شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹

رویکرد حزب چپ نسبت به وضعیت سیاسی کنونی در ایران

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با وهاب انصاری

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ  26 مرداد 1397 برابر با 17 اوت  2018 انجام شده است

 

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

 

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- آیا ما در آستانه یک انقلاب اجتماعی هستیم؟

- بادرود؛ باتوجه به شرایط بحرانی ایران چه در ابعاد داخلی-منطقه‌ای و وجود بحران‌های اقتصادی و تاثیر مخرب آن بر توده‌های به ستوه آمده و جنبش اعتراضی و بدون رهبری واحد، آیا گام‌هایی درجهت ایجاد یک جبهه متحد صورت گرفته است یاخیر؟ اگر در حد ذهنی است پروسه عینی آن در چه مرحله‌ای می‌خواهد جامه عمل به خود گیرد؟ آیا می‌خواهیم جنبش فرسوده و فعالین به سرنوشت جنبش‌های ۱۹۰۵-۱۹۰۷ گرفتار شوند؟

- به نظر شما این یک تعلل نیست؟

- چه نیروهایی دراین جبهه می‌توانند جا داشته باشند؟

- رفیق وهاب عزیز لطفا برنامه حزب چپ ایران را برای ما بگویید که در وضعیت کنونی کشور چه سیاست‌هایی را مد نظر خود قرار داده است؟

- شما خوب می‌دانید که جریانات دیگر اپوزیسیون هم نسبت به حوادث ایران فعال هستند. برای تاثیرگذاری در  روندهای سیاسی کشور حزب چپ به تنهایی نمی‌تواند حرکت کند. آیا حزب شما برای نزدیکی میان جریانات همسو با حزب چپ برنامه یا پروژه‌ای دارد؟ لطفا توضیح دهید که چه سیاست‌هایی را با جریانات دیگر اپوزیسیون در حال پیش بردن هستید. البته باتوجه به نظرگاه های پیشین سازمان مطرح شد.

- با کدام جریانات موجود چپ و کدام جریانات جمهوریخواه دمکرات و سکولار می‌توانید فعالیت کنید؟

- در این راستا همکاری شما با حزب دمکرات و کومله به کجا کشید

- شما برای اتحاد و همکاری با کدام رویکرد نزدیکی دارید: اتحاد با نیروهای چپ و جمهوریخواهان دمکرات. یا اتحاد وسیع یا جبهه همه با هم؟

خارج از هر رویکردی نگاه شما به طیف‌های دیگر اپوزیسیون که به دنبال برنامه‌های دیگری هستند چه می‌باشد؟

- شما متذکر شدید با چهار جریان جمهوریخواه یک سری همکاری‌ها را در حال انجام دادن هستید و حقیقتا خسته نباشید. اما سوالم این است آیا با دادن چند اعلامیه یا کنفرانس ما به اتحاد برای گذر از جمهوری اسلامی خواهیم رسید؟

این پروسه را شما در حدود دو دهه است که در میان جمهوریخواهان پیش می‌برید اما هیچگاه به یک اتتلاف یا اتحاد نرسیده است. این بار چه تضمینی وجود دارد که با نیروهایی که شما برشمرید به نتیجه برسید؟ گفتگوها اگر به تشکل مشترک نرسد نتیجه‌ای به بار نخواهد آورد و جریانات غیردمکراتیک اپوزیسیون، صحنه‌گردان میدان خواهند شد. لطفا توضیح دهید که آیا ما این بار می‌توانیم امیدوار شویم که چپ‌ها و جمهوریخواهان متحد شوند؟

- با حزب توده ایران چطور؟

- آیا جریان‌های استحاله شده‌ای به مانند مجاهدین و سلطنت طلبان  در این جبهه مدح نظر جای دارند؟

- با سلام. سوالی که دارم در رابطه با آقای بنی صدر است و اینکه آیا با ایشان تماسی گرفته شده است و در رابطه با همکاری با ایشان چه فکر می‌کنید؟

- جریانات پوپولیستی خطرناک، سلطنت طلبان و مجاهدین و تجزیه‌طلبان که برای آینده سیاسی کشور  مشکلاتی  جدی را به وجود خواهند آورد چندی است که موفق شده‌اند طرفداران بسیاری را در فضای مجازی به خود جذب کنند. با توجه به پتانسیل موجود چپ ایران از گذشته چرا ما نمی‌توانیم از فضای مجازی در جهت جذب نیرو در داخل اقدام کنیم؟ حداکثر فعالیت ما به خارج متکی هست

- آیا شما خطر جنگ در میهنمان را جدی تلقی می‌کنید؟

- نظر حزب چپ در مورد کنوانسیون  اخیر در دریای خزر چیست؟

- نگاه شما نسبت به گروه‌های داخل کشور مانند ملی مذهبی‌ها، ملیون و اصلاح‌طلبان حکومتی چه می‌باشد؟ چه رابطه‌ای با آنها دارید یا می‌توانید داشته باشید؟

- جریاناتی چون حزب چپ در خارج از کشور در عرصه بین‌المللی برای مخالفت با جنگ با چه نیروهایی می‌تواند همکاری کند تا بلکه خطر جنگ هرچه بیشتر کم و کمتر شود؟

- سلام ببخشید منظور تان از فدائیان خلق کدام شاخه‌اش؟ چونکه بالای ده گروه فدائیان خلق هست کدامشان مد نظر هست؟ باسپاس

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید