شنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۹ ژانویه ۲۰۲۲

به پیش

کنگره دوم حزب چپ ايران (فدائيان خلق) در ماه های آتی برگزار خواهد شد. برنامه سياسی و تدقيق اساسنامه در دستور کار کنگره دوم قرار دارد. شورای مرکزی در اين رابطه دو کميسيون تشکيل داده است تا برنامه سياسی را تهيه و اساسنامه را تدقيق و تکميل کنند.

یک "کوتولۀ قهوه ای" در فاصلۀ 34 سال نوری از زمین: بسیار سبکتر از آن که بتواند ستاره باشد و بسیار سنگین تر از آن که بتواند سیاره باشد. جائی که تندبادهائی با سرعتهای نجومی حکومت می کنند.

بحران کرونا چنان اثرات مخربی بر اقتصاد داشته است که یک هشتم جمعیت جهانی در فقر عمیق غرق خواهد شد. هم اکنون ده ها سال کوشش در مبارزه علیه فقر به باد رفته است.

نام آدام اسمیت در ذهن ما با بازار آزاد و بعد هم نئولیبرالیسم عجین شده است. اما آیا به راستی آدام اسمیت طرفدار یک سرمایه داری بی لگام بوده است، که در آن "انتظام همه چیز به دست نامرئی بازار" سپرده شده است؟ این تصویر مسخ شده ای از او است. اما آیا عنوان "یک سوسیال دموکرات نرم" را هم می توان به او اطلاق کرد؟

 

به دعوت فراکسیون حزب چپ در پارلمان آلمان، «گردهمایی صلح»، امروز از ساعت ۱۷ در میدان پاریس، پشت دروازه براندنبورگ و در کنار سفارت آمریکا در برلین برگزار شد.

 

 

 

هلموت شولتز معتقد بود که برای اروپا و آلمان در تحلیل نهایی در این تنش ملاحظات اقتصادی و اثرات آن بر معاملاتی که با آمریکا دارند، مهم است؛ اما مطمئناً فشار چپ و نیروهای طرفدار صلح در اروپا، می‌تواند در موضوع فشار بر آمریکا مؤثر باشد.

بله دارای توانایی های بالایی است، همین که در تمام عرصه ها صاحب نظر و سبک است و توانایی پاسخگویی به نیاز سیاسی روزانه را دارد از مهمترین نقاط قوت و بالندگی حزب چپ ایران است.

حزب باید بتواند با دیدگاهی روشن و شفاف، مسئله گذار را توضیح دهد و برنامه‌های خود را برای مبارزه مسالمت آمیز بخصوص در باره عدالت اجتماعی و مسائل اقتصادی و معیشتی مردم که مورد وفاق بیشتر کنشگران سیاسی و احزاب نزدیک به حزب چپ است تدوین نماید.

سود شرکت‌های حاضر در بورس در خلال 5 سال به 66 میلیارد رسیده است. کل سود تمام شرکت‌های هلندی با رشد 25 درصدی خود در این 5 سال به 290 میلیارد بالغ شده است. سهم سهامداران از این پول مدام بیشتر و سهم کارگران مدام کمتر شده است

چندساعتی قبل از سوءقصد در کریست چرچ روی یکی از فورومهای راست افراطی بر اینترنت خبر "حملۀ قریب‌الوقوع به مزاحمان" اعلام شد و لینکی به صفحۀ فیس بوکی، که سوءقصد از آن زنده پخش شد. فرستندۀ خبر، که لابد تارانت بوده است، به خبر افزوده است: "خوب بچه‌ها، الآن دیگر زمان آن است که از وراجی دست‌برداریم و دست به عمل بزنیم".