چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰

به مناسبت هفته صلح در اسلو

گزارش فعالیت های کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران – نروژ

۲۴ آذر ۱۳۹۸

شورای شهر اسلو، دانشگاه اسلو، مؤسسه صلح نروژ و مرکز صلح نوبل امسال از مردم دعوت نمودند تا در آستانه روز جهانی حقوق بشر به مدت یک هفته از تاریخ 5-12 دسامبر را گرامی داشته و تجلیل کنند. برهمین اساس فعالیت های زیادی مرتبط با موضوع صلح و حقوق بشر در شهر اسلو انجام شد.

شورای شهر اسلو، دانشگاه اسلو، مؤسسه صلح نروژ و مرکز صلح نوبل امسال از مردم دعوت نمودند تا در آستانه روز جهانی حقوق بشر به مدت یک هفته از تاریخ 5-12 دسامبر را گرامی داشته و تجلیل کنند. برهمین اساس فعالیت های زیادی مرتبط با موضوع صلح و حقوق بشر در شهر اسلو انجام شد.

در آخر این گزارش به صورت تیتروار به مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود، گزارش نخست مربوط به فعالیت های کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران به مناسبت هفته صلح در اسلو خواهیم پرداخت.

این کمیته به مناسبت 10 دسامبر روز جهانی حقوق بشر و همچنین "هفته ی صلح در اسلو"، به برگزاری یک سمینار و مراسم یادبود برای تجلیل و ادای احترام به جانباختگان چهار دهه گذشته که توسط جمهوری اسلامی اعدام، ترور و ناپدید شده اند، اقدام نمود تا توجه جامعه بین المللی به ویژه مقامات دولتی نروژ و نهاد های حقوق بشری نروژ را نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران جلب نماید. در همین راستا در روز هفتم دسامبر ٢٠١٩ سمیناری تحت عنوان: ایران، در آستانه روز جهانی حقوق بشر: دادخواهی، امری محال یا مسئولیتی اجتماعی؟ برگزار شد.

از اهداف این سمینار میتوان: به روشن کردن نقش جامعه بین المللی در پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر، چگونگی امر دادخواهی، معضل حقوق بشر و گفتمان اپوزیسیون ایرانی، توجه به مطالبات گروه های تحت ستم ملی و اقلیت های جنسی و جنسیتی و چگونگی تامین و اجرای حقوق بشر و دادخواهی نام برد.

این سمینار در سالن کتابخانه و خانه فرهنگ منطقه فروست اسلو پایتخت نروژ برگزار شد. حضور چشمگیر ایرانیان از طیف ها و گرایشات مختلف سیاسی اجتماعی و سنی مختلف در این سمینار گویای این موضوع است که گفتمان حقوق بشری بیش از گذشته مورد توجه ایرانیان بوده و کار بیشتری را در این خصوص طلب می کنند.

خانم ژیلا گل عنبر، به عنوان مجری برنامه، ضمن خیرمقدم به سخنرانان و میهمانان، این سمینار آغاز و اعلام برنامه نمود. سپس آقای علی فکری با دکلمه شعر زیبایی از شفیع کدکنی ادیب، نویسنده و شاعر میهنمان به یاد همه جانباختگان راه آزادی و عدالت اجتماعی بویژه جانباختگان اعتراضات آبان ماه در ایران، یک دقیقه سکوت اعلام نمود. در ادامه فیلم کوتاهی از اعتراضات آبان ٩٨ نمایش داده شد و پس از نمایش فیلم، مجری برنامه اولین سخنران سمینار را دعوت به سخنرانی نمود.

در این سمینار شخصیتها و فعالین حقوق بشر در خصوص موضوعات ذکر شده ذیل سخنرانی نمودند:

خانم شادی صدر، وکیل، روزنامه نگار، فمنیست و فّعال حقوق زنان ایرانی از «سازمان عدالت برای ایران» عنوان سخنرانی: نقش جامعه بین المللی در پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر در ایران

خانم شادی امین، فمینیست و فعال برابری جنسیتی از «سازمان عدالت برای ایران» ، موضوع سخنرانی: حقوق بشر و اپوزیسیون ایرانی

دکتر محمود امیری مقدم: فعال حقوق بشر با موضوع سخنرانی: مبارزه با اعدام

شهاب شیخی: ژورنالیست و فعال حقوق بشر، با موضوع سخنرانی: کردها ناشهروند خوانده های همیشه بشر

خاطره معینی: فعال حقوق بشر، عضو خانواده جانباختگان تابستان سال 67 و مسئول کمیته خاوران در نروژ، موضوع: دادخواهی، تلاش برای عدم فراموشی و اجرای عدالت

حضور همزمان دو فعال و کنشگر شناخته شده حوزه زنان و حقوق بشر، خانمها شادی صدر و شادی امین برای اولین بار در اسلو با استقبال خوبی روبرو گشت. بیش از نیمی از حاضرین را زنان بخصوص نسل جوان تشکیل داده بود. نکته حائز اهمیت در این سمینار، شرکت طیف بسیار متنوع و وسیعی از ایرانیان مقیم اسلو بوده است. تعداد بیشماری برای اولین بار در چنین سمیناری شرکت می کردند و میتوان گفت درصد بالایی از آنها در هیچ حزب و سازمانی سابقه فعالیت سیاسی نداشته اند .

با برگزاری این سمینار ما شاهد دومین همگرایی بسیار متنوع از نیروهای اپوزیسیون ایرانی در زیر یک سقف بوده ایم. در این دوره از اعتراضات، ایرانیان اسلو این تجربه مثبت را که نشان از تلاش حداکثری برای دوری جستن از اختلافات سیاسی در بین اپوزیسیون بوده است را تجربه کرده اند. آری با قبول تفاوتها و رعایت اصول دموکراتیک می توان کارزار عملی مشترکی را در دفاع از مبارزات مردم ایران سازماندهی نمود و آینده سیاسی ایران را در چارچوب سیستمی دموکراتیک به آرای آزاد مردم سپرد.

در این سمینار فیلمی از گلزار خاوران نشان داده شد که قسمت هایی از آن تاکنون پخش نشده بود. این فیلم نه تنها تاثیر بسیار زیادی بر شرکت کنندگان گذاشت بلکه برای برخی از شرکت کننده نسل جوان دیدن چنین اسنادی از جنایات گذشته حکومت اسلامی تازگی داشته است.

دو گروه موزیک ایرانی، سرودها و موسیقی زنده ای را با اجرای هنرمندانه خود در خاطره مهمانان سمینار ثبت نمودند . در یکی از این گروهها یک هنرمند نروژی نیز ترانه ای به زبان نروژی اجراء نمود. کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران، بر این باور است بدون مشارکت سخنرانان، میهمانان، تیم تدارکات، تهیه کنندگان سرویس غذا، گروه های موزیک، بخش فنی و دیگر عزیزان به همراه اعضای کمیته موفقیت این سمینار ممکن نبود. از همه عزیزانی که بطور داوطلبانه قبول زحمت و مسئولیت نمودند و در کنار کمیته بودند سپاسگزاری ویژه می نماییم.

این سمینار به دلیل عدم هماهنگی مدیران سالن با تاخیری یک ساعته برگزار گردید و این موضوع باعث گشت تا گروه فنی نتواند شرایط لازم جهت صدا و تصویر در سالن را بموقع انجام دهد لذا در ابتدای مراسم با مشکل صدا و امور فنی سالن روبرو گشتیم ، بابت این اشکال از همه عزیزان بویژه از سخنرانان پوزش می طلبیم. امید است که در آینده با چنین نقص فنی مواجه نشویم.

دومین برنامه کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران در هفته ی صلح در اسلو تجلیل و ادای احترام به جانباختگان چهار دهه گذشته که توسط جمهوری اسلامی اعدام، ترور و ناپدید شده اند. بر پاپی همایشی سمبلیک از طریق برگزاری نمایشگاه عکس برای تجلیل و ادای احترام به جانباختگان ۴ دهه گذشته که توسط جمهوری اسلامی اعدام، ترور و ناپدید شده اند، بود. در آغاز برنامه آقای علی فکری با یاد همه جانباختگان راه آزادی و عدالت اجتماعی میهنمان بویژه جانباختگان اعتراضات آبان ماه یک دقیقه سکوت اعلام نمود. عکس های بیشماری از جانباختگان از همه گرایشات سیاسی- عقیدتی در این نمایشگاه به چشم میخورد. تعداد بیشماری از ایرانیان با گل، شمع و مشعلهای فروزان، یاد و خاطره این عزیزان را گرامی داشتند و با خانواده آنان ضمن همدردی، سوگند یاد کردند تا آزادی میهنمان لحظه ای از پای ننشینند.

سخنرانان این آکسیون آقای امیری مقدم فعال شناخته شده حقوق بشر در نروژ و خانم خاطره معینی از خانواده جانباختگان کشتار ۶٧ و مسئول کمیته خاوران نروژ، بودند.

آقای محمود امیری مقدم سخنان خود را اینگونه آغاز نمودند: این بزرگداشت نه فقط برای یادمان جانباختگان بلکه بخشا بخاطر خود ما نیز هست زیرا بسیار سخت خواهد بود که وجود هزاران کیلومتر دور از میهن، شاهد باشی که جوانان هم میهنت که برای ابتدایی ترین حقوق خود به خیابانها آمده اند با گلوله پاسخ گیرند. ما به خانواده های این عزیزان می گوییم که شما تنها نیستید، ما در کنار شما خواهیم بود و عزیزان شما را فراموش نخواهیم کرد. ما قول میدهیم سرانجام کسانی که مسئولیت این جنایات را داشته اند از علی خامنه ای که دستور این جنایت را داد تا قوه قضاییه ، روسای بازداشتگاه ها تا رییس جمهور که تلاش دارند روی این جنایت سرپوش بگذارند را مورد پاسخگویی قرار خواهیم داد. کسانی که بر روی جوانها شلیک کردند همه مسئول هستند و دیر یا زود مورد محاکمه قرار خواهند گرفت ما قول میدهیم تا آن روز تلاش خواهیم کرد، همانگونه که یکی از مامورین اعدام ها در دولت نازیست بعد از گذشت سالها مورد محاکمه قرار گرفت. هیچ حکومتی با ظلم پایدار نخواهد ماند و این خونها پایمال نشده است. به امید ایرانی آزاد.

خانم خاطره معینی بعنوان دیگر سخنران این مراسم در صحبتی کوتاهی عنوان کردند: من یکی از اعضای خانواده جانباختگان تابستان 67 هستم به سهم خودم از تک تک شما که برای یادبود این عزیزان اینجا تشریف آورده اید ممنونم. تا زمانی که صدای دادخواهی ما بلند نشود، هیچگاه نمی توانیم به حق قانونی و طبیعی خود دست پیدا کنیم. من به عنوان کسی که ١٢ نفر از نزدیکترین و عزیزترین هایم بدون هیچ جرمی در دهه شصت و در کشتار تابستان 67 اعدام شده اند.، درد و رنج این خانواده ها را درک میکنم و تا وقتی زنده هستم در کنارشان خواهم بود.

برنامه پایانی همایش با اجرای سرود "ای ایران" توسط حاضرین تکمیل گردید.

 

کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران – نروژ

رحمان ساکی

دسامبر ۲۰۱۹

نشانی تماس کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران – نروژ

iran.skfmi@gmail.com

Mobil: 00 47 99 24 47 18

صفحه فیسبوکی: کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران - نروژ

********************** ********************* ********************* ************************

برنامه های هفته ی صلح در اسلو، 12-5 دسامبر 2019 :

راهپیمایی صلح

سمینار اتیوپی، یکی از برقرار کنندگان صلح در منطقه؟

نمایشگاه" سیاره ی جدید": چه عواملی یک جامعه ی خوب را به وجود می آورد؟

آکادمی حقوق بشر این پرسش را برای بیش از 2200 متقاضی پناهندگی از سال 2008 مطرح کرده است، و نمایشگاه سیاره ی جدید پاسخ ها و عکس العمل های جوانان به این پرسش را مورد توجه و تاکید قرار داده است.

سمینار: چرا جنگ؟ چه موانعی بین ما و صلح ایستاده است؟

آیا دنیا به سمت دنیای در صلح حرکت میکند؟

گفتگوهای سوئدی- نروژی پیرامون صلح: آیا جایی برای ایده آلیسم در شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد؟

ایده آلیسم و ایده های قانونی و هنجاری چقدر می توانند در عرصه هایی مانند شورای امنیت سازمان ملل ایفای نقش نمایند؟

مراسم رونمایی از کتاب: کتاب راهنمای تحقیقاتی با محوریت حقوق بین الملل و صلح

مهمانی صلح " کودکان را نجات دهید"

برگزار کننده : مرکز صلح نوبل

برنامه و مهمانی برای تجلیل از دریافت کنندگان جایزه ی صلح نوبل، این برنامه توسط کودکان و برای آنها ترتیب داده شده است.

مراسم اعطای جایزه ی صلح نوبل در مرکز صلح نوبل

مراسم راهپیمایی با فانوس در بزرگداشت جایزه ی صلح نوبل

از مردم دعوت میشود تا در راهپیمایی با فانوس در بزرگداشت برنده امسال صلح نوبل شرکت نمایید. شرکت در این مراسم برای عموم آزاد است.

حقوق بشر پذیرای کنترل پلیس: مصاحبه های تحقیقاتی

مصاحبه با افراد بخش مهمی از تحقیقات پلیس به حساب می آید و روشی که پلیس اینکار را انجام میدهد تاثیر بسزایی در نتیجه ی حاصله و برقراری عدالت در رسیدگی های کیفری پس از این تحقیقات خواهد داشت. این سمینار در مورد کاربرد مصاحبه های تحقیقاتی در تلاش ها و اقدامات برای مقابله با تروریسم، به بحث و بررسی پیرامون این موضوع خواهد پرداخت که چگونه این روش می تواند به عنوان راه حلی برای مقابله با رفتارهای بیمارگونه و اشتباه به کار رود، و همچنین تلاش میکند تا جنبه های روانشناسی در پس بکارگیری این روش را به تصویر بکشد.

فروم جایزه ی صلح نوبل 2019

فروم جایزه ی صلح نوبل به بررسی تحولات و مناقشات یمن خواهد پرداخت.

در این نشست "توکل کارمن" به عنوان سخنران اصلی حضور خواهد داشت.

سمینار : از اعتراضات تا برقراری دموکراسی؟ بحث گروه سخنرانان درباره اعتراضات در هنگ کنگ می باشد.

چرا تمام این اعتراضات در هنگ کنگ به وقوع پیوسته است؟

به این سمینار بپیوندید تا در مورد این رویداد جهانی و سایر رویدادهای مشابه در دنیا بیشتر بیاموزید.

نمایشگاه جایزه ی صلح نوبل ۲۰۱۹

زمان و مکان: مرکز صلح نوبل

از نمایشگاه در مورد برنده جایزه ی نوبل و کارهای او دیدن نمایید

در این نمایشگاه بازدید برای عموم آزاد است.

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید