يكشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۲

گزارش کنگره حزب چپ آلمان برای شرکت در انتخابات اروپا بن، ۲۲ تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۹

۱۰ اسفند ۱۳۹۷

پیام حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به این کنگره که در آن به نقش چپ در اروپا برای مقابله با پوپولیسم راست و کمک به صلح در منطقه خاورمیانه و ابقای قرارداد اتمی (برجام) و وضعیت حقوق بشر و جنبش کارگری در ایران اشاره شده بود، مورد استقبال حزب چپ آلمان قرار گرفت.

حزب چپ آلمان کنگره اروپایی خود را در روزهای ۲۲ تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ در شهر بن برگزار نمود.

این کنگره با موتوی "آغازی نو در اروپا" برای حضور قدرتمند چپ در اروپا، ابتدا کار خود را با بررسی به پیشنهادهای اعضا روی منشور اروپایی حزب آغاز کرد و سپس محور اصلی فعالیت حزب در پریود آتی و کاندیداهای اصلی برای انتخابات اروپا در ماه مای را مشخص نمود.

در این زمینه دیدگاه‌های مختلف دربارۀ اتحادیۀ اروپا - از میلیتاریستی و نولیبرالی دانستن و خواست انحلال آن تا رفورم در سیاست‌های مالی و نظامی اتحادیه اروپا و حتی تأسیس "جمهوری اروپا" - وجود داشتند. در بحث‌های کنگره به‌درستی بر خطر پوپولیسم راست انگشت گذاشته شد و ضرورت برآمد یک چپ نیرومند در مقابل آن، و این‌که اروپا در اساس یک پروژه چپ است، مورد تأکید قرار گرفت. باوجود عدم پذیرش پیشنهادهایی از قبیل میلیتاریستی و نولیبرالی دانستن اتحادیه اروپا، سرانجام و با اکثریت بالایی برنامه حزب چپ آلمان برای اروپا با عنوان "برای همبستگی میلیون‌ها اروپایی علیه اتحادیه اروپای میلیونرها"، به تصویب رسید. بیشتر سخنران‌ها این برنامه را تدبیری درست برای مقابله باسیاست مالی دیکته شده توسط آلمان و فرانسه برای اروپا، و آغازی نو برای جلوگیری از سیاست کاهش امکانات تأمین اجتماعی دانستند.

کنگره همچنین بر همکاری با سایر فراکسیون‌ها برای مقابله با پوپولیسم راست و سیاست‌های ترامپ در مورد ایران و ونزوئلا تأکید کرد.

از شخصیت‌های صاحب‌نام حزب، سارا واگن‌کنشت، یکی از دو رهبر فراکسیون حزب چپ در پارلمان آلمان و رهبر جناح چپ درون حزب، به علت بیماری در کنگره حضور نداشت . از این طریق امکان خوبی برای درخشش دیتمار بارش مسئول دیگر فراکسیون حزب چپ در پارلمان، که خود به جناح موسوم به چپ میانه تعلق دارد، و کاتیا کیپینگ رهبر حزب که گرایش میانه راست دارد، فراهم شد. دیتمار بارش در سخنان خود به نقش بسیار فعال و مهم فراکسیون حزب در ارائه بالاترین میزان پیشنهادها و تذکرات که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها نیز موردقبول واقع‌شده، اشاره کرد. همچنین به همکاری‌های مؤثر و خوبی که با سبزها و حزب لیبرال آزاد داشته‌اند پرداخت. وی به نقش مهمی که دولت ایالت تورینگن، که رئیس آن از حزب چپ است، در ۵ سال گذشته درزمینهٔ آموزش و رفاه اجتماعی در آن ایالت صورت داده، اشاره کرد و بر اهمیت این‌که چه حزبی حکومت می‌کند، تأکید کرد.

گریگور گیزی رهبر سابق حزب و رهبر حزب چپ اروپایی که درواقع می‌شود او را سمبل پراگماتیسم و نوعی واقع‌گرایی درون حزب چپ دانست، در سخنان خود حزب را به رویکردی واقع‌بینانه نسبت به اروپا توجه داد و اینکه علیرغم سال سختی که حزب به‌واسطه مبارزات و کشمکش‌های درون‌حزبی پشت سر گذاشته است، باید همبسته و نیرومند در کارزار انتخاباتی اروپا حضور یابد. وی این توانایی را دارد که خود راهم با جناح چپ وهم راست حزب همراه کند و یا به‌مقتضای شرایط یا لحظه یکی از آن‌ها را تقویت کند. با نگاه به آنچه حزب چپ و تلاطماتی که در سال گذشته به دلیل پلتفرم "بپا خیزید" سارا واگن‌کنشت از سر گذرانده، می‌توان به‌خوبی پلورالیسم و درعین‌حال اراده واحد در ارائه راهبرد را در این حزب مشاهده کرد.

 

حضور احزاب خارجی (بین‌المللی) در کنگره

44حزب، سازمان، شبکه و نهاد آلمانی، اروپایی و بین‌المللی در سطوح و کیفیت‌های گوناگون در کنگره حزب چپ آلمان حضور داشتند. از احزاب چپی که در ائتلاف حکومتی هستند تا احزابی که در اپوزیسیون اما در پارلمان کشورشان حضور دارند، تا احزابی که غیرقانونی و در اپوزیسیون و در تبعید بسر می‌برند.

حزب چپ ایران (فداییان خلق) هم به این کنگره دعوت شده بود. علی پورنقوی یکی از دو مسئول هماهنگی هیئت سیاسی – اجرائی و مهدی ابراهیم‌زاده عضو شورای مرکزی و مسئول گروه کار روابط بین‌الملل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در کنگره حضور داشتند. پیام حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به این کنگره که در آن به نقش چپ در اروپا برای مقابله با پوپولیسم راست و کمک به صلح در منطقه خاورمیانه و ابقای قرارداد اتمی (برجام) و وضعیت حقوق بشر و جنبش کارگری در ایران اشاره شده بود، مورد استقبال حزب چپ آلمان قرار گرفت.

کمیسیون حزب چپ آلمان با دعوت از احزاب بین‌المللی به کنگره و با امکاناتی که در اختیار هرکدام از آن‌ها قرار داد، موجب فراهم شدن امکان گفتگو و تبادل‌نظر دو یا چندجانبه مؤثر این احزاب با یکدیگر شد.

 

فعالیت هیئت نمایندگی حزب چپ ایران (فداییان خلق)

هیئت نمایندگی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) حضور فعالی در کنگره داشت. این هیئت ضمن تعقیب بخش اعظم مباحث کنگره، با هیئت نمایندگی تعدادی از تشکل‌های حاضر در کنگره دیدار داشت. در زیر به چند نمونه از این دیدارها اشاره می‌شود.

تدارک کنفرانسی با احزاب منطقه خاورمیانه

ایده تشکیل یک کنفرانس با احزاب چپ منطقه خاورمیانه، برای پاسخگویی به سؤال مرکزی "نقش ممکنۀ چپ در منطقه" که جزو برنامه‌های گروه کار روابط بین‌الملل بود و در جشن اومانیته در سپتامبر ۲۰۱۸ با تعدادی از احزاب منطقه مطرح شده بود، در جنب کنگره اروپایی حزب چپ آلمان نیز مطرح شد و با استقبال آن‌ها، خاصه از سوی نمایندگان حزب چپ سبز ترکیه که یکی از نیروهای عمدۀ جبهه دمکراتیک ترکیه است، روبرو شد. متعاقباً به پیشنهاد حزب مذکور دیداری مقدماتی برای تدارک کنفرانس موردنظر تشکیل شد.

در این دیدار نمایندگانی از حزب خلق فلسطین، حزب کمونیست عراق، حزب کمونیست اسرائیل، حزب کمونیست لبنان، حزب چپ سبز ترکیه و حزب چپ ایران (فداییان خلق) حضور داشتند و مقدمتا هرکدام به معرفی حزب خود و بیان مختصری از اوضاع کشور خود و هدف از نشست موردنظر، با تأکید بر اشتراکات ما در منطقه، دست زدند. در ادامه قرار بر این شد که همه احزاب پیشنهادهای موضوعی خود را تا دو ماه دیگر از طریق یکی از نمایندگان حزب چپ سبز ترکیه برای دیگران ارسال کنند تا بر آن پایه بتوان جلسۀ تدارک نهائی را برای برگزاری کنفرانس از احزاب منطقه تشکیل دهیم.

دیدار دوجانبه با نمایندگان حزب کمونیست ژاپن

علاقه‌مندی نمایندگان حزب کمونیست ژاپن نسبت به موضع ما در مورد جنگ سوریه و نقش ایران در گفتگویی مقدماتی با آنان،موجبی شد برای دیدار دوجانبه ما با آن‌ها. این حزب در سال ۱۹۲۲ تأسیس‌شده و تا پایان جنگ دوم جهانی به‌صورت زیرزمینی فعالیت می‌کرده است. در حال حاضر ۳۰۰ هزار عضو دارد که در ۲۰ هزار واحد حزبی در سراسر کشور سازمان‌دهی شده‌اند. در پارلمان ژاپن دارای ۱۲ کرسی از ۴۶۵ کرسی با ۴/۴ میلیون رأی و در مجلس مشاوران درباری دارای ۱۴ کرسی از مجموع ۲۴۲ کرسی است. روزنامه این حزب، پرچم سرخ، به‌صورت روزانه و هفتگی منتشر می‌شود و ۱۳/۱میلیون خواننده دارد. هدف نهایی حزب کمونیسم و سوسیالیسم است. اما هدف بلافاصله آن، یک انقلاب دمکراتیک است که به حکومت احزاب بورژوایی و لیبرال پایان دهد تا راه برای جایگزینی یک بلوک چپ باز شود. در حال حاضر در یک ائتلاف وسیع با همه احزاب اپوزیسیون از چپ و راست برای مقابله با تغییر قانون اساسی، که حکومت وقت بر انجام آن مصر است، فعالیت می‌کنند. با تصویب تغییر موردنظر حکومت در قانون اساسی، دولت اجازه خواهد یافت که به ماوراء دریاها لشکرکشی کند، یعنی دوباره ژاپن میلیتاریستی شود و این نگرانی دلیلی است برای همکاری همه جریانات مخالف دولت.

او پس از توضیحات در معرفی حزب کمونیست ژاپن رو به ما کرد و پرسید: "شما چند نماینده در پارلمان دارید؟" وقتی پاسخ ما را شنید، گفت: "وضع شما مثل وضعیتی است که ما در فاصله ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۵ داشتیم."

در این دیدار نمایندگان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز به تشریح وضع کشور پرداختند و مشخصاً بر مواضع حزب در مورد سوریه مکث کردند.

حزب چپ اروپایی

متعاقب تمایل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به دیدار با حزب چپ اروپائی، دانیال شیفرز، یکی از مسئولان اصلی این حزب، تمایل متقابل آن را به آشنایی با ما به‌عنوان اولین جریان ایرانی که در اروپا با آن‌ها موفق به تماس شده بود، ابراز داشت. در این دیدار او ساختار حزب چپ اروپایی را که باوجود اروپایی بودن، دارای ظرفیت گسترش بین‌المللی هم هست تشریح کرد. ما هم متقابلاً وضعیت حزب خود و ایران کنونی را تشریح کردیم.

طرفین علاقه‌مندی و آمادگی خود را برای تحکیم روابط ابراز داشتند.

