شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹

برنامه جمهوری اسلامی برای مواجهه با تحریم‌های آمریکا

۰۹ شهريور ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با علی پورنقوی

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ  9 شهریور 1397 برابر با 31 اوت  2018 انجام شده است

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- بسیاری از تحلیل‌گران بر این ارزیابی بودند که ادامه حیات برجام در گرو بهبود روابط ایران و آمریکاست. امروز مدتی است که امریکا از برجام بیرون آمده است. اگر با این نظر موافق هستید بنابراین آینده برجام را چگونه تحلیل می کنید؟

- آیا در وضعیت پیش آمده ایران باید برجام را ادامه دهد؟

- اگر حزب چپ ایران که شما یکی از دو مسئول اصلی هیات سیاسی – اجرائی آن هستید در قدرت بودید و در مسئولیت مذاکرات مربوط به برجام قرار داشتید، چه سیاست‌هایی را در این گفتگوها اتخاذ می‌کردید؟

- آیا ایران می‌تواند برجام را با تکیه روی اروپا، روسیه و چین حفظ کند؟ اگر آری لطفا توضیح دهید آیا جمهوری اسلامی با سیاست‌های منظقه‌ای و جهانی که دارد، می‌تواند همچنان با حفظ آن سیاست‌های قبلی و کنونی خود (مانند حضور و دخالت در سوریه، یمن، عراق و...) برجام را حفظ کند؟ اروپا، چین و روسیه نسبت به سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی چه برخوردی دارند؟

- موضع حزب چپ ایران (فداییان خلق) در رابطه با  سرنگونی جمهوری اسلامی ایران  چیست؟

- برای بازگشت ترامپ یا امریکا به برجام، جمهوری اسلامی می‌بایست چه سیاست‌هایی را تغییر دهد؟ آیا امروز در وضعیت پیش آمده سیاست برد و برد هنوز برای ایران و امریکا مفهوم دارد؟ هر جوابی که می دهید لطفا دلایل خود را ذکر کنید؟

- آیا حزب چپ ایران (فداییان خلق) به انقلاب اعتقاد دارد؟

- ارزیابی شما در رابطه با جنبش چپ در داخل کشور چیست؟

- چه تحلیلی از جنبش چپ جهانی در حال حاضر می‌توانید ارایه کنید؟

- آیا داشتن پروژه هسته‌ای در ایران به نفع محیط زیست و به نفع اقتصاد ایران است؟ جمهوری اسلامی چه نفعی در  پیشبرد چنین سیاستی دارد؟

- نتیجه سیاست‌های دو حکومت آمریکا و ایران بر مسیر زندگی روزمره و خواست‌هایی که سال‌هاست در آروزی محقق شدن آن‌ها هستند، چه خواهد بود؟ نقش حکومت ایران در به وجود آمدن شرایط فعلی چه می‌باشد؟

- ناظران می‌گویند جمهوری اسلامی گزینه‌های زیادی در مذاکرات ندارد و در صورت تندروی، متحدان فعلی خود را نیز از دست می‌دهد. آیا سیاست تهدید و فشار آمریکا به نفع معترضان و تحول‌خواهان تمام می‌شود؟

- با توجه به نزدیک شدن سی‌امین سالگرد کشتار هزاران زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، چه تحرک عملی حزب چپ ایران (فداییان خلق) در این ارتباط دارد؟

- آیا سیاست آمریکا می‌تواند به قوی‌تر شدن جناح تندرو حکومت ایران منجر شود و موجب از سرگیری سیاست‌های پیشین آن، از جمله در رابطه با برنامه اتمی شود؟

- آیا به نظر شما هدف امریکا از تحریم‌ها تغییر حکومت در ایران است؟ آیا این فشارها، تهدیدات و تحریم‌ها می‌تواند به نفع مردم ایران تمام شود؟ یا شاید هم این فشارها و تحریم‌های امریکا بیشتر برای پیروزی در مذاکرات احتمالی است؟ شما نظرتان در این زمینه چه می‌باشد؟

- آیا امکان دارد جمهوری اسلامی  ایران زیر فشار امریکا به مذاکره مخفی روی بیاورد؟ مذاکرات مخفی الزامات خود را از جمله غیرشفاف بودن و علنی نبودن را با خود به همراه دارد. رهبران جمهوری اسلامی با توجه به اعتراضات و اعتصابات داخلی به فکر راه‌هایی برای بقای نظام خود هستند. در چنین وضعیتی نظر شما چه می‌باشد؟

- تاثیر فشارهای امریکا بر حکومت اسلامی ایران و  اپوزیسیون  آن چه می‌باشد؟

- رفیق پورنقوی، همانطور که اشاره کردید، امیدی به موفقیت برجام در دل مردم زنده شده بود که بدون توجه به نتایج واقعی و نه عدالت‌محور، بر باد رفت و  گمان نمی‌رود که دوباره این امید زنده شود، سئوال یک

- آیا با وجود تلاش ایران برای ایجاد جبهه ضد ترامپ، فکر می‌کنید که ایران از چنین شکافی بین جبهه ضد ترامپ و موافق ترامپ خواهد توانست مشکلات و بحران‌های اقتصادی و اجتماعی خود را حل کرده و  بقای نظام را تضمین کند؟

سئوال دوم اینکه مشی تحول‌خواهی حزب چپ، چه نظری نسبت به تشدید تحریم دارد؟ آیا تحول‌خواهی تشدید تحریم را به قصد فشار بیشتر بر نظام برمی‌تابد؟ هرچند که تشدید تحریم هزینه‌های جان‌فرسائی هم بر مردم تحمیل خواهد کرد، اساسا باید هزینه‌های تحول‌خواهی را قبول کرد یا خیر؟

- رفیق پورنقوی، چرا باید از بیان دوستی و روابط سیاسی و اقتصادی با اسرائیل ابا داشت یا خجالت کشید؟

 

 

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید