دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲ آوریل ۲۰۲۱

گزارش

دز طی ۲۳سال گذشته مراسم یادمان فاجعه ملی سال ۶۷ را همواره برگزا رکرده ایم، که شامل سخنرانی اعضای خانواده جانباختگان و نمایش فیلم و شعر خوانی و موسیقی بوده و هرسال عکس و مشخضات بیش از ۴۰۰۰ جانباخته را به نمایش می‌گذاشتیم. در دوسال اخیر که امکان برگزاری یادمان در سالن فراهم نبود در هوای آزاد این مراسم برگزار گردید.

گزارش تظاهرات ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ تشکل ایرانیان جمهوریخواه و سکولار ساکن بلژیک روبروی سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل، به همراه قطعنامه

 

صد روایت، یک روایت به ابتکار تعدادی از کنشگران فمینیست و عدالتخواه، اقدامی‌ست بر ضد فراموشی تا مگر نوری بی‌افکند بر شرایط غیرانسانی زندان‌ها و وضعیت دشوار زندانیان سیاسی-عقیدتی در ایران، که از دیرباز یکی از ستون‌های مقاومت و دادخواهی بوده‌اند.

https://www.youtube.com/channel/UCBL_v_ey-BoLwW98DIyiqrA

 

بر طبق قراردار ١۳١٧ قرار شد آب رودخانه هلمند یا همان هیرمند بطور نصف نصف (بالمناصفه) بین ایران و افغانستان تقسیم شود (ماده یک قرارداد). اما در سال ١۳۵١ شمسی (١٩٧۳ میلادی) رژیم پهلوی که بنابه دلایلی می خواست افغانستان را در حیطه منافع بلوک غرب نگه دارد تا به سمت کمونیسم و شوروری سابق گرایش پیدا نکند, سیستان را قربانی منافع استراتژیکی غرب نمود و برای راضی نگه داشتن افغانستان قرارداد جدید و بغایت بدی امضاء کرد که حتی مجلس ایران حاضر نشد آن را تائید کند. اما یک سال بعد یعنی در سال ١۳۵٢ ناچار شد با امر ملوکانه آن را تصویب کند.

نه به جمهوری اسلامی، آری به آزادی، عدالت و جمهوری سکولار در ایران!

زمان: پنجشنبه اول آوریل از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱٥:۳۰

مکان: Avenue Franklin Roosevelt 15

 

جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های مختلف، به احترام رنج‌های هموطنان و در اعتراض به ظلم موجود، با انتشار بیانیه‌ای اعلام اعتصاب‌غذا کردند. در این بیانیه با اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر و سرکوب فعالان، گروه‌ها و آزادی‌خواهان؛ اعلام شده که این اعتصاب‌غذای جمعی از روز اول فروردین ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۳ روز ادامه خواهد داشت.

اما پس از گذشت ۴۲ سال، نه تنها این امکانات برآورده نشده‌اند، بلکه مردم ، به‌ویژه اقشار آسیب، پذیر روز به روز در ورطه فقر و فلاکت بیشتری فرومی‌روند، و بخش زیادی ازمردم از داشتن حداقل امکانات اولیه نیز محروم هستند. باتوجه به فقر روز افزون و افزایش آسیب دیدگان جامعه، عده ای از مردم نیکو کار و انساندوست که در برابر فقر و محرومیت مردم احساس مسئولیت می‌کنند، با وجود تمام مشکلات، کارشکنی‌ها و کمبود امکانات، به یاری هموطنان می‌شتابند، تا شاید درحد توان خود مرحمی بر زخمهای عمیق تهیدستان و نیازمندان باشند

توافق هسته ای سال 2015 خیلی کامل نیست. غربی ها و ایرانی ها نقاط ضعف و محدودیت های آن را تجربه کرده اند، اما این شایستگی را دارد که هنوز کنار گذاشته نشده و بیش از دو سال است که اثرات مثبتی را نشان می دهد و به نگرانی‌های عمده ای که باعث ایجاد آن شده، پاسخ می دهد. بنابراین بر اساس آن است که طرفین قبل از تلاش برای گسترش دامنه آن، باید برخی از اعتماد سازی را با تکیه به آن بازسازی کنند. این توافق هسته ای به سنگ بنای ساختمان بلند پروازانه صلح در منطقه تبدیل شده است.

تبعیض در توزیع امکانات زیستی، معیشتی موجب افزایش خطر ابتلا برای گروه های آسیب پذیر جامعه بشری شده است. اکنون بی عدالتی بزرگ در توزیع واکسن کرونا خطرات جانی و مالی گسترده ای را بوجود آورده است. در همه گیری جهانی بیماری کووید -۱۹ ، واکسن کرونا می باید یک کالای عموم بشری مانند هوا شناخته شود و ترتیبی داده شود که در اختیار همه مردم جهان قرار گیرد.

به در خواست رئیس گروه ایران در پارلمان اروپا، به منظور تبادل نظر و گفتگو در باره سیاست زیست بوم در ایران، دیداری مجازی در روز چهارشنبه ۱۷ فوریه بین نمايندگان حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) و این گروه انجام گرفت. هیئت نمایندگی حزب در این دیدار رزا روزبهان، حسن نایب هاشم، مهدی ابراهیم زاده و آقای خسرو بندری بهعنوان کارشناس آب و کشاورزی در ایران، و از سوی پارلمان اروپا خانم کورنلیا ارنست رئیس گروه ایران در پارلمان اروپا، خانم کارین شولتس پلز کارشناس مسائل ایران و خاورمیانه و آقای اشتفان شیندلر کارشناس صنعت و محیط زیست، بودند.