دیدار باخانم کورنلیا ارنست، معاون گروه ارتباط با ایران در پارلمان اروپا

نامه‌ای که پیش‌تر از سوی ما در مورد فشار بر اسماعیل بخشی و سپیده قلیان جهت پس گرفتن ادعاهایشان، برای خانم ارنست ارسال کرده بودیم، موجبی بود تا با او دیدار داشته باشیم. ما بر هم پیوندی درستی دفاع از صلح و برجام توأم با فشار دائمی به ایران به خاطر نقض حقوق بشر تأکید داشتیم و او هم متقابلاً ضمن تائید و آگاهی از این اصل به تشریح تجربه خود از دیدار از زندان‌های ایران، و فراخواندن سفیر ایران در بروکسل اشاره کرد و اینکه مسئولان اجرایی در پاسخ خواست‌های او میگویند: "دست ما نیست، ما نمی‌توانیم در کار آن‌ها دخالت کنیم."

خانم ارنست حتی یک‌بار به مقامات ایرانی گفته، چگونه شما از ما می‌خواهید تا از برجام و شما دفاع کنیم اما شما یکی از ماها، یعنی نسرین ستوده، را به زندان می‌اندازید!

این دیدار شرایط پیگیری اوضاع حقوق بشر در ایران را توسط گروه نامبرده از سوئی و از سوی دیگر پیگیری مطالبات حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از پارلمان اروپا را در ارتباط با اوضاع حقوق بشر در ایران، به شکل محسوسی تسهیل کرد.

دیدار با "کمیتۀ ارتباطی برای دموکراسی و سوسیالیسم" - امریکا

کمیتۀ ارتباطی برای دموکراسی و سوسیالیسم گروهی است با مواضع سوسیالیسم دموکراتیک که در نقد مواضع حزب کمونیست امریکا، در سال 1991 از آن جدا شده است. دیدار هیئت نمایندگی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با نمایندۀ این گروه - پس از آشنایی مقدماتی طرفین با یکدیگر، تاریخ هرکدام از آن‌ها و مواضع پایه‌ای آن‌ها، که با هم قرابت‌های بسیاری داشتند - بر سیاست‌های ترامپ در خاورمیانه - یا دقیق‌تر گفته شود، فقدان سیاست‌های او، احتمال حملۀ نظامی به ونزوئلا، و نیز بر دیدگاه‌ها و مواضع "سوسیالیست‌های هزاره" (millennial socialists) متمرکز شد. ارزیابی ارائه‌شده از موقعیت ترامپ در درون جامعۀ امریکا حاکی از کاهش مداوم شانس او برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری امریکا بود.

دیدار با «چپ مارکسیستی» - آلمان

حضور شبکه‌ای از نیروهای چپ آلمان با نام «چپ مارکسیستی» در کنگره، با مواضعی بسیار نزدیک به مواضع حزب چپ آلمان – یا در انطباق نسبی با این یا آن گرایش در این حزب، علاقه‌مندی هیئت نمایندگی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) را برای گفتگو با نماینده‌ای از این شبکه برانگیخت. این شبکه اساساً از بخشی از منتقدان درون حزب کمونیست آلمان تشکیل می‌شود، که از آن جدا شدند و در سال 2014 شبکۀ "چپ مارکسیستی" را بنا نهادند. این شبکه، که مناسبات نزدیکی با حزب چپ آلمان دارد، بیشتر در عرصۀ نظری فعال است و گرایش‌هایی چون اکو سوسیالیسم و سوسیالیسم فمینیستی نیز در آن حضور دارند.

دیدار با این شبکه – باز پس از آشنایی مقدماتی طرفین با یکدیگر – به تبادل‌نظر در زمینه‌های نظری، ازجمله پیرامون امکان توضیح روندهای کنونی در عرصۀ جهانی مبتنی بر تحلیل مارکس از بناپارتیسم گذشت.

علاوه بر آنچه گذشت، باید از دیدارهای کوتاهی با نمایندگان حزب کارگر برزیل، حزب کمونیست پرتقال، ائتلاف برای تغییر و شفافیت (تانزانیا)، همبستگی آفریقائی برای دموکراسی و استقلال (مالی) و بلوک ملی گالیسی (اسپانیا) یادکرد که در جریان آن‌ها شرایط دیدارهای آتی و برقراری ارتباطات مستقیم، در کشورهایی که این امکان وجود دارد، فراهم شد.

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید