پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳ اوت ۲۰۲۰

کارزار دفاعی از بازداشت شدگان اخیر: فعالان کارگری و حامیان گروه 14 نفره

۰۱ شهريور ۱۳۹۸

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی -  جمعه اول شهریور ۱۳۹ꓥ

میهمان این هفته دکتر حسن نایب هاشم، پزشک و فعال حقوق بشری ساکن وین - اتریش

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی، سیاسی، فرهنگی) برگزار می‌شوند.

 

https://t.me/joinchat/CPd7yD6WygdJXnSzgsyIzA

پرسش ها:

شهروندان در ایران امنیت ندارند، تورهای شکار امنیتی ها برای پیشبرد مقاصد خود، هر کسی را که هدف گذاری کند می گیرد و زندگی شان را زیر و رو می نماید جدا از اینکه فرد ، مبارز سیاسی باشد یا نه، واقعا وضعیت پیچیده ای بوجود آمده است. و این گفتار درست است که ملتی اسیر شده اند. بازتاب این شرایط ، در محافل حقوق بشری ، تا کجا بحث شده و به پیش رفته است؟

لطفا بفرمایید در مجموع چند نفر از صادرکنندگان بیانیه های ۱۴ نفره دستگیر شدند؟

تحلیل شما از تشدید سرکوب و گسترش دستگیری ها همراه با احکام سنگین به فعالان کارگری، مدنی و سیاسی در ایران چیست؟

معمولا ج ا قبل از انتخابات سختگیریها و بگیر و ببند را کمتر میکند تا تنور انتخابات را گرم کند ولی الان برعکس عمل میکند. نظر شما در این مورد چیست؟

قاضی ها عوامل اجرایی ابلاغ حکم به فعالان کارگری و مدنی هستند و احکام بی دادگاه ها توسط نهادهای امنیتی صادر و قاضی آن را ابلاغ می کند، چنین رویه ای آیا وجه قانونی دارد؟

نقش کمپین های مختلف را در حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی چگونه ارزیابی می کنید؟

چگونه ميتوان جنبش نه به جمهورى اسلامى ( كه با بيانيه ١٤نفر شروع شد ) را با خواسته هاي كارگران بازداشتي هفت تپه و روز كارگر و زندانيان نشريه گام (كه يك جنبش عدالت خواهي با مضمون عدالت اجتماعي است) پيوند داد ؟

در داخل، با همین فضای مجازی اطلاع رسانی انجام می شود، میماند مهاجرین عزیزی که خارج از کشور هستند و می توانند یک نیروی پشتیبانی قدرتمند برای داخل باشند پرسش این است ،چطور میشود از این نیروها به نحو احسن بهره برداری کرد و آنان را سازماندهی کرد، تا آنان بتوانند مسایل داخل را به گوش جهانیان برسانند وحمایت بین المللی را برای داخل پوشش دهند؟

سازمان ملل و عفو بین الملل چه توانی در کاهش اعمال ضد انسانی حکومت فعلی ایران دارند؟

چه مکانیزم های موجب شده که سلامت کالایی شود؟

نقش دولت های بعد از انقلاب در فرایند کالایی شدن چگونه بوده است؟ آیا شما الگوی موفقی را در ارتباط با بهداشت عمومی در دنیا سراغ دارید ؟ اگر جواب مثبت است کجا و به چه خاطر ؟

منطق بازار چگونه وارد نظام سلامت شده است؟

با توجه به مفهوم سلامت و درمان، آیا مبادلات اقتصادی می تواند وارد نظام سلامت شود؟ نظر حزب متبوع شما در این باره چیست ؟

با توجه به اینکه شما پزشک هستید از موضع یک پزشک بگویید که نقش بیمه های سلامت در کاهش هزینه های سلامت مفید بوده یا نه و دوم اینکه طرح تحول سلامت به نفع بیماران یا پزشک

با توجه به تشدید یورش، سرکوب و دستگیری کارگران، حامیان آنان و تعداد زیادی از گروههای بیانیه۱۴ نفره، آیا نباید در داخل کشور به منظور مقابله با این یورش دست به تشکیل کمیته دفاع از زندانیان سیاسی زد؟ و به موازات آن

فراخوان اعتصابات، و اعتراضات داده شود، زیرا در صورت عدم اقدامات عملی و خشونت پرهیز، می تواند منجر به سرخوردگی و انفعال شود.

از نظر شما آیا حمایت سازمانها و احزاب سیاسی از حرکت ۱۴ نفر و زندانیان اخیر کافی و مناسب بوده است ؟

عملکرد جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل در ایران را چگونه ارزیابی میکنید؟

آخرین خبرها در رابطه با زندانیان دستگیر شده حاکی از این است که بیشتر آنها دست به اعتصاب غذا می زنند تا به خواسته هایشان برسند نظر شما در این مورد چیست ؟

آیا وکیلی حمایت از زندانیان دستگیر شده در مشهد را پذیرفته و کلا آیا از داشتن وکیل برخوردار هستند ؟

به نظر میرسد که حامیان زندانیان گروه ۱۴ نفره، دستگیر شدگان مشهد، از فعالین کارگری ، گام و... صحبت نمیکنند و بالعکس . آیا همینطور است نظر شما در این مورد چیست ؟

در مواردی مثل مورد آقای واحدیان خود و همسر ایشان دستگیر شده اند و فرزندان حمایت پدر و مادر خود را از دست داده اند - آیا در این مورد کمکی به این بچه ها میشود ؟

آخرین اخبار در رابطه با دادگاهی شدن "نان، کار، آزادی " چیست ؟

برای کمک به افراد دستگیر شده چه کار مفیدی میتونیم انجام بدهیم؟

چیزی که میشود از تجربیاتی مثل جریان خانم ستوده یا خانم نرگس محمدی یا این خانم هایی که در مترو گل دادن یا آرش صادقی فهمید اینه که هر وقت در مورد شخص دستگیر شده زیاده از حد اطلاع رسانی میشه و تمام رسانه ها و برنامه ها به آن می پردازد رژیم ایران برای اثبات خودش به اون شخص حکم بسیار سنگین تر از احکام معمول میده نظر شما چیه؟

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید