يكشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۴ فوریه ۲۰۱۹

بازداشت‌های خودسرانه و قواعد نلسون ماندلا

۱۶ مرداد ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با دکتر حسن نایب هاشم

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 21 اردیبهشت 1397 برابر با 11 مه 2018 انجام شده است

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- سلام جناب دکتر حسن نایب هاشم.

سوالی می‌خواستم مطرح کنم این است که لطف کنید راهنمایی کنید دوستان را که در صورت بازداشت شدن توسط عوامل حکومتی در دوران بازجویی با حق و حقوق خود آشنا باشند چون خیلی‌ها فکر می‌کنند که هر سوالی بازجو می‌پرسد باید جواب بدهد و یا همکاری کند تا حکم کمتری بگیرد و یا در صورت تهدید در دوران بازجویی چه راهی را پیش بگیرد.

- وضعیت حقوق بشر چنانچه متذکر شدید در ایران بسیار خراب است. در هر دوره‌ای چهره‌هایی از کسانی که دستگیر می‌شوند به دلیل احکامی که می‌گیرند برجسته می‌شوند. همه این موارد نقض حقوق بشر باعث می‌شود که همچنان موضوع زندانیان سیاسی و مدنی مطرح باشد. در این هفته بیشترین زندانیانی که مورد توجه فضای مجازی قرار گرفتند چه کسانی می‌باشند و چه فعالیت‌هایی می‌شود برای آنها انجام داد؟

- آیا حقوق بشر در ایران مفهوم دارد؟

- معلمین دیروز تظاهرات مسالمت‌آمیز داشتند و برخورد حاکمیت با این تجمع مسالمت‌آمیز به شدت خشونت‌آمیز بود و تعداد قابل توجهی از معلمین دستگیر شدند.

شما به عنوان یک فعال حقوق بشر چه تلاشی را برای فعالین تشکل‌های صنفی معلمین دستگیر شده انجام داده‌اید و ایرانیان و تشکل‌های داخل و خارج از کشور چه کارهایی را برای حمایت از دستگیر شدگان و آزادی آنها می‌توانند انجام دهند؟

- اگر ممکن است لطفا در مورد قواعد نلسون ماندلا و اینکه چطور می‌تواند برای ما فعالین حقوق بشری مفید باشد، بیشتر توضیح دهید.

- آقای نایب هاشم لطفا از وضعیت جدید آقای رامین حسین‌پناهی برای ما توضیح دهید که وضعیت ایشان چیست؟

در مورد زندانیانی که به اشکال گوناگون اعتصاب غذا می‌کنند چه کارهایی در عرصه بین‌المللی می‌شود انجام داد تا بلکه با کمک فعالین داخل کشور و همراهی فعالین خارج از کشور هماهنگی صورت گیرد؟ ارگان‌های بین‌المللی مربوط به حقوق بشر چه کارهایی در این عرصه می‌توانند انجام دهند؟

- دکتر نایب هاشم عزیز، چطور می‌توانیم به مفاد این قواعد نلسون ماندلا به زبان‌های انگلیس و فرانسه و... دسترسی داشته باشیم؟ آیا به زبان فارسی هم موجود است؟

- من می‌خواستم در مورد زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری بپرسم. ظاهرا یک شایبه به شدت قوی در میان دوستداران ایشان هست که طاهری کشته شده و وزارت اطلاعات از رسانه‌ای کردن و اعلام آن به هر دلیل طفره می‌رود. آیا دلیل برای مرگ و یا زنده بودن ایشان در دست هست؟

- گزارشگر مربوط به ایران بعد از فوت خانم جهانگیر هنوز انتخاب نشده است. چه مراحلی یا تدارکاتی برای تعیین یا شاید انتخاب گزارشگر جدید انجام می‌گیرد؟ آیا ما فعالین حقوق بشر ایران یا... می‌توانیم در انتخاب گزارشگر جدید نقش داشته باشیم؟

- در حال حاضر بیش از سه هزار امضا در حمایت از خواسته‌های زندانی آزاده در بند آقای اسماعیل عبدی جمع شده است.

بهترین راه اینکه توجه سازمان ملل را به این جلب کنیم چیست؟

- آقای نایب هاشم شما باز تاکید کردید هنوز نماینده ویژه مربوط به ایران انتخاب نشده است. در این وضعیت تصمیم‌های مربوط به ایران در نبود نماینده مربوط به ایران چگونه اتخاذ می‌شود؟

- وضعیت همکاری‌های فعالین حقوق بشر ایرانی در ارگان‌های بین‌المللی در چه وضعیتی است؟

جمهور اسلامی در این ارگان‌های بین‌المللی چنانچه متذکر شدید حضور دارد.

جمهوری اسلامی چگونه در تصمیم‌گیری‌ها سعی می‌کند تاثیر بگذارد؟

- وقتی سلامتی جسمی زندانیان به مخاطره می‌افتد - برای مثال در مورد آرش صادقی -  آیا نوشتن نامه به مقامات سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت آنها موثر خواهد بود؟ آیا ارگان خاصی به مراقبت‌های درمانی زندانیان توجه دارد؟

- آیا جمهوری اسلامی از طریق شرکت دادن ارگان‌های جعلی مدنی از داخل کشور در جلسات ارگان‌های بین‌المللی شرکت می‌کند؟ آیا شرکت دادن این نهادهای مدنی جعلی موجب تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مربوط به ایران می‌شود؟ شما دوستان و فعالین حقوق بشر در این عرصه چه تلاش‌هایی را در برابر این ارگان‌های جعلی انجام می‌دهید؟

- با درود. گزارشگران حقوق بشر را ایران اجازه ورود و بازرسی نمی‌دهد چه در دوران احمد شهید و چه مرحومه خانم جهانگیری. برای این مشکل چه راهکاری هست.

- فعالین حقوق بشر در خارج از کشور برای کمک‌رسانی به فعالین مدنی داخل کشور چه کمک‌هایی را می‌توانند انجام دهند؟ چه نوع همکاری این فعالین داخل و خارج از کشور می‌توانند باهم داشته باشند؟

- آیا مواردی مثل فیلتر تلگرام در ایران هم به عنوان موارد نقض حقوق بشر در سازمان ملل مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

- لطفا لطف کنید اقداماتی که عملا می‌توانید از فعالان حمایت کنید را بفرمایید.

- اهرم اجرایی سازمان ملل در حوزه نقض حقوق بشر در کشورهای ناقض حقوق بشر چیست؟

چرا با وجود سازمان‌هایی مانند ملل که پیگیر حقوق بشر هستند همچنان شاهد نقض گسترده حقوق بشر در سطوح مختلف در کشورهای مختلف هستیم؟

به نظر می‌رسد پیگیری اجرای حقوق بشر خارج از توان سازمان ملل است.

اگر امکان دارد مصداق مشخصی از اجرای مفاد حقوق بشر در یک کشور که به دلیل پیگیری سازمان ملل بوده باشد را بفرمایید. موارد خاص مانند لغو اعدام‌های افراد خاص یا مواردی مثل آن مد نظرم نیست، منظور بنده بالا رفتن سطح اجرای حقوق بشر در کل یک جامعه است.

https://www.radiozamaneh.com/394864

 

http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/SP/Pages/HRC38.aspx

 

PDF iconmodafeen-huquqe-bashar.pdf

PDF iconnelson-mandela-resolution-72ga-2017.pdf

PDF iconnelson-mandela-rules.pdf

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید