سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹

سخنرانی غادا عبدالکریم به مناسبت روز جهانی زنان کارگر *

۲۸ فروردين ۱۳۹۸

همه این اقدام‌ها، که نشانگر جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است، پیش چشم کل جهان روی داد. رژیم سودان از ابزارهای مختلفی برای سرکوب زنان و همه مردم سودان، که اکنون علیه رژیم در حال قیام هستند استفاده می‌کند. در این انقلاب ، زنان نیروی محرک را نمایندگی می‌کنند.

عصر همگی بخیر

به خاطر دعوت به سخنرانی امروز از حزب کمونیست ایرلند سپاسگزارم .اول‌ازهمه اجازه دهید به همه احزاب کمونیست ، احزاب کارگری و سازمان‌های دموکرات برای حمایت و همبستگی آن‌ها با ملت سودان در انقلاب جاری آن‌ها علیه رژیم دیکتاتوری و جنایتکار عمر البشیر درود بفرستم .

درحالی‌که اکنون روز زن را گرامی می‌داریم ، من از هر زنی که علیه سرکوب می‌رزمد قدردانی می‌کنم . درود به تمام زنانی که زندگی خود را فدا می‌کنند ، برای زنانی که آواره شده‌اند ، برای زنانی که زندانی و شکنجه‌شده‌اند . درود ویژه به زنان ایرلند برای مبارزه و رزم آن‌ها برای حقوق خود در سراسر تاریخ و زنانی که اکنون مبارزه می‌کنند ، حق گرفتنی است و نه دادنی .

اجازه دهید با استفاده از فرصت نور اندکی بر زنان سودان بیفکنم ، چون ممکن است شما خیلی درباره آن‌ها ندانید. این زنان شجاع به حقوق زنان متعهدند؛ آن‌ها زندان، شکنجه، ناپدید شدن اجباری و تجاوز را می‌شناسند.

زنان سودان در افریقا و جهان عرب اولین زنانی هستند که برای حقوق خود برای آزادی، آموزش و رأی، انتخابات، حقوق برابر برای کار برابر و بسیاری حقوق دیگر مبارزه می‌کنند.

من مایلم درباره یکی از این زنان صحبت کنم که تمام زندگی خود را صرف مبارزه برای حقوق زنان، نه‌تنها در سودان بلکه در سراسر جهان کرد. نام او فاتیما احمد ابراهیم است. او در سال 1956 به‌عنوان عضوی از اولین پارلمان سودان پس از استقلال انتخاب شده بود و به‌عنوان اولین زن آفریقایی و جهان عرب آن امتیاز را کسب کرده بود.

فاتیما احمد ابراهیم در سال 1991 رئیس فدراسیون جهانی دموکراتیک زنان شد . در سال 1993 به خاطر دستاوردهای برجسته در حوزه حقوق بشر جایزه سازمان ملل را دریافت کرد. فاتیما در طی مبارزه خود بارها زندانی شد، شکنجه دید و ناپدیدی اجباری را تحمل کرد و حتی شوهر او به خاطر عضویت در کمیته مرکزی حزب کمونیست سودان اعدام شد.

زنان سودان به پیروی از رد پای فاتیما احمد ابراهیم و بسیاری زنان دیگر وفادار ماندند و مبارزه با رژیم تروریست عمر البشیر را ، که قوانین و هدف قانون قرار دادن زنان در راستای محدود کردن نقش آن‌ها به خانه ، استفاده از مذهب به‌مثابه ابزارهای سرکوب را به اجرا گذاشت ادامه دادند.

من امروز در برابر شما ایستاده‌ام چون یکی از قربانیان فیزیکی ، روانی و سوءاستفاده جنسی و حتی هدف سوءقصد برای قتل بوده‌ام . متأسفانه زنان بسیاری که کشته‌شده‌اند، مورد تجاوز قرارگرفته‌اند یا از سوی هواپیمای نظامی در دارفور، کوه نوبا و نیل آبی بمباران‌شده‌اند وجود دارند.

همه این اقدام‌ها، که نشانگر جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است، پیش چشم کل جهان روی داد. رژیم سودان از ابزارهای مختلفی برای سرکوب زنان و همه مردم سودان، که اکنون علیه رژیم در حال قیام هستند استفاده می‌کند. در این انقلاب ، زنان نیروی محرک را نمایندگی می‌کنند.

تقریباً سی سال از زمانی که عمر البشیر قدرت را با کودتایی از دولت به‌صورت دموکراتیک انتخاب‌شده مصادره و رژیم سرکوبگر دینی برقرار کرد می‌گذرد . در طی این سی سال ، جنگ به سراسر کشور گسترش‌یافته و کشور به دو کشور تقسیم‌شده و هنوز هم خطر تقسیم بیشتر وجود دارد . مردم سودان بیشتر و بیشتر محروم شده‌اند و حقوق سیاسی بنیادی آن‌ها نادیده گرفته‌شده است .

به خاطر رژیم کنونی ، کشور نیز از فرار مغزها و غیاب طرح‌های توسعه رنج می‌برد . سودان زیر کنترل سرمایه‌داری جهانی درآمده است . رژیم از زمان کسب قدرت سیاست‌هایی عمومی ، اجتماعی و اقتصادی را در راستای خدمت به منافع امپریالیسم و سرمایه‌داری جهانی به اجرا گذاشته است .

اکنون زنان سودان تقریباً سه ماه است که انقلاب را در خیابان‌ها به‌پیش می‌برند. اکنون نزدیک به 60 نفر ازجمله زنان درنتیجه استفاده از گلوله‌های واقعی کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند ، که برخی از آن‌ها در شرایط وخیمی دارند. بیش از 2.000 نفر در زندان‌اند ، ازجمله 300 زن هدف انواع دیگری از شکنجه و سوءاستفاده قرار دارند.

 ما از مردم ایرلند، زنان ایرلند، و جوامع دوست درخواست می‌کنیم از زنان سودان در مبارزه علیه رژیم سودان، که به تعهدات حقوق بشری خود پشت کرده است حمایت کنند.

مضمون روز جهانی زن برای امسال " تفکر برابر ، ایجاد نوآوری هوشمند برای تغییر" است . این مضمون بر شیوه‌های نوآورانه‌ای که می‌توانیم برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ، به‌ویژه در حوزه سیستم‌های حمایت اجتماعی، دسترسی به خدمات عمومی ، و ساختارهای پایدار را به‌پیش ببریم تأکید دارد.

دستاوردهای اهداف توسعه پایدار برای کشورهای آفریقایی ، به‌ویژه زمانی که به‌پیش برد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران آفریقایی می‌رسد، مستلزم دگرگونی‌های تحول‌آفرین ، رویکردهای همگرا و راه‌حل‌های جدید است.

پیشرفت‌هایی در مبارزه در سودان وجود داشته است : آزادی زنان دستگیرشده پس از اعتصاب غذای زنان در داخل و خارج زندان‌ها و همبستگی ابرازشده با آن‌ها در داخل و خارج سودان در روز جهانی زنان . درک بین‌المللی فزاینده‌ای نسبت به خشونت‌هایی که در سودان بر زنان اعمال می‌شود وجود دارد. در روز جهانی زنان ، زنان سودان خواه در داخل زندان‌ها یا در خارج گام‌هایی را برای گسترش مبارزه علیه رژیم جنایتکار برمی‌دارند.

ما سی سال محروم بوده‌ایم ،سی سال مقاومت، که همیشه در حال تحول بوده است . در روز جهانی زنان ما در زندان‌ها و بازداشتگاه، در تظاهرات، و اشکال بسیار دیگری در حال رد (وضع موجود) و مقاومت هستیم. زنان سودان، برای حقوق زنان از صمیم قلب هزینه پرداخته‌اند.

در پایان پیام من به تمام زنان ایرلند و زنان کل جهان ادامه مبارزه برای دست‌یابی به شهروندی واقعی است . با میزان برابری می‌توانیم پیشرفت و توسعه ملت‌ها را اندازه‌گیری کنیم .

تبعیض و خشونت علیه زنان نشانگر مشکلات اجتماعی است که تمام تلاش‌های ترقی و توسعه را تضعیف می‌کند.

ما هرروز درباره داستان جدید، فکر جدید، پروژه جدید، تغییر جدیدی که به‌نوعی توسط زنان به‌پیش رفته است می‌خوانیم، که الهام‌بخش و گشاینده راه‌های جدیدی برای ما هستند و برای ادامه سفر به ما انگیزه می‌دهند و روزبه‌روز به پیشرفت ما و افراد اطراف ما کمک می‌کنند.

لطفاً زنان و مردم سودان را فراموش نکنید ، چون به کمک شما نیاز دارند. بیایید گرد هم آییم و برای ارزش‌های همبستگی و حمایت در میان ملت‌های خود تلاش کنیم.

زنده‌باد مبارزه زنان همه‌جا!

متشکرم

--------------------------------

*خانم گادا عبدالکریم از فعالان سیاسی ، عضو حزب کمونیست سودان و از رهبران زنان دموکرات سودان است.

منبع: 
صدای سوسیالیست ارگان حزب کمونیست ایرلند
بخش: 

افزودن دیدگاه جدید