تاریخ اتحاد چپ ها

جمعه, 13. می 2022 - 00:05

 ۸۶ سال بعد  از اولین “اتحاد چپ ها “در فرانسه و ۲۵ سال از آخرین آنها ،جامعه فرانسه و علل الخصوص نیروهای دمکرات و سوسیالیست و طرفداران محیط زیست و  هواداران صلح  و نیروهای زحمتکش ،منتظر اتحاد نیروهای مترقی و چپ  که یک ضرورت بود، سر انجام با نام  «اتحاد جدید مردمی محیط زیستی و اجتماعی » شکل گرفته است .این نیروها منتظر تحولات دمکراتیک و عمیق جامعه برای مبارزه با بیکاری و اشتغال جوانان ،افزایش دستمزدها ،وآینده بهتر میباشند .تنها این تحولات دمکراتیک میباشد که می‌تواند از قدرت گرفتن نیروهای راست افراطی، که بر بستر نارضایتی های اجتماعی و اقتصادی در بین اقشار زحمتکش رشد کرده است ،جلو گیری نماید .

 

akse 2022

بعد از توافق نیروهای چپ در فرانسه برای شرکت درانتخابات مجلس ملی فرانسه ،نگاهی می اندازیم به تاریخ اتحاد چپ (ها) در فرانسه !
 در سال‌های ۱۹۳۶، ۱۹۷۲و ۱۹۹۷ چپ  فرانسه موفق شده بود که  در مبارزات انتخاباتی به وحدت  دست یابد . ابتدا در سال ۱۹۳۶  با ایجاد «جبهه مردمی »(Front Popolaire) و بعدا در سال ۱۹۷۲  تحت “برنامه مشترک “(Programme commun) و در سال ۱۹۹۷ تحت نام  “چپ متکثر”(Gauche Plurielle ).  

این اتحاد ها با کدام برنامه انجام شده است ، و  امروز چه ارزیابی از آنها میتوان نمود؟

در سال های ۱۹۳۶و۱۹۷۲ و۱۹۹۷احزاب چپ  توانستند حول و حوش مسائل برنامه‌ای به توافق برسند که اجرای  این برنامه ها،  تاثیرات مثبت زیادی برجامعه فرانسه به شکل عام و زندگی زحمتکشان به شکل خاص داشته است . در سال ۱۹۳۶، جبهه مردمی،  به لطف  اتحاد تاریخی احزاب چپ در انتخابات مجلس به پیروزی  دست میابد .

 ۸۶ سال بعد، حزب “فرانسه نافرمان “(سرکش )، با پشتوانه قوی  ۲۲٪ آراء بدست آورده توسط ژان لوک ملانشون کاندیدای این حزب  در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرانسه ،ابتدا ، اتحاد با  حزب محیط زیست اروپا - سبز  در روز اول ماه مه و  در روز سوم  همین ماه با حزب کمونیست و سپس  در روز ۵ ماه مه با [۱]حزب سوسیالیست  را  برای شرکت در  انتخابات مجلس  ملی که در روزهای ۱۲ و ۱۹ ژوئن آینده برگزار می‌شود را در دستور کار خود قرار داده و با حصول توافق به  انجام رسانده است .

در مواجهه با چشم انداز و ترکیب جدید سیاسی کشور ، هدف این پروژه مشترک  "NUPES" (اتحاد جدید  مردمی زیست محیطی و اجتماعی)  عمل واحد و مشترک از  همان دور اول انتخابات مجلس می‌باشد .

در این اتحاد از ۵۷۷ پست نمایندگی [۲]مجلس  ۱۰۰ پست به حزب  اروپا محیط زیست -سبز ها  و  ۷۰ پست  به حزب سوسیالیست و  ۵۴ پست  نمایندگی مجلس برای حزب کمونیست  فرانسه و ۳۵۳ پست باقی مانده نیز برای حزب نافرمانان (سرکشان ) در نظر گرفته شده است .

