چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰

بین‌المللی

هر تلاشی که در جهت برقراری صلح در خاورمیانه صورت گیرد، درست و قابل حمایت است؛ اما فراموش نکنیم، یکی از موانع اصلی برقراری صلح در خاورمیانه، پایمال شدن حقوق مردم فلسطین توسط دولت اسرائیل است. به همین دلیل انعقاد هرگونه پیمان صلح بین دولت اسرائیل و کشورهای همسایه، بدون حل مسئلە و شناسایی کشور فلسطین، و زمین در مقابل صلح، ناکارآمد بودە و نمی تواند بە استقرار صلح پایدار کمک نماید.

حزب کمونیست اسپانیا این سرکوب سیستمی و خاموش دیکته شده از سوی دولت ملی کنونی کلمبیا را گزارش می کند. ما به یک تحقیق کامل فرا می خوانیم و درخواست می کنیم که عاملان سرکوب باید هر چه زودتر به دست عدالت سپرده شوند.

این جنگ علیه مردم از خیلی قبل واکنش عادی دولت ملی به این بحران بوده است. پس از اولین روز گردهمایی ها وزیر دفاع اعلام کرد که ممکن است تعداد افسران لباس شخصی را در خیابان های بوگوتا تا 2.000 نفر از جمله 800 سرباز که آریاز خاطر نشان کرد" آموزش یا قابلیت پاسخ به گردهمایی های اجتماعی را ندارند" افزایش دهند.

پس از دو روز بحث های شدید، حزب کمونیست ونزوئلا به این تصمیم رسید که ما باید از نامزدی ریاست جمهوری مادورو تنها در صورتی حمایت کنیم که توافق نامه همکاری امضا شود. توافق نامه همکاری در راس همه دولت را به مخالفت با انحصار ها، باز پس گیری حقوق کارگر، و معکوس کردن سیاست های در حال اجرای کشاورزی متعهد می کرد. به عبارت دیگر، ما پیش نویس سندی را که راه رهایی ملی را با هدف همیشگی سوسیالیسم نشان می داد نوشتیم. در 8 فوریه 2018 مادورو آن توافق نامه را امضا کرد.

لوکاشنکو پس از دو دوره پیروزی چشمگیر در انتخابات جهت حفظ خود بر این جایگاه، تغییراتی در قانون اساسی ایجاد، ریاست جمهوری برای یک فرد را نامحدود نمود. این امر تا دوره اخیر با همه زدوبندهای پشت پرده، واکنش گسترده مردمی را در پی نداشت، همزمان جامعه نیز رویکرد رواداری را در پیش گرفته بود، و بخش اعظم بازنشستگان حامی وی در انتخابات بودند. با اینهمه تضییقاتی در برابر مخالفان اندک صورت می گرفت، تقلب در انتخابات در بسیاری موارد جایگاهی محکم و با ثبات یافته بود.

این مبارزات در عرصه‌های گوناگون در جریان بوده است. سینما و تئاتر، موسیقی، نقاشی، رقص و حتی در میادین ورزشی. علی‌رغم چند قرن حضور در صحنۀ مبارزه و پیروزی های مقطعی این جنبش تاکنون نتوانسته است به اهداف نهایی خود که محو نژادپرستی و احقاق حقوق برابر برای همه شهروندان امریکاست، برسد.

متعاقب اعلام انتخاب دوباره لوکاشنکو، روز های اعتراض در مرکز مینسک و دیگر شهرها، با پرچم های ملی گرایانه و شعارهای ضد دولتی، مانند "رها کن" کلید خورد. برخوردهایی بین اعتراض کننده ها و پلیس روی داد، و با استفاده از نارنجک های صوتی، چماق، گلوله های پلاستیکی و غیره، و دستگیری بیش از ۶- ۷ هزارنفر و مرگ دو اعتراض کننده سرکوب وسیعی انجام شد. هم زمان، نیروهای اپوزیسیون توانستند در بسیاری از کارخانه های بزرگ کشور اعتصاب های توده ای را سازمان دهند.

حزب چپ آلمان با ایجاد فشار بر دولت آلمان، باید مانع از همکاری رو به گسترش با ایالات‌متحده، در جنگ اطلاعاتی و اقتصادی علیه چین شود. و متقابلاً برگسترش روابط با چین و به ویژه در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، تغییرات آب و هوایی و خلع سلاح بین المللی اصرار داشته باشد، و برای همکاری با جمهوری خلق، در این موارد، فشار آورد. زیرا مشکلات جهانی امروز، فقط با همکاری متقابل، قابل حل است.

حزب چپ بلاروس از مقامات فعلی می خواهد كه بلافاصله گفتگو با نمایندگان از همه طیفهای سیاسی و جامعه مدنی در مورد چگونگی برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در آینده نزدیک، آغاز كنند تا یك روند انتخابات آزاد، عادلانه، با نظارت عمومی و شفاف را تضمین كند. این تنها راه متمدنانه برای خروج از بحران سیاسی کنونی و جایگزینی برای خطر سوق کشور در جنگ داخلی است.

ما کاملاً مطمئن هستیم که چنین اعمال خونین و سرکوبگرانه فقط اوضاع را وخیم تر می کند و باعث نارضایتی، عصبانیت و نفرت گسترده می شود. این مسیری خطرناک است که فقط به تشدید وخامت اوضاع منجر می شود و هیچگونه راه حلی برای درمان مشکلات قدیم و جدیدی که اکثر مردم را گرفتار کرده ارائه نمی دهد.