تحریم سپاه، موضع حزب چپ و منتقدان

تحریم سپاه، موضع حزب چپ و منتقدان
جمعه, 26. آوریل 2019 - 20:03

قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی دولت امریکا تنش بین دولت ترامپ و جمهوری اسلامی را وارد فاز دیگری کرد. هر دو طرف به لفاظی و تهدید روی آوردند. خطر فراتر رفتن تهدیدها از حرف به اقدام عملی و حتی درگیری نظامی را بیشتر کرد. این اقدام طبعاً در درون اپوزیسیون هم با واکنش‌های متفاوت روبرو شد. برخی از این اقدام و تشدید تنش استقبال کردند. حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ازجمله نخستین نیروهایی بود که به این اقدام واکنش نشان داد.

اعلامیه حزب که با عنوان «اعلام سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی موجب تنش بیشتر و افزایش خطر جنگ در منطقه است» در عین تأکید به تأثیرات اقدام دولت آمریکا در شرایط کنونی، موضع روشنی نسبت به جمهوری اسلامی نیز اتخاذ کرده است. در این اعلامیه با اشاره به عمل متقابل جمهوری اسلامی در تروریست نامیدن سنتکام تأکید شده است که «با اقدام دولت ترامپ و مصوبه شورای عالی امنيت ملی ايران احتمال درگيری نظامی بين جمهوری اسلامی و دولت امريکا در خلیج‌فارس و مناطق نفوذ جمهوری اسلامی افزايش يافته است.» در این اعلامیه به‌طور مشخص تأکید شده است که «به باور ما اقدام ترامپ و تهديدهای سران دو کشور با توجه به بحران و تنش در مناطق مختلف خاورميانه، می‌تواند از حد نمایش‌ها و بلوف‌های سیاسی بگذرد و به درگیری نظامی منجر شود. درعین‌حال، این اقدام قبل از همه،‌ با توجه به نقش مخرب سپاه پاسداران، در خدمت تشدید فضای امنیتی و تضعیف جنبش‌های مدنی قرار دارد و به ابعاد فشارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر مردم می‌افزاید.»

متأسفانه در فضای قطبی شده کنونی، که در یک‌سو، مدافعان اقدامات دولت ترامپ صف‌کشیده‌اند و از این اقدام استقبال کرده‌اند، و سوی دیگر مدافعان سپاه پاسداران تحت عناوین مختلف، شمشیر تیز می‌کنند، موضع حزب از جانب هر دو طرف، نقد شده است و حزب ما بعضاً با اتهاماتی ناروا و بشدت غیرمسئولانه موردتهاجم قرارگرفته است.

مدافعان سیاست تحریم و تهدید ترامپ، حزب ما را متهم کرده‌اند که با «محکوم» نمودن اقدام تنش‌زا و جنگ‌طلبانه دولت ترامپ، سپاه پاسداران از زیر ضرب خارج‌شده است. حتی ما را به جانبداری از جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران هم متهم کرده‌اند.

حزب ما از همان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ و رویکرد دولت او در خارج شدن از برجام، احیای تحریم‌های اقتصادی و افزایش فشاری که از این طریق به مردم وارد می‌شود، موضع روشنی داشته و این اقدامات را مضر به حال کشور و مردم ایران می‌داند اقدام اخیر آن را نیز ادامه همین سیاست‌ها می‌داند. در اعلامیه به‌صراحت تأکید شده است که:

«دولت ترامپ با تحریم‌های گسترده اقتصادی، وضعیت زندگی و ادامه‌ی حیات مردم کشور ما را بیش‌ازپیش به مخاطره انداخته، به اقتصاد کشور ضربه زده، بیکاری، فقر و فلاکت را گسترش داده و دسترسی به مایحتاج ضرور از قبیل دارو و درمان را دشوارتر کرده است. دولت ترامپ با حمایت از حکومت‌های فاسد و دیکتاتور در منطقه نشان داده که مسئله‌اش نه حقوق بشر و صلح در منطقه، بلکه ایجاد و تشدید فضای تنش جهت فروش تسلیحات و تداوم نفوذ خود است.»

