شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵ اوت ۲۰۲۰

محرم، مراسمی مذهبی یا آئینی تجاری؟

در ضرورت تعطیلی کامل مراسم محرم!

۰۸ مرداد ۱۳۹۹

در طول تاریخ کمتر حکومتی با سرنوشت مردم کشورش چنین غیر مسئولانه برخورد کرده است. امامان جمعه، مداحان، روضه خوانان، مسئولان مراکز مقدس مذهبی که جمهوری اسلامی بنای خود را با خشت آنان بالا برده است، عامل اصلی فشار برای برگزاری مراسم محرم هستند. روحانی و دیگر سران حکومت بیش از اینکه به فکر جان مردم باشند، در پی پر کردن کیسه گشاد این کاسبان فریبکار دین هستند.

پس از شش ماه هنوز بیماری کرونا در ایران نه تنها مهار نشده، بلکه آمار مرگ و میر و شمار مبتلایان به آن رو به اوج دارد. در حال حاضر تعداد قربانیان این بیماری بنا به اطلاع نهادهای رسمی جمهوری اسلامی از مرز 16 هزار تن فراتر رفته و در 24 ساعت گذشته به 235 نفر رسیده است. پیش از این، مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده بود که شمار قربانیان حداقل دو برابر آمار رسمی است. دیگر منابع رسمی نیز آماری متفاوت از حکومت می‌دهند. کمیته سلامت شورای شهر تهران فقط از دفن 234 بیمار کرونائی طی دو روز گذشته در بهشت زهرای تهران خبر داده است. زمانی که در 15 استان وضعیت قرمز و 11 استان در وضعیت هشدار قرار دارد و در بهشت زهرا روزانه بیش از 110 تن بیمار کرونائی به خاک سپرده می شود، چگونه ممکن است به آمار رسمی حدود 200 قربانی در کل کشور که توسط رژیم اعلام شده است، باور کرد؟

در چنین شرایطی حسن روحانی برگزاری مراسم ماه محرم را "یک نیاز روحی غیرقابل انکار" دانست و اعلام کرد که "همه جا باید عزاداری امام حسین برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید " ایشان به تجربه جمهوری اسلامی در این زمینه استناد کرد و گفت "ما تجربه ماه رمضان و شب‌های احیا را داشتیم و هیچکس بعد از آن نگفت که ماه رمضان و شب‌های قدر باعث شیوع کرونا شد. حتی معاندین هم چنین چیزی را نگفتند." آقای رئیس جمهور با فریبکاری می گوید در برابر سوال عزاداری و یا سلامت: "پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین باشد و هم تاکید بر سلامتی. کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می‌کنیم هم به دین عمل می‌کنیم." جالب است که نه تنها سازمان نظام پزشکی ایران حتی خود حسن روحانی نیز در سحنان دیگری عزادری ها و عروسی ها و دور همی ها را عامل گسترش دور دوم کرونا اعلام کرده اند. اکنون که ترکش این سیاست به کیسه کاسبان دین هم اصابت می کند، به جای متمرکز شدن بر رعایت بهداشت شهروندان، فاصله گذاری، زدن ماسک، تعطیلی اجتماعات، پیشبرد سیاست قرنطینه، و تامین نیازمندی های جامعه برای رعایت این دستور العمل ها، در حالی که در مشهد بر اساس آمار رسمی شمار مبتلایان 300 برابر شده است، چنین سحنان بی پشتوانه ای از زبان رئیس جمهور غیر مسئول خارج می شود.

بیش از شش ماه است جهان برای مقابله با این بیماری همه گیر بسیج شده و رعایت بهداشت در اغلب کشورها با سخت گیری پی گرفته می شود. در چنین شرایطی آنان که دین را وسیله کسب و کار کرده اند، مراسم محرم را کاسبکارانه نمی خواهند تعطیل کنند. برگزاری مراسم عزادری محرم در این شرایط سم مهلکی است که حاکمان در تن و جان ملت ایران تزریق می کنند و می خواهند به بهانه "نیاز روحی غیر قابل انکار"، مردم ایران را به مسلخ مرگ بکشانند. در طول تاریخ کمتر حکومتی با سرنوشت مردم کشورش چنین غیر مسئولانه برخورد کرده است. امامان جمعه، مداحان، روضه خوانان، مسئولان مراکز مقدس مذهبی که جمهوری اسلامی بنای خود را با خشت آنان بالا برده است، عامل اصلی فشار برای برگزاری مراسم محرم هستند. روحانی و دیگر سران حکومت بیش از اینکه به فکر جان مردم باشند، در پی پر کردن کیسه گشاد این کاسبان فریبکار دین هستند. کادر پزشکی ایران با فداکاری بسیار شش ماه است که با این بیماری خطرناک در حال نبرد ‌است. جسم و جانشان خسته و بی رمق شده اما تا کنون مقاومت ارزنده ای کرده‌اند. نه ظرفیت بیمارستان ها اجازه این رفتار غیر مسئولانه را می‌دهد و نه توانی در کادر درمان باقی مانده است. در حال حاضر بسیاری از بیماران در نوبت بیمارستان ها به انتظار درمان دارند جان می دهند. به نظر می رسد سران جمهوری اسلامی و شخص روحانی با شعار "کادر درمان را شکست می دهیم"! به میدان آمده اند و در محرم 99 می خواهند انرا اجرائی کنند.

حزب ما بارها نسبت به افزایش مرگ و میر هموطنان به دلیل ابتلا به کرونا در ایران هشدار داده است. در کشور ما امکانات و ثروت صرف نهادهای سرکوب شده و توجهی به اختصاص بودجه برای مقابله با بیماری و سلامت مردم نمی شود. آزاد گذاشتن مراسم محرم حتی به شکل محدود، سیاستی مرگ زاست. بسیار اهمیت دارد جریانات سیاسی و نهادهای مدنی و نیروهای آگاه جامعه خطرات چنین سیاستی را به مردم گوشزد نمایند. برگزاری این مراسم ها در شرایطی که در ایران امکانات درمانی ضعیف و کادر پزشکی خسته و فرسوده است و نه هنوز واکسنی برای آن تولید شده و نه داروئی برای پیشگیری وجود دارد، تله مرگی است که در برابر مردم دهان گشوده است. باید از برگزاری آن اجتناب کرده و هموطنان را به تحریم آن تشویق نمود. روشنگری و توضیح عواقب اجرای چنین مراسمی بسیار حیاتی است. از مردم بخواهیم که به این مکان های خطرناک که مراسم در آنها برگذار می شود، قدم نگذارند. ضروری است هر چه گسترده تر و با ابتکارات مردمی صدای نه به مراسم محرم را پر طنین کنیم!

سه شنبه هفتم مرداد 1399- 28 ژوييه 2020

بخش: 

دیدگاه‌ها


دوستی برایم نوشته است
"مردم از این مراسم نمی گذرند. هر آنجه در مورد حکومت گفته ای درست است اما واقعا حکومت در اینگونه موارد با بیشتر مردم هماهگند."
بدون تردید اشتراکات حکومت با بخشی از مردم در اینگونه آئین ها کم نیست. فراموش نکنیم چهل سال است حاکمان تبلیغ خرافات می کنند. جن گیری شغلی شده است نان و آب دار. در حاشیه این مراسم ها و به نام مراسم عزاداری بازار کسب و کار و داد و ستد پر رونق شده است. با متاع دین داد و ستد می شود. اما همزمان با گذشت زمان، پایه های ایمان سست تر و جهل و خرافات در تن و جان بخش زیادی از مردم کم رمق تر شده است. همین مراسم محرم و دسته های عزاداری را در نظر بگیرید. حداقل برای بخش قابل توجهی از مردم خصوصا جوانان در شهرها، شرکت در مراسم عزاداری یک تفریح و سرگرمی دلپذیر است. از معدود مراسم هائی است که دست و بال جوانان برای بیرون زدن و تفریح بدون مزاحمت های نیروهای انتظامی و سرکوب باز است. تا حدود زیادی طعم شیرین آزادی که طی سال از دسترس مردم دور نگهداشته اند، در این روزها و مراسم به شکلی انرا مزمزه می کنند. به ریخت و قیافه برخی از این عزاداران حسینی نگاه کنید، انگار به سالن مد آمده اند. لکه نچسبی هستند بر دامن مراسم "محرم و الحرام". به همین خاطر من فکر می کنم دامنه ان اشتراکات حکومت با بخشی از مردم روز به روز کوچکتر شده و با گذشت زمان بازهم کوچکتر می شود. اتفاقا این مطلب به دلیل همین اشتراکات نوشته شده است و توصیه هایش برای فعالتر برخورد کردن نیروهای آگاه جامعه است و تاکبد دارد که می بایست مردم را از خطری که در جلو راهشان دهان گشوده آگاه نمود. امروز شنیدم رئیس بیمارستان آمل هم که 50 سال بیشتر نداشت به دلیل بیماری کرونا جان سپرد. حریرچی معاون سازمان بهداشت اعلام کرده در تهران از هر 14 مبتلا یکنفر جان می دهد. این فاجعه است. در چنین شرایطی وظیفه داریم نگذاریم با برگزاری مراسم محرم هموطنان مان به مسلخ مرگ بروند.
0

سلام و درود برشما،حرف حساب و مواضع روشن یعنی این!
0

افزودن دیدگاه جدید