سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه به روایت سریال تلویزیونی!

سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه به روایت سریال تلویزیونی!
عشقم، بیاد آر!
جمعه, 1. ژانویه 2021 - 01:21

عشقم، به‌یاد آر!
آن شباهنگام خوشبختی را
آن بوسه‌های زیر درختان کاج را
مرا مجنون کردی، تو هم گرفتار آیی
گر عشقم را انکار کنی
از خدایت مکافات خواهی دید
تو به من یاد دادی سودای عشق را
چه زود فراموش کردی مرا

(این ترانه در اول سریال با صدای زیبایی خواننده می‌شود.)

سریال تلویزیونی به‌یاد آر عشقم، به تاریخ معاصر ترکیه از دولت ادنان مندرس که همراه با تحولات سیاسی-اجتماعی در ترکیه است، پرداخته است، که همراه است با تحولات جنبش چپ کمونیستی ترکیه و فراروئیدن جنبش چریکی از درون چپ سنتی و نقش سیاسی در کشور ترکیه! اهمیت این سریال در این است که به تاریخ سیاسی مدرن ترکیه از نگاه واقع‌بینانه و به‌دور از تحریف و استفاده‌ی سیاسی از آن توسط قدرتمداران است. همین امر نشان می‌دهد که سینما و تلویزیون می‌تواند نقش بسزایی در شناساندن تاریخ معاصر کشور به نسلهای بعدی داشته باشد. بنا به دلایل مختلف سینما و تلویزیون ایران به‌جز چند کار به تاریخ معاصر کشور با نگاهی رئالیستی نپرداخته است. قطعاً مهمترین و اصلی‌ترین دلیل این امر حکومت‌های دیکتاتوری و استبداد و سیطره‌ی آن بر سینما و تلویزیون بوده است. شناساندن این سریال و کاری که می‌توان از طریق سینما و تلویزیون برای شناساندن تاریخ معاصر و تاریخ چپ کشور ایران که بیش از 100 سال تاریخ دارد، انجام داد حائز اهمیت است. برای جلوگیری از گسست نسل‌ها و درس‌آموزی از تاریخ معاصر کشور کار در چنین عرصه‌هایی دارای اهمیت است. امید که سینماگران کشورمان هم بتوانند روی تاریخ معاصر کشورمان کارهای مستقل و بی‌طرفانه‌ایی را انجام بدهند.
سریال تلویزیونی «عشقم، به‌یاد آر!» -Hatirla sevgili- روایتی است، از سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه که بر اساس اسناد، روزنامه‌ها، عکس‌ها و فیلم‌هایی از آرشیوهای آن دوره، ساخته شده است. این سریال در واقع نگاهی به تاریخ سیاسی دو دهه‌ی ترکیه از سال 1959 تا کودتای 12 سپتامبر 1980 است با محوریت جنبش چپ چریکی است.
سریال توسط ایلگاز قیریتلی‌اوغلو –
Ilgaz Giritlioglu به سفارش کانال تلویزیونی آ. تی. وی. -ATV که یکی از پربیننده‌ترین کانال‌های سراسری ترکیه است و در تمامی دنیا پخش می‌شود، تهیه و به‌نمایش در آمده است. سریال در 68 قسمت ساخته شده و هر قسمت آن زمانی در حدود 90 دقیقه را در بر می‌گیرد.
سریال «عشقم، به‌یاد آر!» را اومو بورهان-
Ümmü Burhan و فاروق تبر Faruk Teber- کارگردانی کرده‌اند. سناریو سریال توسط نیلگون اونش Nilgün- ÖneŞ با همکاری شبنم چیتاک Şebnem Çitak و آیلین علی برنAylin Aliberen نوشته شده است.
«عشقم، به‌یاد آر!» بازی هنرپیشه‌ها و بازسازی نمایشی صرف از یک دوره‌ی تاریخی نیست. در این سریال که قصد به تصویر کشیدن وقایع تاریخی آن روزگاران را دارد، در آغاز وقایع مهم تاریخی آن دوره (تظاهرات‌ها، برخی از عملیات چریکی، محاکمات و سایر رویدادها) روزنامه‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های مستند به‌جا مانده از آن دوره، به نمایش درمی‌آیند.
در سریال از موزیک، ترانه‌ها و سرودهای مناسب و تاثیرگذار استفاده شده‌اند. ترانه و سرودها از اشعار نو و کلاسیک و بازخوانی سرودهای انقلابی آن دوره هستند. از کلاسیک‌ها، شعر زیبای عمر خیام «ابررفت،....» با صدایی زیبا خوانده شده است. انتخاب موزیک، ترانه‌ها و سرودهای متناسب با صحنه‌ها، به سریال حال و هوای خاصی داده است. برای ساختن آهنگ‌ها و خواندن ترانه‌ها و بازخوانی سرودهای انقلابی از آهنگسازان و خوانندگان معروف و توانایی استفاده شده است.
سریال، دلایل و زمینه‌های کودتا علیه دولت عدنان مندرس
Adnan Menderesرا به خوبی به تصویر کشیده است. فشارها بر مطبوعات و مخالفین توسط دولت، نارضایتی روشنفکران و مردم از دولت، تعطیلی روزنامه‌ها و مطبوعاتی که در انتقاد از دولت مندرس مطلبی بنویسند، بستری می‌شود برای بهره‌گیری نظامیان از ضعف دولت جهت انجام یک کودتا. مردم در روز کودتا، علیرغم منع رفت ‌و آمد، با شیرینی، گل و جشن و پایکوبی در خیابان‌ها، از کودتای نظامیان استقبال می‌کنند.
تنها اقدام مثبت که نظامیان در دوره حاکمیت کودتا انجام می‌دهند، برای توجیه افکار عمومی داخلی و خارجی، با تعیین کمیسیونی از استادان دانشگاه، قانون اساسی جدید ترکیه را تدوین می‌کنند. قانون اساسی با معیارهای دموکراتیک و اقتباس از قانون اساسی فرانسه تدوین می‌شود.
جریان محاکمات دادگاه عدنان مندرس نخست وزیر ترکیه و جلال بایار رئیس جمهور ترکیه و اعضای کابینه‌ی دولت و اعضای برجسته‌ی حزب دمکرات ترکیه مستقیماً از طریق رادیو در سراسر ترکیه پخش می‌شود. در حقیقت پخش مستقیم محاکمات آموزش سیاسی بزرگی برای مردم ترکیه بود. این محاکمات هم نیات نظامیان را برملا می‌کند و هم از طریق دفاعیاتی که برخی از اعضای دولت مندرس از خود و حزب دمکرات می‌کنند، مردم پی می‌برند که غیر از کودتای نظامی و غیر از خشونت راه‌های دیگری هم برای حل و فصل مسائل سیاسی کشور بوده است. آنجایی که رضا اونسال
Reza Ünsal از مشاوران ارشد عدنان مندرس و نماینده مجلس ملی ترکیه در دفاع از خود و حزبش می‌گوید: «من و رفقای حزبی‌ام به‌خاطر اینکه خلق‌مان را رنجانده‌ایم، خیلی متاسفیم. دمکرات‌ها هم می‌توانند اشتباه کرده باشند. احتمال اینکه ما هم اشتباه کرده‌ایم، وجود دارد. اما راه تصحیح کردن این اشتباهات می‌توانست از طریق دمکراتیک پیش برده شود. برگزاری انتخاباتی آزاد می‌توانست مسایل سیاسی کشور را به شکل مسالمت‌آمیز حل کند. کودتا، امکانات و فرصت دست‌یابی به دموکراسی را در یک شب از بین برد و در کشور روند پیشرفت دموکراسی را قطع کرد و دست کم تا 50 سال آینده نفس دموکراسی را برید. متاسفانه در مقابل‌مان یک دادگاهی که این مسائل را درک کرده باشد را نمی‌بینیم.» رئیس دادگاه به رضا اونسال اعتراض می‌کند و از او می‌خواهد که از خودش و اتهاماتی که متوجه او است، صحبت بکند. رضا اونسال در جواب می‌گوید: «این‌ها برای دفاع از شخص خودم نیست، اینها را به‌خاطر علاقه‌ی ملتم به عدالت و دمکراسی و برای یادآوری به شما بیان کردم».
مردم اما بسیار زود در می‌یابند که حاصل کودتا نه دموکراسی و نه گشایش در فضای سیاسی و اجتماعی مردم که بسته‌تر شدن فضای سیاسی کشور و تشدید سرکوب‌ها است. کودتاگران 3400 نفر را در ارتش بازنشسته می‌کنند و به‌جای محاکمه‌ی عادلانه و منصفانه‌ی دولت مندرس و اعضای برجسته‌ی حزب دمکرات ترکیه، با به راه انداختن محاکمات نمایشی، با تصمیمات از پیش اتخاذ شده توسط محافل حاکم نظامی علیه محکومان و در شکل مجازات‌های سنگین به اجرا می‌گذارند. بلافاصله بعد از پایان محاکمات عدنان مندرس و دو وزیر کابینه‌ی او فاتح رشتو و حسن پولاتکان اعدام می‌شوند.
در آخرین جلسه دادگاه، رئیس دادگاه می گوید: «بالاخره به پایان محاکمات ماراتونی که 9 ماه و بیست روز طول کشید، 287 جلسه برگزار شد، رسیدیم. در این مدت به حرف‌های محکومین گوش دادیم. آنان دفاعیات خودشان را انجام دادند. تمامی جریان دادگاه از طریق رادیو به اطلاع مردم در سراسر ترکیه رسید. اکنون روز تصمیم‌گیری است. دیوان عالی کشور تمامی مدارک، دلایل و اسناد را با دقت بررسی کرده است. دیوان عالی کشور 43 متهم را به زندان ابد و 15 متهم را به جرم نقض قانون اساسی به اعدام محکوم کرده است. 133 متهم نیز تبرئه می‌شوند. برای 408 متهم نیز به جرایم مختلف حکم‌های مختلفی صادر شده است.
اکنون اسامی محکومین را قرائت می‌کنم. نام کسانی را که می‌خوانم، از جایشان بلند شوند. جلال بایار (رئیس جمهور) محکوم به اعدام، عدنان مندرس (نخست وزیر) محکوم به اعدام –به‌خاطر اقدام به خودکشی در جلسه حاضر نیست- ، فاتح رشتو زورلو(وزیر امور خارجه)
Fatih Rüştü Zorlu محکوم به اعدام، حسن پولاتکان Hasan Polatkan(وزیر دارایی) محکوم به اعدام، رضا اونسال محکوم به اعدام،...» . همان شب کمیته‌ی امنیت ملی ترکیه برای تصمیم‌گیری نهایی تشکیل جلسه می‌دهد و حکم اعدام 3 نفر را تایید می‌کند. حکم اعدام بقیه را به ابد تبدیل می‌کند. جالب اینکه نظامیان قبل از اتمام دادگاه برای حکم اولیه‌ایی که دادگاه قرار است، صادر بکند، تدارک اجرایی در زندان ایمرالیİmralı دیده بوده‌اند.
مردم با تجربه‌ای که از اعمال نظامیان کسب می‌کنند، در انتخاباتی که بعد از کودتا برگزار می‌شود، با شرکت در انتخابات و با رای دادن به حزب عدالت که ادامه دهنده راه حزب دمکرات است، نارضایتی خودشان را از اقدامات نظامیان نشان می‌دهند. حزب عدالت، اکثریت آرای مردم را کسب می‌کند.
پیروزی انتخاباتی حزب عدالت که ادامه دهنده راه حزب دمکرات ترکیه بوده، دهن‌کجی به نظامیان بود و انتقاد مطبوعات از اعمال نظامیان روز به روز گسترش می‌یابد. اما نظامیان اراده‌ی مردم را بر نمی‌تابند و به اعمال قدرت ادامه می‌دهند. آنها با با صدور بخشنامه‌ها و تدوین مقررات مکملی جدید، به مطبوعات دیکته می‌کنند که چه بنویسند و چه ننویسند. آنان حتی در کارهای احزاب منتخب مردم نیز دخالت کرده و در عمل، قانون اساسی تدوین شده توسط خود را به کنار می‌نهند.
بر بستر چنین فضایی، جامعه و اعتراضات مردم و دانشجویان رادیکال‌تر و گسترده‌تر می‌شود.
سئویم گورسوی -
sevim Gürsoy- روزنامه‌نگار شجاع، زمانی که پی به این بی‌عدالتی‌ها، محاکمات فرمایشی و تدوین مقررات برای فشار بیشتر به مطبوعات و احزاب می‌برد، شجاعانه به دفاع از رقیبان دیروزی خود بر می‌خیزد و در دفاع از دموکراسی کمترین تردیدی به‌خود راه نمی‌دهد. زمانی هم که چاپ مقالات انتقادی‌اش در روزنامه‌ایی که کار می‌کند دیگر میسر نمی‌شود، با همکاری محمد کارائیل --Karayel مجله‌ی تازه‌ای به نام «یول» با گرایشات چپ را منتشر می‌کنند. این دو در این راه، همه‌ی دشواری‌ها و ناملایمات را تحمل می‌کنند.
روزی سئویم نگرانی‌هایش را از عواقب اوضاع سیاسی حاکم با محمد در میان می‌نهد و محمد در پاسخ او می‌گوید: «من هم نگران‌ام. نگران اینکه به‌جای مبارزه سیاسی، اسلحه به میان بیاید.»
فضای دانشگاه‌ها ملتهب هستند. فعالین کارگری از سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری موجود که تبدیل به آلت دست دولت و سرمایه‌داران شده‌اند، ناامید شده، تشکل‌های کارگری مستقل را سازماندهی می‌کنند. با تشکیل تشکل‌های مستقل کارگری به سازماندهی اعتصابات و مبارزات صنفی-سیاسی کارگران می‌پردازند. پیوندهای ارگانیک بین فعالین دانشجویی و کارگری شکل می‌گیرد.
در چنین فضایی دنیز گزمیش
Deniz Gezmiş کسی که بعداً به سمبل مبارزه چریکی ترکیه تبدیل شد، پا در میدان مبارزات سیاسی گذارد. او در سال 1965 عضو حزب کارگران ترکیه می‌شود. دنیز در 31 آگوست 1966 به خاطر شرکت در آکسیون‌های همبستگی با کارگران شهر چوروم و حضور فعال در تظاهرات اعتراضی علیه فشار بر سندیکاها در میدان «تقسیم-Taksim» استانبول برای مدتی دستگیر می‌شود. دنیز در 7 نوامبر 1966 تحصیل در دانشکده حقوق دانشگاه استانبول را آغاز می‌کند. او همراه رفقایش در 30 ژانویه 1968 «سازمان حقوقدانان انقلابی» (Devrimci Hukuklular Örgütü) را بنیان می‌نهند. او در 12 ژوئیه 1968 با رهبری دانشجویان معترض علیه 6 ناوگان آمریکایی که در ساحل استانبول لنگر انداخته‌اند، یک حرکت ضد آمریکایی را سازماندهی می‌کند که طی آن ملوانان آمریکایی به دریا پرتاب می‌شوند. دنیز به جرم شرکت در تظاهرات‌های غیرمجاز، در 30 ژوئیه 1968 به یک ماه و 21 روز زندان محکوم می‌شود و او این محکومیت را در زندان «سلطان احمد» استانبول سپری می‌کند. در 28 نوامبر 1968 به خاطر شرکت در تظاهرات اعتراضی علیه دیدار سفیر آمریکا –روبرت کومر- که یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در جنگ ویتنام بود، تحت تعقیب قرار می‌گیرد. در 31 مای 1969 دنیز گزمیش در جریان تظاهراتی در دانشکده حقوق زخمی می‌شود. بعد از این واقعه، او و همرزمانش با جبهه‌ی خلق برای آزادی فلسطین ارتباط برقرار می‌کنند و از طریق سوریه برای آموزش نظامی به پایگاه‌های مبارزان فلسطینی در اردن می‌روند. اول سپتامبر 1969 او را رسماً از دانشگاه اخراج می‌کنند. دنیز گزمیش در اواخر سال 1969 با رفقای خود، حسین اینانHüseyin Inan ، جیهان آلپتکینÇihan Alptekin ، یوسف اسلانYusuf Aslan ، سینان جمگیل Sinan Çemgilو آلپ‌اسلان اوزدوغانAlpaslan Özdoğan «ارتش رهایی‌بخش خلق ترکیه» (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) THKOرا بنیانگذاری می‌کنند. در 11 ژانویه 1971 آنان برای تامین نیازهای مالی گروه، دست به مصادره‌ی موفقیت‌آمیز یک بانک می‌زنند. در 4 مارس 1971 آنان 4 آمریکایی را به گروگان می‌گیرند و در ازای آزادی گروگان‌ها خواهان 400 هزار دلار پول، آزادی کلیه زندانیان انقلابی و قرائت مانیفست «ارتش رهایی‌بخش ترکیه» از رادیو می‌شوند. اما آنان علی‌رغم برآورد نشدن خواسته‌هایشان از طرف دولت ترکیه، گروگان‌ها را آزاد می‌کنند.
در دسامبر 1971 دنیز گزمیش همراه یکی از رفقایش، در جریان حمله‌ای به سفارت امریکا در آنکارا 2 پلیس نگهبان سفارت را زخمی می‌کنند. عده‌ای از رفقایش به رهبری سینان جمگیل برای تدارک مبارزه مسلحانه در کوه، به کوه‌های «اکچا داغ»
Akçadag واقع در شرق آناتولی می‌روند. دنیز گزمیش و یوسف اسلان نیز با چند تن از رفقایش به طرف کوه‌های «نورحق» حرکت می‌کنند. اما در میانه‌ی راه به‌خاطر بارش سنگین برف و سردی هوا که موتورسیکلت‌شان خراب می‌شود، در منطقه «شارکیشلا»--Şarkişla در استان سیواس -Sivas توسط پلیس محلی شناسایی می‌شوند. در درگیری بین آنان و پلیس، یوسف اسلان زخمی شده و توسط پلیس دستگیر می‌شود. دنیز گزمیش هم بعد از چندین ساعت جنگ و گریز، سرانجام در 16 مارس 1971 به چنگ پلیس می‌افتد.
دادگاه دنیز گزمیش در تاریخ 16 ژوئیه 1971 در آنکارا آغاز می‌شود. دنیز گزمیش و 17 تن از یارانش توسط دادگاه نظامی به اعدام محکوم می‌شوند. در دادگاه تجدید نظر احکام اعدام دنیز گزمیش، حسین اینان و یوسف اسلان تایید و احکام بقیه رفقایش از اعدام به حبس ابد تبدیل می‌شود. حکم اعدام دنیز و رفقایش در تاریخ 10 مارس 1972 از طرف مجلس ملی ترکیه تایید شده و این حکم 6 روز بعد، از طرف مجلس سنا مورد ابرام قرار می‌گیرد.
بلند اجویت و عصمت اینونو در مجلس ملی علیه احکام اعدام آنان صحبت کرده و به اعتراض بر می‌خیزند. اما سلیمان دمیرل نخست وزیر وقت ترکیه، احکام اعدام را تایید می‌کند. در 4 مای 1972 تقاضای عفو آنان، از طرف جودت سونای
Çevdet Sunay ، رئیس جمهور وقت ترکیه رد می‌شود. دنیز گزمیش، حسین اینان و یوسف اسلان در تاریخ 6 مه 1972 در زندان مرکزی آنکارا به دار کشیده می‌شوند. هنگام اعدام دنیز و رفقایش علاوه بر مسئولین زندان و دادستان، 2 تن از وکلای مدافع آنان آقایان خالد چلنک و محرم اردوغان نیز حضور داشتند. آقای خالد چلنک بعد از اعدام دنیز و رفقایش رمانی با نام «لحظه‌های شب اعدام» می‌نویسد.

