سه شنبه ۲۸ دی‌ ۱۴۰۰ - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲

اعلاميه

دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بعد از قتل بکتاش آبتین و انعکاس وسیع آن در جامعه و محکوم نمودن نقش حکومت در این قتل‌ها، مجبور به صدور بخشنامه‌ای در «تبیین حقوق بازداشت شدگان» شد. اما آن‌چه که طی ۴۲ سال در زندان‌های جمهوری اسلامی حاکم بوده، ناشی از کمبود بخشنامه نبوده و نیست، بلکه اراده‌ی حکومت برای حذف مخالفان به هر طریق ممکن بوده و هست. در ادامه‌ی همین روش هم، تهدید زندانیانی که مراسم یادبود برای بکتاش آبتین گرفته‌بودند و تلاش برای تبعید آن‌‌ها به زندان‌های دیگر، ادامه‌ همان رویه‌ی معمول قبل از صدور بخشنامه در زندان است. اصرار بر تبعید کیوان صمیمی، رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال سیاسی محبوس در اوین به یک زندان دیگر، به‌رغم شرایط نامساعد جسمی و سابقه‌ی بیماری قلبی وی، از آن جمله است.

ما در رابطه با تداوم سوء استفاده دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی از کرونا برای به خطر انداختن جان زندانیان سیاسی و عقیدتی هشدار می‌دهیم. ما خواهان پیگیری حقوقی، نقش دستگاه قضایی در فاجعه‌ی مرگ هدایت شده روشنفکر متعهد، مقاوم و اندیشه‌ورز، بکتاش آبتین توسط یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل هستیم.

ما سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه سکولار دمکرات دستگاه قضائی جمهوری‌اسلامی ایران و فراتر از آن شخص علی خامنه‌ای را به دلیل تاخیر و ایجاد مشکل در دسترسی به موقع بکتاش به درمان برای رهایی از ویروس مرگبار کرونا در ارتکاب قتل غیرمستقیم مسئول می‌دانیم. سابقه رفتار نهادهای قضائی و امنیتی و بویژه کینه‌توزی نهادینه شده در بلوک قدرت علیه کسانی که وضعیت موجود را به چالش طلبیده و آزادی ، عدالت و کرامت انسانی را مطالبه کرده‌اند، این واقعیت را نمایان می‌سازد که آنها علاوه بر کشتار مستقیم مخالفان و منتقدان بر زندانیان سیاسی – عقیدتی به صورت برنامه‌ریزی‌‌شده سخت گرفته و مسیر برخورداری مناسب از امکانات درمانی را مختل می‌کنند تا در چارچوب سیاست ارعاب و وحشت‌آفرینی آنها به دالان مرگ و یا فرسوده‌سازی جسمی - روانی هدایت شوند.

جمهوری اسلامی در قبال زندانیان و مراقبت و درمان آن‌ها مسئول است. بکتاش آبتین مدت‌ها بیمار بود. کانون نویسندگان در ارتباط با سلامت این نویسنده چندین بار هشدار داده و خواهان رسیدگی به وضعیت سلامت و درمان او شده‌بود. اما حکومت که با آزادی و آزاد منشی و با دانش و خرد در ستیز است، از رسیدگی به‌موقع به او سر باز زد و فقط زمانی با مرخصی او برای درمان موافقت کرد که امکان بهبود او تقریباً ناممکن شده‌ بود.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن پشتیبانی از فراخوان حزب کمونیست سودان، همبستگی خود را با مبارزات مردم سودان و نیروهای مقاومت علیه سرکوب اعلام داشته و همه مجامع بین المللی و بشریت ترقیخواه را به همراهی و همبستگی با مبارزات مردم سودان برای دمکراسی و علیه حکومت نظامی فرامی‌خواند و خواستار آزادی فوری رهبران بازداشت شده کمیته‌های مقاومت و همه زندانیان سیاسی است.

