سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰

علیه تداوم ماجراجوئی‌های خطرناک ترامپ و خامنه ای!

۱۸ دی‌ ۱۳۹۸

خطر توسل طرفین به تاکتیک های ماجراجویانه، بسی بیشتر از اطمینان دادن آن‌ها به اجتناب از جنگ است. این تاکتیک‌ها چه بسا می توانند به ماجرائی بزرگ، یعنی جنگ، منتهی گردند که تلفات انسانی و دامنه‌ی ویرانی‌های آن دهشتناک خواهد بود. کشور ما و جهان متمدن نیازی به جنگ ندارند. صدای «جنگ نمی خواهیم!» را در پهنه‌ی ایران و جهان پرطنین کنیم!

مردم آزاده‌ی ایران!

نیروهای صلح جو و آزادی‌خواه!

در نخستین ساعات چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، خبر موشک باران پایگاه هوائی «عین الاسد»، یکی از مقرهای اصلی نیروهای امریکائی در عراق، سپس موشک باران پایگاه دیگری در اربیل، توسط سپاه پاسداران و به انتقام ترور قاسم سلیمانی اعلام شد. اخبار حاکی از آن است که هیچ کدام از این حملات تلفات انسانی نداشته‌ و آسیبی به سربازان آمریکائی وارد نشده‌است.

حملات موشکی سپاه پاسداران که بلافاصله بعد از پایان سه روز مراسم عزاداری جمهوری اسلامی برای قاسم سلیمانی صورت گرفت، به همان اندازه غیر مسئولانه، نقض آشکار قوانین بین المللی و محکوم است که ترور قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا در خاک عراق. جمهوری اسلامی و دولت ترامپ هر دو، خاک عراق را با نقض حق حاکمیت آن به عرصه‌ی تبادل آتش بین خود تبدیل کرده‌اند.

پس از این اقدام، سران جمهوری اسلامی از انجام انتقامی سخن گفتند که عهد کرده بودند و مقامات آمریکا از قدرتشان دم زدند که ضربه نمی پذیرد. اکنون بعد از این ماجرای تازه، طرفین ادعا دارند که با تامل بیشتری عمل خواهند کرد. ولی واقعیت این است که لحظۀ کنونی با توجه به شتابی که بازی با آتش جنگ بین دو طرف به خود گرفته است، لحظه‌ای بسیار خطیر برای کشور ما و منطقه است. تصمیماتی که در اتاق‌های دربسته‌ی حکام دو کشور گرفته می شود، می‌تواند سرنوشت و زندگی امروز و فردای ما و کشورما را دگرگون کند. سیاست‌های زیادتخواهانه و خودغرض حکام آمریکا و ایران، و مشخصاً ترامپ و خامنه ای، اکنون کشور ما را به لبۀ پرتگاه هولناکی کشانده است که با جنگ تمام عیار فاصله‌ی ‌چندانی ندارد. اجتناب از سقوط به قعر جنگ و تباهی، اساساً با دامن زدن به وسیع‌ترین اقدامات ضد تنش و جنگ، چه در عرصه‌ی ملی و چه در عرصه‌ی بین المللی ممکن است.

خطر توسل طرفین به تاکتیک های ماجراجویانه، بسی بیشتر از اطمینان دادن آنها به اجتناب از جنگ است. این تاکتیک‌ها چه بسا می تواند به ماجرائی بزرگ، یعنی جنگ، منتهی گردند که تلفات انسانی و دامنه ی ویرانی‌های آن دهشتناک خواهد بود. کشور ما و جهان متمدن نیازی به جنگ ندارند. صدای «جنگ نمی خواهیم را در پهنه‌ی ایران و جهان پرطنین کنیم! ترامپ و خامنه‌ای تا یک قدمی جنگ پیش رفته‌اند؛ به هر طریق ممکن با تداوم ماجراجوئی های بی‌مهار و خطرناک ترامپ و خامنهای به مقابله برخیزیم!

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۸ دی ۱۹۹۸ - ۸ ژانویه ۲۰۲۰

دیدگاه‌ها

وضوح موضع گیری بسیارعاقلانه ودرست بود
0

افزودن دیدگاه جدید