يكشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۲

جمهوری اسلامی، بکتاش آبتین را هم کشت!

۱۸ دی‌ ۱۴۰۰

جمهوری اسلامی در قبال زندانیان و مراقبت و درمان آن‌ها مسئول است. بکتاش آبتین مدت‌ها بیمار بود. کانون نویسندگان در ارتباط با سلامت این نویسنده چندین بار هشدار داده و خواهان رسیدگی به وضعیت سلامت و درمان او شده‌بود. اما حکومت که با آزادی و آزاد منشی و با دانش و خرد در ستیز است، از رسیدگی به‌موقع به او سر باز زد و فقط زمانی با مرخصی او برای درمان موافقت کرد که امکان بهبود او تقریباً ناممکن شده‌ بود.

جمهوری اسلامی، بکتاش آبتین را هم کشت!

در سوگ نویسنده، فیلمساز و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران!

بکتاش آبتین نویسنده، فیلمساز و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران، بعد از ابتلا به کرونا در زندان‌های جمهوری اسلامی درگذشت.

بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳) که به جرم آزاداندیشی دستگیر و زندانی شده بود، برای دومین بار در زندان به کووید ۱۹ مبتلا شد. زندانبانان با وجود اطلاع از وضعیت خطیر او، علیرغم هشدارهای به موقع خانواده‌ی ایشان، کانون نویسندگان و سایر فعالان سیاسی، امکانات درمانی لازم را از وی دریغ کردند. سرانجام بعد از چند روز با وخامت وضع او، شبانه پیکر نیمه جانش را به بیمارستان بردند، بکتاش را با غل و زنجیر به تخت بستند و ماموران امنیتی را بر سر تخت او گماردند. خانواده و وکیل بکتاش بعد از چندین روز بی خبری از وضع آبتین، تلاش کردند که برای او از زندان مرخصی بگیرند. اما آدمکشان جمهوری اسلامی تن بیمار او بر تخت بیمارستان را هم رها نکردند و تنها زمانی با مرخصی استعلاجی موافقت کردند، که ریه‌هایش با کرونا درگیر شده‌بودند و بیماری‌اش رو به وخامت گذاشته‌بود.

جمهوری اسلامی در قبال زندانیان و مراقبت و درمان آن‌ها مسئول است. بکتاش آبتین مدت‌ها بیمار بود. کانون نویسندگان در ارتباط با سلامت این نویسنده چندین بار هشدار داده و خواهان رسیدگی به وضعیت سلامت و درمان او شده‌بود. اما حکومت که با آزادی و آزاد منشی و با دانش و خرد در ستیز است، از رسیدگی به‌موقع به او سر باز زد و فقط زمانی با مرخصی او برای درمان موافقت کرد که امکان بهبود او تقریبا ناممکن شده‌بود.

بکتاش آبتین به جرم عضويت در کانون نويسندگان ایران با اتهاماتی از قبیل «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» زندانی شده‌بود. اسناد جرم او از جمله انتشار نشریه‌ داخلی کانون نویسندگان ایران، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ کانون و بیانیه‌های کانون، هم چنین حضور در مراسم قربانيان قتل‌های سياسی زنجيره‌ای و شرکت در مراسم سالگرد شاملو بود. هدف جمهوری اسلامی از محاکمه‌ی نویسندگان و اعضای کانون نویسندگان حذف آنان است. آدمکشان حاکم قبلأ هم محمد مختاری و محمدجعفر پوينده را به سلاخی کشيدند و اکنون به کمک کرونا، جان عزیز بکتاش آبتین را گرفتند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) درگذشت دردناک بکتاش آبتین را به کانون نویسندگان ایران، خانواده‌ی آبتین، جامعه‌‌ی فرهنگی و همه‌ی مردم آزادیخواه کشورمان تسلیت می‌گوید. ما جمهوری اسلامی را مسئول قتل بکتاش آبتین می‌دانیم؛ از همه فعالان و جریانات سیاسی، از مجامع دموکراتیک و فرهنگی کشور، از نهادهای مدافع حقوق بشر می‌خواهیم که در قبال این جنایت ساکت ننشینند و برای زیر فشار قرار دادن و عقب نشاندن حکومت به منظور آزادی زندانیان سیاسی، از هیچ تلاشی دریغ نورزند. ما آمادگی خود را برای شرکت در هر تلاشی به منظور آزادی فوری و بدون قید و شرط اعضای کانون نویسندگان ایران و دیگر کنشگران سیاسی، مدنی و فرهنگی از زندان و پایان دادن به استبداد سیاهی که جمهوری اسلامی در کشور ما مستقر نموده‌است، اعلام می‌کنیم.

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸ ژانويه ۲۰۲۲

افزودن دیدگاه جدید