گزارش

دیدبان حقوق بشر نیز روز جمعه، هشدار داد که جمهوری اسلامی بار دیگر در دو هفته گذشته با بازداشت ده‌ها تن از جمله شماری از فعالان سرشناس صنفی، مدنی و استفاده از نیروی قهری به‌ویژه سلاح‌های مرگبار در ده‌ها شهر کوچک، سعی در سرکوب مخالفان و جنبش‌های مردمی را در ایران دارد

به نوشته هرانا، «در ۹ شهر از گازاشک آور و در ۱۴ شهر نیز از تیراندازی هوایی برای متفرق کردن معترضان استفاده شده است.

 در ۸ شهر از جمله اندیمشک، ایذه، پردنجان فارسان، چلیچه، سورشجان، شهرکرد، فارسان و هفشجان نیروهای انتظامی‌امنیتی به صورت مستقیم به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند».

این اتحاد وهمبستگی، فرصت هر نوع فریب کاری و وعده های دروغین را از زاکانی و نکاحی گرفت و به اجبار چهل درصد بطور موقت وعلی الحساب درفیش حقوقی رانندگان منظور گردید و این موفقیت یادآور اتحاد و یکپارچگی اعتصابات دی وبهمن ۸۴ است. 

اعتصاب پیک‌های موتوری اسنپ‌فود

در دو روز گذشته فیلم‌هایی از اعتصاب رانندگان پیک موتوری اسنپ‌فود منتشر شده است. بعد از گرانی‌های گسترده، پیک‌های موتوری اسنپ‌فود که هم اقلام مورد نیاز زندگی‌شان و هم قیمت‌های لوازم یدکی موتور و سایر هزینه‌هایشان به طور سرسام‌آوری گران شده است، انتظار داشتند که شرکت اسنپ‌فود به کرایه‌های آنها اضافه کند. انتظاری که با ناامیدی از اقدام مناسب شرکت روبرو شد و شرکت اسنپ‌فود اعلام کرد در تمامی فواصل تنها 3 هزار تومان افزایش کرایه اعمال خواهد شد (پایه کرایه 13 هزار تومان) و هزینه‌ی سفارشات سوپرمارکت تا اطلاع ثانوی به صورت قبل خواهد ماند.

تظاهرات ایرانیان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین

ده ها تن از ایرانیان در اعتراض به دستگیری و کشتن دستگیر شدگان اعتراضات اخیر در ایران، در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران د ر برلین گرد آمدند و ضمن محکوم کردن سرکوب و دستگیری معترضین با دستگیرشدگان و با معلمان و کارگران اعتصاب کننده، همبستگی خود را اعلام نمودند. تظاهرات کنندگان با در دست داشتن عکس دستگیر شدگان و یا کشته شدگان اعتراضات اخیر و با دادن شعار خشم خود را نسبت به برخورد وحشیانه رژیم نسبت به معترضین، ابراز نمودند. 
 

ناکامی حکومت در پایان دادن بە اعتراضات موجب تشدید جو امنیتی در شهرهای مختلف و هجوم بە فعالین مدنی و سیاسی در روزهای اخیر و توسل بە خشونت عریان علیە معترضین شدە است. کشتە شدن یکی از معترضین در فارسان در ٢٩ اردیبهشت از پیامدهای تشدید سرکوب معترضان و در عین حال تداوم اعتراضات مردمی است.

روز گذشتە (٢٧اردیبهشت) شهر کلپایگان نیز بە شهرهای معترض پیوست. شمار بزرگی از مردم شهر از گروەهای اجتماعی مختلف کە حضور جوانان در میان آنان چشمگیرتر بود در خیابانهای این شهر بە تظاهرات پرداختند. تظاهر کنندگان خشمگین در جریان تظاهرات خود علاوە بر گرانی علیە خامنەای و رئیسی نیز شعار دادند و خواهان کنار رفتن آنان شدند. 

پنج تشکل فدراسیون اروپرس، انجمن فرهنگی – اجتماعی پرسپولیس، انجمن دوستی ایران – بلژیک، جمهوریخواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک و حزب چپ ایران (فدائیان خلق)-بلژیک، پیشتر با صدور اطلاعیه‌ای حمایت خود را از این تجمع و لغو بی‌قیدوشرط حکم اعدام دکتر احمدرضا جلالی اعلام کرده بودند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام کرد:
اعتصاب با قدرت ادامه دارد

امروز سه شنبه۲۷ اردیبهشت، دومین روز اعتصاب رانندگان شرکت واحد خطوط بی آرتی در جریان است.

