شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۷ نوامبر ۲۰۲۱

گزارش

تظاهرات به مناسبت ده دسامبر روز جهانی حقوق بشر!

جمعه ده دسامبر از ساعت ۱۴-۱۶، روبروی پارلمان اروپا در بروکسل؛

جمهوریخواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک

جمعی از ایرانیان، دیروز در شهر کلن در میدان بان هوف مرکزی این شهر تجمع خود را در حمایت از قیام و یاد جانباختگان آبان ۹۸ برگزار کردند.

در این تجمع، کمال ارس از جبهه ملی ایران _ اروپا و محمد مصری از حزب کومله ایران به عنوان سخنران بر اتحاد و همبستگی مردم ایران تاکید داشتند و خواستار همکاری...

درروز ۱۹  آبان  سال  ۱۴۰۰تظاهراتی بمناسبت  دومین سالگرد خیزش مردمی در آبان  سال ۹۸ وقتل عام بیش از ۱۵۰۰ نفر از هموطنان  برگزار گردید دراین گردهمایی  حدود ۱۵۰ نفر از هموطنان شرکت داشتند  سخنرانان  سخنانی درباره  کشتار جوانان   و زندانی کردن  آنان و همچنین  محکومیت جنایات  رژیم ایراد کردند ودربین سخنرانیها سرودهای میهنی و انقلابی پخش می شد و یک گروه موسیقی نیز چندین سرود اجرا کردند  و همچنین  شعارها نیز شامل محکومیت  رژیم  و ایجاد همبستگی  بین نیروهای  آزادیخواه بود    این تظاهرات باهمکاری   حزب دموکرات کردستان ایران   تلاشگران راه آزادی ایران  و نسل برانداز برگزار گردید  حضور جوانان دراین گردهمایی چشمگیر بود.

با برگزاری این دادگاه، قربانیان و خانواده‌ها و بازماندگان آنان بعد از دو سال آسیب های روانی و جانی،، فرصت را خواهند داشت تا شکایت خود را در محضر دادگاهی عادلانه مطرح و مجازات مرتکبین جنایت را درخواست کنند. حکم دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، ابتدای سال آینده میلادی به جهان ارایه خواهد شد.

این دادگاه با تلاش سه انجمن مدافع حقوق بشر«عدالت برای ایران» و «حقوق بشر ایران» و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» تشکیل شده است. این سازمان ها، تشکیل "دادگاه مردمی بین المللی آبان" را تحقق خواست مکرر بازماندگان و خانواده‌های قربانیان اعلام داشته اند.

در این سمینار چند روزه میز گردهایی تشکیل شد که شامل بحث ها و تبادل تجربیات مابین شرکت کنندگان بود. کنفرانس پروژه خود را با هدف زنانه سازی احزاب سیاسی برای به دست آوردن برابری و استفاده از قدرت و توانایی های زنان برای ایجاد محیطی پایدارتر برای زنان با هدف همبستگی در مبارزات به پایان رساند.

یک سمینار برای بزرگداشت زنده یاد ابوالقاسم لاهوتی و نقش او در شعر و ادبیات در اتحاد شوروی در دوره استالین به همت دانشگاه یو -سی سانتا بار بارا در کالیفرنیا، و با شرکت خانم کاترینا کلارک استاد ادبیات و هنر و فیلم و معماری اسلاو و ادبیات تطبیقی اسلاو و ارو آسیا در روز سی اکتبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد که برای علاقه مندان به شرط ثبت نام از پیش، رایگان خواهد بود.

هدف دیگر ما ایجاد امید و پیوندی عمیق‌تر بین دادخواهان برای پیگیری هر چه بیشتر این دادگاه و ادامه راه دادخواهانه مادران و خانواده‌های خاوران و قدردانی از مقاومت‌ها و تلاش‌های آن‌ها برای جلوگیری از تکرار جنایت و یادآوری است که علیرغم سرکوب های مداوم حکومت۴۰ سال است که شجاعانه ایستاده‌اند. ما نیز همراه شان بوده‌ایم و هر کجا که باشیم صدای شان را بلند خواهیم کرد.

ما واقف بودیم که این اساسنامه کامل نیست و باید کار بیشتری روی آن انجام شود تا در خور حزبی باشد که هم چپ است و هم در دوران امروزین به کنشگری سیاسی پا گذاشته است و می خواهد برپايه پرنسيپ های دموکراتيک ساختار و مناسبات درونی خود را تنظيم کند. پیش نویس اساسنامه دربرگيرنده نکات مهمی بود، رابطه میان اعضا و نهادهای حزب را در شکلی پویا تدوین کرده و علیرغم کمبود های موجود در آن، کارپایه نسبتأ مطلوبی را در آن لحظه در اختیار حزب گذاشت که به تصویب کنگره بنیانگذار رسيد. از آن زمان تا کنون بندهای اساسنامه در آزمون حيات حزبی محک خورده و کمبودها، نقاط ضعف و قوت آن بیشتر نمایان شده اند.

شورای مرکزی حزب برای تدقیق اساسنامه و رفع کمبودهای آن تصمیم به تشکیل کمیسیون اساسنامه گرفت.

بعد انجام تشریفات مذهبی و پخش سرود های ملی و سرود «ای ایران» تابوت اولین رییس جمهور اسلامی ایران، طبق وصیتنانه اش ،بطور موقت تا آزادی کشور از یوغ استبداد، در میان تاثر همگانی به خاک سپرده شد. رفقای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در فرانسه با اهدای یک دسته گل در این مراسم شرکت کرده و به اعضای خانواده و یاران آن زنده یاد تسلیت گفتند.

۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تجمع فراگرایشی اعتراضی جهت لغوحکم اعدام و آزادی زندانیان سیاسی از سوی تلاشگران راه آزادی ایران ,هامبورگ برگزار شد.