شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲ فوریه ۲۰۲۰

دانشجویان بازداشت شده را هر چه سریعتر آزاد کنید!

در جریان تجمع دانشکده هنر دانشگاه آزاد تهران چه گذشت؟

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

این جریان اعتراضی با هدف عدم انتقال دانشکده هنر و معماری به سوهانک و هم چنین با توجه به مشکلات عدیده‌ی دیگر این دانشکده از جمله؛ سیر صعودی افزایش شهریه‌ها، حذف اساتید باتجربه و خبره، نبود امکانات و شرایط نامناسب کارگاه‌ها، تفکیک جنسیتی و برخوردهای شدید حراست با دانشجویان برای پوشش آن‌ها شکل گرفته و علی‌رغم اعتراضات پیاپی، دانشجویان این دانشکده هیچ‌گونه پاسخی مبنی بر تغییر وضعیت‌شان دریافت نکرده اند.

برای چندمین بار پیاپی در روز چهارشنبه و پنجشنبه، ۶ و ۷ شهریور ۹۸ تعدادی از دانشجویان دانشکده هنر روبه‌روی درب اصلی ساختمان مرکزی دانشگاه هنرومعماری با پلاکاردهای «نه به سوهانک» دست به تجمع اعتراضی زدند. این جریان اعتراضی با هدف عدم انتقال دانشکده هنر و معماری به سوهانک و هم چنین با توجه به مشکلات عدیده‌ی دیگر این دانشکده از جمله؛ سیر صعودی افزایش شهریه‌ها، حذف اساتید باتجربه و خبره، نبود امکانات و شرایط نامناسب کارگاه‌ها، تفکیک جنسیتی و برخوردهای شدید حراست با دانشجویان برای پوشش آن‌ها شکل گرفته و علی‌رغم اعتراضات پیاپی، دانشجویان این دانشکده هیچ‌گونه پاسخی مبنی بر تغییر وضعیت‌شان دریافت نکرده اند.

انتقال دانشکده هنر به سوهانک با توجه به مسیر طولانی آن، موجب دوری از مرکز شهر و عدم دسترسی به پلاتو های تمرین و مراکز فرهنگی و سالن های نمایشی و گالری‌ها می‌شود و علاوه بر آن بسیاری از دانشجویان شهرستانی که در سال‌های قبل در این دانشکده پذیرفته شده بودند، محل سکونت و خوابگاه شان را در مرکز شهر انتخاب کرده‌اند که انتقال دانشکده برای آن‌ها، مشکلات فراوانی از جمله گرانی خانه و خوابگاه را در پی دارد.

در روز پنج‌شنبه ۷ شهریور برای چندین بار نیروهای انتظامی و امنیتی خواستار پایان یافتن این تجمع شدند اما دانشجویان به اعتراضات خود و سر دادن شعارهایی از جمله: «ولایتی؛ استعفا، استعفا» و «دانشجو می میرد، ذلت نمی‌پذیرد» ادامه دادند. پس از پایان یافتن تجمع، نیروهای امنیتی عادل گرجی را بازداشت کردند. عادل گرجی پیشتر نیز در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ و روز جهانی کارگر به همراه چند تن از فعالین کارگری بازداشت شده بود. از نحوه بازداشت او و این که توسط کدام نهاد و به کدام مکان منتقل شده اطلاعی در دست نیست.

در جریان این تجمع سه دانشجو به نام های عادل گرجی، علی غلامی و دانیال جعفری بازداشت شدند و امروز در پنجمین روز بازداشت همچنان خبری از وضعیت ایشان در دست نیست.* از کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور

https://t.me/senfi_uni_iran

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید