دو زن در رأس حزب چپ آلمان: ژانینه ویسلر و سوزانه هنیگ - ولزوف

دو زن در رأس حزب چپ آلمان: ژانینه ویسلر و سوزانه هنیگ - ولزوف
دوشنبه, 1. مارس 2021 - 21:18

در کنگره مجازی حزب چپ آلمان، در روز های ۲۷ و۲۸ فوریه، دو زن بعنوان رهبران دوئال برای هدایت حزب انتخاب شدند. ژانینه ویسلر ۳۹ ساله رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان در پارلمان ایالتی هسن و سوزانه هنیگ – ولزوف ۴۳ ساله رئیس حزب چپ آلمان در ایالت تورینگن، جانشین کاتیا کیپینگ و برند ریتسینگر رهبران قبلی حزب شدند، که از سال ۲۰۱۲ مسؤلیت حزب را بر عهده داشتند و حزب را مدرن تر و جوان تر کردند.

 

سمت چپ ژانینه (ژانین) ویسلر و سمت راست سوزانه هنیگ – ولزوف

سمت چپ ژانینه (ژانین) ویسلر و سمت راست سوزانه هنیگ – ولزوف

ژانین ویسلر که تا چندی پیش از جمله طرفداران "مارکس ۲۱" -مارکسیسم در قرن ۲۱ بود، با تاکید براینکه هدف حزب سوسیالیسم دمکراتیک است، حفظ محیط زیست را نافی تلاش برای تأمین و تحقق عدالت اجتماعی ندانسته و با اشاره به تاثیر پاندمی کرونا در ثروتمندتر کردن ثروتمندان و فقیر تر کردن اقشار زحمتکش، سهم بری بیشتر از کیک اجتماعی را هدف ندانسته، بلکه دخالت مستقیم در تهیه آن و نظارت بر تقسیم عادلانه آنرا، هدف رهبری جدید حزب میداند! خانم ویسلر و همتای دیگر خانم هنیگ ولزوف تلاش برای پایین کشیدن حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی ازقدرت در آلمان در انتخابات سپتامبر آینده را، از جمله اهداف خود می‌دانند. و پنهان نمی‌کنند که تلاش آنها حفظ ۷ درصد آراء حزب، در نظر سنجی های کنونی و تلاش برای افزایش آن، حتی دو رقمی کردن است.

ژانین ویسلر کاندیدای لیست زنان و بدون رقیب با کسب ۸۴٪ آرا و در مقابل سوزانه هنیگ ولزوف از لیست مشترک و در رقابت با چند کاندیدای مرد با کسب ۷۰٪ آرا انتخاب شدند. هرچند تلاش برای پایین کشیدن ائتلاف حاکم در آلمان هدف مشترک آنهاست، اما بنظر می رسد در چگونگی و در هزینه ای که برای تحقق آن باید پرداخت شود، اتفاق نظر در حزب وجود ندارد. مثلا در زمینه حقوق بین‌الملل و شرکت ارتش‌ در کشور ها و مناطق دور دست، اختلاف نظر جدی وجود دارد. رهبران جدید چپ های آلمان می‌گویند، اینکه در انتخابت آینده، ائتلاف سرخ، سرخ و سبز بقدرت برسد یا ائتلاف سبز و سیاه (منظور حزب محافظه کار دمکرات مسیحی است) به ما بستگی دارد. اگر بر این حرف و ادعا مکث کنیم، شاید گرایش چپ و آرمانخواهی عدالت خواهانه و اجتماعی ژانین ویسلر با توانایی ها و تجارب سوزانه هنیگ ولزوف که خود را پراکماتیست رادیکال می نامد و در واقع پراکماتیست است، توأمان بتواند امیدواری ایجاد کند. بد نیست بدانیم، سوزانه هنیگ ولزوف قهرمان سابق پاتیناژ سرعت آلمان بود. او را باید در واقع معمار ائتلاف چپ، سرخ و سبز در ایالت تورینگن دانست، که از سال ۲۰۱۴ در این ایالت و تحت شرایط دشواری، مثلا تحمل این ائتلاف از سوی رقیب دمکرات مسیحی از سال ۲۰۱۹ ، حکومت می‌کند و بودو راملو از حزب چپ نخست وزیر آن است.

ژانینه ویسلر ۳۹ ساله رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان در پارلمان ایالتی هسن و سوزانه هنیگ – ولزوف ۴۳ ساله رئیس حزب چپ آلمان در ایالت تورینگن

انتخاب دو زن بعنوان رهبری حزب چپ هرچند حائز اهمیت بویژه در افزایش نفوذ حزب و بازتاب خوبی در میان زنان و جوانان و حتی گروه های طرفدار محیط است، اما این بدعت گذاری برای اولین بار ۲۰ سال پیش توسط حزب سبزها صورت گرفته است.

تحولات حزب چپ آلمان برای چپ های ایران و بخصوص برای حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) که تشابهات زیاد ساختاری و فکری با این حزب دارد، دارای اهمیت است. امید است که بر خلاف سال ۲۰۱۹ که چپ های آلمان در انتخابات اروپا، نتایج خوب و قابل انتظاری نداشتند، این بار بتوانند با حضور موثر و فعال و با برنامه منطبق بر نیاز های روز جامعه، به موفقت های شایسته دست یابند.

ژانینه ویسلر ۳۹ ساله رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان در پارلمان ایالتی هسن و سوزانه هنیگ – ولزوف ۴۳ ساله رئیس حزب چپ آلمان در ایالت تورینگن

 

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!