برای توقف اعدام‌ها

برای توقف اعدام‌ها
نامه روابط بین‌الملل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به وزیران امورخارجۀ چند کشور
دوشنبه, 9. ژانویه 2023 - 21:40

درخواست توقف کشتار و اعدام معترضان در ایران

عالیجناب وزیر محترم امورخارجه...‌‌،
شما مطلع هستید که صبح روز شنبه ۷ ژانویه دوجوان دیگر از دستگيرشدگان اعتراضات اخیر مردم ایران به نامهای محمدمهدی کرمی و محمد حسینی بنا بر حکم دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران اعدام شدند. ۴ هفته پیش از این نیز در روزهای  ۸ و ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد اعدام شدند. به علاوه برای تعداد دیگری از دستگیرشدگان نیز حکم اعدام صادر شده است، که  تعدادی از آنها به تأئید دیوان عالی قضائی کشور نیز رسیده و قابل اجرا هستند و باقی نیز در صورت تأئید دیوان مذکور به اجرا گذاشته خواهند شد. جمهوری اسلامی درمقابله با اعتراضات مسالمت آميز مردم تاکنون بیش از ۵۰۰ تن را کشته و ۲۰ هزار تن را دستگیر کرده است. ۶۹ نفر از کشته شدگان کودک هستند.
ما از مواضع کشورهای مختلف نسبت به جنبش مردمی که زیر شعار عمومی "زن، زندگی، آزادی" بیش از سه ماه است که در کشور ما جریان دارد، آگاهیم. همچنین واقف ایم که مجازات اعدام در قوانین جزائی برخی از کشورها پیش بینی شده است. به اعتقاد ما با هر ارزیابی از جنبش جاری در ایران و با هر موضعی نسبت به مجازات اعدام، لزوم ممانعت از کشتار مردم و تأمین یک پروسۀ دادرسی عادلانه  دستگیرشدگان را نه تنها نفی نمی کند، بلکه مبتنی بر منشور جهانی حقوق بشر بر آن تأکید می ورزد.

عالیجناب
احکام صادره در دادگاه های جمهوری اسلامی، از تشکیل پرونده تا اجرا، مطلقاً بر الزامات یک پروسۀ دادرسی عادلانه مبتنی نیستند و در غالب موارد کوچکترین حقوق متهمان از آنان دریغ  می شود. شکنجه ابزار رایج گرفتن "اعتراف" از متهمان در بازجوئیهاست، و محرومیت متهمان از داشتن وکیل مدافع اختیاری واقعیت مسلط  بازپرسیها. بدون شک در یک پروسه دارسی عادلانه چنین احکامی صادر نخواهند شد.

عالیجناب،
با تفاهم نسبت به مناسبات کشور شما با جمهوری اسلامی ایران، از شما درخواست می‌کنیم به طریق مقتضی تدابیر ممکن‌را برای ممانعت از سرکوب مردم و اعدام جوانان معترض ایران توسط جمهوری اسلامی بکار بندید.
با احترام و آرزوی موفقیت شما و سعادت مردم کشور شما و مردم ایران.

۹ ژانویه ۲۰۲۳
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
دفتر روابط بین‌المللی

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

دیدگاه‌ها

م. شاد

ممنون خواهم بود اگر کسی از رفقا روشن کنند چرا خیلی از دول چپ و مترقی از حکومت آخوندی یا دفاع میکنند و یا از جنایاتش حرفی نمیزنند و از جنبش مردم ایران دفاع نمیکنند؟

پ., 19.01.2023 - 23:09 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!