مراسم اول ماه مه در برلین

چهارشنبه, 4. می 2022 - 15:44

نکته مثبت، با وجود جنگ در اوکرائین، هیچ پلاکاردی از اوکرائین در دست شرکت کنندگان  نبود. خواست همیشگی صلح خواهی از جمله عدم ارسال سلاح های سنگین به اوکرائین و نیز پایان دادن به جنگ شعارهای مشترکی بود که در دست اکثر شرکت کننده گان بود

اول ماه هر ساله در آلمان چندین تظاهرات برگزار می‌شود. مرکزی ترین گردهمائی به دعوت اتحادیه سراسری آلمان( د.گ.ب) می باشد که تمامی سندیکاهای وابسته در آن شرکت می‌کنند. امسال بعد از دو سال عدم برگزاری، گردهمآئی سراسری به دلیل پاندمی کرونا به شکل باشکوهی برگزار شد.
راهپیمائی با حضور هزاران نفر، از ساعت ۱۰ صبح و از میدان الکساندر شروع شده و حدود ساعت ۱۲ به  دروازه براندنبورگ  رسید .
نکته جالب توجه در این راهپمائی این بوده که سندیکاهای مختلف با در دست شعارهای خود در دسته های جداگانه در طول مسیر حرکت می‌کردند. علاوه بر خواست های صنفی که شامل بالا بردن حداقل دستمزد، افزایش حقوق بازنشستگان ،و ....شعارهای سیاسی دیگر مثل پایان دادن به جنگ.اروپای همبسته و عدالت طلب بیشتر را هم شامل می شد.
بعد از پایان راهپیمائی علاوه برموزیک که بخش عمده مراسم بود. خانم فرانسیسکو گی فای، شهردار برلین از حزب سوسیال دمکرات و آقای راینر هوفمن رئیس اتحادیه کارگران و تعدادی دیگر سخنرانی کردند. خانم گیفای از حزب سوسیال دمکرات ، مشترکا به همراه حزب چپ  و حزب سبزها در برلین حکومت را در دست دارند. حداقل دستمزد در دوره او از ۹.۶۰ ایرو در اول سال به ۱۳ اویرو در پایان سال افزایش خواهد یافت. حد اقل دستمزد در آلمان نیز از اکتبر ۲۰۲۲ به ۱۲ اویرو افزایش می یابد.
در حین صحبت خانم شهردار، معترضین با تخم مرغ گندیده به او حمله کردند و منجر به قطع  موقت سخنرانی او شد.
 آقای هوفمن رئیس اتحادیه هم از تاثیر مخرب حمله روسیه به اوکرائین و تاثیرش روی نقض بیشتر حقوق بشر و فقر بیشتر گفتگو کرد. او خواهان دیجیتالیزه کردن بیشتر آلمان ( در این مورد دچار عقب ماندگی شده است) گشت ونیز همکاری بیشتر سندیکاها برای تحقق همکاری، همبستگی و عدالت بیشتر در چارچوب اروپای واحد گردید.
 نکته مثبت، با وجود جنگ در اوکرائین، هیچ پلاکاردی از اوکرائین در دست شرکت کنندگان  نبود. خواست همیشگی صلح خواهی از جمله عدم ارسال سلاح های سنگین به اوکرائین و نیز پایان دادن به جنگ شعارهای مشترکی بود که در دست اکثر شرکت کننده گان بود
این بار برخلاف سال های قبل به هیج یک از همکاران اتحادیه اجازه برپائی چادر از جمله حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) داده نشد.
اعضای حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) ضمن در دست داشتن پلاکاردهائی به همراه تعدادی از ایرانیان مقیم برلین ضمن شرکت در راهپیمائی در محل گردهمائی حضور یافته و با سایر ایرانیان و نیز تعدادی از فعالین سندیکائی گفتگو و تبادل نظر کردند.
در تظاهرات دیگری که  همه ساله عصر این روز توسط انقلابیون اول ماه برگزاری می‌شود، معمولا به درگیری با پلیس هم می انجامد. به گفته پلیس حدود ۶۰۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کرده و ۳۶ نفر موقتا بازداشت شدند.
جوانان انقلابیون اول ماه در این سال درگیری های کمتری نسبت به سال های پیش با پلیس داشتند.

 

b1

 

2

 

b3

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.