پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰

از چریک‌های فدایی خلق تا حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۳ شهريور ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با مجید عبدالرحیم‌پور

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ اول تیر 1397 برابر با 22 ژوئن 2018 انجام شده است

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

سوال من از رفیق مجید عزیز: شما به عنوان یکی از اعضای رهبری سازمان چریکهای فدایی خلق ایران نسبت به تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) چه احساسی دارید و آیا فکر میکنید این حزب میتواند جوابگوی نیازهای امروز جنبش چپ در میهن ما باشد؟

- تاثیر حزب توده در این مسیر اشتباه چه بود

- مجید عزیز امروز هژمونی نئولیبرالیسم تمام عرصه‌های فکری جامعه ما را زیر سلطه خود قرار داده و چپ مرعوب آن شده. در واقعیت موجود ما در مقابل نئولیبرالیسم نتواسته‌ایم گفتمان ایجاد کنیم. به نطر من امروز دو نحله چپ در جامعه حضور دارد. چپ وامانده در جنگ سرد که اولویت اولش مبارزه با آمریکاست، چپ دیگر که بیشتر هوادران سابق سازمان است هیچ سنخیتی با چپ ندارند بلکه خود چپ‌پندار هستند. وحدت چپ چه برنامه‌ای دارد که بتواند به این مشکلات فایق آید؟

- با سلام. برنامه‌ی حزب جدید آماده است؟ منظور از برنامه هم توضیح وضعیت موجود و ابزارهای عبور از آن، و مدل ایفای نقش و برنامه‌های حزب در حکومت آتی است.

- درود بر رفیق مجید: بسیار خب، حالا که صحبت از گذشته است، چند تا سئوال از گذشته در ذهنم مانده، یک- نزدیکی سیاسی و ایدئولوژیکی و حتی تشکیلاتی در سال‌های اول انقلاب با حزب توده، آیا موجب دستپاچگی و سراسیمگی تشکیلات اکثریت در مقابل سرکوب فراگیر حکومت شد یا خیر؟  دو -  اتهامی که در رابطه با لو دادن جریان‌های سیاسی غیراکثریت از طرف بعضی گروه‌ها زده می‌شود و خودم هم شاهدش بودم، آیا دستور سازمانی مرکزیت بود یا بعضی از مسئولین سرخود چنین دستوراتی صادر می‌کردند؟ سه- نقطه ضعف تشکیلات در سال 65 چی بود که  دوباره ضربه خورد؟ طوریکه ظاهرا از ضربات سال‌های 61 و 62  هیچ تجربه‌ای نیاموخته بود، چهار-  حزب توده عضو احزاب کمونیست برادر است، اگر استقلال در مقابل حزب کمونیست شوروی امتیاز مثبتی محسوب می‌شد، آیا دور ماندن سازمان اکثریت یا حزب چپ از احزاب کمونیست برادر دنیا نقطه ضعفی برای حزب چپ نیست؟

- یکی از کمبودهایی که حس می‌شود این است که ارتباط حزب با جوانان ضعیف است. شما با تجربیاتی که دارید چه راه‌هایی برای  اینکه حزب به جوانان معرفی شود و آنها راجذب کند دارید؟

-‌ آیا چپ نو یا مکتب فرانکفورت... در مخالفت با چپ قدیم درست شده است؟

-‌ مجید عزیز این موصوعاتی که مطرح کردی که محورش توسعه همه جانبه است می‌تواند برنامه همه حریانات لیبرالی هم باشد. انها هم مدعی هستند که دنبال توسعه همه جانبه هستند. اینجا چپ با سایر جریانات چه مرز مشخصی دارد؟

- دستور افشاگری برای سازمان‌هایی بود که اقدام به ترور یا کودتا بین سالهای 57 تا 61 می‌کردند. در روزنامه‌های مردم و کار اکثریت و هفته‌نامه سرباز فداییان آمده است که هواداران ویا اعضا چنانچه در ارتش یا محل سکونت با چنین افرادی که قصد ترور و بمب‌گذاری یا کودتا دارند مواجه شدند، اطلاع‌رسانی کنند.

- به موضوع ارتباط با احزاب کمونست برادر اشاره نکردید.

- ما در جستجوی پیدا کردن راه‌هایی برای ارتباط با داخل کشور که شامل ارتباط با جوانان و ... هم می‌شود از این گروه تلگرامی استفاده می‌کنیم و همانطور که می‌بینید گروهی از دوستان از داخل کشور هم در این جلسه حضور دارند - آیا شما پیشنهادی برای بهبود کار ما و  تقویت ارتباط  ما با داخل کشور و ارتباط قوی‌تر با جنبش در داخل کشور برای ما دارید؟

- با توجه به 50 سال تجربه فدائیان، دلیل یا دلایل ایستائی طولانی مدت فعلی را در چه می‌بینید؟

- آیا نداشتن رسانه‌های تصویری یکی از ضعف‌های ارتباطی نیست؟

- اخیرن نامه‌ای با صد امضا از طیف‌های مختلف سیاسی در تاکید بر مذاکرات سیاسی با آمریکا منتسر شد و نظرات متفاوتی هم در پی داشت. در این شرایط آیا تاکید بر این گفتمان دیپلماتیک با آمریکا تا چه اندازه می‌تواند برامد سیاست گذاری‌های حزب چپ باشد. ٢_ نظر شما در خطاب قرار دادن این ضرورت مردم باید باشد یا حکومت؟

- سوال دیگر من: رفیق مجید گرامی - من به عنوان یک فعال سیاسی چپ و یک روانشناس معتقدم که دلایل اختلافات بین نیروهای چپ فقط ناشی از اختلافات نظری نیست و مشکلات و مسائل روانی که ناشی از زندگی در رژیم دیکتاتوری و یک شرایط بی‌ثبات  و ناامن و عصبی است، هم ایجاد شده - البته چون متاسفانه چپ ما به دستاوردهای علم روانشناسی بهای چندانی نمی‌دهد به استفاده از راهکارهایی که روانشناسان برای مدیریت این مشکلات روانی پیشنهاد می‌دهند هم توجهی ندارد - نظر شما در این مورد چیست؟ آیا موافقید که اختلافات ما فقط ناشی از اختلافات نظری نیست و دلایل روانی هم دارد؟

- رفیق مجید عزیز، شما بعنوان فردی که چند دهه از نزدیک در مبارزات جنبش چپ ایران شرکت فعال  داشته‌اید توضیح دهید که طیف‌های مختلف چپ چرا اتتلاف، اتحاد یا وحدت نمی‌کنند؟ یا حتی وقتی یک بخش‌هایی از چپ  متحد می‌شوند جریانات دیگر به جای تشویق و ‌حمایت از کار مثبت انجام شده دست به تخریب و تحقیر کسانی که نیروهای خود را متحد کردند می‌زنند. این روحیات و رفتار غیردمکراتیک و ناشایست چرا انجام می‌گیرد؟ مگر متحد شدن بخشی از چپ امری مذموم و غلط است؟

- سوال دیگری که در فیسبوک طرح شده: سوال دوم- چه کسانی چپ هستند و مشخصه‌های چپ چه می‌باشد؟ شما حتما چریک‌های فدایی خلق را بعنوان بخشی از چپ می‌دانید و امروز هم که عضو حزب چپ ایران (فدائیان خلق) هستید این جریان مدرن و دمکراتیک را نیز چپ می‌دانید. لطفا چه تفاوت و شباهت‌هایی میان این دو جریان وجود دارد؟

- مجید عزیز بطور مشخص فداییان اکثریت با چپ ایران از نطر فکری چه تفاوتی کرده؟

- متشکرم از پاسخی که به سوال من دادید پس شما هم معتقدید که مشکلات روانی هم عمل می‌کند ولی هیچ اشاره‌ای به استفاده از دستاوردهای روانشناسی امروز برای حل معضلاتمان نکردید یعنی فقط تجربه کار سیاسی برای مقابله با این مشکلات کافی است و ما نیازی به استفاده از دستاوردهای روانشناسی و برخورد تخصصی با این مشکل نداریم؟ اگر داریم چرا این نیاز نادیده گرفته می‌شود؟

- رفیق مجید، شاه‌محوری، رهبرمحوری،  قهرمان‌محوری، کاریزمامحوری، ریشه در روبنای تاریخی شیوه تولید آسیائی داره و به این آسانی هم از بین رفتنی نیست

- سوال دیگری که در فیسبوک مطرح شده است: "هر جریانی فرزند دوران تاریخی است که در آن متولد و فعالیت کرده است. آیا مدل مبارزاتی سازمان چریک‌های فدایی امروز در جامعه امروز ایران می‌تواند کارکرد مثبت داشته باشد؟

اگر موافق باشیم شرایط تاریخی و مبارزاتی کشورها و خود جریانات سیاسی چپ و‌ دمکرات تغییر کرده است در این وضعیت آیا مدل جریاناتی مانند حزب چپ ایران می‌تواند پاسخگوی شرایط ایران کنونی باشد؟"

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید