گزارش یک دیدار

گزارش یک دیدار
پنج‌شنبه, 24. نوامبر 2022 - 11:48

دیدار نمایندگانی از کمیته نروژی- ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران
و نماینده انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی
با سازمان نجات کودکان (Redd Barna) در نروژ
امروز، چهارشنبه 23 نوامبر، نمایندگانی از کمیته نروژی- ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران و نماینده انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی طبق قرار از پیش تعیین شده برای دیدار با دبیر کل سازمان Redd Barna (سازمان نجات کودکان) در نروژ به دفتر این سازمان واقع در اسلو مراجعه کردند.
در این دیدار نماینده انجمن خانواده های قربانیان هواپیمایی اوکراینی آقای البرز صادقی در مورد کودکان کشته شده در پرواز هواپیمایی 752 که توسط رژیم جمهوری اسلامی مورد اصابت دو موشک قرار گرفت، توضیح دادند. همچنین ایشان شرح کاملی از وضعیت اسفناک مردم ایران در دو ماه گذشته، قتل دولتی مهسا/ژینا امینی و متعاقب آن شروع انقلاب "زن، زندگی، آزادی"، کشتار کودکان توسط نیروهای سرکوب رژیم در دو ماه گذشته که طبق مستندات به 57 کودک در روزهای اخیر رسیده، توضیح دادند. همچنین در مورد وضعیت کودکان دستگیر و کشته شده ای که به دلیل نداشتن مدارک شناسایی قانونی، مرگ و زندانی شدن آنان در هیچ کجا به طور رسمی ثبت نشده است، گفته شد و تأکید شد که این موارد بیشتر در بلوچستان بوده است.
در این جلسه در مورد کشته شدگان اعتراضات جاری که بیشتر از ده درصد آنها زیر سن 18 سال بوده اند، توضیحاتی داده شد و گزارش و عکسهای موجود نیز به آنها تحویل داده شد.
همچنین ابراز نگرانی در مورد وضعیت بحرانی و قتل عام در بلوچستان و کردستان و حمله نظامی رژیم در چهار روز گذشته به کردستان و استفاده از سلاحهای سنگین، ممنوعه و به خصوص بکارگیری نوعی گاز شیمیایی به نام «هگزاکلواتان» که یک نوع گاز اعصاب است، برای سرکوب مردم معترض در جوانرود کردستان، طرح شد.
موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت، استناد به گزارش سی ان ان در باره تجاوز به زندانیان کمتر از 18 سال در زندانها بود و این که خانواده های دستگیرشد گان اخیر به شدت نگران وضعیت فرزندان زندانی خود هستند، که تا به حال با توجه به قطع اینترنت و عدم دسترسی کامل به اطلاعات حدود 15000 هزار تن برآورد شده است و تقریباً بیشتر این خانواده ها از وضعیت سلامت و نگهداری آنان بی اطلاع هستند و موضوع تجاوز به دختران و پسران به عنوان اهرم فشار در زندانها، علیه فرد زندانی و خانواده های آنان توسط رژیم اعمال می شود.
در مجموع برخورد دبیرکل این سازمان خانم Birgitte Lange بسیار عالی و مثبت بود. ایشان قول هرگونه همکاری در این زمینه ها را در حد توان و اختیارات خود و سازمانشان، به ما دادند و بسیار از شنیدن این موضوعات ناراحت شدند و حس همدردی عمیقی نسبت به این اتفاقات در ایران و به خصوص کشتار کودکان نشان دادند.
خانم Birgitte Lange تاکید کردند که آنها در ۱۲۰ کشور شعبه دارند ولی متأسفانه در ایران شعبه ندارند، ولی علیرغم این موضوع، حتماً برای دولت ایران پیام قاطع خود برای قطع کشتار سریع کودکان در ایران را ارسال خواهند کرد.
از ما خواستند که تقاضا و انتظارات خود از آنان، به عنوان یک ارگان حمایتگر حقوق کودکان، را بگویم.
ما خواسته هایمان را در چند بند و بطور شفاهی بیان و کتباً نیز تحویل دادیم.
واکنش سریع و فوری در مقابل کشتار کودکان در ایران؛
تماس با نخست وزیر، وزیر امورخارجه و پارلمان نروژ برای دفاع فعال از انقلاب "زن، زندگی، آزادی" و محکوم کردن کشتار کودکان؛
تقاضا برای محکوم کردن حمله نظامی به شهرهای کردستان که منجر به کشته شدن انسانهای بیگناه و به خصوص کودکان شده و محیط بسیار ناامنی برای آنان ایجاد کرده است؛
 جلب حمایت و کمک رسانه های نروژ، سیاستمداران و ژورنالیستها برای پخش و انعکاس اخبار انقلاب ایران در رسانه ها.
خواسته های ما کتباً نیز تحویل آنان شد و قرار شد در راستای این اهداف و خواسته های جلسات، برنامه های مشترکی برنامه ریزی شود.
در پایان خانم Birgitte Lange پیامی تصویری بسیار زیبا برای مردم ایران به زبان نروژی، فرستادند.
ارزیابی ما از این دیدار به طور کلی بسیار دلگرم کننده، مثبت و امیدوارکننده است. ایشان و سخنگوی این سازمان با دقت و حوصله به تمام صحبتهای ما گوش دادند و دیدن عکسهای کودکان کشته شده ایرانی، آنان را بسیار تحت تأثیر قرار داد.
گزارشهای سازمان عفو بین الملل در رابطه با کشتار کودکان در ایران، عکس و اسامی کودکان به زبان نروژی و مستنداتی که می توانست به درک و شناخت بیشتر وضعیت کودکان در ایران به آنان کمک کند، نیز در اختیار آنان قرار داده شد تا در صورت نیاز در نوشتن اطلاعیه یا بیانیه مورد استناد قرار گیرد.

23 نوامبر 2022
کمیته نروژی - ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.