چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

زنان

دلایل حضور کمرنگ زنان در سازمان ها و احزاب سیاسی                    

الهه امانی ، در اتاق  اینستاگرام گروه کار زنان

پنجشنبه ۲۸دی ماه برابر با ۱۸ ژانویه  ۱۴۰۰

ساعت ۲۱:۰۰ به وقت ایران و ساعت  ۱۸:۳۰ به وقت اروپای مرکزی 

ساعت ۱۲:۳۰ به وقت شرق امریکا

 

زنان همیشه درمورد مسائل اجتماعی و سیاسی فعالانه شرکت میکردند حتی در یک دوره ای که زنان و مردان در کنار هم مبارزه سیاسی میکردند کمتر به مسائل زنان پرداخته می شد . از تظاهرات ضد حجاب اجباری در اسفندسال ۱۳۵۷ ، سازمان های سیاسی دفاع نکردند و زمانی که پوششش حجاب در اداره ها اجباری شد ، گروها و سازمان های سیاسی م یگفتند که مسائل مهم تری مثل بند "ج" پیش رو داریم و مسئله حجاب از اهمیت چندانی برخوردار نیست. با اجرای قوانین اسلامی حقوقی را که زنان در اثر مبارزات گذشته بدست آورده بودند به تدریج از دست دادند و احزاب و سازمان های سیاسی در مقابل آن سکوت کردند.

آن تفکری که خود را مایملک زن و ناموس خود می‌پندارد، به زن به عنوان کالا نگاه می‌کند؛ کالایی که باید مورد مراقبت قرار گیرد، یعنی که غیرت داشته باشد. در همین فرهنگ است که دشنام‌های جنسیتی یا به اصطلاح عامیانه "اموسی" به همسر و خواهر و مادر و سایر اعضای مؤنث خانواده مردان، کاربرد پیدا می‌کند. در همین فرهنگ‌ است که حساسیت مردان درباره بدن و رفتار و حتی احساسات زن، همه به مرد و غیرت او مربوط است؛ اما در عین حال فراموش نمی کند که به مرد اجازه قانونی چهار ازدواج همزمان را بدهد!

تفکری که زنان را ابزار زاد و ولد می‌داند و هراس از آن دارد که از ناحیه زنان "ضربه" می‌خورد، در این تفکر مرد رئیس است و زن مطیع مرد؛ و اگر زمانی زن پایش را از گلیم خود فراتر بگذارد، ارکان شریعت به لرزه خواهند افتاد.

زنان افغانان با ستم و سرکوب در داخل کشورشان بسیار پیش از اشغال امریکا مبارزه می‌کردند. درسال ۱۹۷۷، میناکشوار- فمنیست، فعال، انقلابی- راواAWA ، انجمن انقلابی زنان افغانستان را تاسیس کرد. راوا به عنوان اولین دفاع سازمان یافته از حقوق زنان کشور، شیرخوارگاه‌ها، مدارس، دوره‌های پرستاری، و مراکز صنایع دستی برای زنان افغان و پناهندگان زن تاسیس کرد.اگرچه در دهه ۱۹۹۰ ، ابتکارات راوا از سوی حکومت طالبان ممنوع شد، اما آن‌ها به مقاومت ادامه دادند و راه را برای نمایندگی اجتماعی و سیاسی زنان آماده کردند. کشوار و راوا نیازشدید به " رهایی از داخل" را درافغانستان نشان دادند.

در این سخنرانی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان روز یکشنبه 28 نوامبر به دعوت ایران آکادمیا و انجمن آزادی اندیشه صورت گرفت، نخست سخنران به ارائه تصویری آماری از خشونت و اشکال گوناگون آن پرداخت. سپس سه تئوری نظام جنسیتی نابرابر قدرت (مردسالاری)، نظریه میان کنشی و نظریه اینترسکشونالیتی در توضیح چرایی خشونت علیه زنان و دینامیسم آن مورد ارزیابی قرار گرفتند. در پایان به راه کارهای مبارزه با خشونت علیه زنان از جمله تقویت منابع قدرت زنان و کودکان در مبارزه با خشونت و تغییر الگوهای مردانه و اشاره شد.

خشونت علیه زنان سابقه ی طولانی دارد. متأسفانه غیر از خشونت‌های خانگی که ما با آن تا حدودی آشنا هستیم خشونت‌های دولتی علیه زنان بیداد می‌کند. خشونت علیه زنان و دختران یکی از رایج‌ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران است که هر روز بارها و بارها رخ می‌دهد. رویکرد قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در خصوص پرونده‌های «خشونت علیه زنان» همواره همراه با سانسور و اعمال فشار بوده است. در تاریخ نه چندان دور کشورمان تا همین اکنون نیز، نمونه های بسیاری وجود دارند؛ از خشونت گندم علیه دختران قوچان که در دوران قاجار به وقوع پیوست، تا همین اکنون که قوانین ضد زن جمهوری اسلامی، روز به روز گلوی زنان را بیشتر می فشارد، و هر روز شاهد تکرار همان «خشونت گندم» در حکومت اسلامی هستیم. بارزترین آن کودک همسری است: فروش دختران در اثر فقر مالی و فرهنگی.

همایش آنلاین آسیب شناسی رنج های زنان در ایران دین، فرهنگ، قانون

نهاد صدای مردمان ایران با همکاری کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران - نروژ و اتحادیه مستقل فعالان حقوق بشر ایران، همایش آنلاین آسیب شناسی رنج های زنان در ایران (دین، فرهنگ، قانون و اجتماع)، در روز جهانی منع خشونت علیه زنان، پنج شنبه ۴ آذر ماه برابر با۲۵ نوامبر، با حضور جمعی از فعالان برجسته سیاسی و مدنی و حقوق زنان برگزار کرد

 

نهاد صدای مردمان ایران  با همکاری کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران - نروژ و اتحادیه مستقل فعالان حقوق بشر ایران، همایش آنلاین آسیب شناسی رنج های زنان در ایران (دین، فرهنگ، قانون و اجتماع)، در روز جهانی منع خشونت علیه زنان، پنج شنبه ۴ آذر ماه برابر با۲۵ نوامبر، با حضور جمعی از فعالان برجسته سیاسی و مدنی و حقوق زنان برگزار می گردد. این همایش همزمان از شبکه های اجتماعی، کلاب هاوس، اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر و یوتیوب به صورت زنده پخش خواهد گردید. علاقمندان می توانند با کلیک روی این لینک https://linktr.ee/V.O.Iranians  ، شبکه اجتماعی مورد نظر خود را انتخاب نموده و به تماشای همایش بنشینند. فیلم کامل همایش یک روز بعد از برگزاری در کانال تلگرام و یوتیوب سمن صدای مردمان ایران بارگذاری خواهد شد. ساعت شروع همایش، ۲۱:۳۰ به وقت ایران، ۱۹:۰۰ به وقت اروپای مرکزی، ۱۸:۰۰ به وقت بریتانیا، ۱۳:۰۰ شرق و ۱۰:۰۰ غرب آمریکا.

مدیریت بخش فرهنگ و رسانه سمن صدای مردمان ایران.

Linktree (https://linktr.ee/V.O.Iranians)

@V.O.Iranians | Linktree

صدای مردمان ایران یک سازمان مردم نهاد (سمن) مستقل است

با وجود بسیاری از قوانین ضد زن تعجب آور نیست که جنبش های فمینیستی زیادی در ایران وجود دارد. در واقع مبارزه زنان برای دستیابی به حقوق اولیه خود تنها جنبشی در ایران است که یک روز پس از انقلاب ضد سلطنتی ۱۳۵۷ آغاز شد و تا امروز قوی و با ریشه دواندن در تک تک خانواده های ایرانی ادامه یافته است.