رفتن به محتوای اصلی

قدرت و متافزیک قدرت!

قدرت و متافزیک قدرت!
به بهانه امامت نمازجمعه توسط خامنه ای
پنج‌شنبه, 16. ژانویه 2020 - 22:17

بالأخره فرمودند که حکمت امامت نمازجمعه این هفته که موردگمانه زنی های زیادی است، چیست؟!:

«چرا رهبری بعد از ۸ سال به نماز جمعه می‌آیند؟ گزارش ویدئویی تبیان را در این باره ببینید، گزارشی که یادآوری کرده جمعه ۲۸ آبان چهلمین سال حضور آیت‌الله خامنه‌ای در مقام امام جمعه تهران است.» - خبرآنلاین

اگر قرار به روایت حاکمان باشد همه چیز عادی و سرجای خودش است. نظم موجودبهترین است و این درشرایطی است که درست همین «بهترین» موردپرسش و چالش قرارگرفته است. بنابراین هدف واقعی انکاروضعیت اضطراری است. وضعیت اضطراری هم، چیزی جز پنبه کردن نمادهای اقتدار، از پاره کردن عکس قاسم سلیمانی تا تمثال های مقدس خودحضرت آقا و تمرکز برنهاد سپاه قاتل و آدمکش، در خیابان ها و درمقابل چشمان بهت زده نیست... حضور برای بزرگداشت به مناسبت چهل سال سلطنت ولایت مدار و چهل سال نکبت و سرکوب.

اربابان قدرت بنا به قاعده و در وجه غالب، هیچگاه نه حاضر و نه قادر به فهم معنای رویدادها هستند. حتی در حالی که در خفای خود احساس بکنند زمینی که رویش ایستاده اند انگار دارد نشست می کند. نمایش قدرت برای پوشاندن زوال قدرت، ژست تهاجمی گرفتن در وضعیت تدافعی، همانگونه که این روزها شاهدش بوده ایم، خود به ضدخود و پاشنه آشیل نظام تبدیل می شود.

آن که می خواست خاک کند خودخاک می شود. آن گونه که، این روزها صدای طبل استعفایش بنا به روایت محترمانه، و شعارمرگ بر رهبرالدنگ ما به زبان بدون روتوش از هرسوشنیده می شود.. . بنابراین او می آید که بگوید جسدنیمه جان قدرت هم چنان زنده است و او مصمم به حفظ آن چیزی است که پنبه اش در خیابان ها زده می شود... او می آید که به حامیان متزلزل و اعتماد از دست داده روحیه بدمد و بگوید که هم چنان قاطع روی پای خود ایستاده است...

متافزیک قدرت، هاله ای که قدرت خود را درآن می پوشاند، برای حفظ قدرت، از خودقدرت- قدرت لخت و برهنه و بدون حفاظ- مهم تراست. از همین رو فرایندفروپاشی قدرت ابتدا از درهم شکستن حفاظ قدرت و قدسی زدائی از هاله قدرت شروع می شود... و این روزها آن چه که شاهدش هستیم همین شکستن متافزیک قدرت است. مردم ابتدا در خیابان ها و همه جا هاله قدرت قدرسی را درهم می شکنند و زیرپا له می کنند تا زمان به سراغ قدرت بی حفاظ شده رفتن فرابرسد... از همین رو حضورخامنه ای در نمازجمعه چهلمین سال خود حکم همان حضورپادشاه لخت شده در انظارعمومی را دارد.

https://www.khabaronline.ir/news/1342755/

دیدگاه‌ها

سامان

کاش پیشروان بتوانندبرای مردم روشن کنند که نه تاج ونه عمامه ونه هرکس دیگری که به نفت متکی است جواب خواسته های آنان رانمی دهد که هیچ چنانچه تغییرقدرتی صورت بگیردوبازنوکران نفت برمسندبنشیننددربه همان پاشنه قبل میچرخد.نبودیک جامعه مدنی مهلک ترین برای ملتی است که اززمان مشروطه تاکنون نتوانسته به آن دست یابد.

جمعه, 17.01.2020 - 10:51 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.