رفتن به محتوای اصلی

انریکه سانتیاگو خواستار تحقیق در مرگ جواد روحی شد

انریکه سانتیاگو خواستار تحقیق در مرگ جواد روحی شد
شنبه, 2. سپتامبر 2023 - 23:41

خبر تاثرانگیز درگذشت جواد روحی در زندان را دیروز وسائل ارتباط جمعی منتشر کردند. خبر، حکایت از تکرار فاجعه ای دیگر در زندانهای جمهوری اسلامی داشت. مرگ یکی دیگر از زندانیان سیاسی به دلایل نامعلوم.
جواد روحی در شهریور ماه ۱۴۰۱ در جریان خیزشهای انقلابی مردم علیه حکومت جمهوری اسلامی در شهرستان آمل دستگیر شده بود و در طول ماه هایی که در زندان گذراند، متحمل شکنجه های سخت شد. ماموران دستگاه‌های امنیتی از او می خواستند به جرائمی اعتراف کند که مرتکب نشده بود. در بهمن ماه همان سال در "دادگاه انقلاب ساری" به سه بار اعدام محکوم شد. بعداً این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض و به دادگاه دیگری در ساری ارجاع شد.
به دنبال صدور حکم اعدام برای جواد روحی، انریکه سانتیاگو دبیرکل حزب کمونیست اسپانیا و نماینده پارلمان این کشور کفالت سیاسی جواد روحی را پذیرفت و از دولت جمهوری خواست که حکم اعدام را لغو و او را آزاد کنند. سفیر وقت جمهوری اسلامی در اسپانیا حسن قشقاوی نسبت به این کار نماینده پارلمان اسپانیا عکس العمل نشان داد و خواستار ملاقات با او شد. این ملاقات در ماه فوریه سال ۱۴۰۲ در محل پارلمان در مادرید انجام شد. در این جلسه سفیر جمهوری اسلامی سعی کرد صدور حکم اعدام برای جواد روحی و دیگر بازداشتی های خیزش انقلابی را توجیه کند ولی با مواضع سخت انریکه سانتیاگو در دفاع از حقوق بشر و محکوم کردن صدور احکام اعدام مواجه شده و دست خالی باز گشت.
گفته می‌شود جواد روحی بر اثر شدت شکنجه هایی که متحمل شده بود قدرت تکلم را از دست داده بود.
در نهم شهریور ماه خبر درگذشت او را شنیدیم. نسرین ستوده در این ارتباط بیانیه ای را منتشر کرد و قوه قضاییه را مسئول قتل او دانست.
انریکه سانتیاگو کفیل سیاسی جواد روحی  بعد از اطلاع از درگذشت او در زندان توییتی را با مضمون زیر منتشر کرد:
با تاثر بسیار اطلاع پیدا کردیم که جواد روحی زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی و محکوم به اعدام به دلایل نامعلوم در زندان درگذشته است. از مقامات جمهوری اسلامی می خواهیم دلائل فوت جواد روحی را  اطلاع رسانی کرده و همچنین نسبت به شناسایی و معرفی مسئولان مربوطه اقدام کنند.
جواد روحی به هنگام مرگ ۳۵ سال داشت. یاد او و دیگر جانباختگان راه آزادی گرامی باد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.