پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰

زنان: قربانیان جهل، سنت ، مذهب و سرمایه

۳۱ خرداد ۱۳۹۹

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

میهمان برنامه: آینده آزاد – فعال حقوق زنان و عضو حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

این جلسات در کانال تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان "برگزار می شوند.

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXIZyh_7kTgSzw

سؤالات مطرح شده در جلسه

- این اخبار آنقدر فجیع بوده که حتی منتشر کردن آنها با یک تردید مواجه میشود که " آیا با با نشر این خبر من به عادی سازی این قتلها کمک نمیکنم ؟! " چه کنیم که این مساله عادی نشود؟

- آیا فکر می کنید پذیرش و تعهد به سند ۲۰۳۰ میتواند به بهبود این شرایط کمک کند؟ اگر ممکن است توضیح بیشتری دهید.

- حتی در جوامع سکولار و آزادی چون هندوستان هم ، این فجایع اتفاق می افتد و متاسفانه اکثرا توسط افراد متمولتر لاپوشانی میشود. چه رابطه ای بین تقسیم ناعادلانه ثروت در جوامع و این فجایع می بینید ؟

- درود رفیق آینده متاسفانه این قتل ها همانطور که گفتید دیگر کشی و به دست نزدیکترین بستگان زن یا دختر انجام میشود و خیلی از قاتلین ممکن است حتی شناختی از قوانین حمایتی ارتجاعی نداشته باشند . این قاتلین براساس یک فرهنگ سنتی ریشه دار و بخاطر عصبیت ناشی از نوع تربیت اجتماعی عقب مانده اقدام به چنین کاری می کنند. برای مبارزه با این پدیده چه ملاحظاتی را باید در نظر گرفت که اثرات آن موجی کسست اجتماعی نگردد و دفاع از ارزش های انسانی بدل به بهانه ای برای سیستم های حامی پرور سنت و خرافه و جهل نشود.

- شواهد زیادی وجود دارند که بخشی از حاکمیت که بیشتر روی اخلاقیات جنسی تاکید می کند خودش پابند این اخلاقیات نیست. آیا فکر نمی کنید نوعی عمد در دامن زدن به بروز جنبه های واپسرگرایانه حکومتی با تکیه بر کهنه ترین تعصبات موجود در جامعه متکثر ایران وجود دارد؟ و این خود نوعی تله برای به هرز دادن نیروی اجتماع باشد؟

- شوربختانه در استان ما اگرمرددست به اقدامی که منجر به مرگ نشود انگ بی غیرتی زده میشود که این بر خورد باعث جری شدن خانواده دختر یا زن میشود ،آیا شما قبول دارید که این خود یه عامل مهمی است لطفا نظر شما راه حل کوتاه مدت چه می تواند باشد؟ با سپاس!

- باسلام رفیق گرامی بنظر شما در ما جرای قتلهای ناموسی در جامعه ایران سنت ومذهب بیشتر تاثیر گذار است یا اختلافات طبقاتی ومشکلات اقتصادی

- با درود؛ پدر رومینا گفته بوده که آرزو داشته برای دخترش بهشتی کوچک بنا کند ولی چون دخترش به حرفهای او در مورد اینکه بهمن دوست پسرش فرد خطرناکی ست توجه نمیکرده و به همین خاطر او روز به روز عصبانی تر شده و در یک مقطع کنترل خود را از دست داده است - او منکر نقش مذهب در عملکرد خود شده و گفته که همسر خواهرش یک فرد سنی است و با او رابطه خوبی دارد - به هر حال او عصبانیت خودش را دلیل ارتکاب به جنایت می داند - از نظر شما مسائل روانی که در جامعه ما به آن به اندازه کافی توجه نمیشود چه مقدار در این فجایع دخیل هستند ؟

- با درود خانم آینده ازاد متاسفانه فرهنگ ماهم در این زمینه نقش دارد اگر برادر رومینا هم چین کاری میکرد نه فقط مورد شماتت قرار نمیگرفت بلکه تشویق یا سکوت هگ میشد زمان خاتمی خانم مولاوردی مرونده حجیمی از لایحه برای حقوق زنان جمع اوری کرده بود که نیست وگم شد واثری از ان در پرونده ها پیدانشد حتی خود حاکمیت هم خواهان به نوئی از این خشونت هست چنانچه در بیلبوردها میبینیم شکلات اگر میچیده باشد مگس نمینشیند ویا حجاب زن از غیرت مرد هست بد حجابی زن بی غیرتی مرد رو نشان میده منظورم بطور خلاصه این هست که در شرع اسلام وهم چنین فرهنگ ما ریشه دوانیده تا قانونی که واقعا به این وضع خاتمه یا حداقل این خسونت ها رو کم کنه نوشته نشود شاهد وناظر این ظلمها هستیم نظر جنابعالی در این زمینه چیست ؟ ممنون از شما

- در رسانه های گروهی شاهد هستیم که با مصاحبه با کارشناسان مسائل تربیتی و روانشناسان مورد نظرشان تلاش می کنند جنبه ی فردی، روانی و تربیتی قضیه ی قتل های اخیر را عمده کرده و اولیا و معلمان و فضای مجازی را مسئول این قتل ها معرفی کنند تا بعد اجتماعی اقتصادی مسئله و آسیب شناسی آن به فراموشی سپرده شود و حاکمیت به خاطر کوتاهی در تصویب قوانین و ایجاد کانون ها و مراکز حمایت از قربانیان، مورد انتقاد قرار نگیرد. به نظر شما چگونه باید با این مسئله برخورد کرد؟

- درود رفیق آینده متاسفانه این قتل ها همانطور که گفتید دیگر کشی و به دست نزدیکترین بستگان زن یا دختر انجام میشود و خیلی از قاتلین ممکن است حتی شناختی از قوانین حمایتی ارتجاعی را ندانند. این قاتلین براساس یک فرهنگ سنتی ریشه دار و بخاطر عصبیت ناشی از نوع تربیت اجتماعی عقب مانده اقدام به چنین کاری می کنند. برای مبارزه با این پدیده چه ملاحظاتی را باید در نظر گرفت که اثرات آن موجی کسست اجتماعی نگردد و دفاع از ارزش های انسانی بدل به بهانه ای برای سیستم های حامی پرور سنت و خرافه و جهل نشود.

- رفیق آینده عزیز ، من فکر میکنم که منکر شدن نقش فشارهای روانی و مشکلات روانی که این روزها در نتیجه بحران اقتصادی ناشی از کرونا ا افزایش یافته است ، در واقع نادیده گرفتن یک بخش مهم مساله است ، آیا شما اینطور فکر نمی کنید؟

- رفیق عربز ، اگرستم تبعیض، تجاوز وقتل را به ریشه طبقاتی منتسب کنیم، در دوران کمون اولیه که بعلت شناخت واداره اقتصاد کشاورزی ، دوران مادرسالاری حاکم بود، اما بابرآمدن نظام برده داری ازدل نظام قبلی،ستم چندگانه به زنان آعاز شد وتاکنون به اشکال متفاوت ادامه یافته ، بدرستی که فرمودید درکشورهای مسلمان این جنایت بیشتر رواج دارد،اسلام گرچه ازافتخاراتش اینست که اززنده بگورکردن دختران جلوگیری کرد ، آیا برده داری زنانه بنام "کنیز" وجنس دوم که فقط بعنوان وسیله ارضاء جنسی مقامش رادراین حد تنزل داد، درواقع زن به کالایجنسی به مالکیت مردم درآمد ، آیا بجز قوانین فوق ارتجاعی شرع ، ممانعت از آگاهی مسائل جنسی وجنسیتی ، که بسیاری ازمسائل آموزش دراین زمینه بصورت "تابو"درآورده،آیا یکی ازعمده ترین عامل نیست؟ بچه علت طی این مدت کوتاه این جنایات وحشتناک رخ میدهد؟درحالیکه سال هاقبل یکی از افسران سابق شهربانی عضو ستاد کل نیروی انتظامی، اظهار میکرد اگریک هزارم جنایاتی که بطور روزان اتفاق می افت درا افشاء کنیم حتی یک روز دراین شهر نمی مانید، آیا این بیانات مبین این موضوع نیست که جنایات بطور گسترده وجود داشته، ولی امروز دراین سطح انتشار میابد؟

- اختلاف سن رو در چه حد مشکل ساز میدانید در صورتیکه رییس جمهور فرانسه خانمش پسرش سنش بیشتراز خود همسرش هست ؟ با توجه به حضور بيشتر پسران کودک و نوجوان در جامعه خطرات و آسیبهای بیشتری به آنها وارد می شود حتی تجاوزهای جنسی. آیا به این موضوع کم بها داده نمی شود؟

- درود بر اینده ازاد فساد در حکومت واز بین بردن مخالفین به هر شکلی واخلاق دیگر کشی میتواند در خشونت که در جامعه وبین مردم موثر باشه مثل قتل امروز روحانی که فساد ودزدی کرده ودر رومانی از پله ها کشته شد یعنی حذف این مورد که میتو اند افشا کند بقیه مفسدین رو این خشونت ها ایا میتواند در نحوه رفتار مردم موثر باشد ؟

- طی چند سال گذشته، مبارزه مدنی در چهار چوب طرح و کسب مطالبات زنان کاهش یافته و یا در سایه مبارزات گروههای اجتماعی دیگر مثل کارگران، معلمان و... کم رنگ شده. آیا شما با این برداشت موافق هستید؟ و یا نظر دیگری دارید؟

- آیا سرکوب نهاد های مدنی به وسیله سیاست نئولیبرالی نقش مسقیمی درتحقیر و تجاوز جنایت بر علیه زنان نیست؟ با احترام

- خسته نباشید و سپاس از شما همانطور که در ابتدای صحبت هایتان اشاره داشتید عواملی در بروز و ظهور این قتل ها دخالت دارد . برخی از آنها فرهنگی و برخی نیز استفاده از فرهنگ عقب مانده با اهداف دیگری است از جمله حفظ مناسبات سلطه پذیری . متاسفانه پرسش ها و پاسخ ها بیشتر به ان سو میرود که از همه عوامل تنها به عامل مستقیم قتل ها پرداخته میشود و بقیه در سایه قرار می گیرند . آیا همین عادت به نزدیک بینی خودش دلیل برخورد استراتژیک به موضوع نخواهد شد؟

- درود و سپاس از حضورتان در این برنامه. نظر شما در رابطه با شوهر کشی و پدر کشی چیست؟ دلایل این امر را لطفا توضیح دهید.

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید