پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱ اکتبر ۲۰۲۰

جمهوری خواهی و گذار از جمهوری اسلامی ایران

۱۲ مرداد ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با احمد پورمندی

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 12 مرداد 1397 برابر با سوم اوت 2018 انجام شده است

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- جریانات جمهوریخواه دمکرات در وضعیت کنونی ایران چه سیاست راهبردی را می‌بایست برای حمایت از مردم معترض بکار گیرند؟

- آیا شما ضرورت اتحاد نیروهای جمهوریخواه را قبول دارید؟ اگر آری لطفا توضیح دهید برای پیشبرد چه نوع استراتژی سیاسی چنین اتحادی را مناسب می‌دانید؟

- جمهوریخواهانی چون شما مدافع چه نوع استراتژی در برابر جمهوری اسلامی هستند؟

- شما همیشه از مبارزه مسالمت‌آمیز سخن می‌گویید در صورتی که می‌دانید رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی امکان گذار مسالمت‌آمیز را نخواهد داد چرا حداقل از مسالمت‌آمیز اجتناب نمی‌کنید و از "خشونت پرهیز" استفاده نمی‌کنید؟

- طیف‌های مختلفی برای تاثیرگذاری بر روند تحول در ایران وجود دارند که بخشی از آنها جدا از طیف جمهوری خواهی است، نظر شما در رابطه با نیروهای طرفدار رضا پهلوی چیست؟

- شما با شعار اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا در جنبش دی ماه مخالف بودید. آیا با همراهی روز افزون روحانی با ولایت فقیه هنوز هم با این شعار مخالف هستید؟ آیا هیچ تغییری در رژیم نظر شما را در این رابطه تغییر خواهد داد؟

- جمهوری اسلامی تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را با خشونت سرکوب می‌کند و بخشی از اصلاح‌طلبان پشتیبان این سرکوب هستند، آیا فکر می‌کنید که برخورد انتقادی با آنها می‌تواند کارساز باشد؟ به نظر شما رابطه با این بخش از اصلاح‌طلبان چگونه باید باشد؟

- مگر شما معتقد به این نیستید که زمین بازی مال جمهوری اسلامی است و قواعد بازی را آنها تعیین می‌کنند و ما هم باید قواعد بازی را رعایت کنیم؟

- در وضعیت کنونی ایران جریانات چپ، جمهوریخواه و ملی در خارج از کشور چه سیاست‌های راهبردی را می‌توانند برای کمک و یاری رساندن به مردمی که در حال حاضر نوک هرم قدرت یعنی ولایت فقیه و خامنه‌ای را مورد هدف خود قرار دادند چه می‌باشد؟

- وقتی مردم با توجه به شعارها و کیفیت شعارهایشان از داخل اعلام می‌کنند اصلاح‌طلب اصول‌گرا دیگه تمامه ماجرا، چگونه شما فکر می‌کنید این شعار که از متن اعتراض‌های مردمی برخاسته درست نیست؟

- برخی از جریانات جمهوریخواه در مناطق قومی حضور دارند. شما برای جلب آنها به همراهی و اتحاد با جریانات جمهوریخواه لاییک و دمکرات چه پیشنهاداتی دارید؟

اغلب جریانات قومی طرفدار فدرالیسم در ایران هستند. شما در این وضعیت راهکارتان برای داشتن یک سیستم غیرمتمرکز بصورت فدرالیست یا خودمختار یا بصورت تقسیم قدرت در ایران چیست؟ لطفا توضیح دهید.

- بقایی چطور؟ بقایی هم در زندان است و هزینه داد آیا در جرگه دوستان شماست؟

- بسیاری از این اصلاح‌طلبان به سکولاریم معتقد نیستند - با این حال چگونه شما آنها را در جرگه دوستان خود قلمداد می‌کنید؟

- اگر خاتمی چنین انتخاباتی را تحریم نکرد، آن وقت شما چه تحلیلی برای او و امثال ایشان دارید؟

- شما گفتید فلانی و فلانی زندان رفته‌اند هزینه داده‌اند پس دوست ما هستند.

- شما جمهوریخواهان برای جلب جوانان چه پروژه‌ای دارید؟ اگر نتوانید جوانان و زنان جوان را به سمت برنامه‌های خود جلب و جذب کنید چگونه خواهید توانست در صحنه سیاسی ایران حضور یابید؟

- شاه رفرم‌هایی که در زندگی دهقانان ایجاد شد را انقلاب سفید خواند و شما این تغییر و تحول بنیادی که میهنمان نیاز دارد را گذار مسالمت‌آمیز می‌خوانید - این عجیب نیست؟

- من که متوجه نشدم، اگر شاه آ«قدر خوب بود که آقای پورمندی عزیز توضیح داده‌اند، چطور ایشان از جمهوری‌خواهی دفاع می‌کنند؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید