جمعه ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱

اعدام نوید افکاری را شدیدا محکوم می کنیم!

بیانیه سه جریان جمهوری خواه سکولار و دمکرات

۲۳ شهريور ۱۳۹۹

نوید افکاری قربانی پرونده‌سازی‌های معمول ارگان های اطلاعاتی ـ امنيتی و دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بود. به گفته‌ی وکیل او در پرونده‌ی نوید افکاری کوچک‌ترین مدرکی برای اثبات جرم او، جز اعترافاتی که زیر شکنجه اخذ گردیده و توسط بازجویان دیکته شده‌است، وجود ندارد. دستگاه سرکوب حکومت برادران افکاری را در زیر شکنجه وادار به اعتراف علیه همدیگر و قبول اتهامات واهی وادار کرده‌است.

بیانیه سه جریان جمهوری خواه سکولار و دمکرات

اعدام نوید افکاری را شدیدا محکوم می کنیم!

نوید افکاری صبح روز شنبه ۲۲ شهریور ماه۱۳۹۹ (۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰) علیرغم آن که طی روزهای اخیر موجی از مخالفت با صدور مجازات مرگ برای او و درخواست لغو آن و بازبینی پرونده‌ اش به راه افتاده‌بود، اعدام شد. اجرای چنین احکامی درحالی که متهم امکان دفاع از خود نداردو احکام آن از قبل تعیین شده‌است، چیزی جز قتل عمد نیست. انتشار خبر اجرای حکم اعدام او موجب بهت و حیرت همگان از این همه قساوت و بی‌رحمی حکومت شد و موجی از انزجار و خشم علیه جمهوری اسلامی را برانگیخت.

شتاب حکومت برای اعدام فوری نوید افکاری در حالی که شمار زیادی از ورزشکاران جهان، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، نهادهای حقوق بشری، خواستار لغو حکم اعدام او بودند، وکلای او برای درخواست تجدیدنظر در این حکم تلاش می کردند و عده ای نیز به دنبال جلب رضایت خانواده مقتول بودند، مانندهزاران احکام اعدامی که در گذشته صادر شده اند، بیان بی توجهی به حداقل موازین انسانی، هم‌چنین سراسیمگی در برابر موج اعتراضات به احکام ظالمانه‌ی اعدام علیه معترضان بود. قاتلان نوید افکاری چنان تعجیلی برای اعدام داشتند که حتی او را از آخرین دیدار با خانواده‌اش نیز محروم ساختند. خانواده‌ی او را نیز بعد از اعدام از اقدام خود مطلع کردند.

قتل نوید افکاری و بی توجهی جمهوری اسلامی به تمام درخواست‌ها برای لغو حکم اعدام او بیانگر تصمیم راس نظام جمهوری اسلامی برای تسریع در انجام چنین اقدام جنایتکارانه‌ای است. جمهوری اسلامی این بار هم تلاش کرد که با توسل به شیو‌ه‌های نخ‌نمای پخش فیلم اعترافات و صحنه‌سازی قتل مورد ادعا، فشارها برای لغو حکم و بازبینی پرونده را حنثی کند. اما همین تقلای حکومت هم افشاگر شیو‌های معمول و رسوای آن بود. همچین حکومت علی رغم اینکه قوه فضائیه دوبار حکم اعدام صادر کرده بود، مسئولیت اجرای حکم را به قصاص تقلیل داده و فضا را از توجه به حکم اعدام مربوط به «محاربه» منحرف ساخت.

نوید افکاری قربانی پرونده‌سازی‌های معمول ارگان های اطلاعاتی ـ امنيتی و دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بود. به گفته‌ی وکیل او در پرونده‌ی نوید افکاری کوچک‌ترین مدرکی برای اثبات جرم او، جز اعترافاتی که زیر شکنجه اخذ گردیده و توسط بازجویان دیکته شده‌است، وجود ندارد. دستگاه سرکوب حکومت برادران افکاری را در زیر شکنجه وادار به اعتراف علیه همدیگر و قبول اتهامات واهی وادار کرده‌است. تنها جرم نوید افکاری و برادرانش شرکت در اعتراضات مرداد ۹۷ ‌است. صدور حکم اعدام نوید افکاری و محکومیت سنگین برادران او در واقع امر، هم‌چون احکام اعدام دیگر علیه معترضان دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸، نشانه‌ی هراس حکومت از برآمد مجدد و وسیع‌تر چنین اعتراضاتی، با هدف ایجاد جو رعب و وحشت برای جلوگیری از آن در آینده است. جمهوری اسلامی بار دیگر نشان داد که در هیچ سطحی حاضر به تعامل و مصالحه با مردم نبوده و در برابر مطالبات آنها م لجاجت، نقابل، تحریف و انکار را در پیش گرفته است.

ما سه جريان جمهوری خواه سکولار و دموکرات اعدام جنایتکارانه‌ی نوید افکاری را محکوم می کنیم. همراه با جامعه‌ی جهانی و نيروهای آزاديخواه کشور انزجار خود از این اقدام دهشتناک را ابراز و مراتب همدردی خود را با خانواده‌ی ایشان و جامعه ورزشی کشور اعلام می کنیم. مجامع بین المللی موظف هستند در راستای قوانین بین المللی به جمهوری اسلامی فشار بیاورند تا به تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون های حقوق مدنی و سیاسی عمل کند. ما از کنشگران و سازمان های سیاسی مدنی و حقوق بشری می خواهیم که هم‌چنان به اعتراض خود علیه احکام ظالمانه‌ی اعدام برای معترضان ادامه دهند. اجازه ندهند جمهوری اسلامی در هراس از خیزش مردم و به چالش کشیدن سلطه آن در خيابان ها و پرونده‌سازی در زندان‌ها، دست به کشتار بيشتر بزند. باید دست به دست هم داد، متحد شد و به صورت آگاهانه عزم را برای گذار خشونت پرهیز از جمهوری اسلامی به دمکراسی جزم کرد. تا زمانی که این نظام به حیات خود ادامه دهد اعدام، خشونت، شکنجه و زندان متوقف نخواهد شد. پایان اعدام در ایران به پایان حیات نامشروع جمهوری اسلامی ایران گره خورده است.

 

هیئت های سیاسی اجرائی:

اتحاد جمهوریخواهان ایران

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

۲۳ شهريو ۱۳۹۹ - ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰

افزودن دیدگاه جدید