چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ می ۲۰۲۱

بین‌المللی

گرچه این عمل تروریستی با توجه به ویژگی‌هایش از دهشتناک‌ترین عملیات آدمکشانه طی چند سال اخیر در کشور شما به شمار می‌رود، اما اولین آنها نیست، وبا ایستادگی مردم در مسیر درستی که همانا صلح و ترقی است، تکرار چنین فجایعی را در افغانستان می توان انتظار داشت. فقط هم به این دلیل ساده که جریانات واپسگرای جنایتکار خواهان جلوگیری از بازگشت صلح و حرکت به سمت ترقی و پیشرفت در افغانستان هستند.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین ، کشورهایی هستند که ایالات متحده با هردوشان بنوعی مشکل دارد. این دو کشور توافق نامه ای را در تهران امضا کردند که این معامله از تابستان گذشته به شدت مورد بحث و گفتگو بود و از سال 2016 که رئیس جمهور چین از پایتخت ایران بازدید کرد ، در دست بررسی بوده است. این قرارداد بین وزرای خارجه ایران و چین، محمدجواد ظریف و وانگ یی ، در تهران به امضا طرفین رسید. پیمانی که رسانه های چینی آن را "همکاری استراتژیک در زمینه سیاسی و اقتصادی" توصیف می کنند.

دراینجا بایستی به یک اصل بنیادین پرداخت و آن اینکه: پیشاپیش برای تصمیم گیری ها درباره گزینش نظام سیاسی آینده کشور باید به آرای مستقیم مردم با راه اندازی "رفراندوم" مراجعه گردد. دیگر نمیتوان به شیوه های کهنه و به نهادهایی که همه شرکت کنندگان آن با رای مستقیم مردم برگزیده نشده باشند، بسنده کرد. راه اندازی مراجعه به آرای عمومی دراین عصر دیجیتال و پیشرفت های شگرف فنی کار دشواری نیست.

کنگره دوازدهم جبهه متحد چپ در شرایط سیاسی ویژه ای برگزار شد، به نحوی که سند سیاسی ارائه شده به کنگره این شرایط را با عبارت، جواب دموکراتیک نیاز مبرم و فوری به شرایط سیاسی کنونی، ارزیابی کرد. در این سند می آید رژیم سیاسی برخواسته از قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۸ اکنون دچار تکانهای شدید ساختاری شده است، برای اولین بار و به طور عینی شاهد آن هستیم که نیروهای ارتجاعی و ماوراء راست سر بر می آورند و تمامی دستاوردهای دموکراتیک مان را مورد تهدید قرار می‌دهند این امر نتیجه یک عقب ‌گرد کمی و کیفی از دستاوردهای به‌دست‌آمده دموکراتیک است که پدران ما با مبارزات قهرمانانه خود آنها را برای ما بجا گذاشته اند.

کوبا از آغاز ژانویه 2021، در تلاشی برای کاهش اثرات محاصره امریکا و بیماری همه گیر ویروس کرونا، اجرای اصلاحات گسترده اقتصادی را آغاز کرد که برای افزایش تولید و صادرات طراحی شده است. نوشتار زیر برگردان مقاله ای از رسانه ترکی چپ (متعلق به حزب کمونیست ترکیه- مترجم) است که اولین ماه اصلاحات و تاثیر آن بر نیروی کار و اشتغال را تحلیل می کند.

استراتژی مدرنیزه کردن چین، افزایش میزان درآمد سرانه و تولیدناخالص ملی سرانه به میزان کشورهای توسعه یافته جهان. این در شرایطی است که چهل سال پیش، چین یکی از کشورهای عقب افتاده جهان بود که تازه از زیر یوغ استعمار بیرون آمده و راه ترقی سوسیالیستی را در پیش گرفته بود. در عرصه های استفاده از تکنولوژی هوشمند و روبوتیک، تکنولوژی (5 جی) و درست کردن شهرها و فروشگاه ها و موزه های هوشمند، چین از خیلی کشورهای پیشرفته غربی جلو میزند. همه این پیشرفتها به موازات حرکت در مسیر کاهش میزان مصرف کربن و رسیدن به هدف کربن خنثی به پیش برده میشود.

ائتلاف برای منع توسعه و تکثیر سلاح های بیولوژیکی که در ژانویه 2021 ایجاد شده است، اعتقاد دارد که شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونای کووید-19 نشان داد که این بیماری هولناک چه خطر بزرگی است و چگونه کل بشریت را تهدید می کند.

ژانین ویسلر کاندیدای لیست زنان و بدون رقیب با کسب ۸۴٪ آرا و در مقابل سوزانه هنیگ ولزوف از لیست مشترک و در رقابت با چند کاندیدای مرد با کسب ۷۰٪ آرا انتخاب شدند. هرچند تلاش برای پایین کشیدن ائتلاف حاکم در آلمان هدف مشترک آنهاست، اما بنظر می رسد در چگونگی و در هزینه ای که برای تحقق آن باید پرداخت شود، اتفاق نظر در حزب وجود ندارد. مثلا در زمینه حقوق بین‌الملل و شرکت ارتش‌ در کشور ها و مناطق دور دست، اختلاف نظر جدی وجود دارد.

زمینه های تنش فراوانند. اولین موارد به حاشیه جغرافیائی چین بر می گردند ولی با توجه به انواع سلاحهای دوربرد چینی، به این ناحیه محدود نمی شوند و می توانند مایه جنگ تمام عیار باشند. امریکا و روسیه برای جلوگیری از برخورد غیر عمد، مکانیسمهاdی داشتند ولی مشابه همان ها در بین امریکا و چین وجود ندارند. باید بین امریکا و چین، قرارهای رسمی – در همه زمینه های مناقشه ایجاد شوند.باید کانالهای ارتباطی بیشتری – مخصوصا در مورد دریای جنوبی چین – بین امریکا و چین به وجود بیایند.

دولت ترکیه باید به فکر ایجاد کانال های گفتگو و تفاهم با مخالفان خود، از جمله نیروهای سیاسی که به دنبال تضمین حقوق مردم کردستان در ترکیه هستند، باشد. این کشور باید به جای استفاده از عملیات نظامی و سیاست زمینهای سوخته و زندانی کردن فعالان در زندان ها و بازداشتگاه ها، آزادی و دموکراسی واقعی را فراهم کند و به اراده مردم پاسخ مثبت دهد.