رفتن به محتوای اصلی

دلیل حمله سپاه پاسداران به پایگاه احزاب کردستانی چیست؟

دلیل حمله سپاه پاسداران به پایگاه احزاب کردستانی چیست؟
پنج‌شنبه, 29. سپتامبر 2022 - 00:18

صبح امروز چهارشنبه ۶ شهریور، سپاه پاسداران مقر های احزاب کردستان ایران را مورد حمله موشکی قرار داد که در پی آن بیش از ۱۰ نفر از پیشمرگان و اعضای این احزاب  جانشان را از دست داده و تعداد نزدیک به ۵۰ نفر زخمی شده اند.

این اولین بار نیست که سپاه پاسداران پایگاههای احزاب سیاسی کرد را مورد هدف قرار میدهد. اما حملات امروز ابعاد گسترده تر و کم سابقه ایی داشته اند، در عین حال این اقدام نظامی در حالی صورت میگیرد که اعتراضات گسترده ایی در سرتاسر ایران علیه جمهوری اسلامی جریان دارد. 

احزاب کردستانی در پیامد قتل مهسا امینی که در بازداشتگاه نیروی انتظامی مورد ضرب شتم قرار گرفته و در نتیجه صدماتی که به او وارد شده بود جانش را از دست داد، مردم کردستان را به اعتصاب عمومی در دوشنبه ۲۸ شهریور فراخواندند. پس از این فراخوان اعتراضات خیابانی از قبل در شهرهای مختلف ایران و از جمله در کردستان آغاز شده بود اوج بیشتری گرفته و اکنون پس از سپری شدن دو هفته هنوز هم در جریان است. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با شدیدترین شکلی در مقابل این اعتراضات به سرکوب خشن و لجام گسیخته دست زده و از هیچگونه قساوتی تا حتی شلیک مستقیم به مغز معترضین ابا ندارند. بدلیل قطع دوره ایی اینترنت اخبار دقیقی از آمار کشته شدگان و زخمی ها در دست نیست. تا جایی که اخبار را میشود پیگیری کرد، ده ها نفر از هموطنان در این روزها جان خود را از دست داده و صدها نفر زخمی شده اند.

پس از پاسخ مثبت مردم کردستان به فراخوان اعتصاب و همگام با گسترش بیشتر خیزشها و اعتراضات خیابانی علیه جمهوری اسلامی که مورد حمایت وسیع نیروهای اپوزیسیون قرار دارد «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران» یکشنبه سوم مهر، با انتشار بیانه‌ای خواهان گفتگوی همە سازمان‌ها و نهادهای مردمی و جریانات سیاسی برای تقویت خیزش مردمی و تداوم اعتراضات در اشکال متنوع آن شد.

این فراخوان از جانب دیگر نیروهای اپوزیسیون مورد استقبال قرار گرفته و رایزنی ها برای همکاری و هماهنگی میان نیروهای سیاسی با جدیت بیشتری دنبال میشود. خالد عزیزی سخنگوی مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در مصاحبه ایی اشاره کرد که ما آلترناتیو خوبی در مقابل جمهوری اسلامی هستیم.

پرسش این است که جمهوری اسلامی در شرایطی که با گسترده ترین اعتراضات خیابانی در طول حیات خود روبروست، چرا دست به حمله نظامی به پایگاه های احزاب کردی زده است؟

دلایل مختلفی میتوان برای آن برشمرد از جمله اینکه نشان بدهد که نه فقط در موضع ضعف و تدافی نیست بلکه توان تهاجمی دارد، به نیروهای و پایگاه اجتماعی اندکی که برایش باقی مانده القا کند که اوضاع تحت کنترل است. این در حالی است که هر روز بر تعداد چهره های مشهور هنری، ورزشی، علمی و... که از جمهوری اسلامی رویگردان گشته و با مردم معترض اعلام همیستگی میکنند بیشتر و بیشتر میشود.

جمهوری اسلامی همچنان بدنبال این هم هست که جنبش اعتراضی مردم را به نیروهای خارجی وصل کرده و با برانگیختن حس ناسیونالیستی در اذهان مردم چهره احزاب کردستانی را مخدوش کند.

از طرف دیگر همانطور که با ارسال افراد نفوذی به میان مردم معترض و تشویق و تحریک انها به اعمال تخریبی قصد دارد مردم حاضر در خیابان ها را به اقدامات خشونت افزا بکشاند، احزاب و نیروهای سیاسی کردستان را نیز با حمله نظامی وادار به خشونت متقابل کند.

در کنار این دلایل دلیل دیگری نیز وجود دارد که شاید مهمترین دلیل باشد. نقش احزاب کردستان ایران در گسترش و تداوم اعتراضات و تاثیر مثبت فراخوان و موضع گیری های «مرکز همکاری ...» زمینه های جدی تری برای همگرایی نیروهای اپوزیسیون فراهم کرده که در تداوم خود میتواند نقش تعیین کننده ایی برای تحولات آتی در گذار از جمهوری اسلامی داشته باشد. تداوم این روند برای جمهوری اسلامی هلاک آور است. به همین دلیل سعی دارد با حمله به پایگاه احزاب کردی همزمان که زهر چشم میگیرد، اما مهمتر از بدنبال ان هست که روند همگرایی و هماهنگی میان نیروهای اپوزیسیون را مختل کند و برای اینکار از هر شیوه ایی از جمله پرتاپ موشک به مناطق مسکونی و هدف قرار دادن کودکان در مدرسه ابایی ندارد.

حجت نارنجی

چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.