خیزش اخیر، مسئله گذار به دموکراسی و اپوزیسیون دموکراتیک ایران | به پيش
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱ اوت ۲۰۱۸

خیزش اخیر، مسئله گذار به دموکراسی و اپوزیسیون دموکراتیک ایران

میزگرد "به پیش" با شرکت: رسول آذرنوش، پرویز نویدی، رضا اکرمی، بهروز خلیق، علی کشتگر

مجری میزگرد: توران همتی

 

خیزش اخیر، مسئله گذار به دموکراسی و اپوزیسیون دموکراتیک ایران

دیدگاه‌ها

با سلام به تهیه کنندگان این برنامۀ سمعی، بصری
تهیه این برنامه گامی مثبت است که امیدوارم، با همت شما تداوم یافته و به مرور از کمبود هایش کاسته شود. در رابطه با مضمون کار، دیگر دوستان به چند نکته اشاره کرده اند، در شکل کار، نواقصی دیده می شود که کار شما را از حد یک کار حرفه ای به میزان زیادی دچار اُفت ساخته است. به چند نکته اشاره می کنم، امیدوارم، امکان رفع آنها وجود داشته باشد و یا دستکم بخش هائی از این موارد را مورد توجه قرار دهید. فضای محل انجام مصاحبه بسیار تنگ و دلگیر است. هدف از این اقدام شما روشن نیست. اگر، چنانچه مخاطبین شما نه تنها جمع محدود خودمان را تشکیل می دهد و شما بیرون از این جمع را مخاطبین خود می دانید، لازم است فضای بسیار خودمانی این مصاحبه را تغییر دهید. فضا بسیار تاریک، رنگ های رومیزی، پرده، حتی رنگی لباس مجری می بایست ساده و خنثی مانند: رنگ های خاکستری، سورمه ای و یا دستکم سفید انتخاب شوند. در صورت امکان از سالنی بزرگتر و خلوت تر استفاده شود.
موفق باشید
0

آقای رضا اکرمی جملات گفته هایت را چندبار گوش دادم تا مبادا سهوی انجام شود. شما در پایان بخش اول گفتگو با توران همتیمی گوئی" این جنبش یک خیزش بود بیشتر از جنبش ". ابتدا فکر کردم اشتباه شنیدم یا شما مرتکب سهو عامدانه شده اید. بنابراین برای قضاوت پیرامون تفاوت بین خیزش و جنبش و المان های شورش باید آنها را شناخت. همچنین تفکیک نمود که از بین شورش، خیزش و جنبش کدام بر دیگری مترتب است و مقدم. شما خیزش را مقدم بر جنبش دانسته زیرا " یک خیزش بود بیشتر از یک جنبش" حالا به تعاریف واژه ها بپردازیم" از شورش شروع کرده و تعریف آنرا می آورم شورش اگر عده ای بدون هماهنگی و مقصد سیاسی بر اثر محرک خاصی دست به آشوب بزنند و نظم جامعه را مختل کنند، به این پدیده شورش می گویند. معمولا در آشوب ها ابتدا هدایت خاصی وجودندارد و پس از مساعد شدن زمینه، آهنگ آن تغییر می کند و توسط گروه های فرصت طلب مدیریت می شود و چه بسا که در کشمکش های سیاسی سو»استفاده های بسیاری صورت بگیرد و بسترهای زیادی برای ناامنی ایجاد شود. زمینه شورش، خیزش انباشته شدن دردها وفشارهای دیرین است.
. اینک به تعریف خیزش توجه کنیم: خیزش اراده ای است متکی بر تفکر و تشکل که با حمیت عمومی صورت می گیرد در حالی که در شورش این اراده جمعی وجود ندارد و ممکن است از یک فرد شروع شود. بنابراین خیزش مرحله ای آبرومندانه تر از شورش است به لحاظ سیاسی. باز تاکید می کنم نه اینکه هر خیزشی به صواب باشد ونه اینکه هر شورشی نابه حق باشد.
جنبش نیز جنین تعریف شده و معرفی می شود جنبش شکل تکامل یافته خیزش است و ایده اجتماعی و سیاسی شخصی دارد. نمی دانم در وزارت کشور جایگاه و تعریفی برای جنبش های اجتماعی وجود دارد یا خیر اما باید اذعان داشت که در واقع جنبش ها یک حزب کوچک هستند و شاید از احزاب و جمعیت های بزرگ پرشور و نشاط تر، با این تعریف آشکار می شود جنبش شکل تکامل یافته خیزش است. حالا از شما می پرسم تعریف شما دارای اعتبار است؟ اگر فکر می کنی روائی آن قابل اثبات است بفرما. ولی چون تعاریف مزبور فراگرفته از انسکلوپدیای معتبر است. پس خیزش مقدم بر جنبش نیست و خیزش متاخر است. پس چاره ای نیست و باید بلادرنگ اقدام به تصحیح موضع خود نموده و رفع اشکال شود.
زمینه شورش، خیزش و جنبش انباشته شدن دردها وفشارهای دیرین است. برخی از عوامل و اسباب شورش خیزش و جنبش با بار اقتصادی بدینقرارند: ۱) فقر۲) بیکاری۳) تبعیض۴) فاصله بسیار بین آحاد جامعه از لحاظ شغلی و معیشتی۵) عدم برخورد مناسب قضایی از سو» استفاده های کوچک و بزرگ۶) فرهنگ نامناسب و محترم نبودن قانون۷) باز نبودن باب تعامل افراد جامعه با مدیران۸) ضعف در کنترل امنیت با روش های اصولی و مردم مدار. بنابراین مولفه های اقتصادی در رویداد اخیر به گونه ای است که مرز شورش و خیزش و جنبش چنان می شود که باید برای تمیز فضا از پیش گرفت با توجه به محک آموزه های علوم اجتماعی بازهم می توان باور نمود که گزاره رضا اکرمی مطابق با واقعیت است ؟ در مورد موضع دیگر شرکت کنندگان بقرار کشتگر، نویدی، آذرنوش و خلیق نیز نقد خواهم نوشت.
0

با درود....از نظر کم وکاستی ها برای مرتبه اول خوب بود واز اینکه بعد از مدتهابجای خواندن مقاله ها از طریق سمعی و بصری پی گیر هستیم جالب است.البته تقاضاداریم که تداوم نیز داشته باشد .از طرفی امیدواریم نیروهای چپ ,دمکراتیک رادیکال, عدالت خواه ,جمهوری خواه ,لاییک,.....حول منشوری مشترک گرد هم آیند....برنامه آنهامیتواند ازطریق حزب یا سازمان اتحاد چپ دمکراتیک ایران منعکس شود.
0

با درود
بدون هیچگونه تعارف باید بگویم که :
1-اینکه این دوستان توانستند نگاه خودرا نسبت به مسائل داخل ایران در یک میز گرد و بصورت مشترک بیان کنند خوشحال شدم.
2- صدا گزاری برنامه اشکالاتی داشت که حتی بعضی از کلمات یا جملات دوستان به سختی مفهوم بود.
3- برای بیننده این میز گرد،فضای حاکم بر گفتگو نیاز به جذابیت و گرمی و صمیمیت بیشتری داشت و خشکی و بیروحی آن محسوس بود.
4- تحلیل دوستان از وقایع اخیر یادآور تحلیلهای روزنامه ای بود و مطلب خاصی ارائه نمیشد.
5-تنها راهکار نسبی مورد قبول دوستان شعار " رفراندوم " بود که آنهم از بعضی تظاهرات داخل ایران اقتباس شده بود.
6- دوستان حتی در این جمع کوچک خودمانی نگاه هائی غیر صمیمانه به دوربین و یکدیگر داشتند.
7- بعضی از دوستان سئوال خانم مجری را دور میزدند و نقطه نظرات خودرا در مورد غیر سوال طرح میکردند.
8- شروع فیلم خشک و بدور از جاذبه های یک وسیله تبلیغی بنظر میرسید و نیاز به تسلط بیشتر مجری حس میشد.
9- دوری از جامعه داخل ایران و صرف داشتن اطلاعات رسانه ای ، در گفتار و تحلیل بعضی از دوستان کاملا چشم گیر بود.
10- من بعنوان یک بیننده متوجه شدم ، که دوستان در پی وقایع اخیر تازه بصورت جدی به فکر برداشتن قدم هائی افتاده اند در حالی که جامعه داخل ایران بر این باور بوده و هنوز هم کمی هست که اپوزوسیون خارح از ایران، تمام برنامه هارا تنظیم کرده و راهکار های بعدی را اماده اجرا نموده است.
11- بعنوان یک عدالت خواه که بیش از 20 سال است در خارج کشور ساکن هستم ولی هر از چندسال به ایران رفت و آمد دارم وبا طبقات محروم آن جامعه تماس و ارتباط مستقیم دارم ، توصیه میکنم که جاذبه های رسانه ای خودرا هرچه بیشتر جذاب و فعال نموده و از این انفعال اجباری خود را نجات داده و از بغل گرفتن زانوی غم که در بعضی از چهره ها هویدا است ، لطفا پرهیز کنید.
امیدوارم انتقادات مرا خیر خواهانه تلقی کیند چرا که این سایت از ابتدای کارش باید شروع به تکامل نماید.
با احترام
0

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری