رفتن به محتوای اصلی

پوتین از ضرورت «پاکسازی» روسیه می گوید

پوتین از ضرورت «پاکسازی» روسیه می گوید
شنبه, 19. مارس 2022 - 12:50
مترجم:

نه یک، بلکه دو کشور در حال تباه شدن هستند. اولی، اوکراین است، که زیر حملات ارتش روسیه، شهرهایش به میادین جنگی مبدل شده اند. لیکن، روسیه، آن هم، به نوعی از تخریب، یه پس روی ذهنی، اقتصادی، سیاسی گرفتار شده است.

کسی  که در مرکز این ماتم هاست، ماتم هایی با ماهیت بسیار متفاوت، ولادیمیر پوتین است که مسئولیت  برانگیختن این جنگ را برعهده گرفته است. چهارشنبه [۱۶ مارس ۲۰۲۲]، او سخنانی ایراد کرد که نوع دیگری از دشمن را نشانه گرفت : دشمن داخلی، با عناوین و عباراتی بشدت نگران کننده.  

پوتین  با  فرمانداران روسیه در جلسه ای از طریق ویدئوکنفرانس، کلماتی بکار برد که به زبان زمانه ای سپرده شده گفته می آمدند، زمان استالینیسم، زمان جنگ سرد، عصری که تصور می شد دگرگون گشته است. او «ستون پنجم» را یعنی دشمن داخلی، «خائنین وطن» حاضر به «فروش مام میهن اشان» را محکوم کرد. او افزود این ها کسانی اند که به غرب متصلند و فکر میکنند  این پیوند  «نشانه تعلق به یک کاست بالاتر» می باشد. 

پوتین، می خواهد مردم را در پشت آن چه او متواضعانه «عملیات ویژه نظامی» نامیده – با ممنوع کردن استفاده از کلمه جنگ- متحد کند. بدین منظور، او کسانی را که  مخالفت  کنند، بعنوان «خائن»، مشروعیت زدایی می کند  تا هیچ جایی برای اعتراض نگذارد.

نگران کننده ترین بخش سخنان او، این جمله است : «هرمردمی، بخصوص مردم روسیه، قادر است میهن پرستان واقعی را از تفاله ها و خائنین تشخیص دهد، و این ها را که مثل پشه در داخل دهن اند، با آب دهان به بیرون افکند. بر من مسلم است که این پاکسازی طبیعی وضروری جامعه، جز تقویت کشورمان، اثر دیگری ندارد».

واژه «پاکسازی»، پرواضح است که حیرت انگیز ترین است، برای آنانی که خطر کنند و با لشکرکشی به اوکراین مخالفت ورزند، بدترین سرنوشت پیش بینی شده است. 

از ۲۴ فوریه، مردم روسیه، اطلاعات و اخبار را تنها از یک طرف دریافت می کنند. رسانه های مستقل یکی پس از دیگری بسته می شوند، صدها روزنامه نگار روسی کشور را ترک کرده اند، دسترسی به پلاتفرم های خارجی ناممکن شده است و مخالفت ورزیدن با جنگ که نامش هم برده نمی شود،  حتی مخالفت کردن بدون هر کلمه اضافی دیگر، بسیار خطرناک شده است. 

پوتین در سخنانش،  اعلام کرد که روسیه از طریق اوکراین، با غرب، مقابله می کند، که هدف ایده آل و خطاکار اصلی است از مشکلات مرتبط با مجازات ها تا  جریان یافتن پناهنده ها. او از خودش حتی پرسش طرح می کند : «مسئول میلیون ها مرگ از گرسنگی در فقیرترین کشورها بعلت قحطی مواد خوردنی کی خواهد بود»؟ البته غرب و نه آن که جنگ را برانگیخته است.

این سخنان پوتین، به گفته هایی اضافه می شوند که رئیس جمهوری روسیه از آغاز این بحران ابراز داشته، باز نویسی روایتی ملی با انکار وجود اوکراین و ایجاد هویتی روسی در خود فرورفته. پوتین، اینگونه، تحول توتالیتری رژیمش را به انجام رساند: این جنگ هر سر انجامی که بیابد، سر برآوردن روسیه از زیر بار زیان های «پوتینیسم»، سال ها بلکه دهه ها زمان می برد.

جمعه ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ – ۱۸ مارس ۲۰۲۲

منبع: فرانس اینتر – ژئوپولیتیک

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique…

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.