بعد از  تشکیل “بلوک چپ ها” یا “بلوک جمهوریخواهان “در سال ۱۸۹۹ ،و مدت‌ها پس از آن تشکیل “کارتل چپ‌ها” در  ابتدای قرن بیستم،(۱۹۲۴)، احزاب چپ موفق شدند  سه بار  دیگر در  مهلت های انتخاباتی  با یکدیگر  متحد شوند: بار اول در سال ۱۹۳۶با جبهه مردمی،  و دومین بار در سال ۱۹۷۲ با برنامه مشترک و سرانجام برای بار سوم  در  سال ۱۹۹۷ با  چپ متکثر .

 

barname

                       عکس:برنامه “جبهه مردمی” ۱۹۳۶

 در تاریخ ۴ ژوئن ۱۹۳۶  دولت “جبهه مردمی “به رهبری لئون بلوم به عنوان  رئیس شورا پس از پیروزی جبهه مردمی در  انتخابات مجلس، تشکیل شد.

-جبهه مردمی :
 چه عواملی زمینه تشکیل  این جبهه مردمی  بودند ؟

در اوایل دهه ۱۹۳۰ در فرانسه راست افراطی در بخشی از جامعه  بشدت در حال نفوذ بود. در ۶فوریه ۱۹۳۴، گروه هائی از  کهنه سربازان  و اتحادیه های راست افراطی دست به  تظاهرات  در خیابان‌های  پاریس زده  و تلاش می کنند تا به مجلس (Assemblée Nationale)وارد شده و آن را تسخیر کنند . تظاهرات به شورش تبدیل می شود، پلیس  دست به اسلحه برده و  بر روی تظاهر کنندگان آتش گشوده که این تیراندازی منجر به کشته شدن پانزده نفر  و زخمی شدن چند صد نفر   میشود . این رویداد ها به عنوان عوامل  آگاهی بخش از خطر فاشیسم در بخشی از چپ  ها و آشتی احزاب نقش جدی را بازی  می کند. بدنبال این حوادث ،در تاریخ ۲۷ ژوئیه ۱۹۳۴، SFIO (بخش فرانسوی  انترناسبونال کارگری ) و حزب کمونیست فرانسه یک "پیمان اتحاد عمل" را امضا میکنند.

akse2

 
عکس :لئون بلوم رئیس دولت “جبهه مردمی “.

 بدنبال آن  در روز ۱۴ ژوئیه ۱۹۳۵(روز ملی و سالگرد انقلاب فرانسه )یک تظاهرات بزرگ و با شکوه ،با شرکت حدود پنجاه سازمان سیاسی چپ   به شمول  حزب کمونیست فرانسه  ،بخش فرانسوی انترناسبونال کارگری  ، حزب رادیکال و بزرگ‌ترین سندیکای کارگری فرانسه ( ث-ژ-ت  )سازماندهی  و برگزار میشود .

در ۳ ماه مه ۱۹۳۶ ، جبهه مردمی، با شرکت حزب کمونیست فرانسه  به رهبری موریس تورز  (Maurice Thorez)،بخش فرانسوی انترناسبونال کارگری به رهبری لئون بلوم (Leon Blum) و حزب  رادیکال -سوسیالیست  به رهبری ادوارد دالادیه ، به یک پیروزی قاطع  در انتخابات مجلس  دست  یافته و دولتی با ریاست لئون بلوم تشکیل میدهد .  
 

akse1

عکس :دبیرکل حزب کمونیست فرانسه موریس تورز ،چهره برجسته   دیگر “جبهه مردمی” .

لئون بلوم  شخصیت برجسته ای  هست که در اوایل سال ۱۹۰۵  به “بخش فرانسوی انترناسبونال کارگری “ می پیوندد و در سال ۱۹۱۹ به عنوان وکیل در مجلس ملی  انتخاب میشود. او در  فوریه سال ۱۹۳۶ ، به شکل خشونت آمیزی مورد حمله  فعالان راست  افراطی قرار میگرد. چهار ماه بعد، او به ریاست شورا[۳]می‌رسد و تا  آوریل  ۱۹۳۸ در این پست میماند .

برنامه این جبهه چه بود ؟

در ژانویه سال ۱۹۳۶، احزاب چپ بر روی یک پروژه مشترک توافق میکنند  اما برنامه “اتحاد مردمی” به گفته  ژیل کاندار [۴]، : تایید "اصول و پرنسیبهای کلی، به شمول  سیاست های اجتماعی" میباشد و وارد جزئیات نمی‌شود  .او پیشبینی میکند  که این جبهه مردمی ،  به عنوان مثال خلع سلاح و انحلال اتحادیه های راست افراطی،  ارزش گذاری زمان کار، اصلاح قانون مطبوعات، احترام به حق تشکل سندیکائی برای همه و  مدارس سکولار و لائیک را فراهم می کند. در مورد برنامه انتخاباتی،او می‌گوید  "هر حزبی در دور اول انتخابات  ایده های خود را  تبلیغ  کرده و پیش خواهد برد " و سپس، در دور دوم  انتخابات هر کس به نفع کاندیدای با موقعیت  بهتر ،کنار خواهد رفت  .

در مورد بیلان و ترازنامه  کاری “جبهه مردمی “ باید گفت که دست آورد آن  کاملا تاریخی و موفقیت آمیز بوده است .در  مدتی کمتر از دو سال، این جبهه موفق به  :کاهش زمان کار از  ۴۸ساعت کار در هفته  به  ۴۰ ساعت شد ، دو هفته تعطیلات سالانه با حقوق  را تصویب نمود ، موفق به افزایش دستمزدها  و تعمیم توافقنامه و قرار دادهای جمعی و به رسمیت  شناختن آزادی سندیکائی شد .
 

akse5

عکس :دولت “جبهه مردمی “ ۱۹۳۶ به رهبری لئون بلوم نفر چهارم از سمت چپ

برنامه مشترک :
در سال ۱۹۷۲، هدف احزاب چپ این است که قدرت را در انتخابات قانونگذاری پیش رو ( سال ۱۹۷۳ )تسخیر کنند. در ۲۷ ژوئن سال ۱۹۷۳ ،  فرانسوآ میتران از حزب سوسیالیست و جورج مارشه از حزب کمونیست فرانسه و کمی بعد تر  که رادیکال های چپ  هم به آنها اضافه خواهد شد ،”برنامه مشترک “را امضاء میکنند.

 

akse

عکس: ژرژ مارشه  سمت راست (حزب کمونیست )میتران وسط از حزب سوسیالیست و روبرت فابر سنت چپ از حزب رادیکال چپ در یک تظاهرات در ماه دسامبر ۱۹۷۲ در پاریس  .

 

france3

عکس بالافرانسوآ میتران(وسط) و ژرژ مارشه(سمت چپ) در ۶ دسامبر ۱۹۷۳ در تظاهراتی در پاریس .

باید یاد آوری کرد که در نهایت پیروزی نه در سال ۷۳ ۱۹ و نه در سال ۱۹۷۴  به دست نیامد. این پویایی واحد و مشترک در سال ۱۹۷۷  به پایان می رسد، ولی  بخشی از “برنامه مشترک “دو باره در  سال ۱۹۸۱ اجرائی شده و حاصل آن  پیروزی در انتخابات  ریاست جمهوری ماه مه همین سال و انتخاب فرانسوآ  میتران در پست ریاست جمهوری برای یک دوره  ۷ ساله میباشد. فرانسوآ میتران شخصیت پرقدرت سیاسی میباشد که پس از جنگ جهانی دوم ،در دولت‌های مختلف ،چندین مقام وزارت را به عهده داشته است . او سپس سناتور و بعدها نماینده مجلس میشود.در ضمن او به طور موازی، نامزد سوسیالیست ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۶۵ و سپس در  سال های ۱۹۷۴، ۱۹۸۱ و ۱۹۸۸ است. او بین سالهای ۱۹۸۱تا ۱۹۹۵ به مدت ۱۴ سال رئیس جمهور فرانسه میباشد .
“برنامه مشترک” دولت بسیار دقیق است. در این برنامه افزایش دستمزدها و کمک هزینه های زندگی و مزایای اجتماعی، کاهش  ساعات  کار،  کاهش سن بازنشستگی در ۶۰ سالگی برای مردان و۵۵  سالگی  برای زنان، گسترش حقوق و آزادی های کارگران، لغو مجازات اعدام و حتی خلع سلاح و به ویژه خلع سلاح هسته ای، را فراهم می نماید .
ژیل کوندار در مورد  انتخابات جمعبندی زیر را ارئه میدهد : "حداقل از سال 1962، در عمل، چه به شکل رسمی  و چه به شکل غیر رسمی ،کنار رفتن به نفع کاندیدای با موقعیت بهتر در دور دوم انتخابات ، بین نیروهای  چپ وجود داشته است .

