دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱

دفترسوم - جنبش کارگری و مبارزه برای دمکراسی در نیجریه

از انتشارات گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۲۷ دی‌ ۱۳۹۸

متاسفانه نه فقط در ایران بلکه در بیشتر کشورهای جهان، اتحادیه ها و تشکلهای کارگری از شکل صنفی خود خارج شده و به ابزار سیاسی احزاب و دولتها تبدیل شده اند و عدم استقلال صنفی و سیاسی باعث شده است، که این تشکلها نتوانند کارگران را در مقاطع هویتی گوناگون خویش جذب نمایند. 

توضیح مترجم: رفقا، دوستان و خوانندگان عزیز «نشریه ی هفتگی جنگ کارگری»، درود فراوان بر شما و با آرزوی بهترین ها در سال نو میلادی در هر کجای جهان که هستید.

گرچه این یادداشت را به مناسبت یکسالگی و پنجاهمین شماره جنگ کارگری میفرستم، خوشحالی من از این کار به بیش از شش سالی بر میگردد که این مطالب را درباره جنبش جهانی کار، در صور مختلف تهیه و تقدیم شما کرده ایم. در این تجربه، بیش از هر چیز بر محتوی تحلیلی گزارشها توجه شده است و آنچه از جنبش کارگری در کشورهای مختلف جهان قابل درس گیری برای ما در ایران بوده است. متاسفانه نه فقط در ایران بلکه در بیشتر کشورهای جهان، اتحادیه ها و تشکلهای کارگری از شکل صنفی خود خارج شده و به ابزار سیاسی احزاب و دولتها تبدیل شده اند و عدم استقلال صنفی و سیاسی باعث شده است، که این تشکلها نتوانند کارگران را در مقاطع هویتی گونه گون خویش جذب نمایند.

مضافاً، توجه به تشکلهای صنفی و کارگری در کشورهای غربی پیشرفته، مانع از آن نشده است که کشورهای پیرامونی از این مجموعه غایب باشند و بسیاری از گزارشها درباره ی کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین بوده است. از سوی دیگر بر نقش اقشار گونه گون از جمله زنان، کارگران مهاجر و اقلیتهای قومی در این جنبشها، توجه ویژه صورت میگیرد و بر نقش هویتهای چند مقطعی کارگران تاکید شده است.

برای خود من کار ترجمه ی این گزارشها بسیار آموزنده بوده است و در نقش های جنبش کار در بازی سیاسی و مبارزات استقلال طلبانه (به ویژه در شبه قاره ی هند، آفریقا و آمریکای لاتین) و حتی در تحکیم استثمار (نمونه اسرائیل) در این کشورها دروس فراوانی گرفته ام. در خاتمه امیدوارم با ابراز نظر رفقای خواننده ی این مطالب راه به سوی آینده روشن تر و آموختنی تر باشد.گودرز

جنبش کارگری و مبارزه برای دمکراسی در نیجریه پی دی اف

 

منبع: 
جُنگ کارگری
بخش: 

افزودن دیدگاه جدید