يكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۹ اوت ۲۰۲۰

پیرامون حادثه‌ی غمبار کرمان و سانحه‌ی اندوهناک هوایی تهران

عمیقاً از هر دو فاجعه‌ی انسانی در فاصله‌ی دو روز متاسف و متأثریم!

۱۸ دی‌ ۱۳۹۸

جنبه‌ی دردناک این دو واقعه را هم در این باید دید که کابوس همان بحران بس خطرناک، مانع از توجه کافی و حس لازم در جامعه برای فهم تلخی جانگزای آن‌ها شده است. از این دو، یکی در کرمان رخ داد و دیگری در صباشهر، اطراف تهران

طی دو روز گذشته ما با دو تراژدی بزرگ مواجه بودیم و هر دوی آن‌ها هم شوربختانه تحت الشعاع بحران خطرناکی قرار گرفتند که به مناسبات سراسر تنش آلود بین دولت امریکا و جمهوری اسلامی بر می گردد. جنبه‌ی دردناک این دو واقعه را هم در این باید دید که کابوس همان بحران بس خطرناک، مانع از توجه کافی و حس لازم در جامعه برای فهم تلخی جانگزای آن‌ها شده است. از این دو، یکی در کرمان رخ داد و دیگری در صباشهر، اطراف تهران. اولی از پیامدهای خود بحران و دنباله‌های مربوط به آن و دیگری هم‌زمان با لحظات بسیار بحرانی‌ و نگران کننده‌ی ناشی از تداوم ماجراجوئی های دو سوی تنش حاد.

در مراسم تهییجی تشییع جنازه‌ی قاسم سلیمانی در زادگاهش کرمان، بر اثر غفلت نابخشودنی مسئولان این مراسم، جان ۵۹ تن به‌گونه‌ای دلخراش از دست رفت و ۲۱۳ تن مصدوم از آن بر جای باقی ماند. تلخی حادثه‌ی غمبار کرمان، مسلماً خود را بعدها بیشتر نشان خواهد داد. ما با تاثر تمام از این فاجعه، با همه‌ی بازماندگان قربانیان آن‌ عمیقاً ابراز همدردی می کنیم و مسئول این بی مبالاتی را جمهوری اسلامی می دانیم. حکومت موظف به پرداخت خسارت به بازماندگان این قربانیان است؛ گرچه هیچ چیز نمی تواند جبران جان های از دست رفته باشد.

اما هنوز از واقعه‌ی دردناک کرمان دو روزی نگذشته بود که خبر رسید یک فروند بوئینگ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکرائین لحظاتی پس از بلند شدن از فرودگاه بین المللی تهران سقوط کرده و هر ۱۷۶ سرنشین آن در آتش سوخته اند. مطابق اعلام خبر رسمی، ۱۴۷ تن از مسافران هواپیما ایرانی بودند و گروهی از آن‌ها در زمره‌ی دانشجویان نخبه و افراد دانشمند ایرانی که قصد سفر علمی داشتند. این سانحه‌ی جانسوز که منجر به برباد رفتن جان این‌همه انسان و از دست رفتن گروهی از استعدادهای کشور ما شده، مایه دردی عمیق و تاسف همگانی است.

تحقیقات در مورد علت سانحه‌ی هوائی ادامه دارد. در اولین گزارش ها مقامات مسئول در ایران، علت سقوط را هواپیما نقص فنی اعلام نموده اند، اما هنوز گزارش جامع و قابل قبولی از علل این حادثه منتشر نشده‌است.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به خانوادهای داغدار سقوط هواپیما تسلیت می گوید، خود را در غم آن‌ها شریک می داند. هم چنین، افسوس مضاعف خود از پرپر شدن زودهنگام جوانان مستعد کشور را اعلام می‌داریم. ما خواهان تحقیق در مورد علت این سانحه‌ی دلخراش و پاسخگوئی به خانواده‌های داغدار هستیم.

 

هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۸ دی ماه ۱۳۸ برابر با ۸ ژانویه۲۰۲۰

دیدگاه‌ها

به امیددیداردرایران
0

صدایتان هرچه رساترباد.پیروزباشید
0

افزودن دیدگاه جدید