شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱

بین‌المللی

من هر کاری خواهم کرد تا چپ ها در دور دوم این انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند و ما یک آینده مطمئنی را به فرانسوی ها ارائه و پیشنهاد می‌کنیم. من یک عهد و پیمان و روزهای بهتری را برای فرانسه پیشنهاد می کنم و می‌خواهم که همه ما حول آن گرد هم بیاییم. بنابراین آنچه مهم است اشخاص نیستند ، بلکه این برنامه و ایده هایی هستند که ما قصد اجرای آن را داریم و من برای این ایده ها هست که مبارزه می کنم.

با توجه به این وضعیت، حزب کمونیست عراق پس از برگزاری همه پرسی داخلی از تمامی اعضای حزب و سازمان های خود، در ژوئیه ۲۰۲۱ تصمیم خود را مبنی بر تحریم انتخابات اعلام کرد. همچنین هشدار داد که مسدود کردن مسیر تغییر دموکراتیک مسالمت‌آمیز از طریق انتخابات آزاد و مسالمت‌آمیز تنها بحران سیاسی را عمیق‌تر می‌کند و در را به روی عواقب مهلک باز می‌کند و صلح مدنی را به خطر می‌اندازد.

مانند سایر مخالفان رژیم ، شرح حال سیاسی وی شامل انبوهی از پیگرد های قانونی، دستگیری های خودسرانه و حملات اراذل و اوباش ، تا زمان عزیمت اجتناب ناپذیر او از کشور است. وی می گوید که شورش و اعتراض وی از زمانی شروع شد که ورود به دانشگاه را برای او ممنوع کردند هر چند که دانشگاه رایگان بوده ولی او توانایی پرداخت رشوه را برای ورود نداشت.

اگر اپوزیسیون غیر نظامی می توانست حرفش را به کرسی بنشاند، اپوزیسیون می توانست از پس نظامیان هاج و واج مانده هم برآید. ولی اگر قادر نمیشد فائق آید وضعیت بزودی بدتر میشد. استعفای گ و ش یک زنگ خطر بود. او بسیار بیرحم بود و هیچ کس انتظار نداشت او صحنه را به سادگی ترک کرده و بازنشسته شود. علاوه بر آن روسای دستگاههای امنیتی همگی پشتیبانان خارجی داشتند. اسلامیستها (که در حال حاضر به خاطر کودتا کنار زده شده اند)در قطر و ترکیه پشتیبان دارند. ممکن است ابن عوف کنار رفته باشد ولی دیگرافسران ارشد با مصر روابط نزدیک داشتند. برهان و حمتی نیروهای نظامی در یمن را – به خرج عربستان – فرماندهی کرده اند و گ وش به امارات نزدیک است. چند سره بودن دستگاه امنیتی – که هر قسمت یک پشتیبان خارجی دارد – خطر خطیری را فراهم می آورد.

او دست به رفرم‌های جدی زده و قوانین جدید برای دفاع از حقوق زنان وضع نمود. او قدرت فئودالی روسای قبایل را از بین برد و آن را تحت تاثیر انقلاب کوبا، به «کمیته های مدافع انقلاب» سپرد که قانون را به نام خلق اجرا می‌کردند. آنها امنیت، تشکیلات سیاسی، برنامه بهداشت محلات، و حتی کنترل بودجه وزارتخانه ها را در مواقعی به عهده داشتند. در عرصه سیاست خارجی او شدیداً مخالف باز پرداخت وام کشورهای جهان سوم و منتقد سیاست افریقائی فرانسه و خواهان نزدیکی با کوبا بود.

من می توانستم برزیل را ترک کنم و به سفارت خارجی پناه ببرم. من ترجیح دادم تسلیم شوم تا نشان دهم که سرجیو مورو [قاضی سابق مبارزه با فساد که او را محکوم کرد و خودش به تازگی توسط دادگاه عالی حکم محکومیت "جانبدارانه بودن" گرفته شده است) یک شیاد است. من در اولین ملاقات رو در رو به او گفتم: "شما محکوم به محکومیت من هستید، زیرا دروغ بسیار بزرگ‌تر از واقعیت رفته است. راه دیگری نداری. " مورو و دادستانش برای حمایت گرفتن از رسانه ها به دفاتر همه آنها مراجعه کرده اند. طی نه ماه، تلویزیون گلوبو (پر بیننده ترین در برزیل ) به تنهایی سیزده ساعت علیه من برنامه پخش کرد! مطبوعات به ندرت به ما حق پاسخ می دادند. گاهی اوقات من تعجب می کردم که آیا آنها را فریب نداده اند. بنابراین سعی کردم تسلیم نفرت نشوم.

لازم است سه ملاحظه مورد بررسی قرارگیرد. اولین و مهم‌ترین آن‌ها، این‌است که تحریم‌های غربی علیه ایران به زودی لغوخواهند شد. ایران ابتکار غنی‌سازی اورانیوم را به اختیار خود درآورده است، که این امر تنها دو گزینه پیش پای امریکا باقی می‌گذارد- گزینه حمله و نابودکردن موجودی هسته‌ای ایران( که معنی آن جنگ تمام عیاراست)، یا کنارکنارگذاشتن سرسختی و دست‌یابی به معامله ای واقع گرایانه، به نحوی که تهران هر چه زودتر به تعهدات برجامی خود مقید شود.

برای ایران و آذربایجان، این رقابت ژئوپلیتیکی با توجه به نزدیکی جغرافیایی، قومی، مذهبی و تاریخی آنها بسیار حساس است. تاریخ معاصر بر این موضوع تأکید می کند. در جریان جنگ ارمنستان و آذربایجان در سال ۲۰۲۱، روشن بود که ایران رسماً چاره ای جز نشستن در حاشیه ندارد. در داخل ایران، ناسیونالیسم قومی آذربایجانی همراه با خشم موجود از شرایط اقتصادی و اجتماعی می تواند وضعیتی انفجاری در استانهای شمالی ایران، جایی که حدود ۲۰ میلیون جمعیت آذربایجانی ایرانی در آن زندگی می کنند، ایجاد کند. این واقعیت از دید دشمنان خارجی ایران از دور نخواهد ماند. اسرائیل و ترکیه هر دو سابقه تلاش برای بسیج جامعه آذربایجانی ایران علیه تهران را دارند.

اساساً مردم افغانستان به مردم ایالات متحده برای درآغوش گرفتن این آموزش یکسان نیاز خواهند داشت. ما باید تأسف حقیقی خود را بیان کنیم، طلب بخشش کنیم، و شجاعت همانندی را به مردم شجاعی که امروز بر اجرای حقوق بشر در افغانستان اصرار می ورزند نشان دهیم. ارثیه وحشتناک 11 سپتامبر را به صورت جمعی به رسمیت بشناسیم. ما باید با " ضد ترور، لغو جنگ" موافقت کنیم.

چه کسی برنده جنگ علیه ترور شد؟ مقاطعه کاران دفاعی امریکایی، که بر اساس اظهار مرکز برای دوستی همگانی، که موسسه ای غیر انتفاعی است که هزینه‌های پرداختی در رشته ای از گزارش‌های معروف به بادآورده‌های جنگ را پیگیری کرده بود، بسیاری از آن‌ها از لحاظ سیاسی با شرکت‌هایی درارتباط بودند که به کارزار ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش کمک مالی کرده بودند.