شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۴ اوت ۲۰۱۹

«اول ماه مه»، آغاز جهانشمول شدن حقوق کارگر!

۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با ۳ ماه مه ۲۰۱۹

میهمان این هفته: آقای حسین اکبری : از فعالان کارگری داخل کشور

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی برگزار میشود. لیست و لینک برخی از این گروه ها عبارت است از:

کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

گروه حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

گروه سازمان مبارزه برای ازادی زندانیان سیاسی

گروه کمپین "اعتراف به ازادی خواهی شکست نیست"

گروه گذر بر ادیان گروه دوباره میسازمت وطن

گروه گذری بر سیاست

گروه گذری بر زمان

گروه آگاهی دمکراسی، سکولاریسم

گروه تقابل تعصب و تفکر

گروه اتاق گفتمان تلنگر کتابخانه گفتمان

 

فایل صوتی قسمت اول:

 

فایل صوتی قسمت دوم:

 

https://t.me/joinchat/CPd7yD6WygdJXnSzgsyIzA

 

 

- جناب آقای اکبری گرامی، نقش اختلافات، خودمحوری‌ها در بین گروه‌های سیاسی چپ در مسیر مبارزات نیروهای کارگری را چگونه می‌بینید؟ متأسفانه نیروهایی تلاش می‌کنند مبارزات صنفی سندیکایی کارگران را به شعارهای مشهود چپ همراه کنند آیا تصور نمی‌کنید این‌گونه رفتار هزینه مبارزات سندیکایی را بسیار سنگین می‌کند و باعث ضربه به مبارزات کارگری متعاقباً اجتماعی مردم می‌گردد؟

- با درود و تبریک روز جهانی کارگر به تمام کارگران عزیز و به‌ویژه رفیق گرامی اکبری کارگر رنج‌دیده،در شرایطی که در میهن ما گروهی حاکم است که کوچک‌ترین وقعی به قوانین مصوبه خود نمی‌گذارد،کی به قوانین و اعلامیه‌های بین‌المللی گردن می‌نهد،حال طبقه کارگر و بخصوص رهبران صنفی آنچه تدابیری برای عبور از این سد خشن و سرکوبگر اندیشیده‌اند؟با سپاس

- آقای اکبری عزیز درود، آیا جهان‌شمول شدن حقوق کار می‌تواند در جهت حذف کار مزدی و مناسبات سرمایه‌داری باشد؟

یا معکوس عمل می‌نماید و با پایین آوردن سقف مطالبات جنبش کارگری در جهت استمرار مناسبات غارتگر سرمایه‌داری است؟

- با درود، دو پرسش: چه سازوکار مشخصی برای تقویت محتوی جنبش تکاملی طبقه کارگر پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر شما چه تضمین‌ها و تمهیداتی هست که بر موج نارضایتی‌های احتمالی ماه‌های آتی اقشار بینابینی و طبقه کارگر ، شاهد و ناظر بروز و حضور نوعی راست فاشیسم با نقاب به رنگ سرخ در آینده نباشیم؟

با درود رفیق اکبری عزیز و با عرض تبریک روز جهانی کارگر ، تحلیل شما از روند مطالبات کارگران ایران چیست و نقاط ضعف و قوت آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- در روز جهانی کارگر چماق به دستان علاوه بر صرب و شتم تظاهرکنندگان و دستگیری آن‌ها جلسه‌ای رو که در خانه کارگر هم بر پا بود رو برهم زدند این‌ها چه کسانی هستند که تشکیلات زرد را هم برنمی‌تابند

- آیا اعلامیه‌های سازمان جهانی کار را دولت‌ها الزام برای اجرایش دارند یا خیر؟ با توجه به همه توضیح‌هایی که بیان داشتید، چشم‌انداز شما از آینده چنین وضعیتی در کشورمان چیست؟

- کسانی که در ارتباط با یازده اردیبهشت روز جهانی کارگر دستگیر شدند به‌غیراز آنچه عنوان کردید خواسته دیگری نداشتند. تحلیل شما از این بگیر و بند حاکمیت در برخورد باکسانی که مطالبات مسالمت‌آمیز دارند چیست؟ آیا چنین رویه‌ای باعث نمی‌شود مردم از مبارزه مسالمت‌آمیز به رادیکالیسم سوق پیدا کنند؟

- رفیق اکبری، ما در طی سال‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده از سوی کارگران صنایع فولادی و کشاورزی بودیم ولی از سوی کارگران صنایع نفت و چاپ خبری شنیده نمی‌شود؛ چرا؟

- هوشمند شدن ابزار کار باعث حذف کارگران می‌شود مثلاً در طبس ۲۲ کارگر پیمانی به خاطر ماشین‌های شستشوی خودکار از کار بیکار شده و پیمانکار حاضر به پرداخت چند ماه مزد وعیدی به کارگران نیست تکلیف چیست البته این مسئله جهانی است در کشورهای دیگر هم.

- تحلیل شما از کیفیت مبارزه کارگری در ایران چیست و با توجه به همه شاخصه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور سال جدید را برای کارگران و جنبش کارگری چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- سرکوب حاکمیت تا چه اندازه می‌تواند بر جنبش و مطالبات کارگران و زحمتکشان تأثیر بگذارد؟

- با درود به رفیق اکبری گرامی، آیا با این هزینه که طبقه کارگر پرداخت می‌کنند بعد از سرنگونی این دیکتاتور بازهم سرکوب

کارگران مثل 57 شروع خواهد شد؟ اگرنه با کدام تمهیدات باید امیدوار بود؟

- حمله فردی نبوده و خانه کارگر بخشی از پازل حکومت است. وقتی اختیار این تشکل‌ها در دست حاکمان است، قاعدتاً این نوع

حرکات بیشتر نمایش نیست . معمولاً طی این 40 سال افراد رادیکال در این تشکل‌های زرد را مخفیانه توسط اطلاعات ربوده و آن‌ها را مجبور به استعفا می‌کردند؛ به نظر شما چنین نمایشی ازاین‌جهت نیست که خواستند برخورد نیروی انتظامی با کارگران

مستقل در برابر مجلس را تحت تأثیر قرار بدهند؟

- جایگاه طبقه کارگر ایران در عرصه جهان‌شمول شدن حقوق کار در عرصه بین‌الملل را چگونه می‌بینید و آیا می‌توان طبقه کارگر ایران را همگام با کارگران جهان در این عرصه دید؟

- از کارگران و فعالین کارگری که در روز جهانی کار دستگیر شده‌اند خبری دارید ؟ واکنش کارگران به دستگیری‌های اول ماه مه چه بوده است ؟

- رفیق اکبری عزیز، برعکس نظرات و مبانی نظری شما که بر پایه ترویج سندیکا لیسم و اتحادیه‌ها و حقوق صنفی محض استاپ شده بر این باورم حقوق طبقاتی طبقه کارگر و تمامی رنجبران فقط در درهمکوبی تمامی ماشین‌های غارت و سرکوب بورژوازی نهفته است نه تمنا و خواهش از بورژوازی در پس دادن حقوق طبقه کارگر.

- سرکوبگران چقدر از سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" استفاده کرده‌اند ؟ آیا بین فعالین کارگری هم چنددستگی و تشتت یکی از مشکلات عمده در جنبش کارگری ست ؟

- در تشکل صنفی معلمان انسجام خوبی دیده می‌شود به‌طوری‌که در صورت دستگیری و زندانی شدن معلمی کانون از خانواده زندانی حمایت می‌کند آیا در تشکل کارگری چنین پدیده‌ای دیده می‌شود یا مثل رضا شهابی باید بروند دکان ترشیجات و یا زرتشت راغبی در حال حاضر اخراج و دائم در حال اعتصاب و اعتراض به برگشت به سرکار هستند؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید