يكشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۸

آیا کسی میداند؟

نامه رفیق مارال سعید به سایت«به پیش» به همراه پاسخ آن
۱۴ اسفند ۱۳۹۶

آیا برگزاری این کنگره همچون کنگره های احزاب لنینی، فرمالیته و نتایجی که در پایان انتشار خواهد یافت از پیش مشخص گشته است؟

 

آیا کسی میداند؟

میروم اما نمی پرسم ز خویش، ره کجا؟ منزل کجا؟ مقصود چیست؟

بوسه می بخشم ولی خود غافلم کین دل دیوانه را معبود کیست؟

«فروغ فرخزاد»

 

نگاهی به سایت "به پیش" سایت ویژه برگزاری کنگره ی مشترک فدائیان اکثریت، اتحاد فدائی و کنشگران چپ، هر علاقمندی را نگران می سازد.

این سایت شاخصه های وجودی خود را در شش بخش توضیح میدهد:

  • - تارنمای "بهپيش" محل بحث و گفتگو و ارائه نظر و پيشنهاد خواهد بود.
  • - تارنمای "بهپيش" کوشش می کند گره‌های نظری چپ دموکرات و بنیان‌های برنامه‌ای آن را برای جامعۀ ایران مطرح کند.
  • - در این رسانه، الگوی حزبی و سازمانی که میخواهيم بسازيم مورد بحث و گفتگو است.
  • - "بهپيش" تلاش خواهد کرد که تجارب جريانهای چپ در عرصه‌های مختلف را بازتاب دهد.
  • - "بهپيش" میخواهد مواضع سياسی مشترک سه جريان را بازتاب دهد.
  • - "بهپيش" برای برقراری ارتباط فعال بين دوستداران وحدت و پایه‌گذاری تشکل حزبی چپ و کسانی که میخواهند در روند برگزاری کنگره و در کنگره مشارکت کنند، تلاش خواهد کرد.

چرا نگران؟! و نگران چه؟!

آیا بواقع بضاعت این سه جریان در مواجهه با امر "وحدت" همان است که در "به پیش" انعکاس یافته؟

اگر "به پیش" را آئینه ی فعل الانفعالات پیش از کنگره فرض کنیم دلیل برخورد شدیداً انفعالی 98% از اعضای این سه جریان با مسائلی که کنگره در سرلوحه ی کار خویش قرار داده چیست؟

آیا کلیه ی مسائل فی مابین حل و اشتراک فکر و نظر در حدّیست که تقریباً کسی چیزی برای گفتن ندارد؟

تا آنجا که از فحوای نوشته های درون ایمیل لیستها برمی‌آید؛ مباحث مطروحه خیلی مقدماتی‌تر از مباحثی است که کنگره پیش روی خویش قرار داده. در ثانی؛ بلافاصله این سوآل به ذهن میرسد: اگر قرار بود اعضای هر جریان در درون خود به بحث بنشینند ضرورت برپائی "به پیش" چه بود؟ و اصولاً کی و در کجا قرار است افکار مختلف با هم تلاقی داشته و صیغل بخورند. از طرفی؛ شورای برگزار کننده ی کنگره هم اعلام داشته: کنگره محل بحث و گفتگو نیست. یعنی علاقمندان در کنگره جمع می شوند تا در یک قیام و قعود، اسنادی را به تصویب برسانند. توجه داشته باشید! اسنادی که هنوز در کمتر از یکماه به کنگره، آماده نگردیده! قرار است به تصویب برسد.

آیا برگزاری این کنگره همچون کنگره های احزاب لنینی، فرمالیته و نتایجی که در پایان انتشار خواهد یافت از پیش مشخص گشته است؟

آیا شرکت کنندگان این کنگره، آگاه به مسئولیت خویش پای به این کنگره خواهند گذارد؟

در پایان اگر کسی پاسخی برای این سوآلات دارد، بگوید تا یکنفر را از نگرانی برهاند.

ممنون

مارال – سعید

20.02.2018

 

پاسخ "به پیش!" به نامه فوق:

 

دوست عزيز آقای مارال ـ سعيد!

ممنون از ارسال نامه و طرح سئوالات و معذرت از تاخير در پاسخ به نامه شما. پاسخ شورای دبيران به نامه شما:

۱. در نامه نوشتيد: "اگر "به پیش" را آئینه ی فعل انفعالات پیش از کنگره فرض کنیم دلیل برخورد شدیداً انفعالی 98% از اعضای این سه جریان با مسائلی که کنگره در سرلوحه ی کار خویش قرار داده چیست؟"

برای ما معلوم نيست که شما از کجا و چگونه به اين دريافت رسيديد که ۹۸ درصد اعضای این سه جریان برخورد شديدأ انفعالی نسبت به مسائل کنگره دارند؟ اين دريافت شما خوشبختانه درست نيست.

شما به تارنمای "بهپيش" اشاره کرديد. اين تارنما تنها محل مشارکت اعضاء سه جريان در روند برگزاری کنگره نيست. اعضاء سه جريان در روند برگزاری کنگره فعالانه مشارکت دارند. بيش از ۳۰ نفر در گروههای کار عضو هستند و برگزاری کنگره را تدارک میبينند. چندين گروه کار از چند ماه قبل تشکيل شده است که به کار تدارک مشغولند.

 

بحث و گفتگو حول موضوعات در دستور کار کنگره مشترک در بين اعضاء سه جريان در جلسات پالتاکی و در ميلينگليست و در نشست ها جريان دارد و اعضاء سه جريان در بحث و گفتگوها فعالانه شرکت میکنند و پيشنهادها و نظرات خود را نسبت به اسناد تهيه شده ارائه میدهند.

 

۲. در نامه شما آمده است: "آیا کلیه مسائل فی مابین حل و اشتراک فکر و نظر در حدیست که تقریباً کسی چیزی برای گفتن ندارد؟" اين گفته شما برای ما تعجبآور بود.اين همه مطلب و مصاحبه از زمان انتشار "به پيش" در آن درج شده و به مسائل مختلف پرداخته شده است. نه تنها "چيزی برای گفتن" وجود دارد، بلکه "چيز"های زيادی در "بهپيش" گفته شدهاند. قرار است مطالب مندرج در "بهپيش" به صورت چند مجموعه انتشار يابد. آنموقع بيشتر روشن خواهد شد که چه حجم مطلب توليد شده و در "بهپيش" درج گرديده است.

 

۳. اين گفته درست است که ما میخواهيم کنگره تصميمگير برگزار کنيم. روالی که اکثر احزاب سالدار پيش میبرند. تلاش ما براين است که بحث و گفتگوها را قبل از کنگره پيش ببريم، با امادگی لازم وارد کنگره شويم و پیشنهاد است که در کنگره دوباره کميسيون و گروه کار تشکيل ندهيم. در صورت پذیرش این پیشنهاد توسط کنگره که صاحب اختیار است، بعد از اظهار نظرها در کنگره، کنگره در مورد اسناد ارائه شده تصميم خواهد گرفت.

 

۴. نوشتيد: "آیا برگزاری این کنگره همچون کنگره های احزاب لنینی، فرمالیته و نتایجی که در پایان انتشار خواهد یافت از پیش مشخص گشته است؟" واقعا جای تاسف است که شما کنگره مشترک را به کنگره های فرماليته تشبيه کرديد. میتوانيم ادعا کنيم که ميزان مشارکت اعضاء سه جريان در روند برگزاری کنگره مشترک، کمسابقه است.

 

اميد است که با اين پاسخها نگرانی شما رفع شود و بتوانيم دست در دست هم بگذاريم و سازمان چپ دموکرات و سوسياليست نيرومندی را پی بريزيم.

 

شورای دبيران تارنمای "به پيش"

12 اسفند 1396 - ۳ مارس ۲۰۱۸

 

دیدگاه‌ها

1- امید که این شیوه در ادامه ی راهتان بدعت نگردد و شورای دبیران بی سخنگو یا مسئول روابط عمومی نباشد.
2- در زبان فارسی هستند اسامی که هم زنانه اند و هم مردانه ولی من جایی سراغ ندارم که مردی را "مارال" نامیده باشند.
3- این پاسخ! نوشدار بعد مرگ سهرابست.
4- لطفا ً به تعداد مقالات و نوشته های مندرج در سایت "به پیش" تا قبل از 20.02.18 توجه کنید مطمئناً به تعداد انگشتان دو دست نیست. به کامنتهای زیر آنها توجه کنید. گویی اصلا ً موضوع برای کسی جذابیتی ندارد. بله دبیران ارجمند، هستند کسانی که بیش از شما به "به پیش" مینگرند.
5- فرموده اید: "این تارنما تنها محل مشارکت اعضای سه جریان در روند برگزاری کنگره نیست." ببخشید؛ پیشنهاد میکنم نظری به "درباره ما" بیندازید شاید کمی تا قسمتی به علت وجودی "به پیش" پی ببرید. مرا به جلسات پالتاکی و میلینگ لیست و نشستها حوالت داده اید، ممنون. حق با شماست در آنجاها میشود با اغماض نام پنجاه، شصت نفری را جست و یا دیدشان که گویا برای دیده شدن حضور بهم میرسانند و باز اندک کسان را فعال گفتگوها می بینیم. نمیدانم؛ شاید انتظار من بیش از اندازه است و همه ی سرمایه ی فدائیان به سنت دهه ی پنجاه شمسی همین اندک است. و بقول احمدزاده همین موتور کوچک بتواند فدائیان را به دنبال و گرد خویش بکشاند. آمین
مارال سعید 05.03.18
0

افزودن دیدگاه جدید