رفتن به محتوای اصلی

در یک سال گذشته نقض حقوق بشر در ایران ادامه یافت و آزادی بیان در جمهوری اسلامی محدودتر شد!

در یک سال گذشته نقض حقوق بشر در ایران ادامه یافت و آزادی بیان در جمهوری اسلامی محدودتر شد!
ترجمه خلاصه ای از متن گزارش آقای جاوید رحمان در ارتباط با موارد نقض حقوق بشر در ایران
جمعه, 23. اوت 2019 - 09:52
مترجم:

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، تازه ترین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را در تاریخ یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، انتشار داد. جاوید رحمان در تابستان سال گذشته به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر در ایران منصوب شد. او جانشین خانم عاصمه جهانگیر است که فوریه ۲۰۱۸ درگذشت.
در ده سال گذشته جمهوری اسلامی ایران به هیچکدام از سه گزارشگر ویژه ای که برای گزارش به سازمان ملل انتخاب شدند، اجازه نداد برای بررسی وضعیت حقوق بشر، به ایران سفر کنند. این گزارش قرار است در ماه اکتبر در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع شود..

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران موارد زیر را در گزارش خود مطرح کرده است:

۱- برای تهیه گزارش آقای جاوید رحمان تصریح کرده که در مورد وضعیت حقوق بشر ایران، اطلاعات ارائه شده در منابع مختلف از جمله نهادهای غیردولتی، مدافعان حقوق بشر و رسانه‌ها را بر اساس مقررات شورای حقوق بشر بررسی کرده است. به بیانی دیگر جاوید رحمان طی سال گذشته با قربانیان نقض حقوق بشر، خانواده‌های آنها و نهادها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر دیدارهایی داشته است. در ضمن آقای رحمان با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران نیز برای تهیه این گزارش، تماس داشته است.

۲- در گزارش درخواست سفر به ایران از مقامات جمهوری اسلامی تکرار شده است؛

۳- در گزارش آمده است که آقای جاوید رحمان با نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران در ژنو و نیویورک ۲ دیدار داشته و نیز ملاقاتی دیگر با هیئتی از مقامات ارشد ایرانی از جمله نمایندگانی از قوه قضاییه در ژنو داشته است.

۴- بر اساس این گزارش، اگرچه سال گذشته شمار اعدام‌ها در ایران به پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۰۷ تاکنون رسید، اما ایران "هم‌چنان یکی از بالاترین آمار اعدام‌ها در جهان را دارد". در این گزارش، جاوید رحمان نسبت به استفاده از حکم اعدام در ایران عمیقاً ابراز نگرانی کرده و اضافه کرده است که در سال ۲۰۱۸ هفت مورد اعدام افرادی که در کودکی جرم مرتکب شده اند، گزارش شده است و حدود ۹۰ نفر نیز که در زمان ارتکاب جرم کودک بودند، با خطر اعدام مواجه هستند. گزارش سازمان ملل می گوید اقدام ایران در اعدام چنین افرادی کاملاً ممنوع است و ایران باید فورا به اجرای آن پایان دهد.

٥- گزارش در باره بازداشت های خودسرانه شهروندان خارجی و یا دو ملیتی در ایران می گوید، هیچ پیشرفت دیگری جز آزادی یک شهروند لبنانی صورت نگرفته است. آقای جاوید رحمان نسبت به وضعیت نامساعد احمدرضا جلالی، نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، کمال قادری و دیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران عمیقاً ابراز نگرانی کرده و گفته است که حکومت ایران از آنها به عنوان اهرم فشار در سیاست های خارجی خود استفاده می کند.

۶- بازداشت و صدور احکام سنگین علیه فعالان حقوق زنان و معترضین به حجاب اجباری از جمله یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

۷- در بخش برخوردها با وکلای مدافع حقوق بشر از سپتامبر ۲۰۱۸ تاکنون، دست کم هشت وکیل سرشناس حقوق بشری در ایران به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر، دستگیر شده اند. در این گزارش با تاکید بر نقض حق آزادی بیان وکلای دادگستری به صدور احکام سنگین حبس علیه امیرسالار داودی، نسرین ستوده، محمد نجفی و مسعود شمس نژاد اشاره شده است

- گزارش در باره فعالان مدنی می گوید: مقامات در سال گذشته فشارها علیه فعالان اتحادیه های کارگری، رانندگان کامیون، معلمان، و کارگران کارخانه ها را افزایش دادند، کسانی که به شرایط موجود معترض هستند و آنها را به زندان و شلاق محکوم کرده اند. گزارش سازمان ملل از سپیده قلیان، روزنامه نگار و سردبیر کانال تلگرامی گام، امیرحسین محمدی فرد، ساناز الهیاری، علی امیرقلی و عسل محمدی، اسماعیل بخشی، و علی نجاتی نام برده است که در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در استان خوزستان بازداشت و علیه آنها اعلام جرم شده است.
 

۹- گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین در دومین گزارش دوره‌ای خود ابراز نگرانی کرده است که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به "امنیت غذا و توزیع دارو" در ایران آسیب بزند.

۱۰- جاوید رحمان همچنین از تداوم فشار بر روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در داخل و خارج از ایران گزارش داده است. وی در گزارش خود به تهدید و اعمال فشار بر خانواده کارمندان بی بی سی فارسی در ایران اشاره کرده است.

۱۱ - در این گزارش تأکید ویژه ای بر نقض حقوق اقلیت‌های دینی از جمله پیروان ادیان بهایی، یارسان، اهل سنت، نوکیشان مسیحی و دراویش گنابادی شده است و همچنین با اشاره به کشتار کولبران کرد در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی و سوخت بران بلوچ در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای مرزبانی ایران، آمده است که این شهروندان در شرایط سختی زندگی می کنند. این گزارش از مین های باقی مانده دوران جنگ ایران و عراق که طبق برآورد این گزارش، حدود ۲۰ میلیون مین در جریان جنگ ایران و عراق و درگیری های دیگر در این مناطق کار گذاشته شده، ابراز نگرانی کرده است و می گوید آنها خطری برای مردم هستند.

۱۲- این گزارش می گوید که در یک سال گذشته نقض حقوق بشر در ایران ادامه یافت و آزادی بیان در جمهوری اسلامی محدودتر شد. در پایان جاوید رحمان توصیه هایی را مطرح کرده است، از جمله اینکه به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه ورود به ایران داده شود تا شرایط حقوق بشری را بررسی کند، تهدید علیه مدافعان حقوق بشر برداشته شود و زندانیان دو تابعیتی آزاد شوند و اعضای اقلیت های مذهبی رسمی و غیررسمی هدف آزار قرار نگیرند.

آدرس لینک گزارش بزبان انگلیسی
https://undocs.org/en/A/74/188

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.