سال ۲۰۲۲ در شرایطی آغاز می‌شود که جهان هم‌چنان درگیر پاندمی کروناست و شبح شیوع بیشتر آن بر افق سال‌نو میلادی سایه افکنده است؛ محدودیت‌ها و مرگ و میر بر اثر کرونا، علیرغم امکانات متعدد برای واکسیناسیون و مهار آن، هم چنان ادامه دارد و شکاف رو به گسترش بین فقر و ثروت و فاصله‌ی عمیق بین کشورهای صنعتی و توسعه نیافته، امکانات مقابله با پاندمی کرونا را نیز محدودتر کرده‌است. پاندمی کرونا نشان داد که مشکلات جوامع بشری از کرونا تا گرمایش زمین و خطراتی که از طریق ادامه‌ی تخریب محیط زیست به دست بشر ایجاد شده اند، امری همگانی بوده و شامل همه‌ی انسان‌ها می باشد و تنها با اقداماتی در سطح جهانی و همگانی می‌توان‌ با این مصائب و مشکلات مقابله کرد. اما جهان ما هنوز از چنین رویکردی دور است.

پیروزی‌ چپ در آمریکای لاتین، با قرار گرفتن در جایگاه اجرای برنامه‌های عدالت‌خواهانه، برای چپ در پهنه جهان شادی‌آور و نماد امکان کامیابی است. این پیروزی‌ها برای چپ ایران نیز مایه‌ی دلگرمی است، با این پیام که می‌توان و باید با ایستادگی متحدانه در برابر یورش چهار دهه‌ی‌ اخیر نئولیرالیسم و پوپولیسم راستگرا در سطح جهانی، با ابتکار عمل، سنگرها را از آن گرفت و البته با در نظرداشت این‌که شرایط ایران و قسماً حتی منطقه‌ی ما تفاوت زیادی با شرایط شیلی و آمریکای لاتین دارد؛ با این‌همه اما، هم‌پیوندی دموکراتیک و عدالت خواهی امر مشترک و اصل مسئله است.

این اعتراضات با گستردگی خود از یک سو با استقبال گروەهای اجتماعی خاصە کارگران و بازنشستگان و سایر مزد و حقوق بگیران روبرو شد و از سوی دیگر موجب تصویب طرح رتبە بندی سرهم‌بندی شدە‌‌ای توسط مجلس، یک روز پس از اعتراضات خیابانی ٢٢ آذر ماە معلمان و فرهنگیان گردید. طرحی کە در صورت اجرا، اندکی حقوق معلمان را افزایش می دهد، ولی تشکل‌های معلمان، آن را ناقص و سرهم بندی شدە دانسته و اعلام کردەاند بە اعتراضات خود تا رسیدن بە خواستە‌هایشان ادامە خواهند داد.

با توجه به پیام اینستاگرامی «بنیاد ستار بهشتی» که در آن نوشته شده است: یک ماه پیش و در جریان بازداشت خانوادگی گوهر عشقی، سحر بهشتی، و همسرش مصطفی اسلامی و فرزندان‌شان، ماموران رسماً اعلام می‌کنند که "همه در زندان و زیر شکنجه کشته نمی‌شوند، برخی در تصادف یا نزاع و یا حوادث از بین خواهند رفت"؛ می‌ توان نتیجه گرفت که فعالیت این بانوی بزرگوار در دادخواهی از قتل فرزندش، ستار بهشتی خشم آمران و عاملان این قتل را برانگیخته و از اینطریق تهدیدها را از گفتار به چنین اعمال وحشیانه ای ارتقاء داده اند.

در همین دوره‌ی کوتاه یک‌ساله، حکومت برخاسته به دفاع از منافع زحمت‌کشان، آزادی‌های دموکراتیک را به طرز قابل ملاحظه افزایش داد. شکل‌گیری سازمان‌های مردمی، سندیکاها و مطبوعات آزاد از مصادیق بسط آزادی در آذربایجانِ تحت حکومت دموکرات‌هاست. به علاوه این حکومت با توجه ویژه به هنر، ادبیات و موسیقی، نشان خود را بگونه نازدودنی بر تاریخ فرهنگ آذربایجان بر جا گذاشت.