سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۶ می ۲۰۲۰

معضل گرانی و چشم انداز آن در سال 98

۲۳ فروردين ۱۳۹۸

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه 23 فروردین 1398

میهمان این هفته: دکتر فریبرز رئیس دانا

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ برابر با ۱۲ آوریل ۲۰۱۹

موضوع جلسه :

" گرانی و چشم‌انداز آن در سال ۱۳۹۷۸ "

میهمان برنامه :

دکتر فریبرز رئیس دانا - اقتصاددان، استاد سابق دانشگاه تهران، فعال حقوق بشر، عضو کانون نویسندگان ایران، فعال سیاسی سوسیالیست و دانش‌آموختهٔ دکتری اقتصاد از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه لندن (L.S.E)

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به‌وقت‌ایران به‌طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی برگزار می‌شود.

فهرست و لینک برخی از این گروه‌ها عبارت است از:

کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

گروه حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

گروه سازمان مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

گروه کمپین "اعتراف به آزادی‌خواهی شکست نیست"

گروه گذر بر ادیان

گروه دوباره می‌سازمت وطن

گروه گذری بر سیاست

گروه گذری بر زمان

گروه آگاهی دمکراسی، سکولاریسم

گروه تقابل تعصب و تفکر

گروه اتاق گفتمان تلنگر

کتابخانه گفتمان

بخش اول:

 

 

بحش دوم:

 

 

 

 

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های مطرح‌شده در گروه‌های تلگرامی :

- با درود به دکتر رئیس دانا آیا راه‌حلی در چارچوب همین نظام برای برون‌رفت از بحران اقتصادی وجود دارد؟

- لطفاً تفاوت فرورفتگی تورم را با تورم رکودی بفرمایید.

- رفیق عزیز آقای رئیس دانا من متوجه نمی‌شوم به چه علت بعضی از دوستان ما در نوشتار یا سخنرانی‌های خود که بعضاً خود شما هم شرکت داشته‌اید از واژه " سلب مالکیت شدگان " استفاده می‌کنند مگر طبقه کارگر و استثمارشدگان جز نیروی کار خود چیز دیگری هم دارند من در آثار بزرگان مارکسیست چنین واژه‌ای را ندیده‌ام آیا پس این ،گرایش‌های ایدئولوژیکی وجود دارد؟

- آقای ریس دانا در دور دوم ریاست همه رئیس‌جمهورهای بعد از جنگ شوک قیمتی داریم آیا این کاهش قیمت پول ملی و بالا رفتن قیمت‌ها شیوه سرمایه مالی و پولی برای حداکثر استثمار چپاول نیست؟

- آیا اقتصاد ایران در شرایط امروز ره بجایی می‌برد یا اینکه دولت در تمام عرصه دست به رفورم میزند

و این رفورم آگاهانه است.

- رفیق گرامی به نظر می‌رسد جنبش اجتماعی ایران خصوصاً چپ ایران در این لحظه توان ایفای نقش لازم و کافی برای کمک به تغییر را ندارد، در این مسیر معضلات عینی و نقش سرکوبگر حکومت قابل‌درک است لطفاً پیرامون شرایط ذهنی که مانع جدی ایفای نقش چپ در این لحظه تاریخی در مبارزه با تغییر وضعیت زندگی زحمتکشان است توضیح بفرمائید.

- چشم‌انداز شما از زندگی مردم و خصوصاً کارگران و زحمتکشان در سال جدید چیست؟

- این عمق فاجعه اقتصادی در کشور ما تا کجا پیش خواهد رفت؟

- نتیجه ابر تورم بر پس‌انداز وزندگی مردم چیست چه نتیجه‌ای برای سرمایه‌داران ایران دارد که عمدتاً بعد از انقلاب با رانت صاحب سرمایه‌های بزرگ شدند وی مجموعه‌ای هستند که بخش خصوصی وهم دولتی را تشکیل می‌دهند؟

- سرعت بی‌رویه‌ی تورم، به‌ویژه در عرصه‌ی مسکن، خودرو، دارو و مواد خوراکی آیا نشان از فروپاشی

اقتصادی در آینده‌ی نزدیک دارد؟

-با درود آقای رئیس دانا، به نظر شما عناصر و نیروهای سیاسی مترقی و چپ در شرایط حاضر حول کدام

مطالبات مشترک امکان اتحاد عمل خواهند داشت؟

- نزدیک به نیم میلیون تن آواره سیل اهواز شدند، بسیاری از واحدهای مسکونی و صنعتی آسیب‌دیده‌اند؛ در بعضی از نقاط مردم سیل‌زده حتی نان خالی هم به‌سختی گیرشان آمده، با توجه به همه معضلات اقتصادی و ... که در کشور حاکم است، چه تأثیری این حجم از ویرانی‌ها بر اقتصاد ایران و زندگی مردم خواهد گذاشت؟

- آیا بورژوازی صنعتی موجود در شرایط حاضر اساساً تابع نو لیبرالیسم شده است یا هنوز ظرفیت مشارکت در جنبش دمکراتیک را دارد؟

- تعریفی از سرمایه‌داری مولد و سرمایه‌داری مالی بدهید.

- رفیق گرامی، در ابتدای برنامه از تورم تا حداکثر 50 درصد سخن گفته‌اید و رقم تورم حکومتی را نادرست دانسته‌اید. لطفاً نحوه محاسبه این تورم را بیان بفرمائید چون ما در زندگی روزمره با حداقل 100درصد در همه موارد روبرو هستیم مشکل در محاسبه اعلام تورم کجاست؟

- ببخشید این سؤال توهین به شخصیت شما نیست ولی اگر شما در حاکمیت نقش داشتید برای برون‌رفت از شرایط فعلی چه راه‌کاری پیشنهاد می‌دادید؟

- با سلام، نظریه جدیدی مطرح است که عامل افزایش بی‌رویه نقدینگی بانک‌های خصوصی و شبه‌دولتی گسترش‌یافته در اثر سیاست‌های نولیبرالی اند. آن‌ها شبه پول و اعتبار ایجاد می‌کنند و به بالایی‌های غارتگر می‌دهند. خودشان در جیب خودشان پول می‌گذارند و هزینه‌اش پای مردم می‌افتد. نظرتان چیست؟

- شروع تورم سال گذشته با خرید دستوری چند هزار خانه به بانک‌ها ظرف یک هفته در تهران شروع شد؛ تحریم همیشه بوده در کدام مقطع بعد از انقلاب تحریم نبودیم؟ آیا به نظر شما کاهش ارزش پول و بالا رفتن قیمت‌ها ابزار گردش حداکثری پول نیست تا انباشت سرمایه سرعت بیشتری بیابد با توجه به اینکه عمده درآمد ارزی ریالی کشور در اختیار دولت حاکمیت هست سرمایه‌داران نوکیسه کشور در رقابت جهانی نیاز به انباشت بیشتری دارند تا در جهان موفق شود .ناچارند از این ابزارها استفاده کنند.

- آیا در توان حاکمیت است که به این مشکلات فائق آید؟

- با توجه به در صد بسیار بالای کارگران شاغل در کارگاه‌های کوچک امکان ایجاد چه تشکل‌های مؤثری وجود دارد و شعارهایی شبیه اداره شورایی چه جایگاهی در جنبش کارگری دارد؟

- درود راحله عزیز، اگر هنوز جلسه هست لطفاً این سؤال را نیز از فریبرز بپرسید:

سال گذشته شما در خصوص حداقل مزد صحبت کردید؛ پیشنهاد شما، نصف پیشنهاد نهادهای مستقل کارگری بود. در شرایطی که کارگر بر اساس سفره خود و برآورد واقعی زندگی‌اش، حداقل مزدی را پیشنهاد می‌کند، آیا بهتر نیست که فعالین جنبش کارگری از آن پشتیبانی کنند؟ آیا پیشنهاد حداقل مزد شما، در راستای کوچک‌تر کردن سفره کارگران نیست؟ گفته‌اید که دولت نمی‌تواند و اگر هم این کار را فرضاً بکند، تورم بالا می‌رود! اما نهادهای مستقل کارگری در اطلاعیه‌هایشان گفته بودند که اگر از بودجه نهادهای نظامی و اطلاعاتی، بودجه سپاه در خارج از کشور و کمک‌های مالی به احزاب شیعی منطقه، اختلاس و رانت و غیره کاسته شود، به‌راحتی حداقل مزد بالای ۶ میلیون می‌تواند تأمین شود. پاسخ شما چیست؟

- با توجه به تحریم‌ها و کم شدن قابل‌توجه درآمد دولت ، به نظر شما حکومت از چه ترفندهایی برای جبران درآمد و بودجه خود استفاده خواهد کرد و این ترفندها چه نقشی در نوسان قیمت دلار و طلا در امسال خواهد داشت ؟

- جمع‌بندی شما از اعتراضات اخیر کارگری چیست؟ چه عواملی از تداوم آن جلوگیری کردند؟

- هشتاد میلیون جمعیت و ثروتی بیکران ،عامل اصلی فقر و فلاکت اکثریت مردم را کجا باید جستجو کرد؟

- اقلیت طرفدار برخوردار از ناز و نعمت چرا باید مانع رفاه و آسایش اکثریت محروم گردد ،وقت آن نرسیده که این طرح اقتصادی تجویزشده از سوی صندوق بین‌المللی پول کنار گذاشته شود و اگر رژیم حاکم تن نمی‌دهد ،ایجاد جبهه‌ای متحد برای گذر از این شرایط لازم و ضروری نیست؟

- رفیق فریبرز، در ایران تأثیر افزایش دستمزد بر تورم چند درصد افزایش تورم را شامل می‌شود؟ به عبارتی میزان دستمزد چند درصد نرخ کالا را به خود اختصاص می‌دهد؟

- در سال جدید دو اتفاق مهم افتاد : یکی سیل خانمان‌سوز در اغلب استان‌ها و دیگری اعلام دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران و موضع حاکمیت در تقابل با امریکا این وضعیت چه تأثیری در اقتصاد خواهد گذاشت؟

- رفیق فریبرز، در ایران تأثیر افزایش دستمزد بر تورم چند درصد افزایش تورم را شامل می‌شود؟ به عبارتی میزان دستمزد چند درصد نرخ کالا را به خود اختصاص می‌دهد؟

 

بخش: 

دیدگاه‌ها

واقعا که باید به چنین انسان‌هایی افتخار کرد.
0

افزودن دیدگاه جدید