رفتن به محتوای اصلی

گزارش شرکت حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - گوتنبرگ در مراسم اول ماه مه!

گزارش شرکت حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - گوتنبرگ در مراسم اول ماه مه!
جمعه, 3. می 2019 - 21:58

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - گوتنبرگ در مراسم اول ماه مه

فعالین حزب چپ ایران (فدائیان خلق) – گوتنبرگ، در روز اول ماه با برنامه‌ریزی قبلی در میدان آهن شهر گوتنبرگ با برپایی چادر و میز اطلاع‌رسانی حضور یافتند. چادر با نام حزب و پوسترهای گروه کار کارگری و تبریک روز جهانی کارگر تزئین شده بود. روی میز ، بیانیه‌ها و نامه گروه کار کارگری به زبان فارسی و سوئدی قرار داشت. اعلامیه هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز روی میز قرار داشت.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - گوتنبرگ در مراسم اول ماه مه

گزیده‌ای از اعلامیه و بیانیه‌های اخیر حزب ازجمله در خصوص سیلاب‌ها و همچنین قرار گرفتن نام پاسداران در لیست تروریستی دولت ترامپ و نیز درخواست خروج نیروهای حشدالشعبی و ... در کنار نوشته‌های روزه جهانی کارگر موردتوجه عموم بود. اعلامیه شبکه صلح و عدالت اجتماعی نیز به دو زبان فارسی و سوئدی در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار داشت. همچنین روی میز شیرینی و شکلات در دسترس همگان بود و کام مراجعه‌کنندگان را در روز جشن کارگران همراه موسیقی و سرودهایی که از چادر شبکه صلح و عدالت اجتماعی چسبیده به چادر حزب پخش می‌شد، دوچندان شیرین می‌کرد.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - گوتنبرگ در مراسم اول ماه مه

شبکه صلح و عدالت اجتماعی مرکب از حزب کمونیست عراق، حزب کمونیست شیلی، حزب کمونیست سوئد، حزب توده ایران و حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، در شهر گوتنبرگ تشکیل‌شده، و اکنون سه سال است که به‌طور مشترک روز جهانی کارگر را برگزار می‌کنند. از سال پیش که حزب چپ ایران(فدائیان خلق) بنیان‌گذاری شد، به این شبکه پیوسته است.

اعلامیه شبکه که از زبان سوئدی به فارسی ترجمه شده است را ملاحظه می‌کنید.

---------------------

زنده باد اول ماه  روز جشن و مبارزه همه کارگران جهان

امروز، ما اول ماه مه را همراه با همه کارگران و استثمار شدگان درچهار گوشه جهان ، جشن میگیریم. اولین تظاهرات اول ماه مه در سال 1890 ، برای خواست 8 ساعت کار در روز، برگزار شد. اما برگزاری اول ماه مه فقط برای گرامیداشت این روز نیست؛ بلکه روز مبارزه و تدارک نبردهای آتی بر علیه سرمایه های بزرگ و ابزارهای سیاسی آنان است.

طبقه کارگر در سوئد در حال حاضر از موقعیت مطلوبی برخوردار نیست. سیاستمداران راست گرا چه در دولت سوئد و چه در گوتنبرگ، طرفدار خصوصی سازی خدمات مهم اجتماعی هستند. آنها درها را برای سرمایه داران کوچک و بزرگ باز میکنند تا وظایف جامعه در قبال شهروندان را به عرصه سود آوری برای آنها تبدیل کنند.

ما شاهد آن هستیم که چگونه جامعه سرمایه داری با بحران های پی در پی بلرزه در میاید. روسای مختلف موسسات دولتی و شرکت های خصوصی یکی از پی دیگری مجبور به استعفا میشوند. تعدادی از بانک های بزرگ مشکوک به پول شویی و تقلب مالیاتی هستند. آنها برای کسب حداکثر سود حتی از ارتکاب اعمال غیر قانونی ابایی ندارند. اقشار کارگران و کارمندان از بخش های مختلف جامعه، به کاهش هزینه خدمات اجتماعی اعتراض میکنند. برای مثال، کارکنان خدمات و مراقبت های درمانی لطمات زیادی از این کاهش بودجه خدمات اجتماعی متحمل میشوند؛ اداره کار در خطر از دست دادن 4500 نفر از کارکنان خود، بر اثر خصوصی سازی بخشی از خدمات این نهاد، قرار دارد. در میان این رویدادهای ناراحت کننده ، مواردی هم هستند که باعث خوشحالی میشوند. مبارزه طولانی توام با پایداری کارگران بندر برای بستن قرارداد بر طبق خواسته های آنها، به پیروزی انجامید؛ اما این پیروزی فقط زمانی ممکن شد که اتحادیه کارگران، نسبت به اعتصاب سراسری در همه بنادر، هشدار داده بود.

اما اگر نگاهی به جهان خارج از سوئد بیندازیم، در آسمان سیاسی ابرهای نگران کننده ای را مشاهده میکنیم. رژیم ایران ، همچون گذشته، به سرکوب مردم ایران، از جمله طبقه کارگر و خواسته های آنها برای آزادی و عدالت اجتماعی، ادامه میدهد. سیلهای اخیر و سیاست تخریبی رژیم در رابطه با محیط زیست، خسارات عظیم مالی و اقتصادی را برای جامعه بدنبال داشته و انسانهای زیادی جان خود را از دست داده اند. سیاستهای تجاوزکارانه امپریالیستها بسرکردگی امریکا، به موازات سیاستهای ماجراجویانه و غیر مسئولانه رژیم جمهوری اسلامی، باعث ادامه جنگ و ویرانی در منطقه خاورمیانه، شده است. تصمیم ایالات متحده مبنی بر در نظر گرفتن سپاه پاسداران بعنوان سازمان تروریستی، به افزایش تنش در منطقه منجر خواهد شد.

در عراق، مبارزه برای حقوق مردم برای یک زندگی شرافتمندانه و برای پایان دادن به فساد گسترده، ادامه دارد. در عراق امروز، فقر بصورت گسترده وجود دارد؛ و بیکاری، بنا به آمار رسمی، به میزان %30 میباشد. کمبود شدید دارو، وسایل پزشکی و نیروی انسانی در بخش خدمات بیمارستانی، حاکم است. طاقت و تحمل بسیاری از مردم، دیگر رو به پایان است. حزب کمونیست عراق، ضمن ادامه مبارزه تا رسیدن به حقوق مردمی ، مخالفت خود را با حضورهمه نیروهای نظامی خارجی در عراق اعلام میکند.

درکشورهای دیگر خاورمیانه، مانند سوریه، افغانستان و لیبی، جنگ های منطقه ای، بخش های بسیاری از این کشورها را نابود کرده است. درهمین رابطه، موج مهاجرت ها به اروپا و سوئد افزایش یافته است. بعضی از سیاستمداران راست گرا و احزاب راست افراطی بیدرنگ به سوء استفاده از موضوع پناهندگان برای جلب هواداران بیشتر پرداختند. ما همبستگی خود را با همه انسانهایی که در نتیجه جنگ تحمیلی امپریالیسم مورد ستم و آزار قرار گرفته اند و مجبور به ترک وطن خود شده اند، اعلام میکنیم. کسانی که سعی میکنند تا بذر نفاق در میان کارگران، به بهانه منشاء آنها، بیفشانند را، باید طرد کرد. هدف مشترک ما چیزی جز یک دنیای عاری از استثمار انسانها نیست.

خواست های ما به مناسبت اول ماه مه :

ـ نه به محدود کردن حق اعتصاب؛

ـ 6 ساعت کار روزانه؛

ـ صلح آری، نه به ناتو؛

ـ کنوانسیون منع سلاحهای هسته ای را امضاء کنید؛

ـ دستها از ونزوئلا کوتاه!

 

شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی در گوتنبرگ سوئ

شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی در گوتنبرگ سوئد:

حزب کمونیست شیلی

حزب کمونیست عراق

حزب توده ایران

حزب چپ ایران ( فدائیان خلق)

حزب کمونیست سوئد

 

دیدگاه‌ها

نسیم

مرکز ثقل این اعلامیه بر سیاست ضد امپریالیستی استوار است. موضوعی که بخشی از چپ ایران، سازمان اکثریت در اوایل انقلاب سیاستهای خود را با ٱن میزان کرد و دچار اشتباهات زیادی شد. حزب چپ ایران (فداییان) ادامه دهنده همان سیاست غلط را در پیش گرفته و عملا سیاستی را دنبال میکند که جمهوری اسلامی میکند. موضع گیری اشتباه حزب در رابطه با ونزویلا از موضع اشتباه ضد امپریالیستیست. حزب میبایست در کنار مردم ونزیلا برای ٱزادی، دمکراسی، عدالت اجتماعی علیه دیکتاتوری بایستد.

ش., 04.05.2019 - 13:41 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.