اما مخالفت باسیاست‌های دولت ترامپ، به معنی حمایت از جمهوری اسلامی نیست. ما بارها اعلام کرده‌ایم که اگر کشور ما تحریم می‌شود، اگر مردم از این وضعیت رنج می‌برند عامل اصلی آن جمهوری اسلامی و سیاست‌های تنش‌زای آن است. زمینه دخالت دولت آمریکا در امور کشور ما تحریم و تهدید آن، قبل از همه سیاست‌هایی است که جمهوری اسلامی تاکنون به‌پیش برده است. در همین اعلامیه، هم به‌روشنی آمده است:

"جمهوری اسلامی چهل سال است که سیاست صدور انقلاب اسلامی را عمدتاً توسط سپاه به شکل آشکار و نهان دنبال کرده، هرکجا که توانسته نیرو در خارج از مرزها مستقر نموده، جریان‌های شبه تروریستی را تقویت کرده و در امور داخلی کشورها دخالت نموده است. سپاه پاسداران ارگان مرکزی سرکوب جمهوری اسلامی و ستون اصلی آن برای حفظ نظام است. سازمان اطلاعات سپاه و سپاه قدس تاکنون به جنایات بی‌شماری در داخل و خارج از کشور دست‌زده‌اند. سپاه بر حیات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی کشور چنگ انداخته و سیاست توسعه‌طلبانه و ماجراجویانه‌ای را در منطقه پیش برده است. سپاه مانع جدی توسعه سیاسی و اقتصادی کشور است و تاکنون با اقدامات مخرب خود هزینه‌های بس سنگینی را بر کشور و مردم ما تحمیل کرده است."

ادعای عجیب‌تر این‌که موضع ما در مورد اقدام آمریکا را به «دفاع» از سپاه پاسداران تعبیر کرده‌اند. تأکید بر این‌که «سپاه پاسداران ارگان مرکزی سرکوب جمهوری اسلامی و ستون اصلی آن برای حفظ نظام است. سازمان اطلاعات سپاه و سپاه قدس تاکنون به جنایات بی‌شماری در داخل و خارج از کشور دست‌زده‌اند.» به معنی دفاع از سپاه است؟ اعلامیه دراین‌باره تأکید کرده است:

«اقدام دولت آمریکا علاوه بر تشدید خطر درگیری نظامی و تشنج بیشتر در منطقه، در عرصه‌ی داخلی نیز، موقعیت سپاه را تقویت کرده، مخالفت با اقدامات آن را دشوارتر می‌کند و دست آن را در همه‌ عرصه‌ها ازجمله تعرض به مخالفان بازتر می‌نماید.»

مخالفت با موضع‌گیری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، از زوایای مختلفی صورت گرفته است. اگر از افراد و محافلی که آگاهانه و بیمارگونه نسبت‌های ناروا می‌دهند بگذریم، یکی از انتقادات اصلی به حزب، موضعی است که نسبت به قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی توسط دولت امریکا اتخاذ شده است. منتقدان از برخورد حزب چپ با دولت ترامپ نتیجه می‌گیرند که حزب چپ با سپاه همسو شده و به دامان دفاع از این نهاد سرکوبگر افتاده است.

مقدمتا بگویم که در این اعلامیه مشخص و در این فضا، به نظرم بهتر بود روی برخی مواضع حزب چپ تأکید چندباره می‌کردیم. در اعلامیه تصریح می‌کردیم که سپاه پاسداران جریانی سرکوبگر و تروریستی است. می‌گفتیم که در برون مرز عملکردی عمدتاً تروریستی داشته و طی این چهل سال ده‌ها ترور سازمان داده و با جریانات تروریستی و شبه تروریستی رابطه داشته و دارد و در تقویت آن‌ها کوشیده است. در درون مرز و در کشورمان نیز اهمیت داشت روی عملکرد سرکوبگرانه‌اش بیشتر مکث می‌کردیم. و می‌نوشتیم که سپاه پاسداران نخستین تجارب خود به‌مثابه یک‌نهاد نظامی را نه در جنگ ایران و عراق که، در سرکوبگری‌هایش در کردستان و ترکمن‌صحرا و خوزستان از سر گذراند. هرچند با این تأکیدات باز شاید نمی‌توانستیم سم‌پاشی آگاهانه برخی مخالفان قسم‌خورده حزب را سد کنیم، اما به‌احتمال‌زیاد می‌توانستیم از دامنه اتهامات آن‌ها بکاهیم.

اما در پاسخ به منتقدان و مخالفان موضع حزب، لازم می‌دانم توجه بدهم که سنگ اول را این دوستان کج نهاده‌اند. ما در همین اعلامیه گفته‌ایم که: سپاه پاسداران ارگان مرکزی سرکوب جمهوری اسلامی و ستون اصلی آن برای حفظ نظام است. نوشته‌ایم سازمان اطلاعات سپاه و سپاه قدس تاکنون به جنایات بی‌شماری در داخل و خارج از کشور دست‌زده‌اند. از سوی دیگر، تحریم سپاه توسط امریکا هم موضوع جدیدی نبوده است. وزارت خزانه‌داری امریکا در سال ۲۰۰۷ سپاه قدس را در لیست تروریستی قرار داده است. ما جمهوری اسلامی را بارها رژیمی سرکوبگر که در داخل و خارج دست به ترور و سرکوب زده است، محکوم کرده‌ایم. اما در اینجا بحث چیز دیگری است. این اقدام مشخص ترامپ، معنای دیگری دارد و عواقب بسیار زیانباری برای مردم ایران به بار می‌آورد. قرار دادن سپاه در لیست تروریستی جنگ نیست، اما این اقدام فضایی می‌کند که از درون آن جنگ می‌تواند زاده شود. پشتیبانی اسرائیل و عربستان از این اقدام به خاطر پیام جنگی نهفته در درون آن صورت گرفته است. این اقدام ترامپ مطابق «قانون ضد تروریسم» امریکا، به رئیس‌جمهور این حق را می‌دهد که بدون نقض مصوبه کنگره در ممنوعیت حمله به ایران، علیه سپاه در خاک ایران و در مناطق دیگر به اقدام نظامی دست بزند. ما مخالف جنگیم چون مردم ما قربانیان اصلی آن خواهند بود. ما علیه «حق جنگ» به ترامپ موضع گرفته‌ایم. دوستان منتقد ما برخی مغلطه می‌کنند و یا متوجه نیستند چه می‌گویند و بعضاً جنگ را راه‌حلی برای رحائی از دست رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی می‌بینند.

اقدام دولت ترامپ باعث تقویت سپاه شده است. زمینه تشنج و جنگ را افزایش داده است. شرایطی فراهم آورده است که فشار اقتصادی بیشتر و فضای سیاسی بسته‌تر و سرکوب ابعاد گسترده‌تری پیدا کند. اکنون کمتر از دو هفته از اقدام ترامپ گذشته است. همین زمان برای بررسی و نتیجه اقدام او و مواضع جریانات تا حدی روشنگر است. اقدام دولت ترامپ در مقطع کنونی موقعیت سپاه را در میان حکومتیان قوی‌تر نمود. جنبش مردم و نهادهای مدنی را تضعیف کرد و گروه‌های سیاسی مخالف حکومت را به‌صف بندی مقابل هم کشاند.

قرار گرفتن سپاه در لیست سیاه تروریسم یک "امداد غیبی" برای سپاه بود. اولین نتیجه‌اش در میان حاکمان، بالا رفتن موقعیت سپاه و فشرده شدن صفوفشان بود. همه جناح‌ها در ذیل برادران قاچاقچی و دولت با تفنگ قرار گرفتند. سپاه به بهانه سیل و در فضای ایجادشده توسط ترامپ بود که می‌توانست شبه‌نظامیان دست سازش، حشد الشعبی و فاطمیون و ... را به درون کشور بیاورد تا ورودشان را برای روز مبادا عادی جلوه دهد. اکنون در مناطق سیل‌زده بیشتر فرماندهان نظامی سپاه هستند که به چشم می‌آیند و برنامه‌ریز می‌کنند.

قرار دادن سپاه در لیست تروریسم فضای جامعه را نسبت به قبل بسته‌تر نمود. مردم در جریان سیل شیراز و تخریب منطقه دروازه قران و سیل گلستان سپاه را مقصر می‌شناختند و سپاه نه‌تنها به خاطر کم‌کاری بلکه به خاطر عملکردش یکی از عوامل تشدید تخریب سیل شناخته‌شده و مورد اعتراض مردم بود. پس از اقدام ترامپ، اعتراض‌ها در این زمینه خاموش و یا کم‌رمق گردید. تهاجم حکومت به جنبش کارگری و دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که مورد اعتراض بود به ناگاه فروکش کرد. فضای عمومی جامعه سنگین و مردم به دلیل نگرانی از سایه جنگ و فضای ترس، لب به اعتراض نمی‌گشایند. فضا چنان سنگین و دست حکومت چنان بازشده است که هر اعتراضی می‌تواند با برچسب وابستگی و هم‌صدایی با امریکا خفه شود. حرکت نهادهای مدنی که در اوج بود بسیار کم شده است.

