رفتن به محتوای اصلی

ضرورت همبستگی و اتحاد نیروها برای آزادی زندانیان سیاسی - فایل صوتی

ضرورت همبستگی و اتحاد نیروها برای آزادی زندانیان سیاسی - فایل صوتی
شنبه, 11. ژوئیه 2020 - 09:05

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی برگزار میشوند از جمله در گروه " به یاد رفیق رئیس دانا ، برای اتحاد عدالتخواهان"

 

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXIZyh_7kTgSzw

سؤالات مطرح شده در جلسه

- درود، موضوع زندانیان سیاسی و محدودیت های اجتماعی قطعه ای از پارلی است که سیاست های جمهوری اسلامی را تشکیل می دهد و پرداختن به ان قطعه منطقا بدون پرداختن به کل پازل سیاست های استبدادی رژیم نمی تواند این سیستم را وادار به پذیرش آزادی زندانیان سیاسی کند. نمونه ای از این پازل همچنان توطئه پردازی علیه روشنفکران و نویسندگانی است که در کانون نویسندگان ایران فعالیت دارند و این روزها احکام سنگینی علیه آنان صادر شده است و کیهان روزنامه امنیتی همچنان در کار توطئه و پرونده سازی علیه کانون نویسندگان ایران است؛ فکر نمی کنید باید در دفاع از تشکلهایی مثل کانون نویسندگان که همواره از آزادی بیان و همچنین آزادی های فردی و اجتماعی دفاع کرده است، حمایت وسیع و همه جانبه کرد؟

- بهروز ستوده عزیز، آیا شما به اتحاد نیروهای کمونیستی باور دارید یا نیروهای چپ و یا اینکه نیروهای چپ و راست؟ در صورتی که به اتحاد همه نیروها باور دارید تناقض میان مطالبات و تفکرات را چگونه میتوانید رفع کنید؟ ضمن اینکه تضاد میان راهکارها در تشکلهای مختلف؟ و اینکه کمونیستها مطمئناً دنبال حکومت کارگری از طریق انقلاب هستند اما نیروهای راست دنبال رفرم. چنین تضادی آیا قابل حل است؟

- جناب ستوده عزیز، به درستی که در اکثر این گروه ها، عزیزان تحت عناوینی چون اتحاد برای نیروهای عدالتخواه،که یکی ازموارد آن، دفاع اززندانیان سیاسی و عقیدتی و ... است، شرکت میکنند و نظرات بسیار مفیدی ابراز میدارند، اما سئوال اینست که ماحصل عملی این گفتگو ها چیست؟ آیامیتوان برای دفاع عملی کمیته ای تحت عنوان " کمیته دفاع از آزادی وحقوق زندانیان سیاسی ومنع شکنجه" در داخل کشور تشکیل داد، و نیروهای سیاسی خارج از کشور بطور متحد ازاین کمیته اشکال حمایت رابعمل آورند؟

- با توجه به اینکه بسیاری از اختلافات میان نیروها به تاریخ آنها و خطاها و گاها خیانتهای گذشته برمیگردد برای حل این مشکل چه فکر میکنید؟

- با درود و خسته نباشید؛ رفیق ستوده بر اتخاذ نوع تاکتیک مبارزه بر علیه رژیم معقول و پسندیده بود این نوع تاکتیک مبارزه جهت اتحاد در مقطع با حفظ معیار و چهار چوب های خود یعنی مارکسیسم و تحقق سوسیالیسم واقع بینانه بود راهکار پیشنهادی شما به دور از افراط و تفریط بود و تجربه ان را کسب کرده ایم در انقلاب ۵۷بنا بر ان توشه و تجربه ای که داریم مسلما اینبار واقع بینانه تر باید عمل کرد بنا بر اندوخته گذشته؟

- درود، با توجه به تضادها و نا آگاهی سیاسی توده ها، آیا بعد از سرنگونی امکان بیرون آمدن هر گونه ارتجاعی از صندوق رای وجود ندارد؟

- نیروهای همدست جمهوری اسلامی و در ظاهر مخالف در اشکال مختلف اگر در اتحاد وارد شوند میتوانند هر آن اتحاد را به انهدام بکشانند چگونه باید اتحاد را در مقابل جریانات ناسالم که در اتحاد وارد شده اند حفظ کرد؟

- ترکیب اعضای این کمیته و وجه غالب ان بنا بر چه جهان بینی است؟

- آیا نیروهای کمونیستی که برای حکومت کارگری تلاش میکنند در این موضوع اتحاد مشمول نمیشوند ؟

- پرسش این است، که حاکمیت به هیچ وجه گوشش بدهکار نیست واقعاً چه راه کار عملی میتواند جلوی این همه ظلمی که در حق زندانی وخانواده آنها میشود اعمال کرد؟ با سپاس.

- با درود و عرض ادب و احترام رفیق عزیز مسلم است هر دیدگاهی که با جمهوری اسلامی در تضاد است دیدگاه و نگاهی مترقی نیست ما اپوزیسیونهائی داریم که نگرش آنها همان نگرش جمهوری اسلامی در ورژن دیگریست تنها مشکلشان با کاراکترها است و نه ماهیت ستمگرانه ی آن آیا اتحاد با چنین جریاناتی که ماهیتا مرتجع هستند در فرمتی دیگر کار به صلاحی است؟

- نقطه اشتراک ما با نیروی سلطنت طلب و لیبرال چیست جهت اتحاد ایا نقطه وحدت نهائ بین این دو نوع بینش وجود دارد؟

- بعد از رسانه ای شدن این بیانیه چه حرکتی مد نظر شماست؟ و مرحله بعدی کار چیست؟

دادخواهی را اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید - با تشکر

- توجه کنید، یک نیرویی هست پادشاهی خواهی که میاد تحت عناوین مختلف پادشاهی دموکراتیک پادشاهی مشروطه وغیره تبلیغ میکنه از جهتی هم نا آگاهی توده ها باعث شده طرفداران زیادی هم داشته باشه و این فرد شاهزاده هم میاد مثل خمینی از آزادی میگه از آزادی احزاب میگه از رفاه اقتصادی میگه و دارنده ی دو بنگاه مذهب که شیعه ی دوازده امامی است و ناسیونالیسم است و به سکولاریسم هم باور دارد اما ما میدانیم این جریان همان داستان حکومت فردی و فریب استبداد است و لقمه ایست که امپریالیسم برای ملت در نظر گرفته است ما به عنوان چپ دموکراتیک چگونه مبتوانیم با جریانی به غایت ارتجاعی که دورانش سر آمده است در یک جبهه قرار بگیریم و فردا حکومت را تقدیمش کنیم و چهل سال بعد هم مردم بگویند ارتجاع سرخ و زرد این ظلم را بر ما تحمیل کردند ؟

- چرا کمپین امضای ۱۴ نفر گسترش پیدا نکرد؟ منظورم این است که این نیروی عظیمی که خواهان گذار از این رژیم هستند به این حرکت نپیوستند؟

- بزرگوار، جایگزینی در اولویت است تا سرنگونی نظام جایگزین ج. ا. چه نظامی بنا بر دیدگاه شماست؟

- آقای ستوده عزیز اگر جامعه خیلی طبقاتی نباشد میتوان امیدوار بود که دمکراسی و آزادی به برقراری عدالت کمک کند ولی بر عکس آن صادق نیست برای مثال در هند که یک جامعه طبقاتی است دمکراسی و سکولاریسم سالهاست وجود دارد ولی متاسفانه عدالت اجتماعی وجود ندارد - تحقیقات دانشگاهی نشان داده که با وجود اینکه جی دی پی افزایش پیدا کرده اختلاف طبقاتی کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر هم شده - الان ایران هم بسیار طبقاتی شده - شما چه امیدی دارید که بشود با دمکراسی بدون پشوانه در این مملکت به عدالت رسید؟

- شما زندان رفتن گروه ۱۴ را عامل گسترش پیدا نکردن حرکت تحلیل میکنید. زندان نمیتواند و نباید جلوی حرکتی را بگیرد. اگر پرچم از دست یکی افتاد دیگران باید آن را بلند کنند. چه تضمینی وجود دارد که کمپین شما سرکوب نشود؟

- آقای ستوده عزیز، ایده همکاری و همراهی برای عدالتخواهی و آزادی زندانیان سیاسی بسیار خوب است ولی متاسفانه کسانی که در این راستا شروع به کار میکنند معمولا فقط در همین حد و چهارچوب نمی مانند و شروع می کنند به تبلیغ نظرات سیاسی خودشان - با این مشکل چه باید کرد؟

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.