سپاه پاسداران ارگان اصلی سرکوب و حفظ جمهوری اسلامی و یک سازمان تروریستی است!

سپاه پاسداران ارگان اصلی سرکوب و حفظ جمهوری اسلامی و یک سازمان تروریستی است!
شنبه, 21. ژانویه 2023 - 10:56

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با وظيفه‌ی پاسداری از جمهوری اسلامی راه اندازی شد و در طول ۴۴ ساله‌ گذشته نقش اصلی را در پاسداری از موجوديت جمهوری اسلامی، صدور انقلاب اسلامی، سرکوب نيروهای اپوزيسيون در داخل کشور، ترور در خارج از کشور، سرکوب مبارزات مردم، مقابله با جنبش‌های اجتماعی، اجرای طرح‌ها و نقشه‌های حکومت داشته‌است‌. سپاه پاسداران حوزه های مختلف اجتماعی را تحت سلطه‌ی خود در آورده‌است؛ از سازمان اطلاعات، زندان‌‌های متعدد و حتی رسانه‌های ویژه‌ی خود برخوردار است؛ سازمان بسيج را که در سطح کشور و در مراکز متعدد حضور دارد و  ابزار کنترل و سرکوب است، اداره می‌کند؛ کنترل شهرها و مناطق مختلف را در دست دارد؛هم چنین پروژه‌ی اتمی جمهوری اسلامی و صنایع نظامی نیز در حوزه‌ی مسئوليت ‌آن قرار دارند.

سپاه به اقتصاد کشور هم چنگ انداخته و بخش بزرگی از آن را با ایجاد شرکت‌ها و هلدینگ‌های مختلف در زمینه‌ی تولید، توزیع و بخش مالی در حیطه‌ی نفوذ خود دارد. علاوه بر این، پروژه های نفتی، صنایع پتروشیمی، پروژه‌های بزرگ صنعتی را نیز تصاحب کرده است. از فروش نفت، از دور زدن تحریم‌ها سودهای کلانی می‌برد. در یک کلام، دولتی مقتدر در کنار دولت رسمی کشور ‌است.

سیاست‌ خارجی کشور در منطقه، به دست سپاه پاسداران سپرده شده‌است و توسط نیروی قدس سپاه پاسداران اداره می‌شود، که با سازماندهی نیروهای شبه نظامی وابسته به خود و تامین هزینه‌ی این نیروها از جیب مردم ایران، پیش ‌برده می‌شود. این بخش از سپاه پاسداران نقش بارزی در تحولات داخلی لبنان، سوریه، عراق و یمن دارد. اقدامات سپاه قدس، در کنار سیاست جمهوری اسلامی در مورد اسرائیل و به‌رسمیت نشناختن موجودیت آن، مخالفت با تلاش‌ها برای صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، بر روند تلاش‌ها برای صلح و امنیت جمعی در منطقه تاثیرات منفی گذاشته‌است.

سپاه پاسداران مرزی برای گسترش حوزه‌ی دخالت خود به رسمیت نمی‌شناسد. علاوه بر شهرها و مناطق، مثل یک ارتش رسمی، از نیروی دریائی، زمینی و هوائی ویژه‌ی برخوردار است.

سپاه در واقع، بازوی اصلی ولی فقیه است و هیچ نظارتی بر اقدامات و برنامه‌های آن وجود ندارد و هم‌چون خود ولی فقیه و دستگاه رهبری جمهوری اسلامی نهادی است غیر پاسخگو، که برفراز قوانین جمهوری اسلامی ایستاده‌است و باتفسیری که از وظیفه‌ی خود در قانون اساسی دارد، حق دخالت در تمامی امور را برای خود محفوظ می‌داند. همین هم نقطه‌ی عزیمتی برای بسط و گسترش دخالت در عرصه‌های مختلف از سیاست تا اقتصاد، اطلاعات ـ امنيت، فرهنگ، ورزش، سياست خارجی، سياست های کلان کشور است. اتکاء خامنه‌ای به این نیرو و استفاده از آن به عنوان یک حزب مسلح در طول سه دهه‌ی گذشته، بر اقتدار سپاه افزوده و تحت فرماندهی خامنه‌ای به ارگان اصلی قدرت در جمهوری اسلامی تبدیل کرده‌است.

در جنبش انقلابی بيش از ۵۰۰ نفر کشته شده اند. سپاه و ارگان های سرکوب دست پرورده‌ی آن، نقش اصلی را در اين کشتار داشتند. سازمان اطلاعات سپاه همراه با وزارت اطلاعات، حدود ۲۰ هزار فعال ميدانی، سياسی، صنفی و مدنی را دستگير کرده، شمار زيادی از آن‌ها را شکنجه نموده و پرونده‌های سنگين برای آن ها ساخته‌است. براساس پرونده‌های ساخته شده، ۴ زندانی تا کنون اعدام شده و بيش از ۱۰۰ تن هم با پرونده‌سازی و ایراد اتهامان ساختگی، با حکم اعدام مواجه هستند؛ تعدادی نیز به مرگ محکوم شده‌اند و هر لحظه امکان اجرای حکم اعدام شان هست‌. در حمايت از جنبش «زن، زندگی، آزادی»،  لازم است فشار بر سپاه به‌لحاظ سياسی و اقتصادی افزايش يابد، سپاه تحریم شود و در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گيرد، تا عرصه بر آن تنگ‌تر شود.‌ اين اقدام به نفع جنبش مردم است.

ما اعمال تحریم علیه نهادهای سرکوب و پشتیبانی از خواست‌های جنبش انقلابی را در خدمت مبارزه‌ی مردم برای برچیدن بساط جمهوری اسلامی و تقویت تلاش‌های آنان برای رهائی از استبداد حاکم می‌دانیم و تاکید داریم که:

۱- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستون اصلی حفظ حکومت جنايتکار جمهوری اسلامی و سازمان ویژه‌ی سرکوب مردم است.

۲- قرارگرفتن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، نبايد مجوزی برای دخالت نظامی باشد. برای ما، تحريم سپاه و قرار دادن آن در ليست تروريستی، از جنبه‌ی سياسی و اقتصادی مطرح است نه نظامی. ما مخالف دخالت نظامی بوده و هستيم.

۳- رهائی از جمهوری اسلامی و استقرار آزادی، دموکراسی و برابری در ایران، تنها به دست مردم ایران و مبارزات همه‌جانبه‌ی آنان میسر است.

شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
 ۳۰ دی۱۴۰۱ - ۲۰ ژانويه ۲۰۲۳

 

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

دیدگاه‌ها

مسعود فتحی

شاهرخ عزیز
با درود

فکر می‌کنم پاسخ بیشتر سوالات تو در خود اعلامیه داده شده‌است.

حزب چپ سپاه پاسداران را ارگان اصلی سرکوب و ترور جمهوری اسلامی می‌داند. جدا از این که اروپا آن را در لیست گروه‌های تروریستی بگذارد یا نه که در این مورد رای پارلمان اروپا تعیین کننده نیست، بلکه شورای وزیران باید به اتفاق آرا آن‌را تایید کند که دشوار است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتش ایران نیست، جزو نهادهای ویژه‌ای است که جمهوری اسلامی برای حفظ خود ایجاد کرده‌است. در نام آن هم این امر ثبت شده‌است. تمرکز اصلی سپاه در شهرها و مناطق مختلف و برای مقابله با با مردم در دفاع از رژیم است. درست است که در مرزها هم مستقر است. نیروی دریائی و زمینی و هوایی هم دارد، سیاست خارجی کشور در منطقه را کنترل می‌کند، نیروهای نیابتی در چند کشور ایجاد کرده‌است، صنایع نظامی کلیدی و پروژه‌ی اتمی و بخش مهمی از اقتصاد کشوررا کنترل می‌کند، اما وظیفه‌ای که دارد در اساس حفظ این نظام فاسد است و مثل ولی فقیه، فرمانده اصلی آن، به کسی پاسخگو نیست. این نیرو هم چون دیگر نهادهای ویژه جمهوری اسلامی باید منحل شود و بخش نظامی آن در ارتش ادغام شود و بقیه فعالیت‌های در کنترل نهادهای ذی‌صلاح قانونی کشور قرار گیرد. درست به همان گونه که ولایت فقیه باید لغو شود.

سوال کرده‌ای که: «آیا فکر کرده اید سپاه  ارتش یک کشور است و اگر سازمان تروریستی بودن آن قطعی شود این نهاد درست شبیه القاعده و داعش تحت تعقیب بین المللی  قرار خواهد گرفت و مطابق قانون حمله به پایگاه های نظامی این گروه تروریستی در همه جا مجاز است!؟»

همان طور که اشاره شد سپاه ارتش کشور نیست، اما نقش ارتش را هم بازی می‌کند.  اما وظیفه اصلی آن حفظ این نظام و سیات‌های ویژه‌ی آن در منطقه است که ربط چندانی به منافع ملی کشور ندارند. تروریسم سپاه هم برای کسانی که در لیست می‌گذارند، با هم یکسان نیست. از این رو، مقایسه سپاه با القاعده دقیق نیست. القاعده به دلیل اقدامات انتحاری در ایالات متحده در حمله به دو برج نیویورک و پنتاگون مورد تعقیب دولت آمریکا بود و هست. نه صرفا به دلیل قرار گرفتن در لیست گروه‌های تروریستی. همان طور که علیرغم قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی توسط دولت ترامپ، حمله‌ای به پایگاه‌های سپاه در ایران صورت نگرفت. اقدام آمریکا بیشتر متوجه سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی و  نقش سپاه در پیشبرد آن بود. حمله‌ای هم که صورت گرفت در بغداد و برای قتل قاسم سلیمانی بود. در بریتانیا به عنوان دلیل برای چنین اقدامی کشف ۶ مورد اقدام تروریستی اعلام شده‌است که سپاه در آن‌ها نقش داشته‌است. در این مورد اعلامیه صراحت دارد. تاکید شده‌است که قرار گرفتن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، مجوزی برای دخالت نظامی در ایران نیست. برای ما، تحريم سپاه و قرار دادن آن در ليست تروريستی، از جنبه‌ی سياسی و اقتصادی مطرح است نه نظامی.

دولت‌ها بدون دلیل به کشوری حمله نمی‌کنند، تنها موردی که خطر اقدام نظامی را بیشتر می‌کند، نه اقدامات تروریستی سپاه در خارج، بلکه سیاست رژیم در مورد ادامه‌ی پروژه اتمی فعلی، بدون توجه به توافق‌ها و گفت‌و گوها با اروپا و آژانس جهانی انرژی اتمی است. دخالت در جنگ اوکراین به نفع روسیه البته بر نگرانی‌ها در این مورد افزوده‌است.

در مورد حمله پهپادی به مراکزی نظامی در اصفهان باید قبل از همه اذعان داشت حکومتی که آب خوردن نیروهای منتقد و مخالف را هم کنترل می‌کند، قادر به حفظ مهم‌ترین مراکز نظامی خود نیست. فقط اسناد اتکمی رژیم نیست که با کامیون از کشور خارج شده‌اند. این پهپادها در مرکز ایران از داخل ایران اقدام کرده‌اند.

در مورد محکومیت هر نوع دخالت خارجی در ایران موضع حزب چپ روشن و صریح است. ما مخالف هر اقدامی از ان نوع هستیم و‌ آن را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که رهائی از جمهوری اسلامی و استقرار آزادی، دموکراسی و برابری در ایران، تنها به دست مردم ایران و مبارزات همه‌جانبه‌ی آنان میسر است.

با مهر و رادت
مسعود فتحی

 

س., 31.01.2023 - 20:57 پیوند ثابت
esmail zargarian

دوستان عزیز صرفنظر از جنبه حقوقی این اقدام غیر قانونی اتحادیه اروپا که برای نخستین بار بخشی از ارتش یک کشور انجام میشود پاسخی دارید؟ . آیا شما به پیامدهای این اقدام اروپا و حمایت شما فکر کرده اید. ؟ آیا فکر کرده اید سپاه ارتش یک یکشور است واگر سازمان تروریستی بودن آن قطعی شود این نهاد درست شبیه القاعده و داعش تحت تعقیب بین المللی قرار خواهد گرفت و مطابق قانون حمله به پایگاه های نظامی این گروه ترویستی در همه جا مجاز است!؟ حتی در داخل کشور ! آیا به سایر پیامد های این تصمیم فکر کرده اید؟ دیروز حمله پهپادی اسرائیل با اطلاع آمریکا به مقر فرماندهی سپاه در اصفهان صورت گرفته است .آ یا حزب چپ مطابق بنددو این اعلامیه این گونه حملات را محکوم میکند؟
با ارادت خدمت همه دوستان شاهرخ

د., 30.01.2023 - 14:26 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!