” برنامه مشترک “تا حدی در طول دو  دوره ریاست جمهوری  فرانسوآ میتران اجرائی  شده است که بجای خود تاثیراتی بزرگ در جامعه بر جای گذاشته است . از جمله آنها میتوان به لغو مجازات اعدام، کاهش ساعات  کار (از ۴۰ ساعت به  ۳۹ ساعت)،  تصویب پنجمین هفته   تعطیلات سالانه با حقوق  ، تثبیت سن بازنشستگی در ۶۰ سالگی و    گشایش  رادیو و تلویزیون  خصوصی و  اجرای یک سیاست  وسیع فرهنگی .

۱۹۹۷ “چپ  متحد “یا چپ متکثر و زمینه های پیدایش آن .

باید گفت که پس از دو  دوره هفت ساله ریاست جمهوری فرانسوآ میتران، چپ های فرانسه در موقعیت ضعیفی هم در سطح جامعه و متفرق در بین خود ، قرار دارند . آنها انتخابات مجلس  در سال ۱۹۹۳  و سپس انتخابات ریاست جمهوری را در سال ۱۹۹۵  از دست میدهند.

در سال ۱۹۹۷ ، در حالی که دوسالی از به قدرت رسیدن  ژاک شیراک (گلیست ) و ریاست جمهوری او نگذشته ،که او با یک اشتباه محاسباتی ،مجلسی را که در آن اکثریت ضعیف داشت را به طمع داشتن اکثریت قوی تر در مجلس بعدی ،منحل میکند .

حزب کمونیست فرانسه ،حزب سوسیالیست  ،سبزها و رادیکال های چپ و جنبش شهروندان، از فرصت پیش آمده استفاده کرده و دست به اتحادی  تحت نام “چپ متکثر “یا چپ متحد ،زده و پیروز این انتخابات می‌شوند .

 

akse3

عکس :لیونل ژوسپن ،سمت راست از (حزب سوسیالیست ) و روبرت هو ،سمت چپ از(حزب کمونیست فرانسه )در آوریل ۱۹۹۷ برای امضاء “اعلامیه مشترک “.

این امر منجر به همکاری  سوم  نیروها و احزاب چپ فرانسه  در  جمهوری پنجم می شود. لیونل ژوسپن از حزب سوسیالیست به پست نخست وزیری منصوب می شود و  چپ متکثر به اکثریت  متکثر در جامعه تبدیل می شود. مرد قوی این اتحاد ،لیونل ژوسپن   میباشد او   از سال ۱۹۷۷مشاور (عضو شورای )شهر پاریس و بعد نماینده پارلمان اروپا ،سپس وزیر آموزش و پرورش وبعدا نماینده مجلس و  دبیر اول حزب سوسیالیست میشود .

او تا سال۲۰۰۲  نخست وزیر است.

ژیل کاندار  نویسنده  کتاب تاریخ  چپ ها در فرانسه  (که به شکل مشترک با ژان ژاک بیکر  منتشر کرده است) ،در باره این توافقنامه می گوید: “این توافقنامه   به خاطر اینکه در شرایط اضطراری بدست آمده بود ،خیلی ‘سرهم بندی ‘شده تر از  توافقنامه های قبلی  بین چپ ها میباشد.

او اضافه میکند که :

"اصطلاح ‘متکثر  ‘به خوبی با واقعیت مطابقت دارد، زیرا این  توافق بسیار متنوع است." در پایان ژانویه سال ۱۹۹۷، سوسیالیست ها، سبزها و رادیکال ها بر روی برخی از اصول کلی از قبیل : کاهش ساعات  کار، تعیین مهلت قانونی در ساخت راکتورهای هسته ای(قطع ساختن رآکتورهای جدید )،مشروط کردن  هدف  از یک پول واحد اروپائی یا گسترش درآمد حداقل برای زندگی به سنین ۱۸ تا ۲۵  سال است. مذاکرات در مورد این برنامه با جنبش شهروندان شکست خورد. بین کمونیست ها و سوسیالیست ها،  بجز یک بیانیه مشترک  ساده ،هیچ توافق برنامه ای وجود نداشت.این بیانیه درست قبل از انتخابات، در ماه مه سال ۱۹۹۷، بین لیونل ژوسپن  و ربرت هو(دبیر اول حزب کمونیست فرانسه )  توافق و امضاء  شد. با وجود  این شرایط حد اقلی ،همه توافق  دارند که در دور دوم انتخابات ،کاندیداها به نفع متحدین با موقعیت بهتر ،کناره گیری کنند.

در باره ترازنامه  دولت لیونل ژوسپن ،  باید گفت که در این دولت اصلاحات متعددی صورت گرفت: کاهش ساعات  کار   هفتگی به  ۳۵ ساعت، ایجاد مشاغل برای جوانان ، حذف خدمت سربازی (اجباری) ، ایجاد پوشش بهداشت   همگانی(بیمه همگانی )  و  یا پیمان همبستگی مدنی(قرارداد بین دونفر از یک جنس یا دو جنس متفاوت) .
در پایان باید  گفت که  ۸۶ سال بعد  از اولین “اتحاد چپ ها “در فرانسه و ۲۵ سال از آخرین آنها ،جامعه فرانسه و علل الخصوص نیروهای دمکرات و سوسیالیست و طرفداران محیط زیست و  هواداران صلح  و نیروهای زحمتکش ،منتظر اتحاد نیروهای مترقی و چپ  که یک ضرورت بود، سر انجام با نام  «اتحاد جدید مردمی محیط زیستی و اجتماعی » شکل گرفته است .این نیروها منتظر تحولات دمکراتیک و عمیق جامعه برای مبارزه با بیکاری و اشتغال جوانان ،افزایش دستمزدها ،وآینده بهتر میباشند .تنها این تحولات دمکراتیک میباشد که می‌تواند از قدرت گرفتن نیروهای راست افراطی، که بر بستر نارضایتی های اجتماعی و اقتصادی در بین اقشار زحمتکش رشد کرده است ،جلو گیری نماید .

پانویس ها :
۱- پارلمان حزب سوسیالیست  فرانسه در روز ۶ ماه مه ،با ٪۶۲ در صد آراء این اتحاد را تصویب نمود .

۲- ترکیب فعلی مجلس ملی :
-جمهوری به پیش (حزب رییس جمهور -امانوئل مکرون۲۶۷ نماینده
-جمهوریخواهان ۱۰۱ نماینده
-جنبش دمکراتیک ۵۷ نماینده
-حزب سوسیالیست ۲۸
-متحد عمل کنیم ۲۲
-اتحاد مستقلین ۱۹
-آزادی و قلمرو
-حزب نافرمانان(ملانشون ) ۱۷
-چپ دمکرات و جمهوریخواه (حزب کمونیست )۱۵
-منفردین ۲۳ نماینده
-صندلی خالی (به دلایل مختلف )۱۰
مجموع =۵۷۷

۳- در جمهوری چهارم ،پست «ریاست شورای» وزیران وجود داشت که در جمهوری پنجم  پست نخست وزیری جای آن را گرفت  .

۴- ژیل کاندار Gille Candar نویسنده و استاد دانشگاه و  مورخ متخصص قرون ۱۹ و ۲۰ و چپ فرانسه .
کتاب «تاریخ چپهای فرانسه »۲ جلدی منتشره در سال ۲۰۰۴

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.