رفتن به محتوای اصلی

ناسازۀ جنگ اوکراین

ناسازۀ جنگ اوکراین
پنج‌شنبه, 10. نوامبر 2022 - 23:54

به نظر می رسد که غرب (امریکا و اروپا) به ضرورت صلح، یا در هر صورت خاتمه مرحله کنونی جنگ با روسیه، یک قدم نزدیکتر شده است و در پشت پرده، حرکاتی برای کنار آمدن اوکراین و روسیه اتفاق افتاده اند.
این جنگ عملاً جنگ غرب با روسیه بود و هست. سربازان اوکراین با سلاحهای غرب به جنگ روسیه پرداخته اند. سربازان، اوکراینی هستند ولی اسلحه آنها امریکائی و اروپائی است.
در بدو امر روسیه فکر می کرد که جنگ در دورۀ کوتاهی خاتمه پیدا خواهد کرد و در غرب هم سیاست کشاندن روسیه به جنگ فرسایشی پیشه شده بود. اکنون هر دو سیاست ناکام مانده اند. با کذشت بیش از نه ماه از شروع جنگ و ادامۀ آن، اروپا نگران سرمای زمستان - در اروپای شامل اوکراین - و کمبود سوخت است و امریکا هم از مخارج سرسام آور جنگ نگران شده است.
گزارش شده است که چندی پیش در یک تماس تلفنی بین بایدن و زلینسکی، رئیس جمهور امریکا به زلنسکی خبر می دهد که امریکا تسلیحات بیشتری به اوکراین خواهد داد. زلنسکی در پاسخ به بایدن خواستار تسلیحات باز هم بیشتری می شود. انتخابات میاندوره ای امریکا، که شمارش آرای آن هنوز ادامه دارد، به پیروزی مورد نظر جمهوریخواهان نیانجامید، اما پیروزی کوچکی نصیب آنان کرد. جمهوریخواهان می گویند که به ولخرجی بایدن در جنگ اوکراین خاتمه خواهند داد. البته این موضع جمهوریخواهان در طی انتخابات امریکا بوده است و می تواند تاکتیکی باشد که پس از ختم این دوره تغییر کند.
غربیها به زلنسکی می گویند که از گرفتن مواضع ضد صلح پرهیز کند. مشخصاٌ این که، زلنسکی گفته است فقط پس از روی کار آمدن دولت جدیدی در روسیه، یعنی تغییر پوتین، حاضر به مذاکره است. منطقاً هرگونه مذاکره ای مستلزم از دست دادن بخشی از اوکراین است و با توجه به مواضع  زلنسکی، روشن می شود که مردم اوکراین برای تفاهمی دردناک آماده نیستند. ناسازۀ جنگ اوکراین این است که شعارهای زلنسکی راحت به دل مردم اوکراین می نشیند، ولی در نهایت باعث درد و رنج بیشتر آنهاست.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.