(خالد چلنک در سن 87 سالگی، در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی سی‌. ان‌. ان‌. ترکیه کل جریان محاکمات و لحظات اعدام دنیز و رفقایش را با جزییات توضیح داده است.
https://www.youtube.com/watch?v=8IZprnQ1XjM&featu… )
دنیز گزمیش در پای چوبه‌ی دار با این شعارها با زندگی وداع می‌کند. : «زنده باد ترکیه مستقل!»، «زنده باد مارکسیسم-لنینیسم، این ایدئولوژی کبیر!»، «زنده باد همبستگی مبارزات خلق‌های کرد و ترک!»، «زنده باد کارگران و دهقانان!»، «مرگ بر امپریالیسم».
و این ترانه از خواننده مشهور ترکیه – سلدا باغجان
Selda Bağçan به یاد دنیز گزمیش خوانده است، بنام دنیزلاری دالگاسیم (موج دریاها هستم)
https://www.youtube.com/watch?v=hvGSd4An8UU&featu…
در این سریال، نقش گروه‌های فشار و سازمان‌های «ناسیونالیستی-اسلامیستی» در همکاری با سازمان امنیت ترکیه (میت) به خوبی نشان داده می‌شود. ابزار و شیوه‌های مورد استفاده‌ی این گروه‌ها و سازمان‌ها در همکاری‌شان برای سرکوب چپ‌ها و فعالین تشکل‌های کارگری به نحو احسنی به تصویر کشیده است. به عنوان مثال، منازل مخالفین دولت توسط آنان شبانه علامت گذاری می‌شوند و بدینوسیله سرنخ لازم را در اختیار پلیس قرار می‌دهند. گروه‌های فشار و سازمان‌های «ناسیونالیست-اسلامیست» حتی خود اقدام به یورش علیه دانشجویان و جوانان چپ‌گرا می‌کنند و آنها را به قتل می‌رسانند.
همکاری وسیع نیروهای «ناسیونالیست-اسلامیستی» با سازمان امنیت و پلیس ترکیه در قتل و عام وحشتناک‌ و فجیع‌ علوی‌ها و چپ‌ها در منطقه «قهرمان ماراش
Kahramanmaraş» در 19 تا 26 دسامبر 1978 می‌باشد. این قتل عام را به عنوان یکی از نادر قتل عام‌های تاریخ ترکیه نام می‌برند. در سینمای شهر فیلم ضد کمونیستی «خورشید چه زمانی طلوع خواهد کرد؟» به نمایش گذاشته شده است که به داخل سینما بمبی پرتاب می‌شود. نیروهای اسلامی-ناسیونالیستی به دروغ وسیعاً در سطح شهر تبلیغ می‌کنند که پرتاب بمب کار کمونیست‌ها است. نیروهای مذهبی تکبیرگویان مردم را به خیابانها می‌کشانند و وسیعاً در سطح شهر با شعارهای «امروز روز جهاد است»، «رهبر تورکش»، «هرکسی که علوی‌ها را بکشد به بهشت می‌رود»، «کمونیست‌ها را آزاد نکنید»، ... افکار عمومی را علیه علوی‌ها و چپ‌ها تحریک می‌کنند. شبانه نیروهای ناسیونالیستی منازل علوی‌ها و چپ‌ها را علامت‌گذاری می‌کنند و شرایط را کاملاً برای شناسائی و حمله به آنان آماده می‌کنند. بعد از فراهم آمدن این شرایط قتل عام وسیعی را حدود یک هفته از علوی‌ها و چپ‌ها به راه می‌اندازند. ابعاد این قتل عام طوری بوده است که کودکان و زنان زیادی به شکل خیلی فجیع کشته می‌شوند. تعداد 111 کشته و هزاران زخمی و اکثریت مردم نیز شهر را ترک می‌کنند، رسماً تایید شده است. همه‌ی اینها در سریال به خوبی به تصویر کشیده شده است.
در این سریال از رجب اردوغان، نخست وزیر فعلی ترکیه که آن زمان عضو فعال گروه های «ناسیونالیستی-اسلامیستی» بوده، نام برده می‌شود و در یک صحنه در کلاس شعر خوانی شاعر معنوی پان‌ترکیست‌های ترکیه –نجیب فاضل- به تصویر کشیده شده است.
در این سریال، انواع و اقسام شکنجه‌های روحی و جسمی مخالفین توسط بازجویان و زندانبانان در شکنجه‌گاه‌های ترکیه به گونه بسیار گویایی به تصویر کشیده شده است. فعالین جنبش چپ چریکی چه در بیرون و چه در داخل شکنجه‌گاه‌ها روحیه‌ایی مقاوم دارند. در زیر انواع و اقسام شکنجه‌ها مقاومتی جانانه از خود نشان می‌دهند.
دنیز کارائیل از کوه برای انجام ماموریتی به استانبول می‌آید و دستگیر می‌شود. اطلاعات مهم و حیاتی راجع به گروه و رفقایش دارد. در آغاز دستگیری‌اش مورد شدیدترین شکنجه‌ها قرار می‌گیرد، اما یک کلمه در مورد رفقایش نمی‌گوید. دنیز بعداز شکنجه‌های سخت و وحشیانه که دیگر قادر به راه رفتن نیست، در حالتی نیمه جان و بیهوشی، بازجویانش زیر بغلش را می‌گیرند، کشان کشان او را به یک سلول انفرادی نمور و تاریکی پرتاب می‌کنند. دنیز آش و لاش در وسط سلول افتاده است، زمانی که چشم‌هایش را باز می‌کند، چشمش به نوشته‌ای می‌افتد که روی دیوار سلول حک شده است، «با شرافتت به اینجا آمده‌ای، با شرافتت از اینجا بیرون برو». دنیز با دیدن این نوشته نیرو می گیرد و خودش را کشان کشان به دیوار تکیه می‌دهد و می‌نشیند، اما بر اثر کابل زدن‌ها به کف پایش قادر به راه رفتن نیست. برای به حرف در آوردن دنیز نامزدش دفنه را که بیشتر از جانش دوست دارد و حامله است، در مقابل چشمانش شکنجه می‌کنند و شوک الکتریکی به دفنه وارد می‌کنند، اما دنیز کلمه‌ایی به زبان نمی‌آورد. طوری که بازجویانش زبان به تحسینش می‌گشایند.
در عین حال شکنجه‌ها تاثیرات بسیار مخربی روی زندانیان شکنجه شده‌ می‌گذارند که عوارض آنها پس از سال‌ها نیز بر روی قربانیان مشهود است. بدترین و مخرب‌ترین شکنجه، تجاوز جنسی به زنان و دختران است. زینب دختر دانشجوی حقوق که شاگردی است ممتاز و در فعالیت‌های انقلابی خیلی فعال و پر جنبش و جوش و شجاع، چندین ماه شکنجه و توهین و کتک‌های شکنجه‌گران را تحمل می‌کند. اما زمانی که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد، چنان از نظر روحی ویران می‌شود که بعد از آزادی از زندان دست به خودکشی می‌زند. او ماه‌ها تحت معالجه روان‌پزشک قرار می‌گیرد، تا سلامت خود را بازیابد.
نکته‌‌ی قابل اعتنا در این سریال، نوع برخورد سمپاتیک با تاریخ جنبش چپ چریکی در ترکیه و پذیرش این جنبش به عنوان بخشی از تاریخ این کشور است. در این سریال سمپاتی نسبت به جنبش چپ چریکی ترکیه مشهود است و نگاه به این تاریخ، به عنوان بخش جدائی‌ناپذیری از تاریخ ترکیه، نگاهی مثبت است. از تاریخ جنبش چپ چریکی به عنوان جنبش اعتراضی علیه دیکتاتوری، جنبشي عدالتخواهانه و جنبشی برای استقلال سیاسی ترکیه دفاع می‌کند. اما سریال در همان حال بر نقطه ضعف‌ها و اشتباهات این جنبش چشم نمی‌پوشد. بحث و انتقاد از شیوه‌ی مبارزه آنان را نه مستقیماً بلکه از طریق بحث‌هایی که بین فعالین جنبش چریکی با فعالین جنبش‌های سندیکایی، کارگری، روزنامه‌نگاران و استادان دانشگاه‌ها جریان دارد، در معرض قضاوت بیننده قرار می‌دهد.
سریال، دلایل و زمینه‌های پیدایش این جنبش را در تحولات داخلی ترکیه و تاثیرات تحولات جهانی آن دوره مانند جنگ ویتنام و انقلاب کوبا می‌داند و توانسته آنها را، به نحو موفق به تصویر بکشد.
سریال، زمینه‌های فکری و سیاسی جنبش چریکی را در نسل پیش از جنبش چریکی که به جامعه و سنت‌های جامعه انتقاد دارد و علیه سنت‌ها و روابط سنتی هم در خانواده و هم در جامعه معترض است، می‌کاود. نسلی که، موسیقی‌اش، فیلم‌هایش و تمامی علایق‌اش با نسل ما قبل خود فرق دارد. نسل الگوی فکری جنبش چریکی ترکیه، هرچند خود مستقیماً در مبارزات جنبش چریکی شرکت ندارد، اما تا به آخر هم در عرصه فکری و هم در عرصه پشتیبانی‌های عملی یار و یاور جنبش چریکی باقی می‌ماند.
این سریال، نسل جنبش چریکی را هم از زمانی به تصویر می‌کشد که هنوز به مبارزه نپرداخته است و هم آنگاه که در مبارزه قرار می‌گیرد. این نسل همواره نسلی است، عصیانگر، با شهامت و علیه سنت‌ها و روابط سنتی، هم در خانواده و هم در جامعه. این نسل در هیچ عرصه‌ای از ابراز خواسته‌ها و تمایلاتش ابا ندارد. این نسل برای خواسته‌هایش تا به آخر مبارزه می‌کند و برای مبارزه‌اش و به خاطر اعتقاداتش حاضر به فداکاری و گذشت از عزیزترین‌هایش، از خانواده و از عشقش است. این نسل برای ادامه‌ی مبارزه حتی آنجایی که خانواده را در مقابل خود می‌بیند، در قطع رابطه با خانواده یک آن درنگ نمی‌کند. اما هیچگاه هم احساس و عاطفه‌ی انسانی‌اش نسبت به دوستان و خانواده را از یاد نمی‌برد. این نسل بر این نکته آگاهی دارد که مخالفت خانواده فقط و فقط در فاصله‌ی فکری نسل‌ها و احساس نگرانی مادرانه و پدرانه است و نه در چیز دیگری.
آنجایی که احمد گورسوی
Gürsoyدر مقام یکی از وکلای مدافع هیات دولت مندرس در دادگاه نظامی، برابر پدرش قرار می‌گیرد که یکی از دادستان‌ها است، و آنگاه که در منزل به خاطر دفاع از مندرس «مجرم» مورد سرزنش پدر قرار می‌گیرد، رو به پدر می‌گوید: «تو خود به من یاد دادی که همواره از آنچه که حقیقت می‌دانم، دفاع بکنم.» پدر سر پایین می‌اندازد و سکوت می‌کند.

انتقادهایی هم به این سریال شده است. از جمله انتقاد کنندگان، آقای نهاد بهرام Nehad Behram شاعر و نویسنده بزرگ ترکیه و از هم‌رزمان دنیز گزمیش می‌باشد. نهاد بهرام که رمان معروف «سه نهال بر سر چوبه‌دار»، سرگذشت دنیز گزمیش و یارانش را نوشته است، درباره‌ی سریال می‌گوید: «سناریو نویس سریال «عشقم، به‌یاد آر!»، خانم نیلگون اونش مگر همه‌ی حقیقت را نمی‌داند؟ آخر او که خود معترف است که در سال‌های دهه 1970 با «حزب انقلابی کمونیست ترکیه» Devremci Komünist Partisi – Türkıye TDKP-- ارتباط داشته است. نیلگون اونش می‌گوید که در سریال «عشقم، به‌یاد آر!» نتوانسته بی‌طرف بماند. هیچ‌کس هم از او انتظار بی‌طرفی ندارد. ایکاش، ایکاش او بی‌طرف نمی‌ماند. از مخالفینش صرف نظر کردیم، حداقل همسنگران آن زمان خودش را درست تعریف می‌کرد. خانم نیلگون اونش حرف‌های دنیز گزمیش در پای چوبه‌دار را سانسور کرده است.» اما نکات سانسور شده به زعم آقای نهاد بهرام در طول سریال و در جریان محاکمات دنیز گزمیش و رفقایش مکرراً آمده است. خانم نیلگون اوناش در مصاحبه‌ی بلندش راجع به سریال به نمایش گذاشته نشدن صحنه‌هایی مانند اعدام و... را خودش توضیح می دهد. او حذف این صحنه‌ها را نه سانسور، بلکه تعهد خود نسبت به بینندگان تلویزیونی می‌داند.
نیلگون اونش طی مصاحبه‌ای درباره‌ی سریال می‌گوید: «در حقیقت ما هم شخصیت‌های واقعی، هم شخصیت‌های غیرواقعی در حکایتمان داریم. شخصیت‌های واقعی، در میان تاریخی که همه‌مان می‌دانیم، حکایات خودشان را بازی می‌کنند، مانند عدنان مندرس، دنیز گزمیش و دیگران داستان‌هایی که همه‌امان از آنها اطلاع داریم. بقیه، شخصیت‌هایی غیرواقعی‌اند که با شخصیت‌های واقعی ما پیوند زده شده‌اند. راستش، اینگونه بودن سریال به‌خاطر بازسازی تاریخ برایمان قانع کننده و با اهمیت بود. خیلی هم کار سختی بود.
ما برای تدوین سناریو اجباراً باید تاریخ را می‌خواندیم، هر چند که دانشمندان‌مان بودند، آنها در این زمینه خیلی کمک‌مان کردند، اما برای پیوند زدن آنچه که ما خودمان ساخته بودیم، با آنچه که به وقوع پیوسته بود، کار خیلی پر زحمتی را انجام دادیم. به نظر من آنچه که به کارمان کیفیت داد، هم از همین جا ناشی می‌شود.
کارمان هم واقعی نشان دادن و هم یادآوری اتفاقات تاریخی است که فراموش شده‌اند. یعنی ما در تاریخ‌مان یک چیز فراموش شده داریم. اسم سریال هم از این نقطه فراموش شده، می‌آید. «عشقم، به‌یاد آر!»، اینها آن چیزهایی هستند که انسان‌های هم سن و سال من آن را به‌خاطر دارند. اما انگار اکنون فراموش شده‌ است. اینجا بود که ما دریافتیم که نسل جوان از این تاریخ چیزی نمی‌دانند. جز اینکه «نخست وزیر مان را اعدام کرده‌ایم» بقیه هم مرده‌اند! راستش، این بود که دریافتیم که ارایه‌ی تصویری این چنین از گذشته کاری سودمند خواهد بود.
بخاطر اینکه هنرپیشه‌ها برای بازی در این سریال آمادگی پیدا بکنند، خیلی‌هایشان کتاب‌های مربوط به رویدادهای تاریخی آن دوران را خواندند. ما با هم فیلم‌های به‌جا مانده از آن زمان را نگاه کردیم. آنها هیجان‌ زیادی داشتند. ... فکر می‌کنم، هنرپیشه‌های سن و سالدار که آن سال‌ها را تجربه کرده بودند و سناریو هم به هنرپیشه‌ها خیلی کمک کرد. البته که کمبود ما بسیار هست هم به‌خاطر کمی وقت، هم در تحریر سناریو و هم در ساختن فیلم. آنچه که از دستمان برآمده، فعلاً همین است.
به تصویر کشیدن دنیز گزمیش برای ما خیلی مهم بود. خیلی گشتیم تا کسی را که بتواند در نقش او بازی بکند پیدا کنیم. ما برای یافتن چنین شخصی حتی کمی هم کارمان را عقب انداختیم، تا بتوانیم این شخصیت خیلی مهم و خاص را به نحو مطلوب باز بیافرینیم. شخصیتی که خیلی‌ها او را از نزدیک می‌شناسند و دوستش دارند. آخرالامر فرد مورد پسندمان را پیدا کردیم. عکس العمل رفقای دنیز در قبال ایفای نقش او برای ما مهم بود. کسانی گریه کرده‌اند و کسانی هیجان‌زده شده‌اند. درباره‌ی نوع حرف زدن و حرکات او تحقیق شد و آگاهی‌هایی درباره‌ی ابعاد مختلف شخصیت او کسب شد. بازیگر مورد نظر با دانشمندان تاریخ دیدار و گفتگوی بسیار کرد. دانشمندان به او حرکات و چگونگی کاراکتر دنیز را آموزش دادند، «دنیز اینطوری می‌گفت، دستش را اینطوری تکان می‌داد و...» همه را به او یاد دادند. نقش دنیز خیلی خوب از آب در آمد. همزمان و در طول این مدت، سناریو هم آماده‌تر شد.
عکس‌العمل‌ها و نقدها برای کارهای ما، خیلی مهم هستند. البته که نقدهایی دریافت می‌کنیم و نقدها باید هم صورت بگیرد. هم به خاطر بهتر کردن کارهای خودمان و هم اگر یک زمانی این کار دوباره تکرار شد، این نارسائی‌ها برطرف گردند، تا آیندگان کمبودهای ما را تکرار نکنند.
از خانم نیلگون اوناش سوال می‌شود، عکس‌العمل بینندگان چطور است؟
به‌ویژه قشر جوان عکس‌العمل خیلی مثبتی نشان می‌دهند، هم اکنون از قشر دانشجویان دانشگاهی نقدهای خیلی زیادی دریافت می‌کنیم. همه‌شان سریال را تماماً با دقت نگاه می‌کنند و می‌گویند که کتاب‌های مربوط به آن دوران را می‌خوانند. یک دختری که در آرایشگاه کار می‌کند، به یکی از دوستان ما گفته، کتاب نهاد بهرام «3 نهال بر سر چوبه‌دار» را خریده است. جوانان نسبت به حوادث آن دوران کنجکاو شده‌اند و خواهان کسب اطلاعات بیشتری راجع به آن دوران هستند. شنیدن همه‌ی اینها به آدم احساس خوبی دست می‌دهد. راستش من فکر نمی‌کردم که سریال اینقدر جوانان را تحت تاثیر قرار دهد، فکر می‌کردم امروز جوانان به چیزهای دیگری مشغول هستند. فکر می‌کردیم، حوادثی که در آن دوران رخ داده، کسانی را که در آن دوران این اتفاقات را تجربه کرده‌اند و کسانی که مشغول سیاست هستند را علاقه‌مند خواهد کرد. اما اقشاری که اصلاً انتظار نداشتیم، عکس‌العمل و علاقه نشان می‌دهند.
مثلاً تلاش کردیم که مراسم تشیع جنازه وداد دمیرچی‌اوغلو
Vedat Demircioğlu واقعی در بیاید. (وداد یکی از همرزمان دنیز گزمیش و از سازمان‌دهندگان اعتراض علیه 6 ناوگان آمریکایی در استانبول بود. دو روز بعد از این اعتراض در تاریخ 17 ژوئیه 1968 پلیس در همکاری با گروه‌های ناسیونالیستی صبح زود به خوابگاه دانشجویان حمله می‌کند. در این حمله دانشجویان زیادی زخمی می‌شوند و وحدت دمیرچی‌اوغلو از پنجره پرتاب شده و به کما می‌رود و در تاریخ 24 ژوئیه 68 فوت می‌کند.) اما این کار برایمان خیلی دشوار بود. چونکه اکنون تمامی خیابان‌ها عوض شده‌اند، محیط شهر عوض شده است. دیگر آن میدان‌ها وجود ندارند. به‌خاطر همه‌ی اینها بازسازی آن تظاهرات و راهپیمایی‌ها و صحنه‌ها خیلی دشوار است. به همین سبب تلاش کردیم، برای بازسازی آن تظاهرات، راهپیمائی‌ها و صحنه‌ها با استفاده از فیلم‌های مستند سیاه و سفید به‌جا مانده از آن دوران و برگرداندن آنها به رنگی که الان بازی می‌کنیم، حوادث را واقعی نشان بدهیم. کار بسیار دشواری بود، اما تلاش کردیم، تا آنجایی که ممکن است، به این شیوه حوادث را واقعی و مستند نشان بدهیم.
از خانم نیلگون اونش سوال می‌شود: یک چیز دیگری در ذهنمان هست. مثلا وداد دمیرچی‌اغلو را از پنجره پرتاب می‌کنند اما ما در سریال این صحنه را نمی‌بینیم، یا دفنه بازداشت می‌شود، بعداز آزادی او تعریف می‌کند که در زندان با چوب کتک خورده است. آیا شما عمدا صحنه‌هایی مانند کتک‌ خوردن، شکنجه و کشتن را نشان نمی‌دهید؟
آره، به‌خاطر اینکه این صحنه‌ها باید در تلویزیون نشان داده بشود. در حقیقت پرتاب وداد دمیرچی‌اغلو از پنجره خیلی دراماتیک و دردناک است. اما مجبور هستیم در صحنه‌هایی که خون دیده می‌شود را استتار بکنیم. او را از مقابل خوابگاه دانشجویی کشان کشان تا در ورودی دانشگاه آورده و در این مسیر جای خون مانده بوده است. نشان دادن تمامی این صحنه‌ها در تلویزیون کمی زیادی است.
به نظر من تلویزیون یک وسیله‌ی خیلی بااهمیتی است. تصور بکنید، یکی از کاراکترهای فیلم می‌میرد. برای او نماز میت می‌خوانند. این صحنه آنقدر بینندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که آنها فکر می‌کنند، واقعاً این حادثه در حال حاضر اتفاق افتاده است!. به این دلیل است که می‌گویم: تهیه‌کنندگان، نویسندگان، اجرا کنندگان در مقابل بینندگان مسئول هستند. در چنین مواردی باید با دقت تمام عمل بشود. اما اصلاً از این گفته من، سانسور را نتیجه نگیرید. من تماماً علیه سانسور هستم.
تلویزیون با سینما متفاوت است، سریال تلویزیونی در خانه‌ها و میان خانواده‌ها پخش می‌شود، به همین خاطر در تلویزیون باید باز هم کارها را با دقت انجام بدهیم. باید تلاش بکنیم تا خارج از جار و جنجال همدیگر را درک بکنیم. این خیلی مهم است، تلاش برای درک همدیگر خیلی اهمیت دارد، اما در عین حال کار خیلی دشواری است.
من سناریو را می‌نویسم. بعد برای دانشمندان تاریخ ارسال می‌کنم. آنها با دقت و وسواس، بر طرح بعضی از رویدادها که در تاریخ معینی اتفاق افتاده است، مصر هستند. آنقدر نکته‌های کلیدی گوشزد می‌کنند که... برای مثال، انشعاب در جنبش جوانان، تشکیل سازمان‌ها و احزاب، نمایش فلان موضوع را یک هفته زودتر انجام دهیم، فدراسیون کلوب فکری باید بگوییم، یک هفته دیرتر نمایش دهیم، سازمان جوانان باید بگوییم. اینها را به ما خاطر نشان می‌کنند. این‌گونه از وجود دانشمندان‌مان استفاده کردیم.
در مقابل من، 2 دائره‌المعارف هست، یکی دائره‌المعارف فرهنگ سوسیالیستی، دیگری دائره‌المعارف تاریخ جمهوریت، که من از آنجاها اطلاعات معینی را استخراج می‌کنم و برای غنای رویدادها، از آنها استفاده می‌کنم. اینطوری رویدادهایی که تجربه شده و وقایع کمتر شناخته شده،... زنده‌تر، پراحساس‌تر ارایه می‌شوند.
دانشمندانی که برای غنای سریال کمک کردند. جان دوندار
Çan Dündar، ایلماز قاراقویونلو Yılmaz Karakoyunlu و فرهاد کنتل Ferhat Kentel، فاهری آرال Fahri Aral، مصطفی ایلکر گرکان Mustafa İlker Gürkan، مصطفی یالچین‌ار Mustafa Yalçıner هستند. به این ترتیب، کادر بزرگی از دانشمندان تشکیل شد.»
- در یک مصاحبه‌ی دیگر، از خانم اونش سوال می‌شود: آیا در «عشقم، به‌یاد آر!» بیش از حد جانبدار نبوده‌اید؟
تلاش کردم، بی‌طرف بمانم. ... برای گنجاندن تمامی دیدگاه‌ها تلاش می‌کنم. سعی می‌کنم، خودم را به عقب کشیده و از بالا به قضایا نگاه بکنم. اما متاسفانه این برایم امکان‌پذیر نبود. چونکه من در یک طرف این فکرها قرار دارم. عمو و داییم عضو حزب کارگران ترکیه بودند. دختر بابایی هستم که با آنها هم فکر بود، از دوران کودکی صاحب یک فکری هستم. اینها را نمی‌توانستم به سریال تسری ندهم.
- به راست گراها، اندازه چپ گراها در سریال جا نداده‌اید. فقط با گنجاندن یاشار و متین کار تمام است؟ در میان آنها نیز درام‌های خیلی بزرگی اتفاق افتاده است.
درست است، اتفاق افتاده است. اما بنیان کار ما بر اساس کودتاها و عواقب آنها بود. خود این تصمیم، سمت و سوی کارمان را مشخص کرد. ما از میان حوادث «ارتش رهایی‌بخش خلق ترکیه»
THKO گذر می‌کنیم و به «جبهه‌ی ارتش رهایی‌بخش خلق ترکیه» THKOÇ می‌رسیم که با اولی متفاوت است، چونکه دنیز گزمیش‌ها اعدام شده‌اند. (جبهه‌ ارتش رهایی بخش ترکیه از بازماندگان رفقای دنیز گزمیش و نسل بعدی که گرایشات مائویستی و رادیکالتر دارند، تشکیل شده است.) قبل از همه‌ی اینها حزب دمکرات ترکیه را توضیح خواهیم داد. در آخر هم اعدام اردال اران Erdal Eren را خواهیم دید. به‌خاطر اینکه در سن خیلی پائینی اعدام شد. اما قبل از او یک راستگرا و یک چپگرا اعدام شدند، آنها را خواهیم دید. زمانی که روند اینگونه باشد، چه بخواهیم و چه نخواهیم به تحولات گروه‌های چپ اتکا شده و آنها برجسته شده‌اند. اما با جا دادن متین و یاشار (متین به عنوان سمبل گرایش سرکوب و نابودی فیزیکی گروه‌های چپ که با سازمان امنیت ترکیه برای سرکوب چپ‌ها همکاری می‌کند. یاشار به عنوان سمبل گرایش سیاسی جریان «ناسیونالیستی-اسلامی‌ها» که معتقد به مبارزه سیاسی و نظری با گروهای چپ است و مخالف استفاده از نیروی قهریه است.) سعی کردیم به جریان راست گرا هم توجه بکنیم. اما همانطور که گفتید، خیلی جای برجسته‌ایی به آنها داده نشده است.
در گزارشی درباره سریال می‌خوانیم: «بعد از پخش سریال «عشقم، به‌یاد آر!» که سرگذشت دنیز گزمیش و یارانش را به تصویر کشیده است، در ترکیه دوباره آنان بین جوانان به قهرمانان مردمی تبدیل شده‌اند. بنا به گزارش روزنامه «آکشام» –-
Akşam: بعد از نشان دادن قسمت‌های مربوط به حکایات دنیز گزمیش، یوسف اسلان، حسین اینان و ماهیر جیهان، کتاب‌هایی که سرگذشت و مبارزات آنان را حکایت کرده‌اند، با اقبال فراوانی مواجه شده‌اند. جدا از کتاب‌ها، علاقه برای پوسترهای دنیز گزمیش، کاپشن سبز او و مد لباس‌های آن سال‌ها افزایش پیدا کرده است. در کتاب‌فروشی‌ شهرهای بزرگ آناتولی، کتاب اردال اوزون Erdal Özün به نام «شب چیدن گل‌ها»، کتاب نهاد بهرام Nıhad Behram «سه نهال بر سر چوبه‌دار»، کتاب اورال چالیشلار Oral Çalişlar «زمانی که دنیزها به اعدام می‌روند»، کتاب خالد چلنک Halid Çelenk(وکیل مدافع دنیز و رفقایش) «لحظه‌های شب اعدام» و کتاب تورخان فیض‌اغلو Turhan Feyzıoğlu «ماهیر: حکایت آنها» که درباره‌ی دنیز گزمیش و یارانش نوشته شده‌اند، وارد لیست پرفروش‌ترین‌ها شده‌اند.
مسئول کتاب‌فروشی «استقلال» استانبول، شاهین اردوغان می‌گوید: «این کتاب‌ها به‌عنوان کتاب‌های کلاسیک همیشه به فروش می‌رفتند، اما بعد از پخش سریال «عشقم، به‌یاد آر!» تیراژ فروش آنها خیلی افزایش پیدا کرده‌اند. ما برای این وضعیت آمادگی داشتیم. بیشترین کتابی که به فروش میرود، کتاب اردال اوزون بنام «شب چیدن گل‌ها» می‌باشد. بعد از آن، کتاب نهاد بهرام «3 نهال بر سر چوبه‌دار» می‌باشد. این سریال توجه افکار عمومی ترکیه به‌ویژه جوانان را به سرگذشت جنبش چریکی ترکیه علاقمند کرده است. »
یکی از نقاط برجسته‌ی این سریال، نگاه دگر آن به سرگذشت و سرنوشت فعالین جنبش چریکی ترکیه است. نگاهی که نه اسطوره‌ای، آسمانی و غیرقابل دسترس و نه نگاهی تماما تخریب‌گر و ویران‌گر به جنبش چپ چریکی ترکیه است. در این سریال سعی شده، به این جنبش آنگونه که هست، پرداخته شود. فعالین این جنبش در عین اعتقاد عمیق و راسخ به مبارزه‌شان، مانند تمامی کسان عاشق می‌شوند، بر بستر این عشق روابط عاطفی و نزدیکی بین دختران و پسران برقرار می‌شود. عاشق شدن و دوست داشتن هیچ مانعی بر سر مبارزه‌شان نبوده و نیست. تاکنون کمتر از این زاویه به جنبش چپ چریکی ایران پرداخته شده است. فقط در خاطرات خانم مریم سطوت که قسمت‌هایی از آن تاکنون در اینترنت منتشر شده است، به جنبش چریکی فداییان خلق ایران از این زاویه پرداخته شده است. به عنوان مثال، آنجایی که در سالگرد شهادت رفیق علی دبیری‌فرد، عشق و همرزمش رفیق غزال آیتی با حسرت و گریه از او یاد می‌کند. عشق و علاقه‌اش را به او پنهان نمی‌کند. این سریال این روابط را خیلی قوی و پر احساس به تصویر کشیده است.
این سریال را می‌توان یکی از روایت‌های قابل استناد و قابل اتکا درباره‌ی سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه دانست، که شباهت‌های خیلی زیادی با جنبش چپ چریکی فدائیان خلق ایران دارد. مباحثی که در بین محافل اولیه‌ی این جنبش جریان دارد، دوره‌ی تکوین، جنبش چریکی و ارتباط‌گیری آنان با جنبش فلسطین برای آموزش نظامی و تلاش برای تدارکات مالی و پرسنلی قبل از آغاز مبارزه چریکی‌شان و برای شروع عملیات چریکی رفتن آنان به کوه و شکست آنان و دستگیری رهبران اولیه از جمله دنیز گزمیش
Deniz Gezmiş همراه یارانش و بازگشت آنان به عملیات شهری، همه و همه شباهت‌های خیلی زیادی به سرگذشت جنبش چپ چریکی فدائیان خلق ایران دارد. در یک کلام این سریال می‌تواند، انعکاسی از سرگذشت جنبش چریکی فدائیان خلق ایران هم باشد.
علاقه‌مندان به‌ویژه هم‌وطنانی که ترک زبان هستند، می‌توانند این سریال را از طریق اینترنت ببینند. دنباله‌ی این سریال با نام «مگر این قلب می‌تواند، تو را فراموش بکند!» نیز که از کودتای سال 1980 به بعد را به تصویر کشیده است، از سال 2009 از کانال شو
Show TV پخش شد و پس از مدتی پخش آن متوقف گشت. سناریو این سریال را هم خانم نیلگون اونش نوشته است. این سریال نیز با محور جنبش چپ چریکی و تحولات ترکیه و این جنبش را بعد از کودتای نظامیان نشان می‌دهد.

پایان سریال غم‌انگیز و دردناک، اما همراه با امید به آینده تمام می‌شود. نیمه‌های شب سربازان با باتوم و زنجیر به در سلول اردال که هنوز 17 سالش نبود، دستگیر شد و به اعدام محکوم شد، می‌روند. اردال انگار آماده‌ی این لحظه است و خیلی خونسرد و آرام از خواب بیدار می‌شود. اردال را برای اعدام آماده می‌کنند. بر دستانش دستبند و بر پاهایش قلاده زنجیر می‌بندند. از سرو صدای سربازان همه‌ی زندانیان بیدار می‌شوند. زندانیان همدیگر را بیدار می‌کنند و همه از پشت میله‌های سلول‌ها نگران نظاره‌گر بردن اردال به اعدام هستند. اردال نوجوانی قد بلند و زیبا روی با نگاه‌های آرام و خونسرد به زندانیان با لبخند و با وقار به سوی چوبه دار می‌رود. بر زمینه‌ی رفتن آرام و محکم اردال در میان سربازان به طرف چوبه‌ی دار وصیت‌نامه‌ی او خوانده می‌شود.
مادر، پدر، خواهران و برادران عزیزم!
تا امروز نتوانستم برایتان نامه‌ای بنویسم. علاوه بر این تا امروز نتوانستیم با هم حرف بزنیم و ملاقات داشته باشیم. خیلی دوست داشتم، مسائل و حوادثی را که برایم در اینجا اتفاق افتاده را برایتان تعریف کنم، اما امکانش برایم وجود ندارد. ترس، نگرانی و وحشتی از مرگ ندارم و از اینکه انقلابی هستم و به مبارزه پرداخته‌ام، افتخار می‌کنم. البته که زنده ماندن و به مبارزه ادامه دادن را آرزو می‌کنم، اما اگر با مرگ روبرو شوم، از آن نباید بترسم و مرگ را باید با جسارت و شجاعت استقبال بکنم.
می‌دانید! جرمی را که به من داده‌اند، از کارها و فعالیت‌هایی که کرده‌ام نبوده و نیست. هدف اصلی آنان از این حکم، ایجاد فضای رعب و وحشت و از این طریق انصراف و ترساندن جوانان از مبارزه‌ی انقلابی است. در زندان تحت ظلم و شکنجه‌های غیرانسانی و غیرقابل باور قرار داشتیم. آنقدر چیزهای پست و جنایتکارانه در زندان دیدم که زندگی در اینجا به صورت شکنجه مداوم درآمده است. در چنین شرایطی نه تنها مرگ اصلا چیز ترسناکی نیست، بلکه امکانی برای نجات از این شرایط غیر انسانی و وحشیانه زندان است.
از شما می‌خواهم، باور داشته باشید که شماها هزاران هزار فرزندان دیگر هم دارید. اما نمی‌دانم، از آنها هنوز چندتایشان به قتل خواهند رسید و یا شکنجه خواهند دید، اما این را می‌دانم و ایمان دارم که آنان محو و نابود نخواهند شد. ایمان دارم که آنان به مبارزه ادامه خواهند داد و آنان لحظات زیبای مبارزه و پیروزی را تجربه خواهند کرد.
من از شما می‌خواهم که به مبارزه و تلاش‌ها و فداکاری‌های ما با چشم واقع‌بینی نگاه بکنید و آن را به عنوان واقعیت اجتناب‌پذیر کشورمان بپذیرید. بعد از مرگم برایم گریه نکنید. گریه و زاری کردنتان مرا به عنوان یک آدم بیچاره، درمانده و حقیر نشان خواهد داد و این مرا رنج خواهد داد. بعد از مرگم هر قدر محکم و هر قدر با جسارت و شجاع باشید، من بی‌نهایت خوشحال خواهم شد.
برای همه اتان یک زندگی خوب و راحتی را آرزومندم.
با درودهای انقلابی
پسرتان اردال

در پایان سریال خانم نیلگون اونش بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود و می‌گوید: بیست سالی که در این سریال به تصویر کشیده شده است، با کودتای 12 سپتامبر سال 1980 یک دوره تاریخی پایان میابد. اما...
–در اینجا تصاویری از کودتای نظامیان، تظاهرات و اعتراضات دانشجویان و مردم، درگیری دانشجویان و مردم با پلیس، پرتاب گاز اشک‌آور و تیراندازی پلیس به طرف مردم، دستگیری‌ها و سرکوب‌ها و شکنجه در زندان‌ها به نمایش درمی‌آیند.- بر بستر این تصاویر، این متن با صدای یکی از هنرپیشگان خوانده می‌شود:
کودتایی که حوادث خونین و دردآوری را در درون خود پرورد و لحظات ترسناکی را با خود به همراه آورد. بدرفتاری و خشونت خیلی گسترش پیدا کرد و سیستماتیک شد. سیاست‌هایی که با اتکا به خشونت اعمال شده، تاکنون جان بیش از 30 هزار نفر را گرفته است.
در طول نمایش سریال، به‌خاطر شفافیت و به تصویر کشیدن حقایقی که واقعیت داشتند و در جامعه اتفاق افتاده بودند و تاکنون در سینه‌ها دفن شده بودند، هزاران هزار در خفا گریستند. جوانانی که با عصیان، هیجان و پاکباختگی برای آرمان‌های عدالتخواهانه بپاخاستند و با اعتقاد و ایمان در راهی که قدم گذاشتند، چگونگی جانفشانی‌هایشان در راه آرمان‌هایشان را با پوست و گوشت خود لمس کردیم.
اما برای آنهایی که فقط در فکر خودشان و در فکر گذران زندگی روزمره‌اشان بودند، درک گذشته‌ی این جوانان همواره کاری بس دشوار بود. برای این انسان‌های راحت‌طلب: سلاح‌ها، تحولات، اقتدار، مبارزه، شونیسم، ستم بر زنان، بیکاری، ستم جنسی، ستم بر اقلیت‌ها و هزاران هزار مفاسد دیگر اجتماعی و سیاسی...، هیچ اهمیتی نداشتند. آنها بدون اینکه برای برطرف کردن این ظلم و ستم‌ها تلاش بکنند، همه‌ی این مظالم و ستم‌ها تبدیل به عادتی در زندگی روزمره‌شان شدند. به این ترتیب اینان تلاش کردند، که هم خودشان و هم دیگران را به تمکین به این گونه زندگی انگلی وا بدارند.
اما خیلی از انسان‌های شریف و آرمانخواه نه تنها مبارزه علیه خشونت، انزواطلبی، ظلم و ستم و تلاش برای تفاهم و مدارا با مخالفین را تعطیل نکردند، حتی به مبارزه‌ی خود، برای حفظ دستاوردهای مبارزه‌ی تاکنونی ادامه داده و می‌دهند.
دوباره خانم نیلگون اونش به صحنه می آید و می‌گوید: بر بستر این مبارزه هنوز برای حفظ و گسترش این دستاوردها امید هست، چونکه اعتراضات و خواسته‌ها هنوز تمام نشده‌اند. شاید هنوز برای کشوری که صاحب هویت‌های مختلف، فرهنگ‌های مختلف، دین‌های مختلف است، امید برای زندگی مشترک را از بین نبرده‌ایم.

سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه به روایت سریال تلویزیونی!

 

ضمیمه:

لینک سریال در یوتوب:

https://www.youtube.com/watch?v=ZkAtbbq3ZFQ

بخش‌هایی از دفاعیات دنیز گزمیش و حسین اینان برگرفته از سریال:
رئیس دادگاه می پرسد، اسم؟
- دنیز گزمیش
- شغل؟
- انقلابی حرفه‌ای
- رئیس دادگاه با عصبانیت به منشی می‌گوید، بنویس، دانشجو!
-
به دادگاه اعتماد داری؟
- در بیرون از سالن دادگاه ما را با چماق کتک می‌زنند و ظلمی که اینجا در حق ما صورت می‌گیرد، دادگاه به همه‌ی اینها چشم می‌بندد، من به چنین دادگاهی اصلا اعتماد ندارم. از اینکه دادگاه در چنین جایی تشکیل شده است، شرم دارم.
ما بدون چشم‌داشت و با تمامی وجود برای خلق ترکیه و استقلال حاکمیت آن مبارزه می‌کنیم. به همین خاطر از مرگ هراسی نداریم. در کیفرخواست صحبت از وابستگی کمونیست‌های ترکیه به خارج می‌شود. هم مسلکان شماها، همانطور که در جنگ استقلال به مصطفی آتاتورک اتهام بلشویک بودن زدند و فرمان اعدامش را صادر کردند، امروز نیز شماها ما را می‌خواهید به جرم وابستگی محاکمه بکنید. ما فرزندان کشوری هستیم که 50 سال پیش یک جنگ رهایی‌بخش را از سر گذرانده‌ است. ما همواره از تاریخ مبارزات رهایی‌بخش کشورمان مقتدرانه دفاع کرده و دفاع خواهیم کرد. ما بهتر از هر کس می‌دانیم که چرا برای آنانی (مصطفی کمال آتاتورک) که به خاطر سازماندهی جنگ رهایی‌بخش به سامسون رفتند، حکم اعدام صادر کردند. از سال 1968 تاکنون بسیاری از انقلابیون به قتل رسیده‌اند. تاکنون هیچ یک از قاتلین مبارزین و انقلابیون پیدا نشده‌اند. مقرهای پلیس به شکنجه‌گاه‌های مخوفی تبدیل شده‌اند. هیچ کدام از دادستان‌ها بر علیه اینها اقدامی نمی‌کنند. دشمنان ما، امپریالیسم آمریکا و نوکران زالوصفت آنان هستند. خارج از این‌هایی که گفتم، ما هیچ هدف دیگری نداریم. تمامی اعمال تاکنونی ما دروغین بودن ادعانامه دادستانی را اثبات می‌کند. ما از مالگات یک آمریکایی را ربودیم، این درست است. یک شب مهمان ما بود و بعد او را آزاد کردیم. 4 آمریکایی را من، حسین، یوسف، سینان و جمگیل ربودیم. همانطور که قبلاً هم گفتم، ادعانامه از پیش به خاطر محکوم کردن ما به اعدام آماده شده است و با قصد انداختن تمامی اتفاقات 21 سال اخیر بدون دلیل به گردن 21 جوانی که اینجا نشسته‌اند، نوشته شده است. اگر ما هدفی مانند الغا قانون اساسی را داشتیم، این را هم آشکارا و بدون واهمه اعلام می‌کردیم. ما به جز استقلال سیاسی ترکیه هیچ چیز دیگری نخواسته‌ایم و زندگیمان را در این راه گذاشته‌ایم.
دادستانی‌های محترم!
در این دادگاه که «ارتش رهایی‌بخش خلق ترکیه» را به اتهام انحلال قانون اساسی محاکمه می‌کنید. قبل از اینکه قصدمان تخفیف جرمی که علیه ما صادر شده است، باشد، دفاع از حقیقت و افشای قوانینی که به اصول اولیه انسانی پایبند نیست، می‌باشد. این مبارزه بین ظالمین و مظلومین است. فقط تجربه تاریخی 120 ساله اخیر کشورمان علیرغم سرکوب مظلومین، شاهد رهایی مظلومین هستیم. همانطور که قبلا هم گفتم، به دادگاه تان اعتمادی نداریم. ما از آغاز پیکارمان، با تمامی وجود برای مبارزه رهایی‌بخش خلق ترکیه و استقلال حاکمیت آن مبارزه کرده‌ایم. در ترکیه روز 14 مه 1950 امپریالیسم آمریکا به اقتدار رسید. مبارزه‌ای را که ما شروع کرده‌ایم، از سال 1968 آغاز نشده است. در ترکیه این جنبش‌ها 50-60 سال سابقه حضور دارند. این مبارزات از پرتاب کردن، دانشجویان پزشکی سلطان عبدالحمید از لبه‌ی قصرش به دریا شروع شده است. جوانان در طول تاریخ ترکیه همواره در مبارزات پیشرو بوده‌اند.
در کشورمان کسانی که به طور واقعی ادامه‌دهنده‌ی راه مصطفی کمال (آتاتورک) بوده‌اند، ماها هستیم. مبارزه‌ی استقلال‌طلبانه‌ی او را ما ادامه می‌دهیم. در ادعانامه، صحبت از تلاش برای انحلال قانون اساسی توسط ما به میان آمده است، این اصلاً حقیقت ندارد. بر عکس، ماها از قانون اساسی دفاع می‌کنیم. ما خواهان اجرای کامل قانون اساسی هستیم. ما با تغییر قانون اساسی مخالفت کرده‌ایم. به همین منظور راهپیمائی دفاع از قانون اساسی از سامسون به آنکارا را سازمان‌دهی کردیم. ما هیچ زمانی سلاح‌مان را علیه ارتش و خلقمان به کار نبرده‌ایم. ما سلاح را فقط به خاطر استفاده علیه خائنین به وطن حمل کرده‌ایم.
ادعا می‌شود که ما نظم عمومی را برهم زده‌ایم. زمانی که در کشورمان 101 واحد نظامی آمریکا وجود دارد و 35 هزار متر مربع از آن تحت اشغال نیروهای آمریکا قرار دارد، ادعای برهم زدن نظم عمومی توسط ما، خنده‌دار است. ما همانطور که در سربرگ بالای قانون اساسی آمده است، «در مقابل زور از حق مقاومت‌مان» استفاده کرده‌ایم. ماها از اینکه در سن 24 سالگی خودمان را برای استقلال سیاسی ترکیه فدا می‌کنیم، افتخار می‌کنیم. از آماج مبارزه برای استقلال سیاسی کشورمان تا پای جان ذره‌ایی کوتاه نخواهیم آمد. درود بر شهدای مبارزه رهایی‌بخش ترکیه!
کسی که مظلومان را زیر چکمه‌های خود له می‌کند، امپریالیسم است. فرزندان خلق‌های مظلوم زیر پای امپریالیسم له می‌شوند، اما مصمم علیه اشغال امپریالیستی و برای رهایی از زیر یوغ آن مبارزه می‌کنند. دیگر امپریالیسم آمریکا با دروغ، نیرنگ و بمب‌های اتمی نجات پیدا نخواهد کرد. امپریالیسم محکوم به شکست است و از تاریخ بشریت محو خواهد شد. در دنیا هیچ نیرویی نمی‌تواند مبارزات رهایی‌بخش خلق‌های تحت ستم را متوقف بکند. مبارزات رهایی‌بخش خلق‌های تحت ستم بزرگترین سلاح در مقابل زورگویی امپریالیسم است. به تمامی پیکارگران مبارزه رهایی بخش خلق‌های تحت ستم که پرچم مبارزه علیه امپریالیسم را برافراشته نگاه داشته‌اند، درود می‌فرستم!

سرگذشت جنبش چپ چریکی ترکیه به روایت سریال تلویزیونی!

حسین اینان:
مبارزات ملی افسران آگاه، اتحاد کارگران و دهقانان یک مبارزه متحدانه می‌باشد. نیروهایی که آن روز بر علیه مبارزه استقلال‌طلبانه از هیچ اقدامی فروگذار نکردند، امروز تحت نام دیگری فقط رنگ عوض کرده، اما همان تلاش‌شان را علیه مبارزه رهایی‌بخش فرزندان خلقمان پیش می‌برند. در ترکیه دهه‌ی 70 از 35 میلیون جمعیت آن 24 میلیون در روستاها زندگی می‌کنند. بدون مدرسه، بدون راه، بدون کوچکترین امکانات رفاهی به حال خودشان رها شده‌اند. 70 درصد جمعیت کشور سواد خواندن نوشتن ندارند. برای یافتن کار میلیون‌ها نفر در صف ایستاده‌اند. مهاجرت بی‌شمار و روز افزون روستائیان به شهرها برای یافتن کار و تشکیل کلاس‌های عهد حجر طریقت دینی روبه‌روز در حال گسترش هستند. امروز با دولت ایالات متحده 152 قرارداد مخفیانه امضا شده است. دولت ایالات متحده با 101 واحد نظامی و 20 هزار نیروی نظامی و هزاران هزار ماموران مخفی و استادان آمریکایی در دانشگاه‌ها با ترویج فرهنگ امپریالیستی کشورمان را اشغال کرده است. نماینده‌ی شرکت آمریکایی موریس سلیمان دمیرال است که سال‌ها نخست وزیر این کشور بوده است. در روزهایی که احزاب رسمی ترکیه برای تغییر قانون اساسی به رقابت با هم بپا خواسته‌اند، ما به جرم تلاش برای تغییر قانون اساسی محاکمه می‌شویم. هنوز در بدن‌هایمان جای زخم‌ باتوم‌های پلیس به خاطر برگزاری میتینگ‌هایی که برای احترام و دفاع از قانون اساسی برگزار کرده‌ایم، باقی هست.
زمانی که ادعانامه را خواندم، متوجه شدم که نه اثبات جرم برای اتهام، بلکه اتهام برای صادر کردن جرم نوشته شده است. در اینجا صحبت بر سر یک معامله است. جرم ما را هم این معامله تعیین خواهد کرد. به عنوان مدعی شرایط را تعیین می‌کنم. مقام ادعا را جدی نمی‌گیرم. دادگاه را به عنوان یک دادگاه مستقل قبول ندارم. جرممان را نه از طرف این دادگاه بلکه از طرف دیگر ارگان‌ها صادر می‌کنند، این‌ها را هم به خوبی می‌دانیم. در تاریخ جمهوریت برای اولین بار برای 21 جوان تقاضای اعدام صادر می‌شود. تاریخ مجرمان اصلی را عفو نخواهد کرد.
سرانجام این محاکمات را یک دعاوی عادی جلوه خواهند داد. اگر ما را هم از بین ببرید، این مبارزه ادامه پیدا خواهد کرد. چونکه این مبارزه‌ای که شروع شده است را نمی‌توانید در نطفه خفه بکنید، در نتیجه این مبارزه ادامه پیدا خواهد کرد. ما مبارزه بر علیه امپریالیسم را اولین شرط دیدیم. بر علیه این اشغال نیز مطلقاً به این باور رسیدیم که فقط با سلاح می‌توانیم مبارزه بکنیم و از این رو سلاح برداشتیم. تنها هدفمان این است. به خاطر این هم در کوهای نور حق مبارزه را آغاز کردیم. نه آنطوری که دادستان می‌گوید، برای محو قانون اساسی بلکه برای دفاع از قانون اساسی به مبارزه پرداختیم.
در اینجا آخرین حرفمان به مدعیان این است: 1- امپریالیسم آمریکا نیرویی غیر ملی است. 2- کسانی که به امپریالیسم کمک بکنند، به اصول ما اهانت کرده‌اند. 3- مبارزه علیه امپریالیسم آمریکا جرم نیست و مبارزه‌ی مسلحانه نیز انحلال قانون اساسی نیست. 4- همکاران زالو صفت امپریالیسم دشمنان قانون اساسی هستند. با توجه به مسایلی که مطرح کردم، دو راه پیش پای شماست. 1- اگر بر اساس مطالعه و آگاهی ادعانامه را تهیه کرده اید، دقت بیشتری بکنید. اعدام کسانی را که خواسته‌اید، گوسفندانی برای قصابی نیستند و شماها دادستان هستید! 2- اگر از کارهایی که می‌کنید، آگاه هستید و آگاهانه تصمیم می‌گیرید، راهتان باز باشد.

منبع:
از فصلنامه‌ی مُروا شماره ششم، پاییز ۱۳۹۹
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!