تحریم سپاه، مخالفان حکومت را نیز در برابر هم قرار داده است. اپوزیسیون جمهوری اسلامی طی همه این سال‌ها هیچ‌گاه نتوانسته بر نقاط اشتراک خود متمرکز شود و حرکتی درخور حول اشتراکات علیه استبداد و در راستای دموکراسی سازمان دهد. اما در این حد نیز آشکار در برابر هم قرار نگرفته بودند و فضای اپوزیسیون دوقطبی نشده بود. اقدام ترامپ این ضعف اپوزیسیون را نیز برجسته‌تر نمایان کرد بنابراین اقدام ترامپ در مقطع به تقویت موقعیت سپاه انجامید.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با آگاهی از نتایج اقدام ترامپ، از موضع حزب دموکرات کردستان ایران ابراز تأسف نمود. استقبال این حزب و موضع "مرکز همکاری احزاب کردستان ایران" ازاین‌رو می‌بایست نقد شود که این جریانات به‌خصوص دو جریان: "دموکرات" و "کومه‌له" جریاناتی باسابقه مبارزاتی هستند که سال‌ها علیه استبداد و برای دموکراسی مبارزه کرده‌اند. در جنبش دموکراسی خواهی این نیروها متحد جریانات تشکیل‌دهنده حزب چپ بوده‌اند و ما این نیروها را در زمره دوستان و متحدان نزدیک خود برای دستیابی به دموکراسی می‌دانیم. این دونیرو در کردستان از حقوق مردم کردستان دفاع کرده و علیه تجزیه‌طلبی ایستادگی نموده‌اند. موضع حمایت از اقدام اخیر ترامپ برای ما از زوایای مختلف قابل انتقاد است. جدا از اینکه هرکجا آمریکا دخالت کرده ویرانی و نیستی به بار آورده است، در این رابطه مشخص نیز به تقویت زمینه تشنج و جنگ و تقویت سپاه پاسداران انجامیده است.

نگاه نادرست به رابطه با قدرت‌های بزرگ به‌خصوص به آمریکا از زمان دولت بوش نمایان شد و در نامه به بوش پسر و کمک از او برای استقرار دموکراسی توسط حزب دموکرات کردستان ایران منعکس است. متأسفانه زاویه انتقاد ما توسط عده‌ای آگاهانه و یا ناآگاهانه به شکل دیگری تفسیر شده است. در اپوزیسیون نیروهای دیگری نیز هستند که چشم امید به اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی دوخته‌اند. ما نسبت به مواضع انها البته حساسیت نشان می دهیم اما انتقاد ما به حزب دمکرات از زاویه کاملاً متفاوتی است و امیدواریم این جریانات دوست در موضع خوش‌بینانه خود نسبت به قدرت‌های بزرگ تجدیدنظر کنند.

اقدام ترامپ فضا را جنگی کرده است. درست است که هیچ‌کدام از دو طرف آماده جنگ نیستند اما هر اتفاق کوچکی می‌تواند شعله جنگ را بالا ببرد. سیاست ترامپ متشنج کردن مناطق مختلف جهان است تا چرخ کارخانه‌های اسلحه‌سازی خوب بگردد. اگر دولت آمریکا در مقیاس جهانی نقش اصلی در ایجاد کانون‌های تشنج و جنگ را به عهده دارد، در ارتباط با کشورمان این جمهوری اسلامی است که با تحریکاتش زمینه مداخلات و تهدیدات بین‌المللی و منطقه‌ای علیه ایران را فراهم می‌آورد. حالا البته به یمن تأیید تروریست بودن سپاه از سوی دولت ترامپ، صحنه‌سازی برای شهید نمایی سپاه رونق گرفته است. در درون خود حاکمان که داشتند همدیگر را می‌دریدند یک‌باره همه پاسدار شده‌اند. مجلس یکپارچه پاسدار شده و اصلاح‌طلب و اصول‌گرای حکومت، در ماجراجوئی گوی سبقت از هم ربوده‌اند.

پیچیدگی این اوضاع در این است که قدرت‌هایی که در ایجاد این تنش نقش تعیین‌کننده دارند، در ادامه قادر به کنترل آن نخواهند بود. و این امکان که نیروهای اصلی پدیدآورنده تشنج تصمیم‌گیرندگان اصلی جنگ احتمالی نباشند، وجود دارد. هرچند که شرکت‌کنندگان در آن خواهند بود. اوضاع سیاسی کشورمان نگران‌کننده است. بدانیم که مردم کشورمان اولین قربانیان وضعیت بحرانی کنونی‌اند. به سهم خود بکوشیم مسئولانه قدم برداریم.

دیدگاه‌ها

مجید

اصلا برای بعضی ازسازمانها تهمت وافتراوفحاشی به حزب نقل سخنشان شده متعجبم که به همین راحتی هرچه میخواهندمیگویندبه نظرمن حزب باید خیلی جدی تربرخوردکنداینجوری که نمی شود

ش., 27.04.2019 - 10:53 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.