جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱

هاتف رحمانی

تمام سیاست افغانی ازسال 2001 تاکنون، تحت حاکمیت دولت‌های پیاپی هند، حمایت از تجاوز امریکایی و کمک به روند "ملت سازی" با هزینه میلیاردها دلاردر زیرساخت‌ها و پروژه‌های توسعه بوده است. خروج عجولانه امریکایی‌ها بدون نگرانی از عواقب آن می‌تواند دولت مودی و دستگاه سیاست خارجی را به بازنگری درسیاست یک‌جانبه هواداری از امریکا و جوانه زدن اتحاداستراتژیک باآمریکا وادارد، که اکنون درچهاردیواری شکل پیدا می‌کند.

بدون تصویب، اتحادیه بر کارگران اعتصابی دوبلین سکوت خبری تحمیل کرده است، که اقدام به همبستگی با اعتصاب کننده‌ها را برای اعضا اتحادیه در جاهای دیگر مشکل می کند. یکی از اعضا کمیته صف و ستاد کارگران اعتصابی ولوو به سایت جهانی سوسیالیستی (WSWS) گفت: « تنها ولوو نیست. ما با اتحادیه هم مبارزه می‌کنیم. قسمت دشوار مبارزه همین است. ما با هر دو آن‌ها مبارزه می‌کنیم. ماتلاش کرده ایم حمله بعدی آن‌ها را پیش بینی کنیم و با پاسخ خود قبل از حمله آن‌ها آماده باشیم.

درمقابل، نیروهای هوادار دموکراسی خواهان هدف تحریم قرار دادن کسب و کارهای تحت مالکیت و کنترل ارتش، تحریم تسلیحاتی جهانی، و پایان دادن به حملات هوایی تاتماندو به سرزمین‌های قومی، ومتوقف کردن شرکت‌های نفتی خارجی که با ارتش میانمار دادوستد می‌کنند، و70 درصد ازعملیات آن‌ها از سوی صنعت نفت پشتیانی می‌شود، هستند. مهم ترین مسئله بازداشتن دولت‌های بزرگ جهان از دخالت نظامی است.

درحقیقت، اگر کشورهای دیگر را کناربگذاریم، حتی بریتانیا، که کشور میزبان همایش امسال بود و نخست وزیرآن بلندترین سروصدا را درباره نیاز به مایه‌کوبی به راه انداخته بود، با لغو موقت امتیاز واکسن‌ها موافقت نکرد، که این امر تنها بر شدت تعهد دولت‌های بورژوایی به بالابردن و دفاع از منافع بورژوازی تاکید می‌کند. ودر حال‌حاضرمنافع بورژوازی دردائمی کردن کمبود جهانی واکسن که زمینه متجانسی را برای سودجویی ایجاد کرده است نهفته است.

 ۴۷ - مین همایش کشورهای جی۷ در تاریخ۱۱-۱۳ژوئن دربریتانیا برگذار خواهد شد که ریاست ان را به عهده دارد. دراین همایش سران هفت کشور و نمایندگانی از اتحادیه اروپا نیز شرکت خواهند کرد. هدف این همایش«متحدکردن دموکراسی های برجسته برای کمک به مبارزه با کووید-۱۹، وایجاد وضعیتی بهتر از قبل ازشیوع کرونا وایجاد آینده ای سبزتر و موفق‌تر»اعلام شده است. آن‌چه خواهید خواند بیانیه ائتلاف اکوسوسیالیست‌هاخطاب به سران شرکت کننده در کنفرانس جی۷ است.

مردم فلسطین تصمیم گرفته‌اند تمام تقسیمات‌سیاسی و ستیزه‌های فرقه‌ای را پشت‌سر بگذارند. آن‌ها، اکنون به‌جای آن، در حال ضرب‌سکه‌ی اصطلاحات جدیدی هستند که برمقاومت، رهایی و همبستگی بین‌المللی استواراست. در نتیجه، آن‌ها درحال به‌چالش‌کشیدن فرقه‌گرایی، درامتداد به‌چالش‌کشیدن هراقدامی برای عادی‌سازی اشغال و آپارتایداسرائیل هستند. به‌همان اندازه مهم، صدای پرتوان فلسطینی اکنون درمیان سکوت بین‌المللی تیزاست، که دنیا را به شنیدن تک‌سرودی‌ برای آزادی وادارمی‌کند.

توضیح مترجم: هند به‌عنوان دومین‌کشور پرجمعیت جهان که نزدیک به 20 درصد جمعیت‌جهان را درخود دارد، به‌عنوان"بزرگترین‌آزمایشگاه‌‌نئولیبرالیسم"معروف است. تنها جایی است که حامیان نئولیبرالیسم ازموفقیت‌های آن داد سخن می‌‌دهند. در مقاله‌ای که پیش‌روی شماست،...

خود سیستم سرمایه‌داری جدید به یک سلاح‌کشتارجمعی تبدیل شده‌است. اما ما می‌دانیم که، (درعین‌حال)تقریبا به یک مذهب، به خدا و همه‌ی الهه‌ها تبدیل شده است. به نظر می‌رسد نمی‌دانیم چگونه باید عبادت در پیشگاه این محراب را متوقف کنیم.

آن چه واقعا در مورد واکسن ها قابل توجه است و آن‌چه کوبا در سال گذشته به آن دست یافته است، آن است که کوبا درست همین الان در حال تحمل یک بحران اقتصای طاقت فرسا است، و بخشی به خاطر کووید-19. بدیهی است که دیگر گردشگری وجود ندارد، و کوبا در اقتصاد خود تا حد زیادی وابسته به گردشگری است. اما حتی قبل از آن، افرادی بودند که وضعیت اقتصادی کوبا را با دوره ویژه‌ی پس از فروپاشی اتحاد شوروی مقایسه می‌کردند، که بدتر از رکود بزرگ(امریکا) تلقی می‌شد.

در واقع فاکتور" X" درباره امنیت و همکاری نظامی تحت پیمان چین – ایران است. دوگانگی دو طرف در مورد موضوع اهمیی ندارد، اگر تنش های بین امریکا- ایران عمیق تر شود، تهران با توجه به مزیت دو جانبه ، دادن اجازه دسترسی گهگاهی چین ( و روسیه) به پایگاه های آن در خلیج فارس برای خنثی کردن حضور امریکا را آغاز خواهد کرد. بی تردید، ایران برای انتقال فن آوری نظامی پیشرفته از چین (و روسیه)، زمانی که تحریم امریکا روی چنین معاملاتی در چهارچوب برجام پایان یابد تلاش خواهد کرد.