اعتراضات مردم که جرقه آن از نیمه‌ی اردیبهشت ماه بعد از اعلام رسمی گران شدن نان و در واکنش به افزایش قیمت مایحتاج عمومی مردم آغاز شد، سرریز نارضایتی عمومی تلنبار شده در اعماق جامعه علیه جمهوری اسلامی است که هم‌چنان ادامه دارد و به سراسر کشور گسترش می‌یابد.

در اکثر شهرها نوعی حکومت نظامی برقرار گردیدە و نیروهای امنیتی و سرکوبگر در خیابانها و میادین اصلی شهرها مستقر شدەاند تا هم مانع اعتراضات شوند و هم اعتراضات را سرکوب کنند. با این همە مقاومت و اعتراض مردم همچنان جریان دارد. تا کنون تعدادی در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی بە مردم کشتە شدەاند

تظاهرات مردم در چهارمحال و بختیاری

 مراکز آموزشی و ادارات در تهران، امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت به "بهانه" آلودگی هوا تعطیل شد.

عابد ملکی، معاون استاندار تهران، اظهار داشت از آنجا که آلودگی هوا در روز سه‌شنبه تشدید "خواهد شد"، مدارس تهران در همه مقاطع همراه دانشگاه‌ها و ادارات سراسر شهر در این روز تعطیل خواهد بود.

اتحادیە نانواها علت کمبود نان در مشهد را خرید زیاد نان توسط مردم عنوان کردە است. گزارش دیگری علت کمبود نان را ندادن آرد کافی بە نانوایی ها دانستە است. بە نظر می رسد نظر دوم با واقعیت بیشتر انطباق داشتە باشد.

تشدید سرکوب ها مانع تداوم مبارزە نخواهد شد. بە وسیلە سانسور هم نمی شود واقعیت را از نظر مردم وارونە و پنهان کرد!

مردم زیر بار زور و سیاستهای ضد مردمی شوک درمانی و منجمد کردن دستمزدها نخواهند رفت.

 با تمام قوا از اعتراضات مردم علیه گرانی و سیاست‌های ضد مردمی جمهوری اسلامی پشتیبانی کنیم. باید صدای اعتراضات مردم را پژواک بیشتری داد و نیروهای سیاسی و نهادهای مردمی را به همبستگی با مردم در مبارزات خود علیه حکومت و سیاست‌های اقتصادی آن فراخوند و با  اقدامات مشترک و گسترده و بسیج افکارعمومی دستگاه سرکوب حکومت را وادار به عقب نشینی نمود.

تظاهرات در خوزستان در واکنش به گرانی و تنگناهای معیشتی و اعتراض به افزایش قیمت نان شروع شده و با ادامه آن در روزهای بعد سرکوب و بازداشت‌معترضان هم افزایش یافته است

تظاهرات اول ماه مه در کشور آلمان شهر کلن باحضور فعال هزاران عضو سندیکاهای کارگری این کشور و احزاب چپ برگزار شد.

اعضای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز با حضور در برابر دفتر سندیکای کارگری DGB با دیگر احزاب و گروه های مختلف در این جشن جهانی همراه شدند و سرکوب سیستماتیک رژیم جمهوری اسلامی ایران را علیه کارگران، معلمان، بازنشستگان و دانشجویان ایران به اطلاع فعالان کارگری، سندیکایی و احزاب شرکت کننده در این راهپیمایی رساندند.

امروز جمعه شانزده اردیبهشت ، ششم مه ، ۲۰۲۲، دوستان و هم کلاسی های رفیق  محسن حسن بخشان در دانشگاه تبریز، همراه با خانواده‌ی زنده یاد به ارتفاعات سوهانک در شمال تهران رفته و یاد او را گرامی داشتند.  عکس‌های ضمیمه از این یادبود گرفته‌شده‌است.

 

گروه‌ها، سازمان‌ها و احزابی از ملیت‌های مختلف، به همراه شرکت کنندگان هلندی، در این راهپیمایی حضور داشتند. تشکیلات حزب چپ در هلند نیز در این مراسم حضور فعال داشت، پلاکاردها و اطلاعیه‌ی حزب چپ،  به‌ویژه  سرود خوانی رفقای شرکت کننده توجه شرکت کنندگان را به خود جلب کرد.

نکته مثبت، با وجود جنگ در اوکرائین، هیچ پلاکاردی از اوکرائین در دست شرکت کنندگان  نبود. خواست همیشگی صلح خواهی از جمله عدم ارسال سلاح های سنگین به اوکرائین و نیز پایان دادن به جنگ شعارهای مشترکی بود که در دست اکثر شرکت کننده گان بود

گزارشی تصویری زیر از برگزاری مراسم اول ماه مه در گوتنبرگ یا یوتبوری سوئد است. در این مراسم رفقای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) مشارکت داشتند که در عکس‌ها دیده می‌شود.

در راهپیمایی مادرید، وزیر کار که معاون سوم نخست وزیر نیز میباشد، و همچنین عضو حزب کمونیست اسپانیا، در سخنرانی خود قول تغییر قوانین کاری سابق و تبدیل آن به قوانین جدید بر طبق شرایط امروزین را داد.

فعالین حزب چپ ایران(فدائیان خلق) فرانسه در مسیر حرکت راهپیمایان با بر پائی میز و نصب شعار ها و پوستر بزرگ شده حزبمان و پخش موزیک در این تظاهرات شرکت کردند،شعار ها وبخصوص پوستر حزب چپ ایران (فدائیان خلق) مورد توجه بسیار قرار گرفت. رفقای ما همچنین اقدام به پخش متن فرانسه اعلامیه بزرگداشت اول ماه مه حزب و ترجمه «خواسته های کمیته هماهنگی بین سندیکائی ایران »کردند . تمامی شعار های ستاد برگزاری اول ماه حزب به زبان فرانسه و نیز ده شعار عمومی و کارگری به زبانهای فارسی و فرانسه به نمایش گذاشته شد.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)-استکهلم از طرف حزب چپ سوئد واحد اوپلاندزوسبی دعوت شد ودر صف خود به ما جا دادند که در تمام مسیر راهپیمایی همراه آنها بودیم. عکس‌ها و کلیپ هایی از این راهپیمائی را درزیر مشاهده می کنید.

چادر حزب چپ ایران با پوستر های زیبای روز کارگر که گروه کار تبلیغات حزب  تهیه کرده بود تزیین شده بود که مورد توجه مراجعه کنندگان ایرانی و دانمارکی فرار گرفت

حزاب ایرانی  حزب توده ایران -واحد کانادا و حزب چپ ايران (فدائيان خلق)- کانادا به همراه حزب کمونیست کانادا ، حزب کمونیست شیلی -کانادا و ده ها تشکل و سندیکای کارگری و معلمان از این برنامه حمایت نمودند.

گزارش تصویری ضمیمه از طرف رفقای پاریس در اختیار به پیش گذاشته شده.

جشن بزرگ سندیکا، سرشار از همبستگی، دوستی، شادی، تبادل فرهنگی و سیاسی میان شرکت کنندگان در مراسم بود. چندین کنسرت با خوانندگان معروف از سبک‌های مختلف در طول مراسم برگزار شد و انواع برنامه‌های هنری متنوع به اجرا در آمد و نیز فعالیت های گوناگون بسیاری برای کودکان و شرکت‌کنندگان در جشن انجام شد. حضور گسترده شهروندان بلژیکی و خارجی در این جشن بزرگ کارگری بسیار بارز بود. وسایل ارتباط جمعی بلژیکی این جشن بزرگ سندیکایی را پوشش خبری و تصویری دادند.

در طول تظاهرات شعارهایی مانند" علیه سرکوب نیروهای کمونیست در اوکرایین" و "آزادی زندانیان کمونیست" و " و نه به ناتو"  طنین انداز بود. در این تظاهرات پرچم‌های قرمز رنگ " فدراسیون جهانی جوانان دمکراتیک" اوکرایین که میخاییل کونونوویچ دبیر کل آن است بر افراشته شده بودند.
آلوارو آگیلرا دبیر کل ایالت مادرید حزب کمونیست اسپانیا در این تظاهرات اعتراضی شرکت داشت و ضمن درخواست آزادی برادران زندانی تجاوز نظامی به اوکرایین را محکوم کرد.