سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۳ اوت ۲۰۲۱

بین‌المللی

در اینجا نیازی به تأکید نیست که تحریم انتخابات با توجه به بحرانهای خفقان آور فعلی، خلاف روند انتخابات به عنوان یک عمل دموکراتیک نیست. از نظر ما، این یکی از ابزارهای مسالمت‌آمیز برای تغییر است که خواستار ترکیب همه اشکال مبارزات مردمی، سیاسی، عقیدتی و اقتصادی است. همچنین این اقدام به عنوان شکلی از مبارزه برای تغییر و با هدف ایجاد یک دولت مدنی دموکراتیک و مبتنی بر عدالت اجتماعی مرتبط است.

رقابت، اول از همه در عرصه های جدید، از جمله در فضای سایبری گسترش خواهد یافت... در حال حاضر اقتصاد دیجیتال سهم شتابناکی در تولید ناخالص داخلی قدرتهای بزرگ یافته و به یک منبع اصلی ثروت ملی تبدیل شده است...

در عین حال در امر همکاریهای بین المللی، نهادهای واقعاً بین المللی (یا حتی منطقه ای) جای خود را بیشتر و بیشتر به ائتلاف های موضوعی و موضعی خواهند داد...

در اکثر موارد چین و امریکا اردوهای رقیبی را شکل خواهند داد و سایر کشورها، بسته به این که منافع ملی آنها در کدام مورد در کدام اردو بهتر تأمین شود، تصمیم خواهند گرفت در این یا آن مورد به این یا آن اردو ملحق شوند.

تمام سیاست افغانی ازسال 2001 تاکنون، تحت حاکمیت دولت‌های پیاپی هند، حمایت از تجاوز امریکایی و کمک به روند "ملت سازی" با هزینه میلیاردها دلاردر زیرساخت‌ها و پروژه‌های توسعه بوده است. خروج عجولانه امریکایی‌ها بدون نگرانی از عواقب آن می‌تواند دولت مودی و دستگاه سیاست خارجی را به بازنگری درسیاست یک‌جانبه هواداری از امریکا و جوانه زدن اتحاداستراتژیک باآمریکا وادارد، که اکنون درچهاردیواری شکل پیدا می‌کند.

با همه فجایع در افغانستان، اما موقعیت این کشور را نباید به معنی زوال آن گرفت! این سرزمین خونین و مجروح علیرغم درگیربودن با هر دشواری‌ که گریبانگیرش است، نه فقط راهی جز پیوستن به توسعه و دمکراسی ندارد بلکه درسیاه تاریکی‌های افق آن، نقطه امیدهای نوین نیز سوسو می‌زنند که دلگرم‌کننده‌اند. جامعه مدنی در آن، راه خود را از میان ویرانه‌های خونین می‌گشاید تا از درز شکاف‌ها سربزند و بیشتر بشکفد. درون این جامعه، ظرفیت‌هایی دارند شکل می‌گیرند ولو البته هنوز نه انچنان توانمند که رقم زننده اوضاع باشند.

بدون تصویب، اتحادیه بر کارگران اعتصابی دوبلین سکوت خبری تحمیل کرده است، که اقدام به همبستگی با اعتصاب کننده‌ها را برای اعضا اتحادیه در جاهای دیگر مشکل می کند. یکی از اعضا کمیته صف و ستاد کارگران اعتصابی ولوو به سایت جهانی سوسیالیستی (WSWS) گفت: « تنها ولوو نیست. ما با اتحادیه هم مبارزه می‌کنیم. قسمت دشوار مبارزه همین است. ما با هر دو آن‌ها مبارزه می‌کنیم. ماتلاش کرده ایم حمله بعدی آن‌ها را پیش بینی کنیم و با پاسخ خود قبل از حمله آن‌ها آماده باشیم.

سه ویژگی اصلی دهه های بعدی مدیریت کشور چین را میتوان در تداوم کنترل حزب کمونیست چین بر مدیریت سیاسی امنیتی کشور، برنامه ریزی های مرکزی بلند مدت ملی، و بالاخره گشایش اقتصادی کشور برای شکوفایی قابلیت های فردی از طریق سرمایه داری خصوصی خلاصه کرد. طبیعی است که در این روند، گشایش مناسبات و مبادلات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان، گسترش نظام آموزش همگانی و تحصیلات عالی، تامین حداقل رفاه، بهداشت و درمان و مسکن عمومی از اهداف اصلی حزب کمونیست بودند.

درمقابل، نیروهای هوادار دموکراسی خواهان هدف تحریم قرار دادن کسب و کارهای تحت مالکیت و کنترل ارتش، تحریم تسلیحاتی جهانی، و پایان دادن به حملات هوایی تاتماندو به سرزمین‌های قومی، ومتوقف کردن شرکت‌های نفتی خارجی که با ارتش میانمار دادوستد می‌کنند، و70 درصد ازعملیات آن‌ها از سوی صنعت نفت پشتیانی می‌شود، هستند. مهم ترین مسئله بازداشتن دولت‌های بزرگ جهان از دخالت نظامی است.

نتیجه امید و دخیل بستن به حل این بحران ها از بالا به قدرت ها چه در شق خوشبینانه اش در خدمت نوسازی نظام سرمایه داری و مشخصا نئولیبرالیسم و بسط دامنه کنترل آن برای خروج سرمایه از بحران و بدون حل ریشه های آن است ( که بحران تندرستی و تبعات پاندومی دوساله اخیر یکی از آن ها بود)، و چه در شق بدتر چه بسا محتمل تر موجب کمانه کردن بحران ها به سمت برانگیختگی موج های شبه فاشیستی (همچون ظهورترامپ ها و...) و انواع پارازیت های جهانی تغذیه کننده از بحران سرمایه داری گردد.

درحقیقت، اگر کشورهای دیگر را کناربگذاریم، حتی بریتانیا، که کشور میزبان همایش امسال بود و نخست وزیرآن بلندترین سروصدا را درباره نیاز به مایه‌کوبی به راه انداخته بود، با لغو موقت امتیاز واکسن‌ها موافقت نکرد، که این امر تنها بر شدت تعهد دولت‌های بورژوایی به بالابردن و دفاع از منافع بورژوازی تاکید می‌کند. ودر حال‌حاضرمنافع بورژوازی دردائمی کردن کمبود جهانی واکسن که زمینه متجانسی را برای سودجویی ایجاد کرده است نهفته است.

در بیانیه خانم ارنست با اشاره به غیررقابتی بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران آمده است ابراهیم رئیسی نامزد مورد نظر علی خامنه ای بود. خانم ارنست می افزاید دولت روحانی هم در عرصه اقتصادی و هم در عرصه حقوق بشر، رأی دهندگان ایرانی را مأیوس کرد. در این بیانیه آمده است خروج دولت ترامپ از برجام و تحریم های بی سابقه آمریکا علیه ایران، به سود تندروها در ایران تمام شد. خانم ارنست خواهان تجدید نظر کشورهای غربی در سیاست های خود در قبال خاورنزدیک و خاورمیانه شده است.