سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹

رویدادهای کارگری و چشم‌انداز آینده

جلسه پرسش و پاسخ کارگری (1)

۲۰ مرداد ۱۳۹۸

فایل صوتی جلسه ۲۰مرداد ۱۳۹٨

میهمان این هفته: رفیق صادق کار، عضو شورای مرکزی و مسئول گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

 

پرسش‌های طرح شده در برنامه پرسش و پاسخ.

- چشم‌انداز شما از تشدید سرکوب فعالان کارگری چیست؟

- جنبش کارگری و دانشجویی و مدنی ایران در حال اتحادی گسترده است، نیروهای امنیتی تا چه اندازه می‌توانند بر این جنبش عدالت‌طلبانه ضربه وارد کنند؟

- با درود به رفيق صادق كار: اين پرسش مدتى است مطرح است:

آيا كارگران ايران و سازمان‌ها و تشكل‌هاى كارگرى در كمپين اجتماعى ١٤ نفرها براى نه_به_جمهورى_اسلامى بايد شركت كنند؟ چگونه و با به چه راهكارى و براى چه خواسته‌هايى؟

- با درود، آینده نه چندان دور، میتینگ پارک لاله برگذار می‌شود، و جنبش مدنی با کمک اقشار میانی و همچنین در پیوند با جنبش دانشجویی، برپا خواهد شد، بفرمائید که بربستر کدام ابتکار، طبقه کارگر ایران، در این شروع اعتراضات مردمی، پیشگامی و پیوند خود را علنی خواهد کرد؟ آیا شما و حزب، آمادگی این را دارید و یا در تدارک این کار هستید؟ اگر هستید تا کجا پیش رفته‌اید؟ سپاس

- كارگران ايران چگونه مي‌توانند با سركوب‌هاى شديد اخير بر عليه كارگران هفت تپه، فولاد، فعالان نشريه گام و ساير حاميان و فعالان كارگرى مبارزات مؤثرى را سازمان دهند؟

- نارضایتی از شرایط موجود تا این اندازه در بین مردم و کارگران رواج نداشته؛ به نظر شما چرا جنبش کارگری نمی‌تواند از لاک دفاعی و حداقلی در مبارزه صنفی بیرون بیاید؟

- درود رفیق صادق عزیز،چشم‌انداز سراسری شدن و به هم پیوستگی جنبش کارگری و پیوند آن با سایر جنبش‌های مدنی، از جمله جنبش معلمین و دانشجویان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با سپاس از حضورتان

- زندانیان مدنی و سیاسی برای رساندن صدای اعتراض خود در زندان از اعتضاب غذا بهره می‌گیرند و در نتیجه متحمل صدمات بعدی خواهند شد، نظر شما در رابطه با این رویه مبارزه در زندان چیست و وظیفه عموم فعالان کارگری و سیاسی در حمایت از این عزیزان کدام است؟

- ما در سال گذشته شاهد اعتراضات و اعتصابات تاريخى فولاد و هفت تپه بوديم كه خوزستان و همه ايران را تكان داد.

به نظر شما جرا اين مبارزات همزمان از طرف كارگران صنايع ديگر و شهرها و استان‌هاى ديگر حمايت و پيگيرى كامل نشد؟

- همانطور که فرمودید، مقیسه، گفت، نان، کار، آزادی، یک شعار کمونیستی است، که منظورش انتهای شعاری هست که کارگران هفت تپه خواستار آن بودند، " مدیریت شورایی"/ به نظر شما، شعار میدانی اعتراضات کارگران ایران، می‌تواند همین شعار محوری باشد./ نان، کار، آزادی، مدیریت شورایی/یا شعار محوری دیگری را مناسب یک‌صدایی مطالبات کارگران ایران می‌دانید/ در انتها/ شعار محوری شما چیست؟؟

- چرا رهبران اعتصابات هفت تپه، فولاد، هپکو، آذرآب، شرکت واحد و... در تماس‌های فیمابین اقدام به هم‌آهنگی در اعتصاب همزمان جهت افزایش تاثیرگذاری بیشتر نمی‌کنند؟

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید