سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۳ اوت ۲۰۲۱

گزارش ویژه: "ما را به حساب آورید!(1) " - بخش چهاردهم

انتشار نقشه راه و سرعت بخشیدن به تغییر از طریق جنبش های چندمقطعی و ائتلاف های راهبردی

۲۲ آذر ۱۳۹۸

تاثیر مشاهده زنان در مقام رهبری در تمام سطوح و تمام زمینه ها یک ضرورت مثبت است. حتی در کشوری مانند ایسلند که در آن برابری جنسیتی از بسیاری کشورهای دیگر جهان پیشرفته تر است، نیاز به الگوهای توانمند در رهبری زنان در جنبش اتحادیه های صنفی باز هم احساس می شود.

اهمیت الگوی شخصیت

اگر شبکه ها برای تضمین موجودیت زنان در مقام رهبری لازم هستند، داشتن الگوهایی برای رسیدن به آن نیز ضروری است. نمونه های عالی فراوانی را می توان در این زمینه مثال زد: دبیرکل کنفدراسیون اتحادیه های صنفی ITUC، بالاترین مقام در جنبش جهانی اتحادیه ها، از سال 2010 در اختیار شارن بوراو بوده است، رزا پاوانلی به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی کارکنان خدمات دولتی در سال 2012 انتخاب شد، کریستی هافمن به سمت دبیرکل اتحادیه جهانی UNI در ژوئن امسال برگزیده شد. در سطوح ملی و منطقه ای نیز ده ها الگوی برجسته می توان نام برد. برای مثال زینگیسو الوسی اولین پرزیدنت مؤنث کنگره اتحادیه های صنفی آفریقای جنوبی (COSATU) در سپتامبر 2018، و اینگارو گینینز در ماه مه 2018 به سمت پرزیدنت و انتخاب مجدد ژانینا ماتوزین به دبیرکلی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری لیتوانیا (LPSK) – این اولین باری است که بزرگترین اتحادیه کارگری در لیتوانیا توسط دو زن در رهبری اداره می شود.

اما تاثیر مشاهده زنان در مقام رهبری در تمام سطوح و تمام زمینه ها یک ضرورت مثبت است. حتی در کشوری مانند ایسلند که در آن برابری جنسیتی از بسیاری کشورهای دیگر جهان پیشرفته تر است، نیاز به الگوهای توانمند در رهبری زنان در جنبش اتحادیه های صنفی باز هم احساس می شود. ماریانا تراوستدر دبیرکل مرکز کارگری ASI ایسلند می گوید: "ما زنان زیادی در مقامات بالای دولتی، نمایندگان کنگره و رهبران احزاب سیاسی ایسلند داشته ایم، ولی هنوز رهبری در اتحادیه های صنفی یک امر مردانه است و زنان محدودی به آن سمت انتخاب می شوند."

"برای مردم به ویژه زنان جوان خیلی مهم است که الگوهای مثبت در مقام رهبری ببینند که شبیه خودشان و از جنس خودشان هستند." البته همه چیز به آهستگی تغییر می کند. در ماه اکتبر دریفا اسنادل اولین زنی بود که در طی 102 سال عمر ASI به عنوان پرزیدنت انتخاب شد. علاوه بر این یک کمیته مرکزی 12 نفره انتخاب شد که در آن نسبت 50-50 در بین زنان و مردان برقرار بود. تراوستدر اضافه می کند: "امسال دومین بزرگترین تشکل وابسته به ما اتحادیه صنفی افلینگ اتحادیه کارگران نیمه تخصصی و غیرتخصصی، برای نخستین بار در تاریخ خود یک رهبر زن، سولویژآنا ژونسدوتر را انتخاب کرد. این یک تغییر بزرگ را برای زنان جوان رقم زده است که از این به بعد یک رهبر زن به عنوان الگوی خود دارند که از او اقتباس کنند.

تراوستودر می گوید که شبکه ها برای حضور زنان در اتحادیه های ایسلند اهمیت حیاتی دارند. "یکی از کارهایی که من به محض پیوستن به ASII درسال 2005 انجام دادم شروع به کار ایجاد شبکه ای از زنان بود که قبلا نداشتیم. زنان از خارج ریکیاویک به شهر می آمدند تا در این دیدارها حضور یابند، برای آن که زنان دیگر را بشناسند و یا از قبل ارتباطی داشته باشند. بسیاری از زنان یونیونیست هیچ کارگر دیگری در اتحادیه شان نداشتند و در نتیجه تنها بودند و حس رفاقتی در محیط کار با زنان دیگر نداشتند و ایزوله شده بودند." حالا هر دو سال یک بار فراوستودر یک نشست دوروزه از زنان برای زنان عضو اتحادیه ها برگزار می کند. "این دیدارها خیلی جالب است، ما به خارج شهر می رویم در هتل اقامت می کنیم و بر سر آخرین مسائل جدید مورد علاقه مان و روندهای موجود در برابری جنسیتی بحث می کنیم. جای مان اما محدود است و همیشه تعداد بیشتری زن هستند که می خواهند در نشست حضور یابند. با این وجود و محدودیت امکانات ولی اهمیت دارد که ما بتوانیم این ارتباطات را حفظ کنیم و این جلسات و شبکه ها را ادامه دهیم."(1) گزارش کمیته زنان کنفدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی ITUC-

https://www.equaltimes.org/IMG/pdf/women_in_leadership_en_final.pdf

افزودن دیدگاه جدید