يكشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰

گزارش گردهم آئی اعتراضی هماهنگی ایرانیان در پاریس

۲۶ دی‌ ۱۳۹۸

به دعوت هماهنگی ایرانیان- پاریس تجمعی اعتراضی در عصر روز چهارشنبه پانزدهم ژانویه برای گرامیداشت خاطره قربانیان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی درتهران، جانباختگان خیزش آبان ماه و سرکوب شدگان چند روزه اخیر و برای آزادی همه زندانیان سیاسی و اعتراض به حکومت جنایتکار اسلامی در به خاک و خون کشیدن مردم برگزار گردید.

به دعوت هماهنگی ایرانیان- پاریس تجمعی اعتراضی در عصر روز چهارشنبه پانزدهم ژانویه برای گرامیداشت خاطره قربانیان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی درتهران، جانباختگان خیزش آبان ماه و سرکوب شدگان چند روزه اخیر و برای آزادی همه زندانیان سیاسی و اعتراض به حکومت جنایتکار اسلامی در به خاک و خون کشیدن مردم برگزار گردید.

به رغم هوای بارانی و با وجود اعتصاب متروها در پاریس، نزدیک به صد تن از ایرانیان از طیف های مختلف فکری توانسته بودند خود را به میدان سنت میشل برسانند تا در این مراسم شرکت کنند. عکس های تعدادی از قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و جانباختگان آبانماه که به شکل پوستر چاپ شده بود، در مراسم به نمایش گذاشته شد. برای ادای احترام به جانباختگان خیزش اخیر و سقوط هواپیما پوسترهای آنان با شمع های روشن در میدان گذاشته شده بود. در این مراسم شعارهایی که توسط مردم در ایران داده شده بود در تریبون خوانده می شد. از جمله:

سپاه جنایت می کند، رهبر حمایت می کند

سپاه بی کفایت، مایه ننگ ملت

سپاهی حیا کن، مملکت رو رها کن

حکومت سپاهی داعش ما شمائید

بترسید بترسید ما همه با هم هستیم

اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم شد ماجرا

کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل را ستایش کنیم

زندانی سیاسی آزاد بایدگردد

جمهوری اسلامی نابودبایدگردد و...

در گردهم آئی اعتراضی امروز بیشتر تلاش شده بود حالت نمایشگاه عکس جانباختگان و شعار مردم در ایران را به نمایش بگذارد از اینرو سخنران نداشت. اما از طرف حزب کمونیست فرانسه نماینده ای برای اعلام همبستگی درمراسم حضورداشتندوپیام حزب را قرائت نمودند. آقای پاسگال توور از مسئولان روابط بین الملل حزب کمونیست فرانسه عنوان نمود که ما از تمام جریانات و نیروهای دموکرات ایران به ویژه زنان و جوانان برای آزادی و دموکراسی حمایت کرده ایم و آنرا ادامه خواهیم داد. او مطرح نمود که از نظر حزب کمونیست افزایش تنش ها در منطقه خاورمیانه نمی تواند به دموکراسی خدمت کند.

پیش از این هماهنگی ایرانیان - پاریس در توضیح چرائی برگزاری این تظاهرات اعلام کرده بود:

سرکوب و کشتار در این رژيم ضد بشرى تازگی ندارد. چهل سال است که مردم ایران به خشن ترین شکل سرکوب می شوند. طی دوره اخیر و بخصوص پس از سركوب وحشيانه خيزش آبانماه مردم تا به امروز، جامعه ما يك روز خوش به خود نديده است . جمهوری اسلامی فریاد اعتراض حق طلبانه مردم ایران را با گلوله پاسخ داد و صدها کشته و زخمی و هزاران تن را دستگیر و زندانی نمود. در پی تحریکات رژیم اسلامی و طرفدارانش درعراق برعلیه نیروهای آمریکائی و بخصوص حمله به سفارت آمریکا و بالا گرفتن تنش با دولت آمریکا و بالاخره ترور قاسم سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکائی، خطر بروز جنگ رو در رو بين حكام ايران و آمريكا بالاگرفت و براى چند شبانه روز خواب از چشم مردم ايران و كشورهاى همسايه ربوده شد. خاكسپارى قاسم سليمانى براى رژيم فرصتى فراهم آورد تا به اعتبار آن لكه ننگ قتل نزديك به ١٥٠٠ تن و بازداشت هزاران نفر را به پوشاند. اما مرگ نزديك به ٧٠ نفر در كرمان و مجروح شدن چند صد تن ديگر، فاجعه تازه ای بود كه مردم ايران را همزمان در خشم و اندوه فرو برد.

در بخش پایانی برنامه اکبر سیف یکی از مسولان هماهنگی ایرانیان-پاریس فشرده خواست برگزار کنندگان این تظاهرات را چنین برشمرد:همه ما می دانیم که طی روزهای اخیر،درپی فجایعی که درکشورماطی حدودادوماه اخیراتفاق افتاده است،گروه های وسیعی ازهموطنان مادرتهران وشهرهای مختلف با شعارهایی علیه نظام دینی گردهم آمده اند.این اجتماعات باوجودسرکوب خشن حکومت اسلامی ادامه یافته است.ماضمن اعتراض به حکومت دینی حاکم درایران،ازتمامی نهادها ومجامع ترقی خواه ومدافع حقوق بشر می خواهیم ازخواست های حق طلبانه مردم ایران درزمینه دموکراسی وآزادی وحقوق بشروتفکیک دین ودولت دفاع کنند.ماخواهان نظارت نهادها وسازمان های معتبروذیصلاح بین المللی برای کشف تمامی حقایق مربوط به فجایع اخیردرایران ومحاکمه عاملان آن هستیم.علی خامنه ای فرمانده کل قواوحاکم مطلق برتمامی امورکشوری ولشگری درایران می باشدوبایددرمقابل عدالت وقربانیان بی گناه فاجعه دلخراش سقوط هواپیماوتمامی جنایات رژیم به مردم ماوافکارعمومی جهانیان پاسخگوباشد.

درخاتمه اعلام شد که تجمع اعتراضی دیگری ازسوی هماهنگی ایرانیان-پاریس درهمراهی با جنبش اعتراضی مردم ایران درروزشنبه 18ژانویه 2020 درساعت 15 تا17 درمیدان سنت میشل برگزارخواهدشدوازهمه هموطنان آزادیخواه ساکن پاریس برای شرکت دراین تجمع دعوت به عمل آمد.

هماهنگی ایرانیان-پاریس

15ژانویه 2020

 

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید