شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱

چرا سیاست مداران توطئه تئوری دروغین اسلحه زیستی را در باره ویروس کرونا اشاعه می دهند؟

۰۴ فروردين ۱۳۹۹

تئوری توطئه سلاح زیستی ویروس کرونا نه تنها در نمایش دروغ بودن خود شکست خورده است، بلکه حتی به نظر می رسد موج دوم آن آغازمی شود و سیاست مداران برجسته ی کشورهای جهان در حال پذیرفتن آن هستند.

پیش در آمد مترجم: در باره منشا ویروس کرونا گمانه زنی های بسیاری رواج دارد که داوری در باره آن را دشوار می سازد. برخی آن را ساخته ی امریکا یا اسرائیل می دانند که برای فلج کردن چین، ایران و روسیه با دستکاری در ویروس آنفولانزا عملی شده است، و ادعا می کنند که واکسن آن را نیز در اختیار دارند. از جمله «پرفسور علی کرمی، متخصص بیوتکنولوژی (زیست فناوری) پزشکی و فوق تخصص مهندسی ژنتیک در خصوص احتمال نقش داشتن آمریکایی‌ها در ساخت و انتشار ویروس کرونا می گوید: نمی‌توان به طور قطع در این خصوص نظر داد، اما یکی از موضوعاتی که فرضیه دست ساز بودن ویروس کرونا را قوت می‌بخشد، ترکیب جدید این ویروس است؛ پس از بررسی های علمی برخی دانشمندان داخلی و خارجی دریافته اند که این ویروس ترکیبی نوساز داشته و تفاوت‌هایی از نظر ساختار با نمونه‌های مشابه قبل خود دارد.»(پایگاه خبری صراط 4 فرودین 99) این ادعا تاکنون به هیچ وجه مستندی نداشته است. وضعیت گستردگی ویروس هم اکنون در امریکا در رتبه سوم جهان قرار دارد.تا دوم فرودین در امریکا 19.100 نفر مبتلا به کووید 19 و 244 نفر جانشان را از دست داده اند. برخی دیگر از جمله ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را "ویروس چینی" معرفی می کنند که برای زمینگیر کردن اقتصاد های جهان اول و کسب سلطه از سوی چین که اقتصاد قدرتمندی داردساخته و رواج داده شده است. (نگاه نژاد پرستانه ترامپ در برخورد با درمان بیماری همه گیر نیز نتایجی نژاد پرستانه به بار آورده و خواهد اورد .) این گروه روی کنترل ویروس در چین و انحصار آن فقط در یک استان تاکید و نتیجه می گیرند که توطئه ای در کار است. اما کارشناسان امور دفاعی و متخصصان بیماری هیچ یک از این گزینه های تئوری توطئه را تایید نمی کنند و آن را یکسره "سیاسی کردن" اپیدمی بیماری می دانند. مقاله زیر از جهت دیگری موضوع را مورد بررسی قرار داده است .

***

احتمالا این شایعه را که : ویروس کرونا یک اسلحه زیستی است شنیده اید. برخی کشور های مخرب - شاید امریکا، شاید چین، بسته به کسی که از آن صحبت یا توئیت می کند- عمدا ویروسی را آزاد کرده اند که سبب کووید 19 در جهان شده است. شاید همچنین شنیده اید که این فکر از سوی متخصصان بیماری و دفاع به صورت گسترده ای تکذیب شده است. برخی یادآوری می کنند، یک سلاح زیستی خوب، نمی تواند به سادگی و یکسره ای که ویروس جدید کرونا گسترش یافت منتشر شود. اما برای فرصت طلبان سیاسی و نظریه پردازان توطئه ، افزایش تعداد آلودگی کووید 19 ، نرخ رشد یاینده مرگ، و اختلال های انبوه برای ریتم روزانه زندگی زمینه باروری توطئه را ایجاد می کند.

تئوری توطئه سلاح زیستی ویروس کرونا نه تنها در نمایش دروغ بودن خود شکست خورده است، بلکه حتی به نظر می رسد موج دوم آن آغازمی شود و سیاست مداران برجسته ی کشورهای جهان در حال پذیرفتن آن هستند. فیلیپا کنتزوس پژوهشگر دفاع زیستی می گوید " تا مدتی، به نظر می رسید واکنش منفی واشنگتن پست و فورین پلیسی در باره روایت سلاح زیستی موثر است، اما در روز های اخیر، ظاهرا موج دوم این روایت با کین خواهی در حال بازگشت است." مقامات دولت های کنونی و سابق، از جمله محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران، لیجیان ژائو، سخنگوی وزارت خارجه چین، تام کاتن سناتورارکانزاس از امریکا در ماه گذشته به برخی از روایت های تئوری اعتبار داده اند. در امریکا، کاتن ازپیشنهاد ماه گذشته خود که ویروس ساخته نظامی چین است کاملا دست نمی کشد. او در ماه فوریه در مصاحبه ای با فاکس نیوز ظاهر شد تا قبل از آن که فکر تئوری تقریبا عقب نشینی کند، به نوعی آن را مطرح کند. (او در رشته ای ازتوئیت ها نوشت تئوری سلاح زیستی یکی از چندین فرضیه است.) این که سلاح زیستی هست یا نه، کاتن هنوز اعتقاد دارد یک نفر، یک نفر چینی مسئول همه گیری ویروس است. روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام شد که او به طور موقت دفتر خود را در سنا بسته است ،او ویروس را پنج بار " کرونا ویروس ووهان" خواند و قول داد" ما کسانی را که ویروس را بر جهان تحمیل کردند پاسخگو خواهیم کرد." او در یک توئیت توضیحی بعدی گفت آری، منظور او چین است.

خلاصه مقاله 12 مارس اکسپرس بریتانیا نفت روی آتش ریخت. مقاله گزارش می کند که پروفسور فرانسیس بویل استاد حقوق دانشگاه ایلینویز، که به نوشتن پیش نویس قانونی که اسلحه بیو لوژیک ویروس کرونا را در ایالات متحده اجرایی کرد کمک کرد ه است، یک "تفنگ سیگاری" را که نشان می دهد ویروس کرونا یک اسلحه زیستی است که از یک آزمایشگاه پژوهش چینی نزدیک ووهان، شهری که منشا شیوع ویروس بود، منتشرشده است شناسایی کرده است. بویل ظاهرا تئوری خود را بر مقاله ای درمجله جهت علم که به "تغییر کارکردی" در ویروس اشاره می کند که انتشارآن را نسبت به سایر کروناویروس ها در میان انسان ها بهترمی کند بنا کرده است. اما همان طور که خود اکسپرس در یک اصلاحیه ای یادآورمی شود،مقاله تحقیقی مورد اشاره بویل نظریه ای در باره آن چه سبب "تغییر کارکرد" در ویروس می شود ارائه نکرده است . یادداشت اصلاحی می گوید " بنا براین زمانی که مقاله ما ادعا کرد« کووید 19دستکاری شده است" نا درست بود. آن اصلاحیه مانیش تواری، شخصیت برجسته پارلمانی هند و سخنگوی کنگره ملی هند، حزب مخالف برجسته کشور را از توئیت دوباره مقاله اکسپرس برای بیش از 380.000 دنبال کننده خود، و اضافه کردن اتهام شدید خود او که "شیوع بیماری یک عمل تروریستی است" باز نداشت.

تواری در 12 مارس توئیت کرد" ویروس کرونا یک اسلحه زیستی است که (به صورت ) سرکش گسترش یافت یا برای گسترش سرکش ساخته شد. آن عمل یک اقدام تروریستی است.

انجام تحقیقات بین المللی خواه تحت نظارت دادگاه بین المللی یا شورای جهانی کد برای زیر خاک کردن حقیقت و برگرداندن تمرکز بر از بین بردن سلاح های بیو لوژیک ضروری است."لنتزوس نگران است که جولان شخصیت های برجسته ی ترویج کننده تئوری توطئه بتواند تابوی جهانی علیه در اختیار داشتن سلاح های زیستی را تضعیف کند- تحقیق روی سلاح های زیستی امری جهانی به نظر برسد. او می گوید " تئوری توطئه در سطح های سیاسی برجسته، برجسته ترین آن از ایران، ونیز روسیه و تا اندازه ای چین ، به پیش برده می شود. مهم است که ما این را خطراعلام کنیم .ما نمی توانیم مانند کشورهایی که سلاح زیستی دارند و در حال دورشدن از آن هستند، یا حتی کشورهایی که می خواهند این نوع از سلاح ها را دنبال کنند از عهده هزینه آن بر آییم. این بر خورد به صورت قابل توجهی تابو علیه سلاح های زیستی را تنزل می دهد."

ایران، در اوایل مارس بیش از 3.500 مورد تایید شده داشت که در تمام 31 استان آن گسترده بود، که مقامات ایرانی پرش روی ارابه توطئه سلاح زیستی را آغاز کردند. حسین سلامی ، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که شیوع کووید 19 "شاید یک ترور زیستی باشد" که از سوی امریکا صورت گرفته است. روز بعد، یک نماینده محافظه کار مجلس ایران آن ادعا را تکرار، و به یک خبرگزاری دولتی ایران گفت که ویروس عمدا در سراسر ایران و چین منتشر شده و ایجاد یک سازمان دفاع ترور زیستی مستقل را پیشنهاد کرد.

محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور سابق ایران که به نظر می رسد قادر نیست در برابر فرصت خوب برای انتشار دروغ ها مقاومت کند( حتی زمانی القاعده از او خواست به دروغگویی پایان دهد) ، نیز به عمل توطئه ویروس کرونا متوسل شد. او در نامه سر گشاده ای به دبیر کل سازمان ملل ، نوشت آشکار است که ویروس " ساخته شده در آزمایشگاه ها ... توسط زرادخانه‌های جنگ بیولوژیک برخی قدرت‌های سلطه‌گر جهانی است."

به طور طبیعی ، زمانی زیادی برای رسیدن این توطئه ها به بالا طول نکشید. در 12 مارس، رهبر معظم ایران فرمانی را که فکر" این حادثه باید یک حمله بیولوژیکی باشد " را تایید می کرد و دستورایجاد " ستاد بهداشت و درمان" را در داخل نیروهای مسلح برای کمک به کنترل گسترش ویروس می داد منتشر کرد .

در عین حال، دولت چین ، به گفته کاتن شیطان ، حداقل یک طرف دار برجسته توطئه در صف های خود دارد. در 12 مارس ، ژائو، سخنگوی وزارت خارجه چین ، با توئیت آن که " ممکن است ارتش امریکا بیماری همه گیر را به ووهان آورده باشد" از دولت امریکا درخواست پاسخ کرد .

ویروس کرونای جدید اگرچه از حیوانات به مردم منتقل شده است، اما هنوز پژوهشگران مقصر بودن هیچ گونه ای را قطعی نکرده اند. طبق مقاله ای در مجله نیچر(طبیعت) پانگولین، حیوان مورچه خواری که به خاطر گوشت خود در چین با ارزش شمرده می شود، یک نامزد انتقال ویروس است. اما دانشمندان برای رسیدن به یک نتیجه قطعی هنوز انطباق ژنتیکی کافی بین ویروس های یافته شده در پانگولین ها و ویروس هایی که در انسان ها یافته اند پیدا نکرده اند .

و از این رو منبع کووید 19 مبهم باقی می ماند، و مانند یک سناتورخاص امریکایی از آرکانزاس ، تئوری های توطئه در ابهام رونق می یابند.

کاتن ماه گذشته برای دفاع ازافکار مناقشه بر انگیز خود گفت" ما باید با مردم امریکا در باره این موضوع شفاف باشیم . شاید برخی از به اصطلاح متخصصان فکر می کنند آن ها بیشتر می دانند. من چیزی نمی دانم. و آن ها هم واقعا چیزی نمی دانند."

--------------------------

مت فیلد : عضو تحریریه بولتن علوم اتمی است. قبل از پیوستن به بولتن، به عنوان تولید کننده خبر برای تلویزیون دولتی ژاپن اخبار کاخ سفید، کنگره و پویش های ریاست جمهوری را پوشش می داد. او برای خبر های چاپی در غرب میانه و ساحل شرقی نیز گزارش تهیه می کرد . او دکترای روزنامه نگاری از دانشگاه نورث وسترن دارد.

جان کرزیزانیاک : جان عضو تحریریه بولتن علوم اتمی است. پیش از پیوستن به بولتن ،همکار سردبیر مجله اتیکزاند اینترنشنال افیرز(اخلاق و امور بین المللی) در شورای کارنگی بود. عرصه اصلی مورد علاقه او از یک سو کنترل و منع گسترش تسلیحات، و از سوی دیگر سیاست ها و فرهنگ در جهان فارسی زبان است. او دارای دکترا در امور بین المللی از موسه فن آوری گرجستان است.

 

 

منبع: 
دنیای مردم نشریه حزب کمونیست امریکا

دیدگاه‌ها

چین درتمامبت به عنوان یک شرکت بزرگ بین المللی است بنابراین بعنوان یک شرکت برای حفظ کارمندانش جلوی ویروس ایستاد ولی آمریکاهرشرکتی خودراموظف به حفظ کارمندان خودش کردبقیه مردم برایش مهم نبودند.شیوع ویروس کرونا درس های بسیاری داردچون هرکشوری نوعی باآن برخوردمیکند وکاش آرشیوی ازنوع برخوردهرکشوردرست میشدومقایسه میگردید. درمقابل یک حقیقت آن هم بعنوان دشمنی که هیچ انگیزه سیاسی ندارد و همه رابه یک چشم میبینددرسهای گرانباری برای سیاسیون دارد.چه برخورددولت ها و چه برخوردمردم آن کشوربااین قضیه.یک تجربه ناب برای روشدن دست سرمایه داری است چون ذات خودرانشان میدهد. وهیچ جورنمی تواندپرده پوشی کندویا توجیه کندچون این دشمن رک وپوست کنده است و هرکشورسرمایه نوعی با آن برخوردمیکند و حتی میتوان فرهنگ مردم رانیزبیرون کشید. وسال های سال راجع به این موضوع حرف زد.به واقع اگرامکانش راداشتم آرشیوی ازتمام داده ها باتمام فرمت ها جمع میکردم .صدها تحقیق زیبا و بدون خدشه ازاین موضوع درمی آمد.
0

افزودن دیدگاه جدید