پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰

جان بولتون امیدوار است که به دونالد ترامپ رأی داده نشود*

۰۲ تير ۱۳۹۹

به تصور بولتون، امنیت ملی آمریکا در زمان ترامپ تضعیف شده است. "من فکر می کنم ما رهبری را در زمینه های مختلف به دیگران واگذار کرده ایم." جایگزین ترامپ، هر کس که باشد، مجبور است "با حجم عظیمی از تعمیر امور رو برو خواهد بود".

او به عنوان مشاور امنیتی به دونالد ترامپ خدمت کرد؛ اکنون با وی تسویه حساب میکند: "من فکر می کنم او نباید رئیس جمهور شود". چون پس از او خرابکاریهای زیادی باید ترمیم کرد.

جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده امیدوار است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه نوامبر رای نیاورد. تنها به دليل به حداقل رساندن خسارتی است که او به امریکا وارد می کند - این که ترامپ نباید به طور برگشت ناپذیر کشور را در یک گرداب حلزونی فرو برد.

عصر یکشنبه بولتون در مصاحبه با ا – بی - سی گفت:

"من فکر می کنم او نباید رئیس جمهور شود." وی اضافه نمود، در انتخابات آینده به ترامپ و یا چبه رقیب احتمالی او جو بایدن، رای نخواهد داد.

بولتون گفت، ترامپ فاقد شرایط بعنوان رئیس جمهور است. "من فکر نمی کنم او صلاحیت انجام این کار را داشته باشد." این سیاست مدار ۷۱ ساله، یک سال و نیم با ترامپ کار کرده بود - تا اینکه توسط او از کار برکنار شد.

یک دادگاه فدرال در واشنگتن روز شنبه درخواست جلوگیری از انتشار کتاب بولتون را رد کرد. دولت ترامپ می خواست به دلیل اطلاعات مخفی موجود در آن ، در آخرین لحظه انتشار کتاب را متوقف کند. استدلال قاضی رویس لامبرت، این بود که، فرجه لازم برای درخواست بررسی و توقف انتشار کتاب سپری شده است. این کتاب حاوی ادعاهای تکان دهنده ای علیه ترامپ است. رئیس جمهور اعلام کرد که بولتون "قیمت بسیار بالایی" را برای انتشار این کتاب پرداخت خواهد کرد.

کتاب تقریباً ۶۰۰ صفحه ای با عنوان "جایی که در آن رخ داده است" قرار است این سه شنبه منتشر شود. در در بخش های از کتاب که تاکنون منشر شده، بولتون ترامپ را به عنوان سیاستمداری توصیف می کند که منافع شخصی اش را بر منافع کشورش ترجیح می دهد. در این ارتباط، گفته می شود که وی از رئیس جمهور چین شی جینپینگ خواسته است تا در انتخاب مجدد خود در ماه نوامبر به وی کمک کند. ترامپ پیشتر این کتاب را "تلفیقی از دروغ و داستان های ساختگی" خوانده بود.

بولتون: ترامپ هدایت کننده منافع کشور نبود

بولتون در مصاحبه با «ا - بی - سی» گفت: تصمیمات سیاسی ترامپ در درجه نخست، برای انتخاب دوباره است، تا خوشبختی مردم کشور.

بطور خلاصه اهداف سیاست خارجی وی غیرممکن و غیر عملی است. به تصور بولتون، امنیت ملی آمریکا در زمان ترامپ تضعیف شده است. "من فکر می کنم ما رهبری را در زمینه های مختلف به دیگران واگذار کرده ایم." جایگزین ترامپ، هر کس که باشد، مجبور است "با حجم عظیمی از تعمیر امور رو برو خواهد بود".

بولتون، تندرو راستگرا، بویژه با سیاست ترامپ درقبال کره شمالی بسختی با او در افتاد. در مقیاس یک تا ده ، شانس ترامپ برای در خلع سلاح هسته ای کره شمالی "آشکارا صفر" بود. امروز تهدیدی که از جانب کره شمالی مطرح است، به مراتب بیشتر از شروع تصدی ریاست جمهوری توسط ترامپ است. هنگام ديدار با کیم جونگ اون حاکم کره شمالی، دغدغه نخست ترامپ، گرفتن عکس بود.

بولتون میگوید:در موضوع اوکراین، ترامپ کمک های نظامی به دولت کیف را مستقیماً منوط به انجام تحقیقات علیه بایدن بستگی کرده بود. این استدلال و گفته ترامپ که "در کل برای او فساد دولتی در اوکراین بوده،"حرفی مزخرف و بیهوده" است. ترامپ به دلیل ماجرای اوکراین مجبور به استیضاح شد. در پایان، او تنها به دلیل اکثریت جمهوریخواهان در سنا تبرئه شد.

بولتون در طی مصاحبه گفت که ترامپ کسی نیست که زیاد بخواند. او بر خلاف معمول، بجای روزانه، اخبار و اطلاعات مهم سرویس ها را تنها یک یا دو بار در هفته دریافت می‌کند. در جلسات توجیهی، به جای گوش دادن، نیمی از زمان جلسه فقط خودش صحبت می کند. ترامپ همچنین در یادگیری برخی واقعیت های تاریخی بی توجهی میکند. مثلا دلایل و پیامدهای تقسیم شبه جزیره کره را باید بارها و بارها برای او توضیح داد.

-------------------------------------

*این مطلب خلاصه شده از متن اصلی انتشار یافته در «تسایت آنلاین»، به زبان آلمانی است.

برگرفته و کوتاه شده مطلبی از سایت اون لاین :

منبع: 
https://www.zeit.de/politik/ausland/2020-06/john-bolton-usa-berater-donald-trump-enthuellungsbuch-interview

افزودن دیدگاه جدید