همان سال‌های 57 این جریان را نقد کردم جوان امروزی نیستم

- من متوجه نمی‌شوم که مسئله انتخابات چه ربطی به دیدگاه چریکی دارد فقط اینرا می‌گویم که بعد از انقلاب 57 و تشکیل جریان‌های پیشگام و تا حد زیادی اصلاح مواضع گذشته باعث اقبال جوانان به طرف سازمان شد و اگر رای بالائی بوده است بدلیل این مطلب است. کما اینکه در بسیاری از شهرهای دیگر نمایندگان سازمان جزو پائین‌ترین رای بودند

- مهمترین دست‌آورد جنبش چریک‌های فدایی چی بود؟

- آیا شما دیدگاه حزب توده را در انتقاد به ایدئولوژی و دیدگاه چریکی قبول دارید یا خیر؟

- آیا امکان اینکه سال 58 اعلام حزب می‌شد وجودداشت؟ و چرا اعلام نشد؟ چرا دنباله‌رو سیاست‌های ناروشن حزب توده شدید؟

- با درود رفیق شمسی، لطفن توضیح مختصری از برآمد فعالیت‌های سازمان در خارج از کشور و پیوند با دیگر جنبش‌های رهایی‌بخش بفرمایید. ممنون می‌شوم.

- رفیق شمسی، یک سئوال فنی، با توجه به اینکه شما هم ساواک و توان اطلاعاتی و عملیاتی و درجه خشونت ساواک را تجربه کرده‌اید و هم بعد از انقلاب وزرات اطلاعات را  و بعدها هم پس از خروج از کشور، اخبار  ایران را  دنبال کرده‌اید، این دو سیستم را در مقایسه باهم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- رفیق شمسی عزیز با شناختی که از زنده‌یاد حمید اشرف داشتید فکر می‌کنید اگر ایشان زنده بودند بزرگترین رهمنودشان به ما اعضای حزب چپ چه می‌بود؟

- رفیق شمسی شما سیاست اتحاد با حزب توده و سازمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- آیا شما از دیدگاه حزب توده نسبت به جنبش چریکی در قبل از انقلاب اطلاع داشتید؟ اگر اطلاع داشتید راجع به آن چه فکر می‌کنید و یا می‌کردید؟

- در قبل از انقلاب و در زمان اعتقاد به جریان چریکی تا چه حد با مواضع دیگر جریان‌های سیاسی آشنا بودید؟ آیا اساسا آنها را هم مطالعه می‌کردید یا خیر؟

- دیدگاه رفیق حمید اشرف نسبت به استقلال از احزاب و کشورهای دیگر چگونه بود؟ چون در این مورد هم خیلی‌ها اتهام می‌زنند.

- آیا همانطور که گفتید اتحاد با جریان‌های دیگر را در راستای پذیرش مواضع خودتان می‌دانید؟ یا اینکه بر سر رسیدن به مواضع مشترک؟

- رفیق شمسی مواضع حزب چپ به چین و مشخصا حزب کمونیست چین چیست؟

- رفیق شمسی آیا حزب چپ برای اتحاد با دیگر جریانات چپ بطور عملی اقدامات مشخصی کرده است؟

- آیا مبارزه مسلحانه چریک‌ها را در زمان خودش، مبارزه‌اى مثبت و در جهت ترقى و پیشرفت جامعه می‌دانید، یا انحرافى از اصول مبارزه مدنى و دانشجویى براى تحقق دموكراسى و گسترش جنبش طبقه متوسط؟ اصولا هیچ نكته مثبتى در مبارزات چریكى آن زمان مى‌بینید؟

- رفیق عزیز امروز هرکس در عمق حامعه باشد به روشنی می‌بیند که چگونه درحال آلترناتیوسازی هستند. هر روز که می‌گذرد حامیان نیم پهلوی در حال گسترش است. برنامه مشخص چپ در این رابطه چیست؟

- رفیق شمسی عزیز - به عنوان یک فعال سیاسی زن  چه رهنمودی برای زنان علاقمند به حرکت‌های اجتماعی و سیاسی دارید؟

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید